Skocz do zawartości

Szczegółowe studium wizualne Sh2-27 (Oph)


Rekomendowane odpowiedzi

Sharpless2-27 to rozległy(ok10* średnicy) region HII wokół gwiazdy Zeta Ophiuchi. Łukowato układające się włókna mgławicy, są efektem fali uderzeniowej wywołanej, przez tę gwiazdę, podczas przebijania się przez gęste obłoki pyłu w pobliżu asocjacji Sco OB2.

Pierwsze obserwację("składałem"ją przez 4 noce)uświadomiły mi że 3*pole widzenia mojego telepa, to zdecydowanie mało, jak na takiego kolosa. Jest to obiekt typowo lornetkowy, który (jak wynika z różnych raportów obserwacyjnych)z powodzenie ujawnia swoją złożoną naturę ,już w lornetkach 10x70 +filtryH-beta ,pod niebem Bartuś 4.

Mgławice jako całość tworzą liczne inne: LBN,LDN,MBM, oraz nieskatalogowane włókna pyłowe.

1508247158_Sh2-27MAPA.jpg.7e47078f6c6120d376b90d051ca2da45.jpg

Podzieliłem poszczególne komponenty na dwie grupy jasności.

 

Pierwsza grupa to

-LBN 12,16,20 i MBM 139

To najjaśniejsze mgławice całego kompleksu, widać je bezpośrednim patrzeniem ,z filtrami H-beta 18nm i 5,5nm.Oczywiście nie zapominajmy o dużej źrenicy wyjściowej ,6-7mm, i polu widzenia min.3*

 

 

Drugą grupę stanowi cała reszta regionów HII ,łącznie z tymi nieskatalogowanymi -

LBN21-22,24,30.39 i MBM 149,150

Tutaj potrzeba już trochę się na zerkać, zdecydowanie najlepiej z H-beta5,5nm

 

Ciemnotek (LDN) niestety nie dostrzegłem....

SZKIC -sucha biała pastel,białe pisaki żelowe i czarny papier.

Sh2-27.jpg.1120c0826060bd31b895b249ba77d7ad.jpg

Efekt 4 nocy obserwacyjnych. Obraz odwrócony(lustrzane odbicie)

Refraktor 152/760

25x+(SvB H-beta 18nm,Baader H-beta 5.5nm

Bartuś 4- przejrzystość kryształ

 

  • Like 9

luneta sześć cali, ef przez pięć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zakładałem CCD blue, ale SvB H-beta 18nm, ma pasmo bardzo zbliżone ,tyle że nieco węższe. Będzie zapewne trudniej, to wszystko wyłapać ale da radę.

 

PS. Jiri Garadavky szkicował Sh2-27, przez lornety 10x70 i 15x85 +CCD blue i H-beta

luneta sześć cali, ef przez pięć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem przedwczoraj z 8" f4 w okolicy Sh2-27. W Naglerze 26mm z reduktorem 0.9x i filtrem CCD Blue byłem w stanie dostrzec dwa zagęszczenia powyżej Zeta Oph. Wogóle świetna nocka się trafiła, posiedziałem prawie do 1.00, Łysy już wschodził, DM piękinie świeciła, świrsze grały, czorne noce wracają ?

  • Like 4
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

He he właśnie słyszałem już @Paweł Sz. zachwalał nockę na zachodzie kraju. W małopolsce jak to bywa wiatr ze wsch. i kicha ,Droga Mleczna tylko w łabędziu, reszta ledwo ledwo.U ciebie już się zaznaczył zachodni front z super widocznością.Ale wracając do mgławicy dużo lepiej byłoby z H-beta,ale i tak nieźle jak na twojego Bartusia 5, pole widzenia rzondzi, lornetka z filtrem rozwaliła by to w perzynę...

  • Like 1

luneta sześć cali, ef przez pięć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A byłem właśnie koło Namysłowa, solidne B4, pech chciał, że na południowym zachodzie mam solidną łunkę prawdopodobnie od Brzegu. Nawet w filtrze było lekko szarawo, brakowało jednak kontrastu. Mam wrażenie, że spod domu (B5)mam w tym miejscu nieco ciemniej. Ale habetka by się przydała..

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to właśnie bywa, wszystkie te kombinacje i próby dokonywania jednoznacznej oceny jakości nieba (sekum ,bartuś ,nalem) są tylko suplementem realiów i bardzo dobrze .....

 

Edytowane przez Erik68

luneta sześć cali, ef przez pięć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)