Skocz do zawartości

SW 120 ED - prośba o poradę


lejek

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć Wszystkim!

Mam kilka pytań odnośnie teleskopu SW 120 ED. Otóż jestem prawie zdecydowany na jego zakup jednak nie jestem pewien co do kilku tematów pobocznych.. ale na początek krótkie wprowadzenie - teleskop będzie służył jako teleskop "ogólnego przeznaczenia" tj. chciałbym nim poobserwować zarówno obiekty US jak i jaśniejsze DS. Z tego co się orientowałem to z powodzeniem powinien dać radę i dostarczyć kilku przyjemnych widoczków (oczywiście jestem świadomy, że taka mała apertura nie da dobrych widoków DS jak duże lustro). Obserwacje będę prowadził głównie z podmiejskiej działki i okazjonalnie teleskop będzie zabierany pod ciemniejsze niebo. Nie jest to mój pierwszy teleskop, coś o obserwacjach już wiem natomiast zdecydowanie nie jestem super obeznany. 

To teraz jeśli chodzi o moje pytania:

1) Interesuje mnie kupno dokładnie tego modelu (Tuba optyczna Sky-Watcher BKED 120 OTAW Black Diamond - Delta Optical) - jaki montaż byłby odpowiedni? Tuba waży trochę ponad 5kg + cały osprzęt i nie jestem pewny czy np. AZ4 da radę, z drugiej strony jest jeszcze Bresser Montaż Twilight I AZ (astroshop.pl), który wygląda całkiem dobrze.

2) W zestawie wymienionym w pkt.1 jest jeden okular 2" 28mm i nasadka kątowa 2". Czy w tym temacie macie jakieś porady odnośnie tego co dokupić i/lub wymienić? (Przykładowo nie jestem pewny jakości tej nasadki jak i okularu dołączonego do zestawu)

3) Posiadam już okular ES 14mm (82) 1.25" ale jak rozumiem w zestawie, który podlinkowałem nie ma złączki do 2" -> 1.25", jeśli tak to co musiałbym dokładnie dokupić, żeby wszystko pasowało? 

Z góry dzięki za wszelkie porady i sugestię dotyczące tematu!

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak na szybko:

Ad. 1 Nie kupuj tego montażu, to konstrukcja jak SW AZ5 tylko przebrandowiona w tym przypadku. Będzie się trząść jak galareta po każdym dotknięciu. 

Ad. 2 Nasadka dołączona do refraktora jest dobra i nie trzeba jej wymieniać. Okular też podobno daje radę na początek.

Ad. 3 W zestawie jest redukcja 2'' na 1,25'' (to standard). 

 

  • Like 1

MAK 150 Orion, MEADE AC 120/700, ED80

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Hamster napisał:

tak na szybko:

Ad. 1 Nie kupuj tego montażu, to konstrukcja jak SW AZ5 tylko przebrandowiona w tym przypadku. Będzie się trząść jak galareta po każdym dotknięciu. 

Ad. 2 Nasadka dołączona do refraktora jest dobra i nie trzeba jej wymieniać. Okular też podobno daje radę na początek.

Ad. 3 W zestawie jest redukcja 2'' na 1,25'' (to standard). 

 

To wiele wyjaśniło ? dzięki za odpowiedź. Pozostają więc dwie kwestie - jaki montaż w takim razie polecacie do ed120 oraz w jakie dodatkowe okulary powinienem się wyposażyć? Załóżmy, że mógłbym sobie pozwolić na 2 dodatkowe i pewnie fajnie byłoby mieć coś z większą (ok. 30mm) i mniejsza ogniskowa (<10mm) od okularu z zestawu. Poprawcie jeśli coś źle zakładam. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Hamster napisał:

Preferujesz montaż z prowadzeniem EQ czy bez prowadzenia AZ i wtedy tylko mikroruchy gałeczką?

Szczerze to miałem do czynienia tylko z montażowni AZ (dobson i tani AZ), wiec myślę, że preferowałbym AZ natomiast jeśli powiecie, że to nie ma sensu i lepszy będzie paralaktyk to przesiądę się na taki ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam Ed120 na Skytee, który notabene zaraz idzie na sprzedaż.  Potwierdzam, że az5 będzie się trząść, próbowałem ? na skytee jest mega stabilnie, prowadzenie to bajka.  

Sky-Watcher Dobson 10" Flex Tube

ES 14 mm 82, ES 20 mm 100, APM 9 mm 100, bino WO 1.25, WO 20mm 66 x 2

Nikon Action EX 10x50 CF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)