Skocz do zawartości

Pierwszy teleskop


JaAgata

Rekomendowane odpowiedzi

Co myślicie o Sky-Watcher N-203/1200 SYNTA 8 DOBSON Pyrex ? Niektórzy uważają ze ma za małe lustra bo od razu apetyt rośnie  . Mieszkam na pd Norwegii , niebo czyściutkie , wieś , nie ma w pobliży oślepiających miast . Obserwacja z ogrodu spod lasu . Co polecacie na takie warunki ?   I o co powinnam od razu dokupić by w pełni wykorzystać teleskop być najpiękniejsze doznania ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teleskop to zawsze kompromis pomiędzy możliwościami a gabarytami do ogarnięcia.
Jak przesadzisz z wielkością zaraz na początku, to to może zniechęcić do obserwacji i do wzrostu apetytu może nigdy nie dojść.
Tak że na początek lepiej mniejszy teleskop, który będzie częściej używany.
Pomyślisz nad większym sprzętem jak hobby wciągnie, zdobędziesz doświadczenie i wzrośnie determinacja do gabarytów oraz zarwanych nocy.

Synta 8 to jest klasyczny sprzęt polecany początkującym pod lepsze niebo i jest bardzo dobrym kompromisem pomiędzy możliwościami, gabarytami i ceną.
Z dokupywaniem się nie spiesz i po prostu zacznij obserwować. Na dokupywanie jest zawsze czas, a tak będziesz lepiej wiedzieć, czego potrzebujesz.
Na pewno nie daj sobie wcisnąć w sklepie od razu na początek żadnych filtrów, bo to jest temat zdecydowanie "na potem" albo nawet "na kiedyś tam" jak masz dobre niebo.

Pierwszym zakupem po teleskopie pewnie powinny być jakieś lepsze okulary, ale jakie to zależy od tego, czego od nich oczekujesz i ile jesteś skłonna za te oczekiwania zapłacić.
A to będziesz lepiej wiedzieć dopiero jak zaczniesz obserwować.

Jak będziesz chciała obserwować Księżyc i planety w większych powiększeniach, to kiedyś pasuje porządnie skolimować Twojego Newtona.
Do tego będziesz potrzebowała jakiś kolimator Cheshire, który trzeba będzie się nauczyć obsługiwać.
Ale tym na razie się nie przejmuj i skup się na zakupie teleskopu i zacznij obserwować.
Zanim kupisz, dobrze sprawdź wagę i wymiary tej Synty 8 i upewnij się, że da się to bez większych problemów zataszczyć to ogrodu i z powrotem po każdych obserwacjach.
 

  • Like 1

Taurus T300, OOUK VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Mareg napisał:

Teleskop to zawsze kompromis pomiędzy możliwościami a gabarytami do ogarnięcia.
Jak przesadzisz z wielkością zaraz na początku, to to może zniechęcić do obserwacji i do wzrostu apetytu może nigdy nie dojść.
Tak że na początek lepiej mniejszy teleskop, który będzie częściej używany.
Pomyślisz nad większym sprzętem jak hobby wciągnie, zdobędziesz doświadczenie i wzrośnie determinacja do gabarytów oraz zarwanych nocy.

Synta 8 to jest klasyczny sprzęt polecany początkującym pod lepsze niebo i jest bardzo dobrym kompromisem pomiędzy możliwościami, gabarytami i ceną.
Z dokupywaniem się nie spiesz i po prostu zacznij obserwować. Na dokupywanie jest zawsze czas, a tak będziesz lepiej wiedzieć, czego potrzebujesz.
Na pewno nie daj sobie wcisnąć w sklepie od razu na początek żadnych filtrów, bo to jest temat zdecydowanie "na potem" albo nawet "na kiedyś tam" jak masz dobre niebo.

Pierwszym zakupem po teleskopie pewnie powinny być jakieś lepsze okulary, ale jakie to zależy od tego, czego od nich oczekujesz i ile jesteś skłonna za te oczekiwania zapłacić.
A to będziesz lepiej wiedzieć dopiero jak zaczniesz obserwować.

Jak będziesz chciała obserwować Księżyc i planety w większych powiększeniach, to kiedyś pasuje porządnie skolimować Twojego Newtona.
Do tego będziesz potrzebowała jakiś kolimator Cheshire, który trzeba będzie się nauczyć obsługiwać.
Ale tym na razie się nie przejmuj i skup się na zakupie teleskopu i zacznij obserwować.
Zanim kupisz, dobrze sprawdź wagę i wymiary tej Synty 8 i upewnij się, że da się to bez większych problemów zataszczyć to ogrodu i z powrotem po każdych obserwacjach.
 

Dziękuje pięknie za słuszne uwagi a szczególnie te o roztropności i czujności , ? racja , Wszystko po kolei .  
Czy mógłbyś polecić jakiś inny teleskop , który Twoim zdaniem byłby lepszym rozwiązaniem ?  To nie jest tak ze cena nie gra roli , ale mogę trochę dorzucić by kupić coś lepszego . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że ta Synta 8 pod ciemne niebo to jest dobry pomysł na pierwszy teleskop o ile gabaryty Cię nie odstraszają.
Jak gabaryty Cię martwią, to masz parę opcji, ale żadna rozsądna nie będzie dużo tańsza i raczej nie pozwoli Ci zobaczyć więcej niż w tej Syncie.
Tak że jak coś poręczniejszego od Synty 8, to albo sporo drożej, albo mniej zobaczysz bo apertura mniejsza, albo i jedno, i drugie.
Jak masz rezerwy finansowe, zostaw sobie na lepsze okulary, bo od nich też zależy co i przede wszystkim jak zobaczysz.
 

Taurus T300, OOUK VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Choroba dwucalowa. Tak to się nazywa.

Oczywiście każde 2" więcej jest lepsze od 2" mniej. Ale większe znaczy mniej poręczne. Miałem 8" i była to super opcja. Mam w naszej sekcji 10" i wybranie się z nią w teren to wyzwanie logistyczne. To warto wziąć pod uwagę.

  • Like 1
Sekcja Astronomiczna Szkoła Talentów Żagański Pałac Kultury
Jana Pawła II 7 - 68-100 Żagań
MEADE 6", Dobson 10", ED100 i takie tam szkiełka

astronom_jacek.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Synta 8" to jest niezbyt poręczne 20kg do noszenia, czyli i dużo i mało, zależy od człowieka. Z rozwiązań jak się ma dom to można kupić np. wózek w sklepie budowlanym i po prostu jechać nim do ogrodu. To, że za małe lustro to bym nie słuchał, lepiej zacząć od czegoś mniejszego, wygodniejszego, nauczyć się obserwować, kolimować itd. Nie sztuka kupić Newtona 16" i nie umieć go wykorzystać lub opanować gabarytowo. Najlepsza inwestycja na początek z teleskopem to po prostu wiedza i przygotowanie do obserwacji, jak już będziesz zaprzyjaźniona z teleskopem to wtedy zdecydujesz czego potrzebujesz dalej. Według mnie nie ma sensu kupować nazwijmy to "docelowego" teleskopu bo każdy ma inne potrzeby i nie da się tego wybrać bez praktyki.  

Synta 6/8" jest dobra do wszystkiego po trochu. Z minusów na pewno waga i konieczność kolimacji. Z plusów korzystny stosunek ceny do możliwości, mniejsze wymagania do okularów niż np GSO 10". 

Mój ulubiony link co i jak widać w teleskopach ?http://www.deepskywatch.com/Articles/what-can-i-see-through-telescope.html

Edytowane przez Sebastian Ś.
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Mareg napisał:

Teleskop to zawsze kompromis pomiędzy możliwościami a gabarytami do ogarnięcia.
Jak przesadzisz z wielkością zaraz na początku, to to może zniechęcić do obserwacji i do wzrostu apetytu może nigdy nie dojść.
Tak że na początek lepiej mniejszy teleskop, który będzie częściej używany.
Pomyślisz nad większym sprzętem jak hobby wciągnie, zdobędziesz doświadczenie i wzrośnie determinacja do gabarytów oraz zarwanych nocy.

Synta 8 to jest klasyczny sprzęt polecany początkującym pod lepsze niebo i jest bardzo dobrym kompromisem pomiędzy możliwościami, gabarytami i ceną.
Z dokupywaniem się nie spiesz i po prostu zacznij obserwować. Na dokupywanie jest zawsze czas, a tak będziesz lepiej wiedzieć, czego potrzebujesz.
Na pewno nie daj sobie wcisnąć w sklepie od razu na początek żadnych filtrów, bo to jest temat zdecydowanie "na potem" albo nawet "na kiedyś tam" jak masz dobre niebo.

Pierwszym zakupem po teleskopie pewnie powinny być jakieś lepsze okulary, ale jakie to zależy od tego, czego od nich oczekujesz i ile jesteś skłonna za te oczekiwania zapłacić.
A to będziesz lepiej wiedzieć dopiero jak zaczniesz obserwować.

Jak będziesz chciała obserwować Księżyc i planety w większych powiększeniach, to kiedyś pasuje porządnie skolimować Twojego Newtona.
Do tego będziesz potrzebowała jakiś kolimator Cheshire, który trzeba będzie się nauczyć obsługiwać.
Ale tym na razie się nie przejmuj i skup się na zakupie teleskopu i zacznij obserwować.
Zanim kupisz, dobrze sprawdź wagę i wymiary tej Synty 8 i upewnij się, że da się to bez większych problemów zataszczyć to ogrodu i z powrotem po każdych 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki to trudny wybór ! 
 

zaproponował mi pan ze sklepu Teleskop GSO Dobson 8" DeLuxe 203/1200 M-CRF (mikrofocuser 1:10, chłodzenie lustra, SKU: 680).  
Czy ktoś może podzielić się znajomością wyżej wymienionego lub jakąś godną uwagą  by poradzić który byłby lepszym wyborem ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten GSO ma lepszy wyciąg z przekładnią 1:10, co czasem może Ci się przydać do Księżyca i planet.
Chłodzenie lustra przy domu ma pewnie mniejsze znaczenie, bo zawsze można teleskop wystawić wcześniej przed obserwacjami, ale na wyjazdach może się przydać.
Ale żadnego z tych teleskopów nie miałem, tak że poczekaj jeszcze z decyzją, może ktoś coś jeszcze napisze.
Najlepiej jakby ktoś się wypowiedział na temat jakości luster w obu teleskopach, czy w którymś można liczyć na jakąś przewagę.
 

  • Like 1

Taurus T300, OOUK VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Swego czasu miałem dokładnie tą samą rozterkę co Ty. Skonczyło się co prawda na montażu EQ ale swoje przewertowałem w szeroko pojętych internetach. Generalnie w ogromnej większości dyskusji jakie czytałem wszyscy polecali GSO.

Tak jak kolega wyżej nadmienił za GSO przemawia lepszy wyciąg z mikroruchami, wygodniejsze śruby do kolimacji, podobno lepsze łożyska i ogólna jakość wykonania. Kitowe okulary i tak szybko wymienisz jeżeli złapiesz bakcyla wiec ich jakością bym się nie przejmował (ale w zupełności wystarczą na start).

Miej tylko na uwadze że wątki na które trafiałem były z lat 2017/2019.

Być może Skywatcher bardziej się teraz przykłada, jest szansa że ktoś się tu jeszcze wypowie w tej kwestii.

Mam tylko jedną radę, dokup odrazu jakiś filtr księżycowy polaryzacyjny czy chociażby jakiś ND 0,6 ponieważ pamietam jak pierwszy raz spojrzałem na "łysego" w 8" newtonie F4 i gdy zamykałem oko nadal mogłem liczyć kratery ?

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Sebastian Ś. napisał:

Synta 8" to jest niezbyt poręczne 20kg do noszenia, czyli i dużo i mało, zależy od człowieka. Z rozwiązań jak się ma dom to można kupić np. wózek w sklepie budowlanym i po prostu jechać nim do ogrodu. To, że za małe lustro to bym nie słuchał, lepiej zacząć od czegoś mniejszego, wygodniejszego, nauczyć się obserwować, kolimować itd. Nie sztuka kupić Newtona 16" i nie umieć go wykorzystać lub opanować gabarytowo. Najlepsza inwestycja na początek z teleskopem to po prostu wiedza i przygotowanie do obserwacji, jak już będziesz zaprzyjaźniona z teleskopem to wtedy zdecydujesz czego potrzebujesz dalej. Według mnie nie ma sensu kupować nazwijmy to "docelowego" teleskopu bo każdy ma inne potrzeby i nie da się tego wybrać bez praktyki.  

Synta 6/8" jest dobra do wszystkiego po trochu. Z minusów na pewno waga i konieczność kolimacji. Z plusów korzystny stosunek ceny do możliwości, mniejsze wymagania do okularów niż np GSO 10". 

Mój ulubiony link co i jak widać w teleskopach ?http://www.deepskywatch.com/Articles/what-can-i-see-through-telescope.html

Sprawdziłam zdjęcia co i jak widać. No i mi teraz wyszło , ze powinnam mieć 10 ?  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To w takim razie GSO 10", ale to jest już naprawdę wielka tuba, koniecznie na wózek bo nawet w dwóch częściach ciężka i niewygodna w noszeniu. Okulary coś jakości ES 82* lub lepsze. Ja bym proponował coś mniejszego używanego żeby sprawdzić czy to w ogóle dla Ciebie ? 

Edytowane przez Sebastian Ś.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym proponował udać się do jakiegoś klubu astro lub pojechać na zlot astro. Tam się przekonasz co i jak, pogadasz z ludźmi i pobawisz się różnym sprzętem.

Sekcja Astronomiczna Szkoła Talentów Żagański Pałac Kultury
Jana Pawła II 7 - 68-100 Żagań
MEADE 6", Dobson 10", ED100 i takie tam szkiełka

astronom_jacek.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)