Skocz do zawartości

Szepty kosmosu - Vol. 34 - „Wakacyjne niebo” (relacja z obserwacji)

Paweł Sz.

Rekomendowane odpowiedzi

Na północy jest znacznie bardziej kolorowo - białe noce już się skracają, ale ciemności wciąż nie ma. Do tego ostatnio sporo przewalających się cirrusów, które skutecznie zniechęcają do obserwacji. Dziś jest szansa na średnioprzejrzyste niebo - mimo to, jadę, bo ileż można tylko tęsknić.

19 minut temu, Paweł Sz. napisał:

Zawieszona malutka kulka pośród gwiazd. Widok jak zawsze urzekający.

Tylko kulka? Kojarzę, że od powiększenia 20x wzwyż, dość wyraźnie widać już kształt obwarzanka.

• Like 1

Napisano (edytowane)
7 godzin temu, Panasmaras napisał:

Na północy jest znacznie bardziej kolorowo - białe noce już się skracają, ale ciemności wciąż nie ma. Do tego ostatnio sporo przewalających się cirrusów, które skutecznie zniechęcają do obserwacji. Dziś jest szansa na średnioprzejrzyste niebo - mimo to, jadę, bo ileż można tylko tęsknić.

Tylko kulka? Kojarzę, że od powiększenia 20x wzwyż, dość wyraźnie widać już kształt obwarzanka.

Ciemności nie ma, ale było już o wiele lepiej i czuć było "ciemną noc" 😄 
W M57 widać w środku mini ciemniejszy obszar, ale to wciąż dla mnie mała kulka, no może bardziej jajowata 🙂 

Edytowane przez Paweł Sz.

Orion 2x54   |   APM 10x50 ED   |   APM 25x100 ED   |   2x Orion UltraBlock 2"   |   Manfrotto 475b & 502ah
Szepty Kosmosu - Astronomia przez lornetkę -> facebook.com/szeptykosmosu

5 godzin temu, Paweł Sz. napisał:

ps. jeśli przeczytałeś wpis zostaw jakąś reakcję lub komentarz - to naprawdę motywuje do pisania kolejnych relacji 🙂

@Paweł Sz. , wszystkie „Szepty Kosmosu” trzymają poziom, ale ostatni odcinek doskonały, wspaniale czyta się taką relację!

5 godzin temu, Paweł Sz. napisał:

Skakałem po klasykach, ale jednocześnie urozmaiciłem sobie obserwacje, porównując te same obiekty w lornetce Nikon Aculon 10x50.

Małe sprostowanie, to Nikon Action VII CF 10x50, starszy brat Aculona. Bezpośredniego starcia z APM nie wytrzymuje - reguła ccc jest brutalna, ale prawdziwa 😁

Niemniej potrafi też pozytywnie zaskoczyć. Od miesiąca zbieram się do napisania krótkiej relacji z moich czerwcowych obserwacji znad północnego Adriatyku - może uda się po powrocie z urlopu 😎

AR-102s, Nikon 10x50

Godzinę temu, Michał Sz. napisał:

Małe sprostowanie, to Nikon Action VII CF 10x50, starszy brat Aculona. Bezpośredniego starcia z APM nie wytrzymuje - reguła ccc jest brutalna, ale prawdziwa 😁

Niemniej potrafi też pozytywnie zaskoczyć. Od miesiąca zbieram się do napisania krótkiej relacji z moich czerwcowych obserwacji znad północnego Adriatyku - może uda się po powrocie z urlopu 😎

Kurde patrz, właśnie coś mi nie grało 🙂 Nie mniej jednak Aculon to chyba to samo co ten starszy Action 🙂 Już poprawiam, dzięki!

Orion 2x54   |   APM 10x50 ED   |   APM 25x100 ED   |   2x Orion UltraBlock 2"   |   Manfrotto 475b & 502ah

Napisano (edytowane)
Godzinę temu, Michał Sz. napisał:

@Paweł Sz. , wszystkie „Szepty Kosmosu” trzymają poziom, ale ostatni odcinek doskonały, wspaniale czyta się taką relację!

Dzięki, postanowiłem dodać dopisek na końcu, aby nieco zmotywować tych co jeszcze czytają 😄 

@Thomas - przeglądam zdjęcia z różnych sesji i stwierdzam, że Twoim znakiem rozpoznawczym jest otwarta klapa bagażnika 😄 

Edytowane przez Paweł Sz.

7 godzin temu, Paweł Sz. napisał:

@Thomas - przeglądam zdjęcia z różnych sesji i stwierdzam, że Twoim znakiem rozpoznawczym jest otwarta klapa bagażnika 😄 

To prawda klapa jest zawsze otwarta. Jest to podyktowane względami praktycznymi ponieważ zwykle tam podczas obserwacji przechowuje walizkę z okularami oraz inne potrzebne akcesoria🙂

Brawo @Paweł Sz. za spostrzegawczość😄

Bardzo lubię czytać Twój felieton z obserwacji, tym bardziej, że sam często w nich uczestniczę.😆 Może warto żebyś umieszczał również swoje relacje na Astronocach?

Pogadaj z @polarismyślę, że się zgodzi 😉

• Like 1

SW ED80 Celestron NexStar/GSO 10"Dobson

1 godzinę temu, Thomas napisał:

To prawda klapa jest zawsze otwarta. Jest to podyktowane względami praktycznymi ponieważ zwykle tam podczas obserwacji przechowuje walizkę z okularami oraz inne potrzebne akcesoria🙂

Brawo @Paweł Sz. za spostrzegawczość😄

Bardzo lubię czytać Twój felieton z obserwacji, tym bardziej, że sam często w nich uczestniczę.😆 Może warto żebyś umieszczał również swoje relacje na Astronocach?

Pogadaj z @polarismyślę, że się zgodzi 😉

Będę je zamieszczał na szeptykosmosu.pl, tylko ciągle brak czasu aby to uruchomić 🙂 

Mega fajna relacja. Zawsze czytam Twoje relecje i opisy. To jedne z niewielu jakie pojawiają się na forum. Więc nie zniechęcaj się. 

Trzymam kciuki za następne! 

• Like 1

Synta 12",  ES-y 30; 14, 8.8, 4.7;  filtry Lumicon 2"  OIII, UHC, H-Beta, H-Alfa
DSC  Lornetka 25X100, noktowizory

avatar3.png.b609b6d8baad58eb4a731d0d85b910e6.png

9 minut temu, midimariusz napisał:

Mega fajna relacja. Zawsze czytam Twoje relecje i opisy. To jedne z niewielu jakie pojawiają się na forum. Więc nie zniechęcaj się. 

Trzymam kciuki za następne! 

Dzięki, no właśnie często nie wiadomo czy ktoś to w ogóle czyta, ale teraz widzę że jednak tak, więc tym bardziej jest motywacja 🙂 

Czytam wszystkie Twoje relacje. Już nie raz zainspirowały mnie do ruszenia czterech liter. Wielokrotnie stawały się źródłem dla moich list obserwacyjnych w SS.
Dokładnie nie dalej jak wczoraj poprzednia relacja była decydującym impulsem, aby ruszyć się i poobserwować południowe niebo, o co po zmęczeniu spowodowanym całodziennym zwiedzaniu tajskich zakamarków jest trudniej niżby się wydawało jeszcze w kraju.
Moją Tento 7x50, którą tu zabrałem tylko z astropowodów, wczoraj po pierwszym zdezorientowaniu nowym ustawieniem gwiazdozbiorów udało mi się w ciągu 20 min. zaobserwować ok. 20 obiektów, potem zaczęły ciąć komary.
Gdy zobaczyłem dużą pomarańczową kulkę dość wysoko nad horyzontem, nie za bardzo wiedziałem z czym mam do czynienia. Ale ledwie majacząca po lewej stronie Droga Mleczna (20.59 mag/arc sec2, Bortle 4 wg LPM - nie ma szału, ale i tak lepiej niż ode mnie z miejskiego ogrodu) wskazywała, że musi to być dobry znajomy. Do tego czasu wzrok wstępnie się zaadaptował i po odstawieniu lornetki zauważyłem znany tylko z atlasów pełny kształt Skorpiona. No tak, Antares, tylko że nietypowo wysoko.
Teraz już poszło jak z płatka: Altair, Vega, Deneb, M11 prawie w zenicie, M16, M17, M24, M25, M23, M8, M20.
No i totalne nowości od dawna wyczekiwane: gigantyczna cudowna Gromada Ptolemeusza M7, trochę powyżej z prawej gromada otwarta Motyl M6, dalej na wschód gromada kulista M69. Potem po drugiej stronie Żądła cudna gromada otwarta NGC6231 i chyba mgławica IC4628, choć po sprawdzeniu, że wg SS jej jasność to 10 mag nie jestem pewien czy to była ona. Niestety nie miałem SS ze sobą i dopiero po powrocie do hotelu sprawdzałem jakie klejnoty widziałem. Nie było to wprawdzie daleko, bo obserwowałam w przepisowej, wymarzonej lornetkowej pozycji, czyli na leżaczku obok basenu hotelowego 😀, ale pamięć jest ulotna, szczególnie po zmęczeniu.
Pokot uzupełnił jeszcze wysoko wędrujący Saturn i Korona Południa.
Niestety Centaur i Krzyż Południa nie załapały się zasłonięte malowniczymi wapiennymi wzgórzami zasłaniającymi horyzont do około 20 stopni. Mam nadzieję, że w kolejnym miejscu będzie pod tym względem lepiej, choć lp może być niestety dużo większe.
Sorry za wcinkę ze swoją mini relacją, ale to jak pewnie się domyślasz też Twoja wina 😀. Dzięki.

• Like 5
  • Thanks 1

@RobertWdzięki! Widok południowego nieba marzy mi się od dawna, może kiedyś uda się spełnić to marzenie. Proponuję Ci żebyś skopiował dodatkowo swój post i robił tam zapiski z wycieczki, myślę że jest sporo osób (w tym ja), które chętnie poczytają relacje z odległych zakątów świata 🙂