Skocz do zawartości

Magia Parku Ciemnego Nieba - Świeradów-Zdrój, lipiec 2022


Rekomendowane odpowiedzi

Wielkie dzięki za taką super relację !

 

10 godzin temu, towarzysz napisał:

(...)
Porażką natomiast zakończyły się próby dostrzeżenia Veila w Łabędziu ? gwiazd owszem było siedem miliardów czternaście tysięcy, natomiast pomimo żonglowania filtrami i sprzętami mogę napisać, że Veil zachodni nieco zamajaczył, nic więcej...
(...)

Miejscówka jest bardzo ważna, ale dużo też zależy od warunków konkretnej nocy.
Parę dni temu byłem na mojej lornetkowej miejscówce z niebem 21.2 mag/arcsec^2 i udała się taka noc, że Veila widziałem w 8x42 bez żadnych filtrów, podczas gdy typowo coś tam dopiero widać w 25x100.
Wschodni Veil był wyraźny na wprost, Zachodni dużo słabiej.
Ale w taką noc najpiękniejsza była Droga Mleczna gołym okiem.
Miałem trzy lornetki: 2x54, 8x42 i 25x100 i znów się przekonałem, że najważniejsza jest dla mnie 8x42.
 

  • Like 1

Taurus T300, OOUK VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za relację, w tych rejonach jeszcze nie byłem, mam nadzieję że kiedyś się uda ? Ostatnio w 10x50 po raz kolejny bez problemu widziałem Veila wschodniego, zachodniego i centralny Trójkąt Pickeringa. Z filtrami UB ? Jak używasz filtrów w Nikonie? Polecam spojrzeć na Amerykę, z filtrami w 10x50 obecnie to bajka, bardzo rozległy obszar. Jako ciekawostkę dodam, że udało mi się jesscze zaliczyć ostatnio puerwszy raz Crescenta w Łabędziu jako malutką plamkę, jednak warunki były wybitnie dobre, jak nie najlepsze jakich doświadczyłem na naszej miejscówce ?

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, Paweł Sz. napisał:

Jak używasz filtrów w Nikonie?

Hej, mam ekstra adaptery wydrukowane na wymiar przez kolegę z sąsiedniego forum, zakładane na obiektywy, z gwintami do filtrów 2''. Niestety z wakacji już wróciłem na Górny Śląsk, ale na bogactwo Łabędzia jeszcze się zasadzę z szerszym arsenałem.

BTW bardzo lubię czytać Twoje Szepty, działają motywująco!

  • Like 1

SCT Celestron 8'' | Maksutov Meade 7'' | Skytee 2 ||| Vixen HF2-BT81S-A | Nikon Action EX 10x50 CF | Pentax Papilio II 6,5x21 | ATM Nikon TC-E2 2x53

odrobina muzyki mojego autorstwa: towarzystwoelektryczne.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, towarzysz napisał:

Hej, mam ekstra adaptery wydrukowane na wymiar przez kolegę z sąsiedniego forum, zakładane na obiektywy, z gwintami do filtrów 2''. Niestety z wakacji już wróciłem na Górny Śląsk, ale na bogactwo Łabędzia jeszcze się zasadzę z szerszym arsenałem.

BTW bardzo lubię czytać Twoje Szepty, działają motywująco!

A masz jakiś projekt pod druk 3d? Pokaż może zdjęcia, często ludzie pytają jak mocować filtry w lornetkach bez gwintów, każdy ATM jest na wagę złota :)))

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Projekt i wydruk adapterów z gwintem do filtrów 2'' na obiektywy lornetki Nikon 10x50 to sprawka kol. Sidiouss: https://astropolis.pl/profile/31821-sidiouss/

A.thumb.jpg.306b12aa7e6b4f7188cec1c8f9e48e4c.jpg

B.thumb.jpg.9b294c2fd6d07343d2374bcfb1887164.jpg

C.thumb.jpg.8f8bab799b0d7049ea0fcbd678303e2b.jpg

Edytowane przez towarzysz

SCT Celestron 8'' | Maksutov Meade 7'' | Skytee 2 ||| Vixen HF2-BT81S-A | Nikon Action EX 10x50 CF | Pentax Papilio II 6,5x21 | ATM Nikon TC-E2 2x53

odrobina muzyki mojego autorstwa: towarzystwoelektryczne.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)