Skocz do zawartości

Komplet okularów do 10" (z bino w przyszłośći)


g.b.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Od kilku dni jestem bardzo szczęśliwym i zadowolonym posiadaczem Meade LB 10. Tym samym już przed finalizacją zakupu przeczytałem co se da odnośnie okularów do tego sprzętu. Jednak za rok może dwa (finanse) planuje zakupić drugą 10-tkę i zmajstrować bino 2x 10". Ewentualnie jeśli finanse nie pozwolą to dokupić nasadkę bino. A marzenie 2x 10" zrealizować w dalszej przyszłości. Tak czy siak okulary które przyjdzie mi zakupić będą w przyszłości wymagały zdublowania. Wyczytałem też o możliwość przerobienia teleskopu by ostrzyła nasadka bez barlowa. Jedno czy drugie wyjście będzie wymagało małego atm. Nie straszne mi to. I teraz moje pytanie. Jak dobrać kompletny zestaw okularów tak by można było ich potem używać z powodzeniem w nasadce. Cena powiedzmy rozsądna. Jednak nie jestem wymagający obecne Plossle dają rade przy f/5 co jest dla mnie sporym zaskoczeniem. Tak więc po za kolorowym muńkem przy większym power to nie widzę w nich strasznego problemu. Jednak widoki z 2" ~70* nie ma co porównywać. Przyrost jakości/ilości jak z kelner dodawany do budżetowych małych teleskopów za 300 pln a super 25 z synty 6" może porównanie nad wyrost ale jest różnica miedzy k20 a sp 25. Tak więc co polecacie. Proszę o komplet. Oraz czy jest sens kupowania szkiełka 50mm czy 30-35mm starczy. Do przeglądu nieba i szerokich obiektów. Po przeczytaniu propozycji do 10" synt i gso oraz wielu innych artykułów odnośnie 10/12" luster i osprzętu. brakuje mi jednomyślności odnośnie tych co mają nasadkę i komplet pod nią a tych co zwykłe. Możliwe że to przez barlowa. Jednak w dwóch przypadkach oba 12" bino jest bez barlowa a okulary podobne to tych opisów co z barlowem. Pozdrawiam. 

Meade LB 12"
Lornetka DO 10x50+ statyw foto made in germany,,
Scopos 30mm ,Meade SWA S5000 16mm,  ES 8.8mm , Ortho 10mm, Bino TS
Antares ALP 1,25" Bader SC 1,25" 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Edit - zmazane pierdoły.

Oraz pytanie do użytków gso sv 30mm dawanego w komplecie do 10" jak się spisuje?

I jak się ma seria SW UWA 80° do tego teleskopu. Cena nowych nie straszy.

Meade LB 12"
Lornetka DO 10x50+ statyw foto made in germany,,
Scopos 30mm ,Meade SWA S5000 16mm,  ES 8.8mm , Ortho 10mm, Bino TS
Antares ALP 1,25" Bader SC 1,25" 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to jest ten sam co kitowy 30mm do 8" GSO (a zdaje się, że tak jest) to podzielam zdanie :piotrkusiu.

W marcu w Zatomiu porównywaliśmy z paroma innymi długimi okularami. No więc owszem, obraz w Nalgerze był lepszy, ale w ES 30 już takiej wielkiej różnicy nie było. 

W każdym razie na średniej półce cenowej nie znalazłem żadnego okularu, który dawałby istotnie lepszy obraz co uzasadniałoby taki zakup, a Nagler to po prostu high end, więc ciężko porównywać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50mm? Może link nie działa... Miał być hyperion 13mm.

Porównowywaliscie gso sv 30mm i słynnego scoposa 30mm. Wiem że więcej czasu w wyciagu spędzi krótsza ogniskowa między 25-13/11mm. Więc szukam kompromisu cena/jakoś.

Czy proponowane serie UWA np Sky Watcher czy BST będą odpowiednie. Ewentualnie Bader hyperion? Pozdrawiam.

Meade LB 12"
Lornetka DO 10x50+ statyw foto made in germany,,
Scopos 30mm ,Meade SWA S5000 16mm,  ES 8.8mm , Ortho 10mm, Bino TS
Antares ALP 1,25" Bader SC 1,25" 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Oraz czy jest sens kupowania szkiełka 50mm czy 30-35mm starczy. Do przeglądu nieba i szerokich obiektów. 

Widzisz. Dobór okularów to sprawa indywidualna. jednemu obrazy z danego szkła się podobają a dla innego są nie do zaakceptowania.

Mnie osobiście Spopos nie podszedł mimo świetnego kontrastu jaki dawał, inni chwalą go pod niebiosa.

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to 50mm to tylko pytanie. Bo jest i zastanawia mnie sens. Z drugiej strony o źrenicy już przeczytałem i wybrałem Max 35mm. Zobaczymy co się trafi na giełdzie. Jeśli źle myśle to proszę poprawcie.

Meade LB 12"
Lornetka DO 10x50+ statyw foto made in germany,,
Scopos 30mm ,Meade SWA S5000 16mm,  ES 8.8mm , Ortho 10mm, Bino TS
Antares ALP 1,25" Bader SC 1,25" 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja używam Hyperionów ( w tym również 13 mm ) w swoich refraktorach F/5 i F/6 i jestem z tych okularów zadowolony nie planując wymiany na inne w dającym się przewidzieć czasie ;)

Scoposa 30 mm i Baader Aspheric 31 mm porównywałem bezpośrednio i moim zdaniem Aspheric w tym porównaniu wygrywa, może nie jest to jakaś przepaść ale mi obraz z niego bardziej odpowiada. Aspheric ma jedną wielką zaletę- jest dużo lżejszy. Scopos to naprawdę ciężki kawał szkła i wprowadza duże zmiany w wyważeniu teleskopu co potrafi być czasem uciążliwe.

Refraktor SW ED 80/600 , montaż CG 4

Hyperion 8-24 mm zoom, Hyperion 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31 mm, 36 mm, Hyperion zoom barlow 2,25x, ES dielectric 2"

Filtry Baader:  O III

Vortex Raptor 8,5x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A zoom hyperiona? Czy będzie dobry.

Przespałem się z problemem. I Hyba zdecyduje się na hyperion np 13,17,24, oraz scoposa 35 dostępne u nas w sklepie. Plus coś 5-8mm. Ceny do przełknięcia raz na kwartał. Pozdrawiam

Meade LB 12"
Lornetka DO 10x50+ statyw foto made in germany,,
Scopos 30mm ,Meade SWA S5000 16mm,  ES 8.8mm , Ortho 10mm, Bino TS
Antares ALP 1,25" Bader SC 1,25" 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ewentualnie w podobnej cenie są WO SWAN-y czy też bedą ok.

SWANy są idealne do refraktorów, MAKów i SCTków - to tak z doświadczenia piszę - miałem cały komplecik :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacytuję Ci tu Piotrka ,,Widzisz. Dobór okularów to sprawa indywidualna. jednemu obrazy z danego szkła się podobają a dla innego są nie do zaakceptowania"

Wybierz się gdzieś w pobliże na wspólne obserwacje lub zlot - wtedy porównasz, wybierzesz.

Okulary już nawet ze średniej półki troszkę kosztują - jeśli nie będą Ci odpowiadały nawet przy nowych około 100 zł masz w plecy przy odsprzedaży .... :-[

To naprawdę bardzo indywidualna sprawa. Kiedyś dawno takiej rady posłuchałem i nie musiałem wymieniać - gdy przestałem obserwować sprzedałem komplecik i tyle.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TO wiem jeśli nie spróbuje/nie popatrzę  nie będę wiedział. W mojej okolicy znalazłem jedną osobę która ma Meade uwa tylko nie wiem którą serie. Będzie do porównana z BST SWA. 

 

Ciągle mi spokoju nie daje zoom hyperiona. Wiem że jedno szkło nie zastąpi 5-ciu. Jednak jest to straszna wygoda móc szybko dobrać odpowiednie powiększenie podczas gdy do teleskopu stoi kolejka chętnych do oglądana.

Meade LB 12"
Lornetka DO 10x50+ statyw foto made in germany,,
Scopos 30mm ,Meade SWA S5000 16mm,  ES 8.8mm , Ortho 10mm, Bino TS
Antares ALP 1,25" Bader SC 1,25" 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używam zooma Hyperiona od półtora roku. Zaznacze że nie jestem niewiadomo jak zaawansowanym obserwatorem wypatrującym "kłaczków" na granicy widoczności, raczej takie typowe DS-owe standardy + Słońce, Księżyc , planety. Hyperion zoom to okular którego używam najwięcej, do Księżyca i Słońca to w zasadzie jedyny okular jaki używam. Do planet dokładam dedykowany do Hyperiona Barlow 2,25x . Gdy po kupnie barlowa zamontowałem go w Hyperione ze zdziwieniem stwierdziłem że obraz Jowisza jest zdecydowanie bardziej ostrzejszy i szczegółowszy niż w okularach TMB Planetary II jakie używałem wcześniej do planet- TMB jest po prostu maślany  mimo że to tylko 5 soczewek w porównaniu do 10 w układzie Hyperion+ barlow. Fakt że trudno w taką sytuacje uwierzyć jeśli się tego nie zobaczy ale tak właśnie jest i TMB szybko powędrowały w Polskę...

Miałem wcześniej zooma Sky Watchera 8-24 i poza trochę mniejszym polem oraz gorszym wykonaniem mechanicznym jakoś rażąco słabszych obrazów niż Hyperion nie daje...jeśli ktoś chce spróbować jak to w ogóle z zoomem jest warto popolować na giełdach...

Refraktor SW ED 80/600 , montaż CG 4

Hyperion 8-24 mm zoom, Hyperion 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31 mm, 36 mm, Hyperion zoom barlow 2,25x, ES dielectric 2"

Filtry Baader:  O III

Vortex Raptor 8,5x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego 7-21 w ręku nigdy nie miałem, ale on to podobno zupełna lichota z super małym polem.

Refraktor SW ED 80/600 , montaż CG 4

Hyperion 8-24 mm zoom, Hyperion 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31 mm, 36 mm, Hyperion zoom barlow 2,25x, ES dielectric 2"

Filtry Baader:  O III

Vortex Raptor 8,5x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zupełna lichota z super małym polem.

pole małe ale wersja 7mm była ok. 21 to dziurka od klucza w porównaniu do super 25 które robi za "wizjer-judasz" w drzwiach.

Meade LB 12"
Lornetka DO 10x50+ statyw foto made in germany,,
Scopos 30mm ,Meade SWA S5000 16mm,  ES 8.8mm , Ortho 10mm, Bino TS
Antares ALP 1,25" Bader SC 1,25" 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka już uroda zoomów że na dłuższych ogniskowych nie grzeszą nadmiarem pola. Pod tym względem Hyperion wypada bardzo dobrze. Pewnie że byłoby miło jak na 24 mm miałby takie pole jak na 8 , no ale tak się nie da i jeśli ktoś zoomów chce używać do tych ograniczeń musi się przyzwyczaić.

Refraktor SW ED 80/600 , montaż CG 4

Hyperion 8-24 mm zoom, Hyperion 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31 mm, 36 mm, Hyperion zoom barlow 2,25x, ES dielectric 2"

Filtry Baader:  O III

Vortex Raptor 8,5x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Meade LB 12"
Lornetka DO 10x50+ statyw foto made in germany,,
Scopos 30mm ,Meade SWA S5000 16mm,  ES 8.8mm , Ortho 10mm, Bino TS
Antares ALP 1,25" Bader SC 1,25" 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...

Przyszedł czas na zakup okularu dlugoogniskowego.

Na placu boju są

Wyżej linkowany ES maxvision 28mm 2" 68° (da radę nowy)

Scopos 30mm (używany)

Hyperion 31mm (używany)

Obserwuje częściej z miasta niż z poza. To też obawiam się że ogniskowa powyżej 28mm da za jasne tło co przekłada się na jakość obrazu.

Przy ogniskowej 31mm źrenica wyjściowa będzie w okolicy 6mm przy 28mm wyjdzie 5,6mm. Przy 26mm będzie to 5.1mm dla mojego meade 10".

Mam 16mm ES'a 68° i jest to mój ulubiony okular. Jednak jego cena jest też dobra ~50?.

Co do ceny 28mm już nie tak wesoło jest ~100? czyli na naszym astroshop.pl wołają 400 złotych. I to jest moja górna granica ceny.

Używane Scoposy są koło 100zł taniej.

Po środku jest hyperion.

Dalej z tańszych są gso sv 30mm znalazłem też sw swa 26mm

Są swany 33mm ale to też używka.

Doczytałem to i owo i nie chce zepsuć obrazu to znaczy większa ogniskowa da jaśniejszy obraz ale i jaśniejsze tło. Okular taki jednak pokazać powinien więcej pod ciemnym niebem. Dalej obserwacje prowadzę w większości z podwórka w mieście gdzie mam przyzwoite warunki.

Może macie swoje opinie na ten temat i przetestowane różne opcje. Zdaje sobie sprawę że nie jest to okular który w wyciągu spędza najwięcej czasu z drugiej strony jest sporo obiektów rozległych do których przyda się Lepiej niż najdłuższy z obecnych tp jest 22mm. Pozdrawiam.

Meade LB 12"
Lornetka DO 10x50+ statyw foto made in germany,,
Scopos 30mm ,Meade SWA S5000 16mm,  ES 8.8mm , Ortho 10mm, Bino TS
Antares ALP 1,25" Bader SC 1,25" 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)