Skocz do zawartości

zakrycie lambda Gem przez Ksiezyc


Rekomendowane odpowiedzi

dzisiejszego poranka okolo 05;40 ogladalem i fotografowalem zakrycie gwiazdy Lambda Gem przez jasny brzeg Ksiezyca. zjawisko bylo bardzo dobrze widoczne ze wzgledu na wysokosc okolo 40 st. nad ESE horyzontem, jak i na jasnosc gwiazdy +3.6 mag. przez Newtona 150/f6 i przy pow. 150x gwiazda byla juz widoczna jako mala tarczka otoczona pierscieniami dyfrakcyjnymi przez co dodawalo to uroku calemu zjawisku. w pewnym momencie gwiazda przykleila sie do jasnego brzegu Ksiezyca na okolo sekundke / oczywiscie to tylko pozorny widok / i nagle zniknela. wczesniej wykonalem kilka fotek przed zakryciem. Newton 150/f6 Sony SLT a58 iso 400 t=1/20 sek.

post-295-0-43752100-1411030605_thumb.jpg

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzisiejszego poranka okolo 05;40 ogladalem i fotografowalem zakrycie gwiazdy Lambda Gem przez jasny brzeg Ksiezyca. zjawisko bylo bardzo dobrze widoczne ze wzgledu na wysokosc okolo 40 st. nad ESE horyzontem, jak i na jasnosc gwiazdy +3.6 mag. przez Newtona 150/f6 i przy pow. 150x gwiazda byla juz widoczna jako mala tarczka otoczona pierscieniami dyfrakcyjnymi przez co dodawalo to uroku calemu zjawisku. w pewnym momencie gwiazda przykleila sie do jasnego brzegu Ksiezyca na okolo sekundke / oczywiscie to tylko pozorny widok / i nagle zniknela. wczesniej wykonalem kilka fotek przed zakryciem. Newton 150/f6 Sony SLT a58 iso 400 t=1/20 sek.

Dokładnie taki sam widok podziwiałem dzisiaj w nocy w mojej atm-owej lunetce 70-457mm z obiektywu od ZRT.  Przed wschodem Księżyca obserwowałem przez nią jaśniejsze obiekty DS i zdziwiłem się, ile udało mi się zobaczyć emek przez tak mały przyrząd, pomimo dużego, miejskiego LP. No ale noc była dzisiaj wyjątkowo sprzyjająca takim obserwacjom. W drugiej części nocy , kiedy pojawił się już Księżyc, pozostało mi tylko obserwować naszego satelitę i ew. M 42 lub Jowisza i jego cztery księżyce. Zapomniałem kompletnie o mającym nastąpić dzisiaj zakryciu jasnej gwiazdy przez Księżyc, o którym gdzieś już wcześniej czytałem. Początkowo około godz. 3:00 zwróciłem uwagę na gwiazdę 51 Gem o jasności 5,7 m i myślałem że dojdzie do jej zakrycia brzegowego, ale to była tylko bliska koniunkcja. Kiedy Księżyc przeszedł już bardzo blisko tej gwiazdy, zauważyłem że na jego drodze jest jeszcze jaśniejsza gwiazda, którą już na pewno musi zakryć środkiem swojej tarczy. Bałem się tylko czy nie nastąpi to już za dnia, ponieważ odległość od gwiazdy była jeszcze duża i czy uda mi się to zobaczyć. Miałem ze sobą tylko dwa okulary, 30 mm Plossla i 15 mm Erfla WO  o dużym polu widzenia 72*. Wstawiłem do wyciągu tego drugiego, z którym powiększenie lunetki wynosiło 33 x i ze względu na duże pole widzenia nie musiałem tak często korygować  ustawienia obiektu. Lunetka stała na zwykłym statywie fotograficznym. Minęła godz 5:00, niebo już jaśniało coraz bardziej, a do zakrycia jeszcze było daleko.  Stałem i spoglądałem raz w okular a raz w niebo, z którego znikały po kolei słabsze gwiazdy. O godz 5:30 na niebie świecił już tyko Jowisz, ale gwiazda w okularze była nadal doskonale widoczna w pobliżu tarczy Księżyca, a nawet zauważyłem na południe od niego inną, słabiutką gwiazdkę ( 7m według Stellarium). O 5:40 Księżyc już niemal dotykał gwiazdy i nagle, o 5:41 gwiazdka zniknęła. Dopiero wtedy uświadomiłem sobie, że to było jednak  to zakrycie, o którym wcześniej czytałem.  Żałowałem że nie zabrałem ze sobą mojego Canona, bo też bym zrobił podobne zdjęcie na pamiątkę ,no  ale wizualna obserwacja też dostarczyła mi wielu wrażeń.Tym bardziej że , jak już wspomniałem wcześniej, widziałem to za pomocą własnoręcznie wykonanego sprzętu.

Pozdrawiam !

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)