Skocz do zawartości

Jaki sprzęt podręczny dla jednoocznego?


dexo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie,

Chciałem zacząć luźne obserwacje nieba, by poznać niebo dostępne bez skomplikowanych optyk - astrofizykowi nawet teoretycznemu trochę wypada wiedzieć jak bratanek zapyta ;). Normalnie celowałbym w lornetkę z uwagi na cel obserwacji oraz warunki obserwacyjne (raczej ciemny zakątek ale w mieście, czasem wziąć na wyjazd w Bieszczady) i tutaj pojawia się zagwozdka z tytułu: jedno z moich oczu pełni funkcje w zasadzie dekoracyjne i nie mam nawet możliwości widzieć trójwymiarowo. Zatem połowa lornetki byłaby dla mnie całkowicie wydatkiem w błoto.

Mam wrażenie, że najlepsza zatem będzie jakaś luneta o parametrach porównywalnych do lornetki + statyw, ale wiem, że potrafi to być kategoria-pulapka wypełniona przysłowiowym 'szajsem.'

Czy ktoś poleca sensowny sprzęt w takiej sytuacji?

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strzelałbym poniżej 1000; tyle kosztuje lornetka Nikon 10x50 i parametrowo to byłoby aż nadto. Jakby się dało oszczędzić dzięki temu że potrzebuję tylko jeden okular i dostać coś porównywalnego za 500-600 to byłoby super, ale tak samo jeżeli da się dzięki temu coś trochę lepszego poniżej 1000 to też może być pomysł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

90/900 wygląda na fajny 'wejsciowy' teleskop i na pewno o tym pomyślę, ale ja szukam czegoś do poznania nieba albo na poręczniejszym statywie albo nawet 'z ręki' - use case lornetkowy, po prostu połowa zwykłej lornetki mi tylko niepotrzebnie waży. Jeżeli cos dużo tańszego spełni to wymaganie to tym lepiej dla portfela.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygugluj hasło "monokular" i wybierz drogi, o dużym obiektywie i bez zoomu.

  • Like 1

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i jeszcze powiększenie do 12x, jeśli bez ststywu i 15x na statyw.

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Janko napisał:

Wygugluj hasło "monokular" i wybierz drogi, o dużym obiektywie i bez zoomu.

To jest dokładnie słowo klucz które było mi potrzebne, dzięki ? Poszukam jakiegoś i albo zdecyduję się na niego albo faktycznie na tego 90/900 bo jednak trochę kusi. Dziękuję bardzo wszystkim, pozdrawiam cieplutko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.07.2022 o 08:22, Janko napisał:

Koniecznie pochwal się i opisz, jak już coś kupisz ?

Kupiłem ten 10x50 i jestem zadowolony, mimo bycia w mieście nawet da się przyuwazyc Andromedę, o głównych gwiazdozbiorach i planetach nie wspominając. Przyznam że już się zastanawiam czy nie jestem w stanie autobusem na jedną noc pojechać z nim w bieszczady, w końcu dzięki jednoocznosci trochę oszczędziłem ?

Dziękuję za poradę i pozdrawiam.

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pojechałem na nów nie do bieszczad ale do parku narodowego ze skalą bortle 4. Perseusz przez lornetę/lupę w takich niezłych warunkach to cudo. Już czekam na dłuższą, sierpniową noc astronomiczną. Jeszcze raz podziękowania za poradę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)