Skocz do zawartości

IX ZLOT w Zatomiu - RELACJA


jolo

Rekomendowane odpowiedzi

Jacek nie oznakowałeś jednego kucającego delikwenta -to jakiś tajnosagentos? ;) :P :D

Bałem się :D

Przysyłajcie identyfikacje :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie niestety nie ma. Moja mała podpowiedź. Godzina zdjęcia powinna być określona z góry i dokładnie, byłoby to zdecydowanie lepsze od "po śniadaniu", bo każdy rzuciłby wszystko i przyszedł na fotkę. Dla ludzi którzy nie mieszkali w Pyrlandii byłoby to zdecydowanie pomocne :D.

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze trochę zdjęć z komórki:

prawdziwy potwór - 22" newton (później dojechał jeszcze drugi taki sam) - przy nich 16" wydają się dość średnie, a na 8" trzeba uważać, żeby nie rozdeptać ;)

post-7-0-60447500-1412014224.jpg

post-7-0-07202900-1412013672.jpg

I wielki konstruktor obu potworów :)

post-7-0-39388900-1412013655.jpg

Noc z piątku na sobotę, ponieważ była cała pochmurna spędziliśmy ją na kulturalnych rozmowach przy soczkach i herbatkach ;)

post-7-0-00772900-1412013506.jpeg

Wczesny wieczór z soboty na niedzielę - pomału szykowanie się do obserwacji:

post-7-0-15780800-1412013787.jpg

post-7-0-91400300-1412013801.jpg

Niektórzy poszli na grzyby i znaleźli ogromne kanie :)

post-7-0-12918400-1412013818.jpg

I niedzielne zdjęcia tuż przed fotką grupową:

post-7-0-10585100-1412013850.jpg

post-7-0-95644900-1412013865_thumb.jpg

post-7-0-47664800-1412013891_thumb.jpg

post-7-0-05213400-1412013922_thumb.jpg

post-7-0-39132600-1412013937_thumb.jpg

  • Like 7

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powiem Wam ludziska że żal mi d... ściska... ale moja najmłodsza Gwiazdeczka wynagradza mi zarywanie zlotowych nocy z Wami swoimi pierwszymi uśmiechami :) może za rok sie w końcu pojawię znowu :)

  • Like 6

10x50, 20x70, SW200/1200DobsGoTo

...take a look, to the sky, just before You die- it's the last time he will...

...zmazując barwy lasom i polom, mknie balon nocy -z knajpy- gondolą...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie miałem napisać o tym żalu i ściskaniu,kolega mnie ubiegł,głupio tak się powtarzać,tak czy inaczej czuję to samo.

Chodź pogody nie było,to jednak wolałbym być z wami i znów czegoś się nauczyć,poznać nowych kolegów i poszerzyć swoją wiedzę.

 

Ps. W tej chwili przyrzekłem sobie,iż nie opuszczę już  żadnego zlotu.

 

Do zobaczenia na następnym zlocie.

  • Like 4

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SYNTA 14,pełnoaperturowy ND5, Scopos 30mm, SW UWA  13 / 8 / 5 mm 70*,Pentax XW 7 mm,ATM okular.18 mm 120* i 55 mm 68*, Barlow GSO ED 2X,SM 20x80, DO SL 15x70,10 x50,2,5x25,Canon EOS 450D, polaryzacyjny zmienny,księżycowy 2"-13%,,Orion UB 2".OIII 2",kolorowe Meade 4000, i Wielkie Marzenie o wielkim teleskopie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://www.facebook.com/pages/Astronomia-S%C5%82upsk/866502086751044

https://www.facebook.com/groups/199415933741016/

PTMA - W-wa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za foty ze spływu. O ile pamiętam, ktoś jeszcze robił, więc czekam na więcej!

 

Drawa przez pierwszą część nudna i monotonna. Drugi odcinek zdecydowanie ciekawszy i nieco bardziej wymagający. Ale ogólnie Korytnica wydała mi się trudniejsza i ciekawsza. Niezależnie na której będzie kolejny spływ, będzie super.

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Paweł Trybus

Chłopaki,

 

Relacja ciągnie się już 4 podstrony, a póki co ani słowa o obserwacjach... Napiszcie, dało się wizualnie obserwować choć trochę? Z wypowiedzi wywnioskowałem, że pogoda troszkę rozczarowała, ale na niektórych zdjęciach widać ładne, rozgwieżdżone niebo. To jak było?  8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopaki,

 

Relacja ciągnie się już 4 podstrony, a póki co ani słowa o obserwacjach...  To jak było?  8)

Czekaj Paweł - ubierają w odpowiedni garnitur słownictwa chcąc dorównać Tobie 8)

Do 4 rano z soboty na niedzielę obserwacje trwały - od zmierzchu przez wszelkiej maści jedno i dwuoczne instrumenty optyczne - sypną relacjami..... mam nadzieję :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopaki,

 

Relacja ciągnie się już 4 podstrony, a póki co ani słowa o obserwacjach... Napiszcie, dało się wizualnie obserwować choć trochę? Z wypowiedzi wywnioskowałem, że pogoda troszkę rozczarowała, ale na niektórych zdjęciach widać ładne, rozgwieżdżone niebo. To jak było?  8)

Niestety słabo... Pierwszy wieczór to niecała godzina dobrego nieba, później zaczęło padać. Noc z piątku na sobotę stracona, ropozgodziło się nad ranem, ale obserwował chyba tylko Mateusz (Alice) - reszta spała.  :P

Sobota to dzień poświęcony na obserwacje Słonka - i to było to! Do dyspozycji sporo sprzetu - w tym Lunt, Coronado, no i maszynka przygotowana przez Pablita, który jak zwykle nie zawiódł.

Noc zapowiadala się nieźle, ale ostatecznie warunki okazały się nadzwyczaj kiepskie - zamglenia, wilgoć i słaba przejrzystość. Galaktyka Srebrna Moneta (NGC 253) ledwo majaczyła w lornecie 28x110. Ktoś nawet stwierdził, że w Zatomiu nie widział jeszcze tak spaskudzonego nieba. Bliżej zenitu było lepiej - Ameryka i Pelikan czy Pętla Łabędzie w całości (refraktor 102/500, SWAN 33 mm i Lumicon OIII) - miodzio! Ale już np. Crescent - mimo paczania przez dwudziestodwucalowego potwora - nie rzucił mnie na kolana. Blado wypadły też mgławicowe IC-ki w Woźnicy czy planetarna Jones 1 w Pegazie. 

Podsumowując - warto bylo przyjechać dla doborowego towarzystwa i obserwacji słonecznych, ale na prawdziwe deesowe łowy nie było szans. Odbiłem to sobie dzisiejszej nocy na Przełęczy Knurowskiej.  ;)

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również dziękuję Wam za wspaniały zlot - absolutna rewelacja!

Pogoda nie rozpieszczała, ale towarzysko było kapitalnie! Bardzo się cieszę, że w końcu mogłem poznać parę osób, które i lubię i podziwiam (tak, Małopolsko, to głównie o Was!), cieszę się, że mogłem zobaczyć twarze znajome nie tylko z Zatomia, ale i z Jodłowa czy Bieszczad! Szkoda tylko, że część ekipy szczecińskiej dotarła na samą końcówkę, ale mam nadzieję, że odbijemy to sobie następnym razem.

Jeszcze raz wielkie dzięki - za to, że byliście!

 

Relacja ciągnie się już 4 podstrony, a póki co ani słowa o obserwacjach... Napiszcie, dało się wizualnie obserwować choć trochę?

 

Tak jak pisze Łukasz, w zasadzie była jedna noc plus dwie zajawki. Pierwsza zaraz w czwartek wieczór, kiedy na godzinę mieliśmy rewelacyjne niebo, wyczyszczone z wszelkich syfów, o niezwykłej przejrzystości - Droga Mleczna kłębiła się w sposób, jaki dawno nie widziałem, w lornetce obłoki gwiezdne przeplatały się na zmianę z pyłowymi, nisko położona M24 zmiękczała mi nogi i długo nie pozwalała zmienić kadru.

Drugiej nocy poszedłem spać na godzinę przed wypogodzeniem, a ostatniej można było obserwować do woli, lecz przejrzyście zrobiło się tak naprawdę dopiero po 3:00. Na lokalnym placu boju zostały jakieś cztery osoby (nie licząc tych, którzy obserwowali na polance lub po drugiej strony ulicy), w zasadzie zmęczenie powodowało, że koncentrowaliśmy się na standardach w rodzaju M42 czy B33. Na jakieś bardziej kreatywne podejście do menu na obserwacje zabrakło mi już siły.

Niemniej, takie krzątanie się przy sprzęcie w doborowym towarzystwie też ma wiele uroku.

 

PS. Pawle, gapiłem się przez Miyauchi 100 - oj, mam Ci czego zazdrościć!

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Was wszystkich serdecznie,

W Kurierze Szczecińskim ukazał się dziś artykuł, zrobiłam zdjęcie na szybko :)

http://ifotos.pl/zobacz/DSC00362J_eqnexna.JPG /

 

 

 

Artykuł ogólnie sympatyczny, podoba mi się zwłaszcza podpis pod zdjęciem ;) Szkoda jednak, że bardzo duży akcent został położony na stronę finansową i niestety tę droższą, która wcale nie jest konieczna do uprawiania tego hobby. Sprzętom za grube tysiące został przeciwstawiony sprzęt "tańszy" "zabawkowy", który "raczej zniechęca", a przecież za umiarkowane pieniądze można mieć przyzwoity teleskop i osprzęt (nie mówiąc już o tym, że nawet najmniejszy teleskop  zniechęcać nie musi - akurat na to może wskazywać wzmianka o radzieckim plastikowym teleskopie).

Taki artykuł raczej zniechęci rodziców przed zainwestowaniem pieniędzy w teleskop dla dziecka. Brakuje mi tam opinii drugiej strony - obserwującej tańszymi, lub mniejszymi teleskopami czy też lornetkami.

 

pozdrawiam,

Wojtek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponawiam swoją prośbę o podawanie danych wykonanych zdjęć (sprzęt, czas, przysłona itd) co niezmiernie przybliży początkujących do wyboru sprzętu przed jego zakupem (uchroni przed nietrafionym zakupem) i pozwoli zaoszczędzić $$$$$$$$$$$$

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałem krótką relację ze zlotu która ukaże się w listopadowej Astronomii. Chciałbym w niej zamieścić kilka zdjęć, w tym astrofoto i zdjęcie grupowe. Wybiorę materiał i zwrócę się do autorów o pozwolenie. Ale czy ktoś ma zastrzeżenia co do publikacji swojego wizerunku? :)

  • Like 1

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)