Skocz do zawartości

Uran 2022


lulu

Rekomendowane odpowiedzi

Wyprowadziłem dziś mojego małego Meadzia na dwór - jak zwykle przy dobrej pogodzie (w Krakowie mówi się "na pole" - ale ja jako element napływowy wyprowadzam "na dwór"). Myślałem, że napuszczę go na Jowisza, to będzie miał zajęcie. Ale on coś się na Urana uparł - że chce zobaczyć co tam widać. Mówię mu że ma tylko 8 cali, więc nic nie zobaczy, w dodatku seeing pod psem, że jak już to zaraz niżej świeci piękny Mars - no ale on że chce przynajmniej kolor sprawdzić. No to pomogłem mu się nastawić - no bo co zrobić z takim uparciuchem...

 

URANUS-2022-08-05 lx200.jpg

Edytowane przez lulu
  • Like 7

pozdrowienia Łukasz   

BANER-BEZPROFILU.png.b4d0d25772f1ea42928d85737417bc2c.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To już by trzeba było naprawdę mocno przepalić, tracąc prawdziwy zarys tarczy planety. Już nawet w wypadku Saturna ja nie jestem w stanie utrzymać skali jasności tak aby zachować prawidłowe naświetlenie planety i zapewnić widoczność kilku największych księżyców. Muszę trochę pooszukiwać podbijając ich jasność mocniej niż samej planety. No i jest to już oszustwo trochę za daleko idące. Tutaj podbijanie na zdjęciu pewnie nie wystarczy żeby księżyce w ogóle wyłowić - trzeba by planetę mocno przepalić w trakcie fotografowania.

pozdrowienia Łukasz   

BANER-BEZPROFILU.png.b4d0d25772f1ea42928d85737417bc2c.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnoszę wrażenie, że mój mały Meadzio cierpi ostatnio na przerost ambicji. Ciągle tylko chce bardziej powiększać, nie zwracając uwagi na swoją skromną aperturę. Ubiera sobie na przykład soczewkę Barlowa i każe się nastawiać na planety.

Tłumaczę mu, że zgodnie z tym co można wyliczyć na rewelacyjnej stronie którą polecili mi koledzy z forum ( http://www.wilmslowastro.com/software/formulae.htm#CCD_Sampling) takie strojenie się w soczewki nie ma sensu przy jego średnicy i wielkości piksela w używanej przez nas kamerce (2,4). No ale wiecie jak to jest z chorą ambicją. Musiałem mu naocznie pokazać, że Barlow absolutnie nic nie wnosi w wypadku takiej kombinacji paramaterów - a nie tylko nie wnosi, ale oprócz obcinania pola widzenia (co ma znaczenia np. na Księżycu!) wręcz pogarsza obraz, zmiękczając go i rozmywając. Zrobiliśmy z Meadziem porównanie na Jowiszu, Marsie i Uranie i wnioski są oczywiste.

Musiałem być twardy - choć tego nie lubię. Zabrałem mu Barlowa i schowałem głęboko w szufladzie, do której Meadzio nie ma dostępu. To nie dla niego zabawka. Tak między nami mówiąc, kiedy Meadzio nie słucha - Barlow z takim SCT-kiem to zawracanie d. Pokazały to już moje próby na Księżycu - i z Meadziem, i z C9,25 - ale wówczas były jeszcze głosy że może na planetach Barlow coś da. NIC nie daje - tylko PSUJE. Fotka z dziś, BEZ Barlowa:

 

URANUS-2022-08-06 lx200.jpg

Edytowane przez lulu
  • Like 5

pozdrowienia Łukasz   

BANER-BEZPROFILU.png.b4d0d25772f1ea42928d85737417bc2c.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...
  • 9 miesięcy później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)