Skocz do zawartości

Szepty kosmosu - Vol. 34 - ?Wakacyjne niebo? (relacja z obserwacji)


Paweł Sz.

Rekomendowane odpowiedzi

Na północy jest znacznie bardziej kolorowo - białe noce już się skracają, ale ciemności wciąż nie ma. Do tego ostatnio sporo przewalających się cirrusów, które skutecznie zniechęcają do obserwacji. Dziś jest szansa na średnioprzejrzyste niebo - mimo to, jadę, bo ileż można tylko tęsknić.

19 minut temu, Paweł Sz. napisał:

Zawieszona malutka kulka pośród gwiazd. Widok jak zawsze urzekający.

Tylko kulka? Kojarzę, że od powiększenia 20x wzwyż, dość wyraźnie widać już kształt obwarzanka.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Panasmaras napisał:

Na północy jest znacznie bardziej kolorowo - białe noce już się skracają, ale ciemności wciąż nie ma. Do tego ostatnio sporo przewalających się cirrusów, które skutecznie zniechęcają do obserwacji. Dziś jest szansa na średnioprzejrzyste niebo - mimo to, jadę, bo ileż można tylko tęsknić.

Tylko kulka? Kojarzę, że od powiększenia 20x wzwyż, dość wyraźnie widać już kształt obwarzanka.

Ciemności nie ma, ale było już o wiele lepiej i czuć było "ciemną noc" ? 
W M57 widać w środku mini ciemniejszy obszar, ale to wciąż dla mnie mała kulka, no może bardziej jajowata ? 

Edytowane przez Paweł Sz.

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Paweł Sz. napisał:

ps. jeśli przeczytałeś wpis zostaw jakąś reakcję lub komentarz - to naprawdę motywuje do pisania kolejnych relacji ?

@Paweł Sz. , wszystkie ?Szepty Kosmosu? trzymają poziom, ale ostatni odcinek doskonały, wspaniale czyta się taką relację!

5 godzin temu, Paweł Sz. napisał:

Skakałem po klasykach, ale jednocześnie urozmaiciłem sobie obserwacje, porównując te same obiekty w lornetce Nikon Aculon 10x50.

Małe sprostowanie, to Nikon Action VII CF 10x50, starszy brat Aculona. Bezpośredniego starcia z APM nie wytrzymuje - reguła ccc jest brutalna, ale prawdziwa ?

Niemniej potrafi też pozytywnie zaskoczyć. Od miesiąca zbieram się do napisania krótkiej relacji z moich czerwcowych obserwacji znad północnego Adriatyku - może uda się po powrocie z urlopu ?

DO Extreme 15x70 ED, Nikon Action VII 10x50, Slik PRO 700 DX + Benro S6 | Bresser Messier AR-102/600, AZ4, Baader Hyperion 31 mm, Baader Morpheus 12,5 mm, TS HR 5 mm,  ES 2" UHC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Michał Sz. napisał:

 

Małe sprostowanie, to Nikon Action VII CF 10x50, starszy brat Aculona. Bezpośredniego starcia z APM nie wytrzymuje - reguła ccc jest brutalna, ale prawdziwa ?

Niemniej potrafi też pozytywnie zaskoczyć. Od miesiąca zbieram się do napisania krótkiej relacji z moich czerwcowych obserwacji znad północnego Adriatyku - może uda się po powrocie z urlopu ?

Kurde patrz, właśnie coś mi nie grało ? Nie mniej jednak Aculon to chyba to samo co ten starszy Action ? Już poprawiam, dzięki!

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Michał Sz. napisał:

@Paweł Sz. , wszystkie ?Szepty Kosmosu? trzymają poziom, ale ostatni odcinek doskonały, wspaniale czyta się taką relację!

Dzięki, postanowiłem dodać dopisek na końcu, aby nieco zmotywować tych co jeszcze czytają ? 

@Thomas - przeglądam zdjęcia z różnych sesji i stwierdzam, że Twoim znakiem rozpoznawczym jest otwarta klapa bagażnika ? 

Edytowane przez Paweł Sz.

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Paweł Sz. napisał:

@Thomas - przeglądam zdjęcia z różnych sesji i stwierdzam, że Twoim znakiem rozpoznawczym jest otwarta klapa bagażnika ? 

To prawda klapa jest zawsze otwarta. Jest to podyktowane względami praktycznymi ponieważ zwykle tam podczas obserwacji przechowuje walizkę z okularami oraz inne potrzebne akcesoria?

Brawo @Paweł Sz. za spostrzegawczość?

Bardzo lubię czytać Twój felieton z obserwacji, tym bardziej, że sam często w nich uczestniczę.? Może warto żebyś umieszczał również swoje relacje na Astronocach?

Pogadaj z @polarismyślę, że się zgodzi ?

  • Like 1

Seestar S50/ED80/GSO 10"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Thomas napisał:

To prawda klapa jest zawsze otwarta. Jest to podyktowane względami praktycznymi ponieważ zwykle tam podczas obserwacji przechowuje walizkę z okularami oraz inne potrzebne akcesoria?

Brawo @Paweł Sz. za spostrzegawczość?

Bardzo lubię czytać Twój felieton z obserwacji, tym bardziej, że sam często w nich uczestniczę.? Może warto żebyś umieszczał również swoje relacje na Astronocach?

Pogadaj z @polarismyślę, że się zgodzi ?

Będę je zamieszczał na szeptykosmosu.pl, tylko ciągle brak czasu aby to uruchomić ? 

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mega fajna relacja. Zawsze czytam Twoje relecje i opisy. To jedne z niewielu jakie pojawiają się na forum. Więc nie zniechęcaj się. 

 

Trzymam kciuki za następne! 

  • Like 1

Synta 12",  ES-y 30; 14, 8.8, 4.7;  filtry Lumicon 2"  OIII, UHC, H-Beta, H-Alfa
DSC  Lornetka 25X100, noktowizory

avatar3.png.b609b6d8baad58eb4a731d0d85b910e6.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, midimariusz napisał:

Mega fajna relacja. Zawsze czytam Twoje relecje i opisy. To jedne z niewielu jakie pojawiają się na forum. Więc nie zniechęcaj się. 

 

Trzymam kciuki za następne! 

Dzięki, no właśnie często nie wiadomo czy ktoś to w ogóle czyta, ale teraz widzę że jednak tak, więc tym bardziej jest motywacja ? 

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam wszystkie Twoje relacje. Już nie raz zainspirowały mnie do ruszenia czterech liter. Wielokrotnie stawały się źródłem dla moich list obserwacyjnych w SS.
Dokładnie nie dalej jak wczoraj poprzednia relacja była decydującym impulsem, aby ruszyć się i poobserwować południowe niebo, o co po zmęczeniu spowodowanym całodziennym zwiedzaniu tajskich zakamarków jest trudniej niżby się wydawało jeszcze w kraju.
Moją Tento 7x50, którą tu zabrałem tylko z astropowodów, wczoraj po pierwszym zdezorientowaniu nowym ustawieniem gwiazdozbiorów udało mi się w ciągu 20 min. zaobserwować ok. 20 obiektów, potem zaczęły ciąć komary.
Gdy zobaczyłem dużą pomarańczową kulkę dość wysoko nad horyzontem, nie za bardzo wiedziałem z czym mam do czynienia. Ale ledwie majacząca po lewej stronie Droga Mleczna (20.59 mag/arc sec2, Bortle 4 wg LPM - nie ma szału, ale i tak lepiej niż ode mnie z miejskiego ogrodu) wskazywała, że musi to być dobry znajomy. Do tego czasu wzrok wstępnie się zaadaptował i po odstawieniu lornetki zauważyłem znany tylko z atlasów pełny kształt Skorpiona. No tak, Antares, tylko że nietypowo wysoko.
Teraz już poszło jak z płatka: Altair, Vega, Deneb, M11 prawie w zenicie, M16, M17, M24, M25, M23, M8, M20.
No i totalne nowości od dawna wyczekiwane: gigantyczna cudowna Gromada Ptolemeusza M7, trochę powyżej z prawej gromada otwarta Motyl M6, dalej na wschód gromada kulista M69. Potem po drugiej stronie Żądła cudna gromada otwarta NGC6231 i chyba mgławica IC4628, choć po sprawdzeniu, że wg SS jej jasność to 10 mag nie jestem pewien czy to była ona. Niestety nie miałem SS ze sobą i dopiero po powrocie do hotelu sprawdzałem jakie klejnoty widziałem. Nie było to wprawdzie daleko, bo obserwowałam w przepisowej, wymarzonej lornetkowej pozycji, czyli na leżaczku obok basenu hotelowego ?, ale pamięć jest ulotna, szczególnie po zmęczeniu.
Pokot uzupełnił jeszcze wysoko wędrujący Saturn i Korona Południa.
Niestety Centaur i Krzyż Południa nie załapały się zasłonięte malowniczymi wapiennymi wzgórzami zasłaniającymi horyzont do około 20 stopni. Mam nadzieję, że w kolejnym miejscu będzie pod tym względem lepiej, choć lp może być niestety dużo większe.
Sorry za wcinkę ze swoją mini relacją, ale to jak pewnie się domyślasz też Twoja wina ?. Dzięki.

  • Like 5
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@RobertWdzięki! Widok południowego nieba marzy mi się od dawna, może kiedyś uda się spełnić to marzenie. Proponuję Ci żebyś skopiował dodatkowo swój post i robił tam zapiski z wycieczki, myślę że jest sporo osób (w tym ja), które chętnie poczytają relacje z odległych zakątów świata ?

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)