Skocz do zawartości

Saturn 2022


Rekomendowane odpowiedzi

Z księżycami Saturna jest kłopot bo nie chcąc przepalić tarczy trudno je uchwycić, a nawet jak się uchwyci to trzeba trochę pooszukiwać i podbić je na zdjęciu w stosunku do planety. No ale skala jasności na zdjęciu ma się nijak do tego co widzi oko, więc nie ma na to dobrej recepty, a podobnych sytuacji w fotografii jest wiele. Widzimy ciemne wejście do bramy na oświetlonej elewacji i okiem dostrzeżemy coś w tym cieniu - a na zdjęciu wyjdzie albo czarna plama i poprawnie naświetlona elewacja, albo pokażemy detale w bramie - a wokół przepaloną do białego elewację. Są wynalazki takie jak HDR - no ale one też są pewną manipulacją mającą tylko oddać wrażenie tego co oko potrafi zobaczyć.

pozdrowienia Łukasz   

BANER-BEZPROFILU.png.b4d0d25772f1ea42928d85737417bc2c.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy jak mierzyć. W wizualu nigdy nie widziałem na Saturnie czy Jowiszu tyle ile pokaże fotografia wsparta mechanizmem stackowania. To co jesteś w stanie wykorzystać w takiej sytuacji trwa zwykle ułamki sekund i dla oka pozostaje niedostępne.

  • Like 1

pozdrowienia Łukasz   

BANER-BEZPROFILU.png.b4d0d25772f1ea42928d85737417bc2c.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopytuję gdyż może uda się w tym sezonie pobawić trochę z planetami. Do tej pory cykałem fotki planet bez śledzenia obiektu a to jest bardzo uciążliwe.

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu nie trzeba wiele. programy do stackowania radzą sobie z przesuwaniem się obiektu w kadrze i jedyne co jest potrzebne jeśli chodzi o dokładność prowadzenia, to utrzymanie obiektu w kadrze dostatecznie długo - tak aby zdążyć zebrać sensowną liczbę klatek. Ja nigdy nie bawię się nawet w precyzyjne ustawianie montażu - ustawiam statyw na oko i wystarcza. Nawet najprostszy napęd na jedną oś jest zupełnie wystarczający do uzyskania naprawdę spektakularnych efektów.

  • Like 1

pozdrowienia Łukasz   

BANER-BEZPROFILU.png.b4d0d25772f1ea42928d85737417bc2c.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z Barlowem nie uzyskałem  jak dotąd sensownych efektów z SCT 8''/2m. Przy małym pikselu w kamerze (2,4) Barlow praktycznie nic nie daje poza zmniejszeniem pola widzenia. Co innego przy tej samej średnicy i dwa raz mniejszej ogniskowej w Newtonie - tutaj Barlow ma jak najbardziej sens.

Na Saturnie zbieram nawet ponad 5 tys. klatek, co pozwala nieco zmniejszyć ziarnistość wynikającą z konieczności podkręcenia jasności - dość już kiepskiej. Jest to już jednak pewne oszustwo wynikające z braku wyraźnego detalu na tarczy. Planeta obraca się niemal w tym samym tempie co Jowisz, a tutaj, chcąc uniknąć efektu rozmazania detalu trzeba mocno ograniczać liczbę klatek. Saturn pozwala machnąć ręką na rozmazanie obiektów na tarczy - bo i tak ich nie widać. No ale nie jest to czysty zabieg ?

Edytowane przez lulu

pozdrowienia Łukasz   

BANER-BEZPROFILU.png.b4d0d25772f1ea42928d85737417bc2c.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Było trochę sensownej pogody w okolicach północy więc mogłem nagrać kilka prób z barlowem 5x i Canonem. Tym razem nic nie syfiło nieba poza tradycyjnym u mnie gotowaniem się powietrza od rozgrzanych dachów. Na razie nie mam tulejki która pozwoli mi zejść z krotnością tego barlowa do przynajmniej 5x (a wolałbym coś między 4 a 5x), wg moich wyliczeń póki co daje mi on z Canonem 7,14x - ale już mam porównanie z dwóch sesji ile daje lepsze niebo. Pierwsze podejście przy badziewnym niebie to była tragedia, ledwo było widać planetę przy ISO 4000, dzisiaj chwilę po północy miałem dużo jaśniejszą tarczę przy ISO 3200. Jak uda mi się zejść z krotnością do 5x to zapewne będę mógł spokojnie w takich warunkach używać ISO < 3000 przy Saturnie co wpłynie pozytywnie na mniejszy szum i lepszą ostrość.

Dzisiejszy, ED80+barlow GSO 5x (7,14x z C60D), 10% z ok. 13tys. klatek, PIPP, AS3, Registax6, RawTherapee:

Saturn_29_08_2022_2.jpg.72b57904cd6acd3ae22d6ad512e78808.jpg

Dla porównania jeszcze wersja z krótszego avika kręconego chwilę wcześniej, zanim planeta wlazła na dobre nad dach pobliskiego domu, 6% z 8tys. klatek:

Saturn_29_08_2022_3.jpg.c226935680959fba72b6752d5774d12c.jpg

Edytowane przez Przemek_K
  • Like 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 31.08.2022 o 07:24, Jaro666 napisał:

Może i Jowisz jest królem ale Saturn jest bezsprzecznie najpiękniejszy :) 

Zaiste planeta jest piękna. Moja ostatnia próba z 31.08, jeszcze z tym mocno "przeciągniętym" w górę barlowem dającym ponad 7x. Przy kolejnych będę już próbował z inną kombinacją złączek i mniejszą krotnością dzięki czemu powinien być mniejszy szum i lepsza ostrość z Canonem ale to dopiero wyjdzie w testach, warunki ostatnio nie rozpieszczają...

ED80+barlow 5x (7,14x z C60D), 30% z ok. 12tys. klatek, PIPP, AS3, Registax6, GIMP, RawTherapee:

Saturn_31_08_2022_2.jpg.016c4f80d869a53d0f99343a24b77e57.jpg

  • Like 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)