Skocz do zawartości

Wybór okularów


ivonia

Rekomendowane odpowiedzi

Chcę dokupić lepsze okulary do mojego zestawu. Obserwuję Księżyc, planety, szukam mgławic, galaktyk, gwiazd, gromad (na razie tych zadanych dla początkujących przez ignisdei  ;) )

Wybrałam wstępnie:

Baader Planetarium Classic Ortho 6 mm 1,25 cala

Okular 25 mm BST EXPLORER ED 1,25 cala

 

Sporo poczytałam na temat okularów, pola widzenia i powiększeniach, ale nadal jestem w tym zielona (wszystkiego na raz nie dam rady ogarnąć, choć blondynką nie jestem  :D )

Czy ma sens to, co wybrałam? Czy do mojego Newtona lepsze byłyby inne?

Czy warto dokupić Barlowa GSO 3x, czy lepiej to samo powiększenie mieć dobierając odpowiednie okulary ?

 

Przy okazji : czy filtry księżycowe kontrastowe i filtr niebieski  przydadzą się w obserwacjach ?

 

Nie bardzo wiem co lepsze do obserwacji, a co używane jest głównie do fotografowania.

  • Like 1

SW N-150/1200 EQ3-2
Nikon Action EX 10X50 CF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o filtr księżycowy to ja jestem zadowolony - bez niego oczy mam tak naświetlone że kilka sekund po odejściu od teleskopu nic nie widzę, kompletnie nic. Dopiero jak przykręcę filtr obraz jest przyjemny i chyba bardziej kontrastowy . Co do okularów ... nie mam zbyt dużego doświadczenia.

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcę dokupić lepsze okulary do mojego zestawu.

Czy warto dokupić Barlowa GSO 3x, czy lepiej to samo powiększenie mieć dobierając odpowiednie okulary ?

 

Przy okazji : czy filtry księżycowe kontrastowe i filtr niebieski  przydadzą się w obserwacjach ?

 

Co do N6" jeśli chodzi o okulary nie wypowiem się - pozostawiam newtonowym fachowcom

Nie warto Barlowa do obserwacji wizualnych - do tego są okulary.

Proponuje filtr polaryzacyjny obrotowy - regulujesz transmisje światła w zależności od jasności obiektu - takie cuś - nie musi być Oriona http://www.astrokrak.pl/ksiezycowe/978-filtr-polaryzacyjny-orion-125.html

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popieram Jacka w sprawie Barlowa - lepiej zmienić okular niż dokładać barlowa. Mam barlowa 3X i 2X - rzadko stosuję i raczej przy naszym Łysym ;)

 

(zaznaczam że to subiektywna ocena)

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, niestety okulary "niskobudżetowe", które ze spokojnym sumieniem mógłbym Ci polecić do newtona f/8 są już niedostępne w sprzedaży - mowa o baaderowskim Scoposie 30 mm i superplosslach Meade serii 5000.  Niemniej warto poszukać ich na rynku wtórnym. 

Ps. A Twój teleskop ma wyciąg 1,25" czy dwucalowy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,ja bym polecił inny zakres ogniskowych : 8 mm,15-17mm i 30 mm.

Okular poniżej 8 mm  do twojego sprzętu przyda się tylko kilka razy do roku,przy wyjątkowo dobrych warunkach.

Jeśli chodzi o Scoposa to na rynku europejskim jest dostępna ogniskowa 35 mm,jak najbardziej się nada.

Z krótszych ogniskowych polecam SW UWA,spisują się dobrze,no i zmieścisz się w budżecie.

 

Oczywiście mowa o rynku wtórnym.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SYNTA 14,pełnoaperturowy ND5, Scopos 30mm, SW UWA  13 / 8 / 5 mm 70*,Pentax XW 7 mm,ATM okular.18 mm 120* i 55 mm 68*, Barlow GSO ED 2X,SM 20x80, DO SL 15x70,10 x50,2,5x25,Canon EOS 450D, polaryzacyjny zmienny,księżycowy 2"-13%,,Orion UB 2".OIII 2",kolorowe Meade 4000, i Wielkie Marzenie o wielkim teleskopie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://www.facebook.com/pages/Astronomia-S%C5%82upsk/866502086751044

https://www.facebook.com/groups/199415933741016/

PTMA - W-wa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,ja bym polecił inny zakres ogniskowych : 8 mm,15-17mm i 30 mm.

Okular poniżej 8 mm  do twojego sprzętu przyda się tylko kilka razy do roku,przy wyjątkowo dobrych warunkach.

Jeśli chodzi o Scoposa to na rynku europejskim jest dostępna ogniskowa 35 mm,jak najbardziej się nada.

Z krótszych ogniskowych polecam SW UWA,spisują się dobrze,no i zmieścisz się w budżecie.

 

Oczywiście mowa o rynku wtórnym.

Chyba masz rację z tą 6 mm, tym bardziej, że mam Barlowa 2x i razem z okularem 10 mm używam bardzo rzadko. Może rzeczywiście dokupić okulary o ogniskowych innych niż te, które mam.

Widzę, że muszę to jeszcze przemyśleć. Może przez to uda mi się coś dorzucić do kwoty wyjściowej ;D

Na pewno zdecyduję sie na filtr polaryzacyjny obrotowy, który proponuje Jacek.

Ale czy wtedy żaden kolorowy flitr nie będzie mi potrzebny?

 

A mój teleskop ma wyciąg 1,25", tak jak prawidłowo wywnioskował kapral.

SW N-150/1200 EQ3-2
Nikon Action EX 10X50 CF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do ogniskowych to pomyślałbym nad takim zestawem:

 

26-25 mm

18-17 mm

10-9 mm

 

I masz uniwersalny zestaw na większość obiektów i standardowe warunki seeingowe. Teraz pozostaje wybór konkretnych modeli.

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)