Skocz do zawartości

Vulpecula cum Ansere


Panasmaras

Rekomendowane odpowiedzi

Marku - proponuję zacząć pisać zawodowo - ręka beletrystyczno-epicka niespotykana lub bardzo rzadko w relacjach obserwacyjnych.

Super, Super, Super 8)

Dodam, ze największego leniucha zmusi do wyjscia z kawałkiem optyki pod bezchmurwne niebo  :)

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiś czas temu ktoś napisał na forum, że nie idzie w pełni oddać relacji z obserwacji. Tobie to się udało. Podobnie jak zaledwie kilku osobą na FA, które piszą o obserwacjach.

 

Marek, częstszych wypadów pod ciemne niebo Ci życzę ażebyś nie zardzewiał. ;)

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A i humor znakomity choć dyskretny. Jakiś dowcip mi się przypomniał jak czytałem początek ;)

Natomiast brakuje mi tu nieżargonowych nazw (modeli) użytych lornetek - bo widzę, że co najmniej dwie - oraz statywów czy żurawii.

Najpiękniej by było jakby je dało się zobaczyć (link lub zdjęcie). No chyba że część obserwacji była czyniona z "ATM-leżaka" z podpórkami to wtedy tylko zdjęcie.

"Kilka lat temu fizycy skonstruowali na podstawie tej teorii bardzo uproszczony model Wszechświata, z którego wynikało, że Wielki Wybuch był tak naprawdę Wielkim Odbiciem. Przed chwilą "zero", w której zaczął się nasz Wszechświat, istniał jakiś inny kosmos, który się kurczył. Kiedy jego gęstość i temperatura osiągnęły krytyczną wartość, losy świata się odwróciły" ERGO: Zawsze był jakiś kosmos :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję doskonałej równowagi treści do formy i wspaniałego ,bogatego jeżyka polskiego tak rzadko spotykanego na forach. Dzięki Tobie zaczynam pojmować sens obserwacji wizualnych, i jak napisał Marwaz "jak bym tam był". Na szczęście dla nas wszystkich, również dla Ciebie "staruszka" rosną już wśród nas następcy w postaci młodych "astroreporterek" których relacje czytałem wczoraj i faktycznie zarówno z Tobą jak i z młodzieżą byłem na wspaniałych wycieczkach z przewodnikiem.

A wydawało mi się że już poznałem trochę wszechświata..... Pozdrawiam i życzę dalszych sukcesów Waldek.

  • Like 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnim nowym celem na liście była gromada otwarta Roslund 4. (...)  Po ledwie paru sekundach pojawiło się słabe maleństwo, jednolita plamka światła o rozmiarach około 4?. I nie wiem czemu, ale ten widok sprawił mi najwięcej chyba satysfakcji tej nocy. Chyba po prostu lubię takie ulotne duszki.

 

Doskonale Cię rozumiem, cierpię na podobną przypadłość. Obiekt trafił na listę "do zaliczenia" w 28x110 pod zatomskim niebem. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może zróbmy tak, że będziemy celować jednocześnie kilkoma różnymi lornetkami w ten sam obiekt i porównamy, czy i jak widać go w dwururkach od 50 do 110 mm? Można też pokombinować z filtrami (UHC-s, UHC, może jakiś OIII nawet?)

Teleskopu do Zatomia nie biorę, więc cały czas zdatny do obserwacji zamierzam spędzić w gronie lorneciarzy (no chyba że dorwę się do jakiegoś newtona o aperturze 20 i więcej cali - o ile takowy będzie na zlocie).

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A bardzo chętnie, to jest cholernie pouczające :)

Filtry jakieś też wezmę (prawdopodobnie będę miał dwie parki - Astronomiki UHC-E i UltraBlocki), jeśli masz parę O-trójek w standardzie 1,25", to śmiało bierz.

Telepy >20-calowe też będą, pewnie dwa. Lornetki możesz zostawić u mnie :D

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Paweł Trybus

     Marek, Na wstępie gratuluję świetnego postu. Niebiosa obdarzyły Cię lekkością pióra i bardzo się cieszę, że z daru korzystasz. To dla mnie wielka przyjemność przeczytać atrakcyjną wizualnie i merytorycznie i napisaną piękną polszczyzną relację z obserwacji. Tak trzymać!

     Mała uwaga - nie demonizuj starości :D  Buszując po internecie widzę, że dopiero "dziadki" są naprawdę "udupieni" w tym hobby. Richard Kepple i Glen Sanner (autorzy "The Night Sky Observer's Guide") jako emeryci przeprowadzili się pod ciemne niebo południowo-zachodniego USA, gdzie obserwują do woli. Niemieccy emeryci wyjeżdżają do Namibii, gdzie kupują rancza, kupę sprzętu i dorabiają wynajmując tenże sprzęt urlopowiczom, spragnionym południowego nieba. Ja mam dopiero 35 lat i jeszcze nie wiem, co będę robił jako "astroemeryt", ale to hobby jest jak bakterie w przewodzie pokarmowym, nie możesz się pozbyć... Coś wymyślę  :D

    Chłopaki, mam dla Was propozycję pod zatomskie niebo. Spróbujcie zmierzyć się dwururkami z NGC188 w Cefeuszu. Ciekawy jestem, jaką najmniejszą lornetką uda się Wam wyłapać tę słabiznę. Ja próbowałem swoją Bj100 pod niebem SQM 21.0 i zapisałem:

NGC188 Gromada otwarta w Cefeuszu, widoczna przy 37x jako bladziutkie pojaśnienie nieba, na 100% we właściwym miejscum, zgadzał się też rozmiar kątowy. Przy 26x niewidoczna, za jasne tło.

 

Spróbujcie i dajcie znać  ;)

 

Paweł

 

EDIT (Panasmaras):

Kontynuację wątku widoczności NGC188 znajdziecie tutaj:

http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/5479-ngc-188-vs-ngc-6791-czyli-dwie-staruszki-w-lornetkach-wydzielone-z-vulpecula-cum-ansere/

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli można to chciałbym się dołączyć z 12x50 i 20x60. Bardzo lubię obserwacje symultaniczne.

Marcin - mogę wziąć swojego Nikonka 12x50 ze statywkiem, dam Ci w pierwszy dzień - oddasz przed wyjazdem. Zawsze jedno stanowisko więcej ??

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś jestem zabiegany, więc na szybko ujmę to tak:

co do Heweliusza - będę korzystał pewnie z "Objects..." i pewnie starego delcianego atlasu.

Co do ciemnotek - łapię z Uranometrii, ale jak wiesz, tam jest ułamek tego, co widać. Ostatnio bazgroliłem ołówkiem zarysy tego, co widziałem, ale jeszcze nie konfrontowałem tych bazgrołów ani z TriAtlasem ani z katalogiem LDN.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopaki, off-top z NGC 188 i NGC 6791 wydzieliłem do osobnego tematu - bo był zbyt ciekawy, żeby kisił się gdzieś pod Liskiem:

http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/5479-ngc-188-vs-ngc-6791-czyli-dwie-staruszki-w-lornetkach-wydzielone-z-vulpecula-cum-ansere/

 

Mam nadzieję, że się nie gniewacie.

 

 

@Seba, w ciągu tygodnia powinna się pojawić :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak uda mi się dziś wyskoczyć za miasto to rozbiorę dokładnie te same obiekty. Marek, co masz w planach na dziś?

Marcin, masz Uranometrię?

Mam kilka fajnych celów w Jaszczurce, ale zarówno PSA, jak i inne popularne atlasy są łaskawe przemilczeć obecność paru gromad z katalogu NGC (!) widocznych już w 7x50 (!!!).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje subiektywne odczucia z 17/18.09.2014. Warunki niestety nie najlepsze.

 

kometa Jacques 20x60

dość wyraźna, jednorodna plamka, ok. 1,5° na południe od alfa Vul

 

kometa Jacques 12x50

ulotna mgiełka widoczna zerkaniem, wyskakuje też na wprost; widoczna nieco lepiej po dwóch godzinach po oddaleniu się od gwiazdki

 

NGC 6800 20x60

spora, dość luźna grupa gwiazd, zerkaniem widać ich kilkanaście w nikłej poświacie słabszych

 

NGC 6800 12x50

na wprost dość spora nierozdzielona mgiełka, lepiej widoczna zerkaniem, raz po raz wyskakuje na jej tle kilka gwiazdek

 

Stock 1 20x60 i 12x50

duża, nieregularna gromada bez zdefiniowanych granic, w centrum dwa układy gwiazd: trójkąt i czworobok

 

NGC 6823 20x60

bardzo zwarta gromada z jasnymi gwiazdami przy łańcuszku 6 gwiazd; przypomina nieco M103

 

NGC 6823 12x50

wyraźna, zwarta grupka, zerkaniem widać gwiazdki gromady; trudno ocenić widoczność mgławicy 6820 - do poprawki

 

NGC 6802 20x60

bardzo słaba poświata widoczna zerkaniem (wyskakuje z tła)

  • Like 2

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy później...

Ostatnim nowym celem na liście była gromada otwarta Roslund 4. Wystartowałem od trójkąta gwiazd 18, 19 i 20 Vulpeculae. Właściwe namierzenie, która z okolicznych 5-magowych gwiazd jest tą, która wyznacza moją linię szukania gromady zajęło mi trochę czasu. Ostatecznie z pomocą przyszedł mi mały czworobok 7-8-magowych słońc leżący obok parki nieco jaśniejszych gwiazd, już chyba w gwiazdozbiorze Łabędzia. Upewniwszy się, że kadr jest właściwy, zacząłem zerkaniem szukać jakiegoś pojaśnienia. Po ledwie paru sekundach pojawiło się słabe maleństwo, jednolita plamka światła o rozmiarach około 4?. I nie wiem czemu, ale ten widok sprawił mi najwięcej chyba satysfakcji tej nocy. Chyba po prostu lubię takie ulotne duszki. Mniejszymi lornetami nie próbowałem niczego tam łapać, ale w dobrą noc ten obiekt z pewnością jest w zasięgu 10x50. 

A ja wczoraj zabrałem się za mgławicę refleksyjną IC 4954-55, otulającą Roslunda. Wydaje mi się, że widziałem tam delikatne pojaśnienie (coś jak efekt zaparowanego okularu). W użyciu był niutek 12" i stara, dobra Ultima 18 mm. Dzisiaj postaram się zweryfikować obserwację.

PS. Marek, z lornetą do niej nie podchodź... ;)  

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja natomiast chciałbym zaproponować przeoczoną przeze mnie podczas tamtego podejścia gromadkę otwartą NGC 6793.

Mała, niepozorna i zaskakująco dobrze widoczna w małych lornetkach; w średnich udawało mi się ją rozbić na garść słabych gwiazd skoncentrowanych wokół nieco jaśniejszych słońc w środku gromady.

Znajdziemy ją łatwo, nieco powyżej Wieszaka :)

post-61-0-68604800-1438945699_thumb.jpg

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właściwym sposobem na mgławice IC 4954/55 jest użycie nieco większego powiększenia - u mnie było to 150x, uzyskane z pomocą Delosa 10 mm. W kilku miejscach gromady Roslund 4 (zresztą jaka to gromada - raptem kilkanaście gwiazd, rozrzuconych dość bezładnie na obszarze paru minut kątowych) dostrzegłem ewidentną mgiełkę, szczelnie otulającą gwiazdki. Widok nawet fajny.

Całkiem ładna wydała mi sie też gromada otwarta NGC 6800. To kilkanaście białoniebieskich gwiazdek stłoczonych na obszarze ok. 5', wyraźnie wybijających się z gwiezdnego tła i ułożonych w kształt kółła z ogonkiem (coś jak "ó").

Hitem była jednak mgławica Sh 2-101, czyli położony już w Łabędziu Tulipan - popularny cel astrofotografów. Obszernie opisał ją P. Guzik w sierpniowej "Astronomii" i tam też odsyłam zainteresowanych tematem. Powiem tylko, że byłem zaskoczony rozmiarem, wyrazistością i detalem, który wylazł po kilkudziesięciu sekundach zerkania. Konieczny jest tu długoogniskowy okular i filtr UHC. Jeszcze wyraźniejszy okazał się inny Sharpless - numer 2-112, którego odnajdziemy nieco na zachód od Deneba. Ta przytulona do gwiazdki mgiełka była równie wyraźna jak NGC 7000, czyli Ameryka - z tym, że oczywiście sporo mniejsza.

Ameryka to zresztą osobny rozdział - Cygnus Wall w dużym lustrze to jest to! Katowałem mgławicę (i pobliskiego Pelikana) na zmianę teleskopem i lornetą 15x70, zaopatrzoną w parkę filtrów OIII. Obraz bajeczny.

PS. I z nieco innej beczki. Marek, wiesz, że lornetka 15x70 z filtrami potrafi wyłuskać z tła mgławicę planetarną NGC 6781 w Orle? Słabe to, widoczne zerkaniem, ale było! W tej konfiguracji sprzętowej majaczył też Trójkąt Pickeringa...

To była naprawdę fajna noc. :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)