Skocz do zawartości

Chciałbym kupić teleskop


Rekomendowane odpowiedzi

Polecam kupić teleskop używany (ja swój kupiłem w ten sposób i nie żałuje)  na olx na przykład jest dobson 8 za 1100 zł, jest to świetny teleskop dla początkująch. A jeśli chciałbyś coś tańszego niż SW 90/900 na AZ3 to polecam lornetkę 15x70 Delta Optical, był to mój pierwszy sprzęt kupiony pod obserwację kosmosu i pokazywał naprawdę sporo jak na sprzęt za 315 zł (za tyle kupiłem, teraz około 400 zł). Tylko jeśli będziesz się zastanawiał nad lornetką 15x70 to statyw moim zdaniem obowiązkowy.?

  • Like 1

Sky-Watcher Dobson 10, lornetka StarLight 15x70, Camrock TH70, filtr polaryzacyjny regulowany 1-40% 1,25" ES

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, OkButHjuAskjedXD napisał:

A jest jakiś tańszy? Bo nie wiem czy tyle pieniędzy uzbieram.

Taniej to tylko uzywany. Ten SW 90/900 to minimum jak dla mnie i ma on pare niedorobek- slaby wyciag, szukacz ale jeszcze taniej to na pewno bedzie gorsze wykonanie.

Poszukaj uzywanego newtona 6 cali na dobsonie.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, lemarr7 napisał:

Proponuje SW 90/900 na AZ3.

Ale jak... Przecież to generator drgań na tym statywie... Nie ogarniam jak można proponować takie wynalazki komuś, kto chce zacząć przygodę z astronomią. 

Choć budżet zdecydowanie za mały. 

Popieram za to wybór Newtona 6 cali na dobsonie. Lub Newton 150/750 na AZ4. 

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze nie kupuj zabawek Newton 6?? nie jest aż taki drogi a do tego miarę dobry teleskop mam go do dzisiaj używam miniony poniedziałek miałem go na obserwacji nieba, mam kilka sztuk teleskopów każdy się przydaje do czegoś. Mam też taki jak ci polecili to zabawka dla dzieci z przedszkola, można nim zobaczyć Słońce za pomocą filtra mylarowego, Księżyc i niektóre jasne planety, zaś teleskop nie kupuje się po to by oglądać jasne obiekty, bo Wszechświat ma wiele ciekawych obiektów.?

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Paweł Baran napisał:

Po pierwsze nie kupuj zabawek Newton 6?? nie jest aż taki drogi a do tego miarę dobry teleskop mam go do dzisiaj używam miniony poniedziałek miałem go na obserwacji nieba, mam kilka sztuk teleskopów każdy się przydaje do czegoś. Mam też taki jak ci polecili to zabawka dla dzieci z przedszkola, można nim zobaczyć Słońce za pomocą filtra mylarowego, Księżyc i niektóre jasne planety, zaś teleskop nie kupuje się po to by oglądać jasne obiekty, bo Wszechświat ma wiele ciekawych obiektów.?

Dzięki wielkie :>>

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.07.2022 o 15:25, kjacek napisał:

Ale jak... Przecież to generator drgań na tym statywie... Nie ogarniam jak można proponować takie wynalazki komuś, kto chce zacząć przygodę z astronomią. 

Choć budżet zdecydowanie za mały. 

Popieram za to wybór Newtona 6 cali na dobsonie. Lub Newton 150/750 na AZ4. 

A mogłabym dać link do Newton 150/750 na AZ4.?? I dzięki wielkie, miłego dnia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.07.2022 o 13:38, Samurai napisał:

Polecam kupić teleskop używany (ja swój kupiłem w ten sposób i nie żałuje)  na olx na przykład jest dobson 8 za 1100 zł, jest to świetny teleskop dla początkująch. A jeśli chciałbyś coś tańszego niż SW 90/900 na AZ3 to polecam lornetkę 15x70 Delta Optical, był to mój pierwszy sprzęt kupiony pod obserwację kosmosu i pokazywał naprawdę sporo jak na sprzęt za 315 zł (za tyle kupiłem, teraz około 400 zł). Tylko jeśli będziesz się zastanawiał nad lornetką 15x70 to statyw moim zdaniem obowiązkowy.?

Poki co, to jedyne co mam. To jakąś lunetę (dokładniej mojego brata. Dostał 3 lata temu na urodziny i nikt z tego nie korzystał), nawet nie używałem jej jeszcze, bo na wakacjach jestem i nie mogłem wziąć... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, OkButHjuAskjedXD napisał:

A mogłabym dać link do Newton 150/750 na AZ4.?? I dzięki wielkie, miłego dnia. 

150/750 sama tuba bez montazu https://teleskopy.pl/Tuba-optyczna-Sky-Watcher-N-150/750-OTAW-teleskopy-2521.html 

montaz AZ4 https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=32&products_id=3381&language=pl

W dniu 24.07.2022 o 15:25, kjacek napisał:

 Lub Newton 150/750 na AZ4. 

Cena tego montazu zjada caly budzet  naszego swiezo upieczonego kolegi. Co zobaczy samym montazem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.07.2022 o 15:25, kjacek napisał:

Ale jak... Przecież to generator drgań na tym statywie... Nie ogarniam jak można proponować takie wynalazki komuś, kto chce zacząć przygodę z astronomią. 

 Dlaczego nie nadaje się na początek przygody z astronomią?

OPTICRON WP T 8x32   |    SW MAK 127 2"+ BINO/AZ4    |    SW 90/900   |    PENTAX 20x60

 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Niebieski napisał:

 Dlaczego nie nadaje się na początek przygody z astronomią?

Na to pytanie odpowiedział wyżej @Paweł Baran. W sieci jest sporo na ten temat. 

90/900 na AZ3 to kiepska zabawka moim zdaniem o bardzo ograniczonych zastosowaniach. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, kjacek napisał:

Na to pytanie odpowiedział wyżej @Paweł Baran. W sieci jest sporo na ten temat. 

90/900 na AZ3 to kiepska zabawka moim zdaniem o bardzo ograniczonych zastosowaniach. 

 

 

Ja tam żadnej odpowiedzi nie widzę. Piszesz dość ostro o całkiem fajnym teleskopie na początek przygody. Chciałbym wiedzieć ile czasu go miałeś, jakie okulary i jaki montaż. Co Ci najbardziej przeszkadzało? Rozumiem, że swoje opinie opierasz o doświadczeniu z tym sprzętem? Generator drgań, widziałeś go w ogóle na żywo? ?

OPTICRON WP T 8x32   |    SW MAK 127 2"+ BINO/AZ4    |    SW 90/900   |    PENTAX 20x60

 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Apetyt rośnie w miarę jedzenia, tak samo jest z teleskopami kupi się a potem nie wie, co z tym zrobić i wystawia się potem na sprzedaż pisząc, jakie cudne powiększenia mają by tylko się pozbyć, nie namawiam, ale jak pisałem mam kilka teleskopów nawet w tym roku kupiłem, tylko doradziłem, bo wiem coś o tym, zrobi jak będzie chciał i uważał, bo to jego sprawa, ja bym wolał doskładać pieniążki nawet dłużej składać kupić i cieszyć się jak potem żałować. Bo jak kiedyś pisałem teleskop nie kupuje się na rok czasu, teleskop nie ma być na wystawę, bo ja mam, teleskop ma być używany, człowiek ma się cieszyć z obserwacji a nie zniechęcać, bo potem człowiek straci chęci  i zapał do naszej pięknej Astronomii?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@OkButHjuAskjedXD, przeglądnij co już zostało napisane w dziale "Pierwszy teleskop" i koniecznie przeczytaj trzy pierwsze wątki.

Potem zastanów się, czy w grę wchodzi tylko zakup najprostszego w obsłudze refraktora, czy też bierzesz pod uwagę teleskop w systemie Newtona na montażu Dobsona.
Newton na Dobsonie ma najlepszy stosunek możliwości/cena, ALE:

  1. potrzebuje więcej miejsca do rozłożenia, balkon raczej odpada, chyba że jest duży z odsłoniętym widokiem, najlepiej na południe;
  2. trzeba nauczyć się go kolimować.

Zastanów się też, czy wchodzi w grę zwiększenie budżetu kosztem ewentualnego odłożenia zakupu teleskopu.

I na koniec NAJWAŻNIEJSZE:
Spróbuj znaleźć jakichś astro-entuzjastów w okolicy i załapać się na obserwacje.
To najlepiej pomoże Ci sprawdzić, czy to co widać przez teleskop jest na miarę Twoich oczekiwań, jak wygląda w praktyce ogarnianie sprzętu i co ewentualnie chciałbyś i mógłbyś kupić dla siebie.

I nie musisz się spieszyć, niebo cały czas będzie czekać na Ciebie.
 

Edytowane przez Mareg
  • Like 1

Taurus T300, OOUK VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Paweł Baran napisał:

Apetyt rośnie w miarę jedzenia, tak samo jest z teleskopami kupi się a potem nie wie, co z tym zrobić i wystawia się potem na sprzedaż pisząc, jakie cudne powiększenia mają by tylko się pozbyć, nie namawiam, ale jak pisałem mam kilka teleskopów nawet w tym roku kupiłem, tylko doradziłem, bo wiem coś o tym, zrobi jak będzie chciał i uważał, bo to jego sprawa, ja bym wolał doskładać pieniążki nawet dłużej składać kupić i cieszyć się jak potem żałować. Bo jak kiedyś pisałem teleskop nie kupuje się na rok czasu, teleskop nie ma być na wystawę, bo ja mam, teleskop ma być używany, człowiek ma się cieszyć z obserwacji a nie zniechęcać, bo potem człowiek straci chęci  i zapał do naszej pięknej Astronomii?

 

Dzięki, bede oszczędzał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Mareg napisał:

@OkButHjuAskjedXD, przeglądnij co już zostało napisane w dziale "Pierwszy teleskop" i koniecznie przeczytaj trzy pierwsze wątki.

Potem zastanów się, czy w grę wchodzi tylko zakup najprostszego w obsłudze refraktora, czy też bierzesz pod uwagę teleskop w systemie Newtona na montażu Dobsona.
Newton na Dobsonie ma najlepszy stosunek możliwości/cena, ALE:

  1. potrzebuje więcej miejsca do rozłożenia, balkon raczej odpada, chyba że jest duży z odsłoniętym widokiem, najlepiej na południe;
  2. trzeba nauczyć się go kolimować.

Zastanów się też, czy wchodzi w grę zwiększenie budżetu kosztem ewentualnego odłożenia zakupu teleskopu.

I na koniec NAJWAŻNIEJSZE:
Spróbuj znaleźć jakichś astro-entuzjastów w okolicy i załapać się na obserwacje.
To najlepiej pomoże Ci sprawdzić, czy to co widać przez teleskop jest na miarę Twoich oczekiwań, jak wygląda w praktyce ogarnianie sprzętu i co ewentualnie chciałbyś i mógłbyś kupić dla siebie.

I nie musisz się spieszyć, niebo cały czas będzie czekać na Ciebie.
 

dzk <33

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.07.2022 o 07:00, Niebieski napisał:

Ja tam żadnej odpowiedzi nie widzę. Piszesz dość ostro o całkiem fajnym teleskopie na początek przygody. Chciałbym wiedzieć ile czasu go miałeś, jakie okulary i jaki montaż. Co Ci najbardziej przeszkadzało? Rozumiem, że swoje opinie opierasz o doświadczeniu z tym sprzętem? Generator drgań, widziałeś go w ogóle na żywo? ?

Niestety widziałem. I dlatego napisałem to co powyżej. 

Nie rozumiem o co pytasz. Bo montaż jaki ktoś tu proponował do tej przydługiej rurki z niewielką soczewką na końcu to był AZ3. Pominąłeś to? 

Tam kiedyś był taki badziewny wyciąg 1.25", coś się zmieniło w tej sprawie? 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam kolege z Bydgoszczy, ktory uzywa SW 90/900 ponad rok. Zaliczyl nim wiele obserwacji planet, Ksiezyca i jasnych obiektow glebokiego nieba. Obserwowalem tym teleskopem kilka razy, kiedy kolega byl u mnie. Oczywiscie byly drgania przy mimowolnym dotknieciu okularu , slaby wyciag i szukacz ,ale i tak obrazy byly niezle, minimalna aberracja na Ksiezycu , punktowe gwiazdy. Nie mozna oczekiwac cudow po takim budzetowym sprzecie. Kolega przez ten rok dokupil do tego teleskopu kilka okularow i kątowkę za sume pewnie przewyzszającą wartosc 90/900. Gdy nadarzyla sie okazja po pol roku uzywania telepa kupil uzywany AZ5. Komfort obserwacji wzrosl rzecz jasna. Jest watek na Astromaniaku o obserwacjach 90/900 uzytkownika *winio*  , są tam tez wpisy Roberta Z. [wspomniany wczesniej kolega]  https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=36&t=62888&p=559270#p559270.  *kjacek* napiszesz im ze ich sprzet jest do bani?

Zeby bylo jasne - nie popieram takich teleskopow jak 90/900 ale nie kazdy ma fundusze na drozszy sprzet [szczegolnie np. uczen, nastolatek] a tu za sume ok 1100 zl dostajemy nowy teleskop z montazem. To jest przeciwstawne do AZ4 ktory sam kosztuje ok 1100. Do tego dopiero jakas tuba OTA [np 102/1000] i robi sie wdzieczna sumka. Dlatego tez najlepiej kupic sprzet uzywany.

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam refraktor 102 / 1000 i do tego montaż AZ 4 albo ALT AZ, oczywiście obydwa na  stali. Polecam giełdę gdzie można zapłacić mniej od nowego sprzętu a brakujące pieniądze zarobić. Zaręczam,  że można i to już od uczniowskiego wieku. 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.07.2022 o 22:52, lemarr7 napisał:

... uzywa SW 90/900 ponad rok. Zaliczyl nim wiele obserwacji planet, Ksiezyca i jasnych obiektow glebokiego nieba.

...

Dlatego tez najlepiej kupic sprzet uzywany.

Na niebie jest mnóstwo obiektów. Nie tylko jasnych. Więcej jest tych ciemniejszych.

Uważam, że lepiej dozbierać do bardziej uniwersalnego sprzętu, niż kupować teleskopik do obserwacji Księżyca. 

Chyba, że ktoś jest niecierpliwy, ale wtedy często traci e ten czy inny sposób. 

I często ważniejsze niż teleskop jest po prostu ciemne niebo i bezpieczny teren do obserwacji. 

Popieram - giełda tu, na astropolis.pl czy astromaniak.pl to najlepsze miejsca do zakupów. 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)