Skocz do zawartości

C/2014 Q2 (Lovejoy)


pguzik

Rekomendowane odpowiedzi

Zauważyłem, że zaczyna sie coraz wyraźniej rejestrować warkocz jonowy, głowa jest wyraźnie rozciagnięta w dół i w lewo. Trzeba będzie popracować nad wyciągnieciem go kapeńkę.

Ale żeby to zauważyć i zarejestrować trza jeszcze czystego nieba.

 Takahashi FSQ 106ED, TS 50/205 guidescope, NEQ6pro belt mod, QHY8L, ALccd5L-IIc, 550d

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O taka zabawa :)

 

Zrobiłem animację z klatek tła :)

Fajnie :)

A w jakim to czasie ???

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mają tyle ale tylko wg producenta. Papier wszystko przyjmie. W rzeczywistości obie te lornetki mają sporo mniejsze pole :P

Nie, wszystko się zgadza.. Nie mogła być widoczna. Parę postów wyżej Piotr napisał - sprawdziłem w programach i odległość wynosiła 8* - na siedząco przy kawie podziwiana chwilowo przez chmurwy i z drgającą łapą wychodziło, ze jest około 6*... łapały się i Plekadki i Ona. Przed chwilą sprawdziłem na wyciągniętych paluchach.. jest ponad 6*.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy sobie coś wmawiam ale na animacji wessela widzę dynamikę ogona pyłowego komety co raczej utrudnia wydobycie jego głębokich szczegółów

Po pierwsze, mówi się warkocz, a nie ogon. Poza tym to o czym mówisz, to warkocz gazowy a nie pyłowy.

Co do tego, czy widać tam jakieś zmiany w warkoczu, to trudno powiedzieć, bo zmienia się tło. Zresztą, jeśli dobrze zrozumiałem to co napisał Wessel, to w tej animacji zmienia się właśnie tylko tło (?).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze, mówi się warkocz, a nie ogon. Poza tym to o czym mówisz, to warkocz gazowy a nie pyłowy.

Co do tego, czy widać tam jakieś zmiany w warkoczu, to trudno powiedzieć, bo zmienia się tło. Zresztą, jeśli dobrze zrozumiałem to co napisał Wessel, to w tej animacji zmienia się właśnie tylko tło (?).

To wyjaśnię może : to są klatki które posłuźyły do stworzenia tła , a więc na końcu obróbki kometę z nich usunąłem. Ale do animacji się nadały....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wyjaśnię może : to są klatki które posłuźyły do stworzenia tła , a więc na końcu obróbki kometę z nich usunąłem. Ale do animacji się nadały....

 

Czyli kometa na wszystkich klatkach animacji jest dokładnie taka sama, tylko w innym miejscu, prawda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W końcu pierwsza nocka pogodna od czasów pełni. Trochę problemów było z szukaniem - szukałem koło Hiad nie było, okazało się, że jest znacznie wyżej koło plejad. W lornetce widać sporą rozmytą okrągłą plamkę. Potem obserwowałem jeszcze w Syncie 8" - widać wyraźnie oddzielone jasne jądro i duża otoczka. Majaczył też lekko zielonkawy kolor. Obiekt porównywalny z zeszłorocznym Lovejoyem, może ciut lepszy. Warkocza nie widziałem. Być może pod ciemnym niebem widać, ja oglądałem tylko z balkonu. Poza tym przejrzystość taka sobie -chyba jakieś cirrusy są i spora wilgoć.

  • Like 1

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)