Skocz do zawartości

C/2014 Q2 (Lovejoy)


pguzik

Rekomendowane odpowiedzi

No i w końcu widziałem kometę gołym okiem między chmurami, w drodze z treningu. Piękna. Duża, jasna, wyraźna. Miałem może minutę obserwacji. Na taki widok czekałem od Halleya. Też w Byku, też blisko Plejad.

 

Niestety, wspominając i czytając o dawnych pojawieniach jasnych komet nie myślimy o tak błahych sprawach jak... pogoda. Przez nią można w ogóle nie zobaczyć jakiejś komety. Ja jednak mam nadzieję, że uda mi się jeszcze zobaczyć Lovejoya gołym okiem i przez lornetki na ciemnym niebie. Choć na pogodę nie ma szans co najmniej do poniedziałku :(

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od Halleya? Zapomniałeś chyba o Hale-Bopp'ie z 97 roku ;). Niestety ja osobiście nic lepszego od niej nie widziałem, baa nawet nic porównywalnego. Tylko Holmes'a i Hale Bopp'a widziałem gołym okiem w mieście ;).

SCT 11", Maksutov SW 4", Losmandy G11, EQ3-2, Point Grey Blackfly z IMX249, Canon EOS 5D mark II mod, Canon EOS 40D, Canon EOS 30D, C85/1.8 USM, Tamron SP 90/2.8, Tokina 28-70/2.8, Canon 70-200/2.8L, Canon 17-40 L, kupa filtrów i innych rzeczy. Tel 661 239 515.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od Halleya? Zapomniałeś chyba o Hale-Bopp'ie z 97 roku ;). Niestety ja osobiście nic lepszego od niej nie widziałem, baa nawet nic porównywalnego. Tylko Holmes'a i Hale Bopp'a widziałem gołym okiem w mieście ;).

Popieram kolegi.  Kometa Hale-Boppa to była petarda.  W mieście widziałem ją tuż po zachodzie słońca. Wielka i z podwójnym warkoczem.

Żałuję że wtedy na rynku teleskopy były tylko z Uniwersała , a fotki robiło się Zenitem :-)

Dzisiaj to jest MIODZIO :-)!!

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy ma inne wspomnienia, a wiadomo, że im się jest starszym, tym bardziej odległe wydarzenia się pamięta ;)

 

Zresztą mi chodziło raczej o podobieństwo kometa-Byk-Plejady. Paradoksalnie, z Halleyem się minąłem i jej nie widziałem, dlatego tak bardzo podświadomie czekałem na kolejną, która przypomni mi tamte wydarzenia, które podziwiałem na stronach kolejnych wydań "Młodego Technika".

  • Like 1

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz jakieś treningi między chmurami?

Nie wiem, co trenujesz, ale - wow! ;)

Szybownictwo? Spadochroniarstwo?

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się nie mam, czym chwalić, jeśli chodzi o fotografie, wiatr i kiepska pogoda nie pozwoliły wynieść laptopa by zrobić zdjęcie Atikiem komecie, no cóż teraz muszę czekać może się uda, a jak nie to napiszę trudno, cieszę się, że dwa razy widziałem kometę na oczy przez teleskop, zaś ja muszę nacieszyć oczy Waszymi zdjęciami, które mnie powalają. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz jakieś treningi między chmurami?

Nie wiem, co trenujesz, ale - wow! ;)

 

Szybownictwo? Spadochroniarstwo?

 

Kurde, czepiają się składni. Poprawiłem zdanie. Najważniejsze, że widziałem :)

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurde, czepiają się składni. Poprawiłem zdanie. Najważniejsze, że widziałem :)

To z zazdrości. Też bym potrenował coś odlotowego, nie tylko to pakowanie i pakowanie. ;)

Ale cierpliwości. Już wkrótce będę miał okazję zlecieć z wyciągu :wacko:

A może i Lovejoy'a  da się ustrzelić na górskim niebie?

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurczę szkoda, że tak późno zainteresowałem się astronomią, tyle komet przegapić w ciągu życia: McNaught, Holmes. Dobrze, chociaż, że udaje mi się teraz wyłapać te najjaśniejsze. Trzeba nadrobić stracony czas. ;)

Lornetka Nikon Aculon 10x50 (2013); Statyw Velbon DF-61 (2015); Synta 8 (2016); Filtr polaryzacyjny Orion 1,25'' (2016)  http://astro-stw.blogspot.com/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też żałuję, może bym się wyciszył i nie dosięgły by mnie te cholerne udary które odebrały mi chęć do życia i sprawność. A były możliwości: młodość, sprawność, sokoli wzrok, niesamowity wigor i jeszcze bardziej niesamowite niebo. Była też w latach 80-tych kometa Halleya z długim warkoczem którą wielokrotnie oglądałem na północnym niebie tuż po zachodzie słońca zmierzającą ku zachodowi. Nie było tylko dobrej komunikacji, takich ludzi jak Statek (byli tylko w innych kręgach zainteresowań), komputera (były, ale nie u mnie bo wybrałem traktory, pługi, kombajny). Minęło kilkadziesiąt lat i dopiero rozpocząłem, po to tylko by gratulować innym bo ja już nie nadążę za nimi.  A nadrabianie straconego czasu?,- nie uważam że  ten czas jest stracony Przeżyłem życie "z ułańską fantazją" po której pozostały dzisiaj tylko konie i siodła od czasu gdy "walnął" mi błędnik, ale i tak nie żałuję bo było to prawie pół wieku szczęścia, które trwa do dzisiaj dzięki bydłu Limousine, które jest moją kolejną pasją. Czyli ogółem całe moje istnienie było i jest jak u każdego raz lepsze, raz gorsze.

Gratuluję Ci Maćku serdecznie po raz kolejny zdjęcia tej samej komety i wiem że posiadasz swoją własną wizję, ale mimo tego,- nie przejmuj się tłem. Według mnie jest ono wystarczająco czytelne, na tyle, że po układzie gwiazd doświadczony astronom, a nawet astro amator zlokalizuje położenie komety w chwili wykonania tego zdjęcia. Wiem że zacząłeś niedawno, że uczył Cię Kuba i wiem jaka duma rozpiera mistrza widzącego wyniki pracy swego ucznia. Do gratulacji włączę więc też "qbanos-a" bo to i Jego wielka zasługa. Życzę Wam  szczególnie czystego nieba Waldek

  • Like 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Waldku,

 Była też w latach 80-tych kometa Halleya z długim warkoczem którą wielokrotnie oglądałem na północnym niebie tuż po zachodzie słońca zmierzającą ku zachodowi.

Chyba pomyliłeś komety. W latach 80-tych była co prawda kometa Halleya, ale ona po pierwsze nie była wówczas zbyt jasna (przynajmniej w czasie, kiedy było ją widać z Polski), a do tego w ogóle nie świeciła wtedy na północno-zachodnim niebie.

 

Za to w 1997 roku wiosną (w marcu i kwietniu) wieczorami na północno zachodnim niebie świeciła piękna kometa C/1995 O1 (Hale-Bopp), która miała całkiem długi i jasny warkocz. Była ona przez wiele tygodni wspaniale widoczna gołym okiem (bez trudu widać ją było nawet z miast) i zmierzała właśnie ku zachodowi.

 

Pozdrawiam

Piotrek Guzik

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żaluję, że nie urodziłem się wcześniej ;). Strzeliłbym chociaż w tym 97 roku proste foto zenitem ;). W wieku 8 lat jeszcze nie umiałem się aparatem obsługiwać ;). Nie chcę źle wróżyć ale była to chyba jedyna taka kometa za mojego żywota ;). Odpukać w niemalowane :D

SCT 11", Maksutov SW 4", Losmandy G11, EQ3-2, Point Grey Blackfly z IMX249, Canon EOS 5D mark II mod, Canon EOS 40D, Canon EOS 30D, C85/1.8 USM, Tamron SP 90/2.8, Tokina 28-70/2.8, Canon 70-200/2.8L, Canon 17-40 L, kupa filtrów i innych rzeczy. Tel 661 239 515.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Piotrze, zapewne masz rację, niestety w 1996 miałem pierwszy poważny udar z którego ledwo mnie wyrwali i funkcje pamięci już "wysiadły". Poza tym astronomia jeszcze nie była w centrum moich zainteresowań. Po powrocie do żywych i sprawnych starałem się nauczyć języka, chodzenia, komputera jako komunikatora między ludźmi,wykonywania prostych czynności wokół siebe, a nawet prostej mimiki twarzy.

Jeszcze dzisiaj lepiej pamiętam dzieciństwo i wczesną młodość, od nauk z poprzedniego roku. Procesor chyba mi już "walnął" w kilkudziesięciu procentach, ale kocham fotografię, chociaż cyfrową nie bardzo poznałem i rozumiem podobnie jak na początku nie rozumiałem co za sztuczki wyprawiacie "wyciągając"obraz z całkowicie czarnej klatki i na przykład mając paralaktyka z napędami do niedawna fociłem niebo jak ze zwykłego statywu. A wszystko to dlatego że w tej mojej głuszy były tylko zwierzęta i ludzie tak prości, że nie warto było nawet mi pytać o jakąkolwiek radę. Na forum jakimkolwiek,- też nie działałem aktywnie bo nigdy mnie to nie interesowało. Pierwsze astronomiczne forum które śledziłem jako anonimowy choć zalogowany użytkownik to forum Astromaniaka w którym dostałem bana  (chyba za zaśmiecanie postów,- nigdy nikt nic mi nie napisał tylko po prostu wyłączyli), kolejne forum Astropolis było dla mnie bardziej wyrozumiałe, ale wciąż  "zbyt odległe" jak mi się wtedy zdawało. Dopiero za sprawą Tadeusza "statek" znalazłem swoje miejsce w astrospołeczności wśród przyjaciół i kolegów których znam, rozumiem ich kłopoty a Oni rozumieją moje.

Pozdrawiam serdecznie Waldek.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest kometa, niema - łyk kawy znów jest i tak w kółko. Obserwacja w Ustce tak wyglada - Idzie od północnego zachodu takie froncicho z czystą rynną w środku poprzerywaną przecinkami chmurew.

W Nikonku 12x50 niemal Plejadki z nią się łapią na obrzeżu pola widzenia, czyli w 10x50 - 6* będziecie mieli dwa w jednym - Polecam 8)

  • Like 5

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja 13 obserwowałem 10" teleskopem używając bst swą 22mm i jak już wspomniałem najlepsza od kilku lat.... Albo to zasługa 10" ale w lornetce 10x50 też wygląda najlepiej. I cały czas skakałem od komety do plejad, i innych "byczych" skarbów, żegnając jeszcze Oriona zachaczyłem. Godzina i już chmury.

Meade LB 12"
Lornetka DO 10x50+ statyw foto made in germany,,
Scopos 30mm ,Meade SWA S5000 16mm,  ES 8.8mm , Ortho 10mm, Bino TS
Antares ALP 1,25" Bader SC 1,25" 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze że nie piję kawy. Miałbym już ciśnienie 240/100 i stan przedzawałowy...

Nawet nie wiesz ile tracisz.. a jak sesje czy obserwy z nią smakują. Gdyby nie ona nawet bym nie wyjrzał dziś na balkon a tym samym Puchatki nie ujrzał :)

7 - 8 dziennie, ciśnienie 120/80 :D

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 - 8 dziennie, ciśnienie 120/80 :D

Dokładnie mam to samo. Tylko ciśnienie niższe.

Pozdrawiam

Meade LB 12"
Lornetka DO 10x50+ statyw foto made in germany,,
Scopos 30mm ,Meade SWA S5000 16mm,  ES 8.8mm , Ortho 10mm, Bino TS
Antares ALP 1,25" Bader SC 1,25" 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w 10x50 nie łapią się w jednym polu,

No niemożliwe przeca Nikonek 10x50 ma pole widzenia 6,5*.... mój ma 5,5 i obrzeża Plejadek i Loveyojka mi się niemal łapią.... Łapały :(

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niemożliwe przeca Nikonek 10x50 ma pole widzenia 6,5*.... mój ma 5,5 i obrzeża Plejadek i Loveyojka mi się niemal łapią.... Łapały :(

Hmmm, dzisiaj kometa była ponad 8 stopni od Plejad, nic dziwnego, że w Nikonie 10x50 nie zmieściła się w jednym polu widzenia z Plejadami...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)