Skocz do zawartości

C/2014 Q2 (Lovejoy)


pguzik

Rekomendowane odpowiedzi

I wypada dodać, że aktualnie można - a wręcz należy - podziwiać Lovejoy'a w jednym polu widzenia wraz z "emką" 103. 

Zresztą, wizyty komet w tym rejonie nieba fundują nam każdorazowo nieprzeciętne doznania estetyczne (wystarczy wspomnieć ubiegłoroczną kometę Jacques).  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczorajszego wieczora wybrałem się wraz z bratem na naszą nieodległą miejscówkę kilka kilometrów za miasteczko. Niebo było całkiem niezłe, jednym z punktów wieczoru była kometa C/2014 Q2 (Lovejoy). Nie była już tak spektakularna jak wtedy gdy obserwowaliśmy ją jakiś czas temu ale nadal stanowi atrakcyjny obiekt obserwacji, na tle bogatego nieba Kasjopei, zarówno w teleskopie jak i w małej lornetce.

Wcześniej nie miałem okazji utrwalić jej na fotce, więc nadarzyła się okazja by zrobić to wczoraj. Choć astrofotograf ze mnie żaden ale ze zdjęcia się cieszę, kometę widać więc misja wypełniona ;)  Kometa na fotce malutka więc pozwoliłem sobie umieścić na zdjęciu strzałeczkę :D

 

Nikon D3200, Pentacon 1.8/50, 28 klatek stackowane w DSS,  ISO 3200, czas 10 sekund, przysłona 4

 

post-2836-0-38500100-1426775158_thumb.jp

 

Refraktor SW ED 80/600 , montaż CG 4

Hyperion 8-24 mm zoom, Hyperion 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31 mm, 36 mm, Hyperion zoom barlow 2,25x, ES dielectric 2"

Filtry Baader:  O III

Vortex Raptor 8,5x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Trochę w temacie komety się uciszyło, a wciąż jest bez problemu widoczna w małych teleskopach ( w lornetce nie sprawdzałem :p ). Nie sprawiło mi w sumie problemu odszukanie jej na niebie, mimo chmur które przyćmiewały słabsze gwiazdy. W pow. 36x kometa już nie robiła takiego szału jak kiedyś, ale bez trudu wybijała się z tła. Można ją w sumie porównać do jasnej, niewyraźnej gromady kulistej. :D
Pozdrawiam Kuba ;)

Teleskop Sky-Watcher 114/900 EQ1; Super Plössle 10 mm, 12,5mm, 20 mm, 25mm; Barlow 2x; Lornetka 12x50

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Mam wrażenie, że tylko ja jeszcze śledzę tę kometę :) Nadal jest ona dobrze widoczna w lornetkach 12x50 i 11x70 z balkonu miejskiego. Dziś wystarczy przesunąć się 5 stopni w lewo od gammy Cep do ładnego trójkąta z gwiazd 5,6-6,2 mag. Kometa jest widoczna nieco na lewo od niego jako spora rozmyta plamka.

  • Like 4

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj, przy zasnutym cirrusem niebie, ale na wsi (czyli przejrzystość nieba słaba, ale zaświetlenie LP niewielkie), Lovejoy był widoczny w lornetce 8x30!

A się cholerka trzyma :)

Na dzisiaj gdyby ktoś miał ochotę podglądać.

 

post-476-0-37479900-1431419647_thumb.jpg

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Kometa wciąż dobrze się trzyma. Obecnie przechodzi blisko Gwiazdy Polarnej. Wczoraj bez problemu udało mi się ją dostrzec przy średnim LP i białej nocy w lornetkach 12x50 i 11x70. Nawet ją nabazgrałem. Jasna gwiazda po lewej na górze to Polarna. Szkic jest z 11x70.

 

post-37-0-05334200-1432544581_thumb.jpg

  • Like 4

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aj, o niektórych rzeczach chciałoby się wiedzieć kilka godzin wcześniej. :) W nocy spędziłem cztery godziny ze "sto dwudziestką" i szkoda, że wcześniej nie zaznajomiłem się z pozycjami komet. Może jeszcze zdążę za tydzień? Zobaczymy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kometa mija właśnie Polarną. Wspaniały widok - Polarna z Pierścionkiem Zaręczynowym i obok kometa. Mimo Księżyca i LP udało mi się ją złapać na zdjęciu, co ułatwiło jej położenie blisko bieguna. Nie zdążyłem wycelować lornetki. Nadeszły chmury.

 

27.05.2015 23:08 CEST

f=300 mm, 30 sek., ISO800, f/7,1

 

post-37-0-11838200-1432762189_thumb.jpg

  • Like 3

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korzystając z okazji, że kometa Lovejoy jest blisko bieguna północnego spróbowałem ją ustrzelić w piątkową noc ze statywu + C60D + 200/2,8 @4,0 ISO1600 8s. Z 200mm na styk zmieściła się w jednym kadrze z Polarną. icon_cool.gif

 

Kometa jest już słaba, ma poniżej 8,0m ale ciągle jest widoczna, poniżej pomiędzy trzema gwiazdkami 9,5-10,5m

 

post-3958-0-26092400-1433687961_thumb.jp

 

I zbliżenie:

post-3958-0-03767200-1433687969_thumb.jp

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kometa jest wciąż widoczna, choć malejąca jasność (~8,5mag) i białe noce mocno utrudniają jej dostrzeżenie. Wczoraj bez trudu znalazłem ją przez 15x85 jako dość jasną, sporą rozmytą plamkę.

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh zaskoczyło, że jeszcze tą kometę widać. To trzeba by pójść obejrzeć, tylko arat dzisiaj się zachmurzyło po kilku dniach pogodnych.

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Czy ktoś mógłby wrzucić wygenerowaną efemerydę na najbliższy tydzień? Chyba jutro ma na styk minąć Kochaba - parka z tak małą separacją powinna ładnie prezentować się na astrofotkach a może i w wizualu przez większe lornety i teleskopy. Szkoda tylko, że do najkrótszych nocy dochodzi jeszcze Księżyc, który  będzie coraz bliżej pełni. >:(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj spróbowałem uwiecznić ładną koniunkcję coraz słabszej komety Lovejoy z Kochabem, przy okazji testując Astrowalkera. AW spisał się świetnie, przy zgrubnym ustawieniu na polarną pociągnął nieporuszoną ekspozycję120s z ogniskową 200mm (w sumie przy tej deklinacji zadanie było ułatwione ale i tak się cieszę). Niestety Księżyc w pełni spowodował prześwietlenie tej klatki. Poniżej wklejam ekspozycję 1x60s; ISO 800; f/4

 

 

post-3958-0-99300600-1435750186_thumb.jp

  • Like 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejne zdjęcie wykonane równo dobę później - widać prędkośćLovejoy'a. Sprzęt ten sam, kadr prawie identyczny. Dzięki drobnym zmianom czułości i przysłony udało mi się zrobić niepojechaną 3-minutówkę. Księżyc w pełni dalej utrudniał zadanie.

 
1x180s    ISO 200   @3,5   F=200mm
 
post-3958-0-30232800-1436107640_thumb.jp
  • Like 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Kolejne zdjęcie wykonane równo dobę później - widać prędkośćLovejoy'a. Sprzęt ten sam, kadr prawie identyczny. Dzięki drobnym zmianom czułości i przysłony udało mi się zrobić niepojechaną 3-minutówkę. Księżyc w pełni dalej utrudniał zadanie.

 
1x180s    ISO 200   @3,5   F=200mm
 
 

 

Jeśli można wiedzieć to jakim obiektywem wykonujesz zdjęcia ?

Synta 8 , Montaż Celestron CG5GT ,Canon 40D, Canon 300D+kabelek do długich czasów + Laptop Lenovo , Canon SX20 IS , Tair 3S, Rosyjska lornetka  7x50 , Jupiter 21M ,Grzałki , Baader Genuine Ortho 5mm i parę kolorowych filtrów :)  

f684.jpg
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)