Skocz do zawartości

Latryna i okolica.


Erik68

Rekomendowane odpowiedzi

4 godziny temu, Paweł Sz. napisał:

Część obiektów mi nieznana, ciekawe czy do wyłapania w bino

Sh2-29 można się do zerkać jako pojaśnienie(nie widać poszczególnych składników) już w 10x50 bez filtrów , podobnie Sh2-28 ,warunek kryształowe niebo, i nieruchoma lornetka.Te wszystkie pola gwiazdowe widać nawet ładniej bo tu już pole prawie 6.5* ,wszystko obserwowałem chińskim baziewiem Tasco 10x50 i to przez okno w pokoju .Sh2-26 tu już apertura i filtr, najtrudniejsza Sh2-34.Taki widok jak na szkicu oczywiście .miałem zaraz po przyłożeniu ,ale wtedy oko ma tzw kilku sekundowy "pick"czułości.Po chwili ,trochę to uciekło ale nadal było widać wszystko bezpośrednim patrzeniem,oprócz Sh2-34 ,gdzie struktura wyłaziła tylko świadomym szukaniem,normalnie to spora podłużna plama światła.W przeciętne noce większość tych paprochów ,nie jest już taka łatwa. Odnośnie filtrów, OIII 3gen,pokazał więcej gwiazd ,ale mgławice zdecydowanie wylazły w H-beta5.5nm w którym tło jest czarne.Nie próbowałem żadnych Uhatych i UBeckich, bo o ile były uzupełnieniem zwykłych OIII, to 3gen, zdyskwalifikował je na wszystkich polach.

 

PS.Moc lornetek jest zupełnie niedoceniania w możliwościach obserwacji dużych mgławic,chyba nawet przez  samych posiadaczy.Byłem w szoku ile mogła pokazać zwykła 10x50 i to bez filtrów i jeszcze jak pisałem przez szybę w pokoju...

Edytowane przez Erik68
  • Like 1

luneta sześć cali, ef przez pięć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

I tu, podobnie jak przy wyższych regionach z innego szkicu, jestem pod wrażeniem bogactwa i drobnicy, którą naniosłeś na papier. Uwielbiam ten kadr w lornetce, ale jak wracam do Twojego szkicu, moje lornetkowe wspomnienia jakby trochę bledną i tym bardziej jestem zainspirowany.

W dniu 6.08.2022 o 17:22, Erik68 napisał:

Sh2-29 można się do zerkać jako pojaśnienie(nie widać poszczególnych składników) już w 10x50 bez filtrów , podobnie Sh2-28 ,warunek kryształowe niebo, i nieruchoma lornetka.Te wszystkie pola gwiazdowe widać nawet ładniej bo tu już pole prawie 6.5* ,wszystko obserwowałem chińskim baziewiem Tasco 10x50 i to przez okno w pokoju

Będę chciał spróbować dokładniej przyjrzeć się tej okolicy w moim Nikonie. Ale, ale... to jak to jest z tymi warunkami? Bo napisałeś tak:

-"warunek kryształowe niebo"

- "wszystko obserwowałem chińskim baziewiem Tasco 10x50 i to przez okno w pokoju"

Prawdę mówiąc, kryształowe niebo i obserwacje przez okno, to dwie skrajne rzeczy. Jeśli warunkiem jest niebo po przejściu frontu, to chyba nie po to człowiek czeka na idealną przejrzystość, żeby stwierdzić, że widać tyle samo co przez okno w pokoju, prawda?😃

W dniu 6.08.2022 o 17:22, Erik68 napisał:

Taki widok jak na szkicu oczywiście .miałem zaraz po przyłożeniu ,ale wtedy oko ma tzw kilku sekundowy "pick"czułości.

Mógłbyś rozwinąć odrobinę, o co chodzi z tym kilkusekundowym "pickiem czułości"? Ostatnio, w związku z tematem kolorów w M42 z innego wątku, czytałem coś tam o wzroku i takie rzeczy mnie tym bardziej teraz ciekawią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam obecnie problem z komputerem,który zastępuje telewizor,i ciężko się do pchać.😁  ,a ok 22 nie ma już na nic ochoty... jedynie film...Jak znajdę czas cis skrobne,ale to tematy na tasiemcowe pisanie ,a dużo pisać nie lubię ,bo idzie mi to jak krew z nosa...

 

luneta sześć cali, ef przez pięć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)