Skocz do zawartości

JAK OGLĄDAM ZDJĘCIA OBIEKTÓW NIEBA GŁĘBOKIEGO ( DSO)


wessel

Rekomendowane odpowiedzi

Dziękuję Maćku za pracę  8)  - sorry za molestowanie ale dzięki temu może będzie nas mniej bolała szczęka bo rzadziej uderzy o podłogę po spojrzeniu już ,,fachowym okiem" na astrofotografię zamieszczoną na Forum jak i pomoże w ocenie konkursowych prac Szanownym Jurorom - czyli nam wszystkim :)

Również zapraszam do dyskusji - temat podpiąłem :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podpisuję się pod tym wszystkim co napisał Maciek, z własnego doświadczenia dodam jeszcze, że oko (właściwie to mózg) adaptuje się do otoczenia jeśli chodzi o temperaturę barwową dość szybko. Jeśli obrabiamy zdjęcie nocą i wpatrujemy się non stop w monitor to zmieniając kolorystykę zdjęcia możemy małymi kroczkami lecieć w jakiś odcień, a mózg będzie to powoli korygował i będziemy odbierać obraz prawidłowo - tak jak sobie zaplanowaliśmy. Dlatego ważne jest, żeby czasami sobie robić przerwy, odejść od monitora, spojrzeć na inne źródła światła i inne przedmioty, żeby zresetować mózg :)

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja polecam stronke do testowania ustawien monitorow LCD: http://www.lagom.nl/lcd-test/

Ciekawa strona. Zwracam tylko uwagę Kolegów i Koleżanek że trzeba ją dokładnie i ze zrozumieniem czytać i używać, bo można sobie totalnie rozregulować monitor. Acha, no i posiadacze produktów Apple muszą uważać, bo nie wszystkie testy są identyczne dla PC i Maców.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem odświeżyć temat - Cenne uwagi Maćka do pobrania i postudiowania a opublikowane w godzinach porannych zaginęły :)

Poczytajcie jak spoglądać na astro-fotografie - na monitorze - bo przynajmniej nad morzem leje i nici z nieba >:(

PDFek z pierwszego postu jest dla Was 8)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spodziewalem się burzy i dyskusji po artykule a tu taka ciepła woda.... :D

Trawią - 74 pobrało - recenzują - wnioski wyciągają i pojadąąąąąąąą :D

Albo jak zaczną fotki recenzować, to nawet Ty się będziesz bał opublikować :P

  • Like 2

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trawią - 74 pobrało - recenzują - wnioski wyciągają i pojadąąąąąąąą :D

O kurka wodna - Mamy już 91 Ekspertów 8)

Drżyjcie wystawiający astro-fotografie - już tak łatwo szczęk nie uszkodzicie oglądającym 8)

A może Ktoś ma swoje przemyślenia w tym temacie ???

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro tak to się wytłumaczę z milczenia.

Już dawno pobrałem to i przeczytałem i nawet mi się spodobało. Bylem zaskoczony, mile, że nie tylko techniczna doskonałość twórcy uznawana jest za istotną.

Niemniej temat jest niezwykle ważny dla wielu z nas, bo astrofotografia to zajmujące i pracochłonne hobby,

i człowiek się trochę boi rzucić swoją KONCEPCJĘ bo może nieumyślnie skrzywdzić lub urazić kogoś (lub całą astrofotografię).

 

 

"Kilka lat temu fizycy skonstruowali na podstawie tej teorii bardzo uproszczony model Wszechświata, z którego wynikało, że Wielki Wybuch był tak naprawdę Wielkim Odbiciem. Przed chwilą "zero", w której zaczął się nasz Wszechświat, istniał jakiś inny kosmos, który się kurczył. Kiedy jego gęstość i temperatura osiągnęły krytyczną wartość, losy świata się odwróciły" ERGO: Zawsze był jakiś kosmos :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Liczba ekspertów potrafiących ,,czytać" astrofotografie wzrosła niemal dwukrotnie :)

 

Niemniej chciałem odświeżyć temat i zachęcić do pobrania przemyśleń Maćka dotyczących tajników oglądania astro-fotografii.

Tych z Was, którzy jeszcze nie pobrali sobie pracy bardzo do tego zachęcam - lektura pdfka z pierwszego postu jest idealna na chmurwne wieczory i pomoże inaczej spojrzeć na prace w dziale Astrofotografia.

 

Niewątpliwie oprócz wrażeń typowo artystycznych i przypomnienia sobie wypatrywanych czy poznawania nowych obiektów zobaczymy w nich duuużo więcej 8)

 

Zagadnienia poruszone w pracy zapewne pomogą również w ocenie prac Konkursu, którego kolejny etap zbliża się ku końcowi, a w nim wszyscy jesteśmy surowymi jurorami.

Myślę też, że i w drugim Konkursie MoP, mimo iż Szanowne Jury jest samorządne i niezależne Organizator dopuszcza dyskusję na temat prezentowanych w nim astro-fotografii ::)

Jeszcze raz zapraszam do pobrania pracy, która znajduje się w pierwszym poście tematu :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...

Koledzy,- szczególnie Wy Jacku i Maćku, jestem Wam wdzięczny za rozpoczęcie tego postu, a Maćkowi za opracowanie "wzorca prawidłowej oceny". Kilkakrotnie przytrafiło mi się zabrać głos w dyskusji na tym forum i kilka razy "dałem ciała" z oceną czy interpretacją omawianego problemu. Wynikało to głównie z niedopatrzenia, wejścia w temat w niewłaściwym momencie i miejscu co z kolei spowodowane było ciągłym brakiem czasu, "naginaniem" priorytetów i niewielkim doświadczeniem w udzielaniu się na forach.

I w tym momencie ukłon w stronę Dyzmata, którego wypowiedź wyraźnie obrazuje zahamowania jakim wielu z nas ulega przed wydaniem swojej opinii na forum, które skupia tak wielu profesjonalistów. Nie piszę już nawet o takich sprawach jak publikacja własnych osiągnięć czy może właściwiej by brzmiało niedoróbek. Z jednej strony warto publikować bo koledzy pomogą ocenić i usunąć błędy, ale też z drugiej, nie każdego stać na to by publicznie przyznać się, że czegoś zupełnie oczywistego nie rozumiem, tak jak ja to czasami (czytaj często) piszę. Ja już po prostu nie należę do tej epoki i dla mnie mimo że mam poprawnie skalibrowany monitor i jakieś pojęcie o kadrowaniu, palecie barw i ogólnie - fotografii najbardziej przekonały ostatnie słowa Maćka w opracowaniu, - że "albo się podoba, albo nie"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy, kto publikuje fotkę ( poza konkursami oczywiście) musi się liczyć z jej oceną werbalną - mniej lub bardziej popartą wiedzą, spostrzegawczością i gustem oglądającego. Taka jest natura ludzka :) Ale czasem warto wiedzieć dlaczego coś można uznać za wartościowe albo nie..

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
6 minut temu, dziki napisał:

Link do pdfa nie działa :(

Łukasz - działa ;) 

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, dziki napisał:

Ajjj mea culpa ;) Dzięki!

 

Miałeś rację nie działało - naprawiłem link po przeczytaniu Twojego posta - to mea culpa - nie Twoja ;) 

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • wessel poleca ten temat

Wracamy do dyskusji - rozwinęła się w statusach , Janko słusznie zauważył że warto ożywić temat na szerszym forum.

Moje podejście do tematu ( pierwsza cześć)

https://www.forumastronomiczne.pl/applications/core/interface/file/attachment.php?id=56325

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie na siłę kombinowanie z tym jury. Tylko dlatego, że parę razy bardziej widowiskowy obiekt pokonał obiekt trudniejszy do sfotografowania. 

Co do poradnika - w większości to rzeczy oczywiste, ale nie można przecież zabronić głosować jak ktoś się kieruje innymi kategoriami. 

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, Charon_X napisał:

Dla mnie na siłę kombinowanie z tym jury. Tylko dlatego, że parę razy bardziej widowiskowy obiekt pokonał obiekt trudniejszy do sfotografowania. 

Co do poradnika - w większości to rzeczy oczywiste, ale nie można przecież zabronić głosować jak ktoś się kieruje innymi kategoriami. 

Adrian - na wszystko można zezwolić ale czy to nie będzie degradacja prestiżu heniowego konkursu? No zastanów się.....
Przecież są jakieś wartości w astrofotografii, których pominąć nie można.
Tu nawet nie chodzi o trudność obiektu bo jak spojrzysz na wyniki poszczególnych miesięcy czy minionych 5 lat to wygrywały obiekty za przeproszeniem - proste jak budowa cepa!
Ale miały idealne gwiazdki w tle czy jeśli to gromada czy asteryzm idealne i wyostrzone, okrąglutkie, kolory mgławicy czy gwiazdek czy w H i innych składowych kolorów były proporcjonalne i poprawne. Tło bez szumów i tym podobne.

Wszystko to doskonale opisał Maciek Wessel. Tylko przeczytać i choć troszeczkę w swojej ocenie danych prac (miesięcznych czy rocznych) wykorzystać - prawda?
To naprawdę nic wielkiego i uwierz mi tylko nam autorów przybędzie (niestety kilku czołowych nie tylko w Polsce nam ubyło :( ) a tym samym ranga konkursu pod względem ilości prac i jakości wzrośnie.
Przecież chyba nam wszystkim na tym zależy.

Adrian, to nie malarstwo abstrakcyjne, które jedni wychwalają pod niebiosa a inni za ostatni chłam uważają, lub pejzaże nieba, gdzie ręka artysty jest prowadzona jego wyobraźnią.
To astrofotografia, która jakimiś kanonami jest obwarowana i oceniając prace TRZEBA NA TO UWAGĘ ZWRACAĆ.

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może ja króciutko jak podchodzę do oceniania zdjęć konkursowych. 

 

-Na pierwszy ogień idzie ocena zdjęcia jako całości. Czyli całego kadru. Musi być takie "wow" 

- Druga rzecz to kolorystyka, tu też od razu widać, czy fotka jest dobrze pod tym względem skalibrowana.

- Dopiero teraz otwieram zdjęcie w powiększeniu 100% i przyglądam się detalom: szum, gradienty, jakość gwiazdek etc. 

Na każdym etapie eliminuję jakieś fotki. Jeżeli po tych trzech etapach zostaje więcej niż 3 fotografie wracam do punktu pierwszego i wybieram trzy fotki z największym "WOW"

 

Tak wygląda to u mnie ale jak wiadomo każdy ma prawo do swojego głosu. 

  • Like 2

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mili Państwo, czy robimy jakąś ankietę czy powołujemy dodatkowo jurorów a szczegóły dogadamy na zlocie czy zostawiamy Konkurs Henia w dotychczasowej formie?
Tak temat ucichł jakoś.....

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.09.2019 o 16:34, Jacek E. napisał:


Adrian, to nie malarstwo abstrakcyjne, które jedni wychwalają pod niebiosa a inni za ostatni chłam uważają, lub pejzaże nieba, gdzie ręka artysty jest prowadzona jego wyobraźnią.
To astrofotografia, która jakimiś kanonami jest obwarowana i oceniając prace TRZEBA NA TO UWAGĘ ZWRACAĆ.

Przemyślałem temat i wg mnie nie jest to tak prosta  sprawa ocenić zdjęcie astrofotograficzne. Oczywiście mamy jakieś podstawowe kryteria dotyczące szumu , gwiazd , kolorystyki , wyrównania tła. Jednak wg mnie na ocenę astrofoto ma wpływ więcej składowych takich jak  dobór kadru , pomysł na zdjęcie , rzadkość jeśli chodzi o wybór obiektu czy szczęście.

Znamy temat ostatniej oceny zdjęcia roku, byli tacy którzy mówili że to żadna sztuka ustawić aparat i czekać na szczęśliwy traf i uznało że zdjęcie nie zasługuje na wysokie oceny. Życzę każdemu takiego szczęśliwego trafu. Takie zdjęcie wymaga czasem naprawdę masy poświęconego czasu i umiejętności.

Równie dobrze można powiedzieć że mając dobry sprzęt możemy nawet podczas snu  nazbierać bardzo dużo materiału i w zasadzie wystarczy "tylko" poskładać zdjęcie.

Mamy też coraz więcej zdjęć narrowand i jak tu ustalić kanon kolorystyczny który również ma wpływ na subiektywną ocenę jurora skoro mamy dowolność w tej sprawie. W dodatku każdy z nas ma swoje preferencje i będzie oceniał subiektywnie . Jeden pod kątem detalu , drugi pod kątem trudności , inny pod kątem kolorystyki .

Astrofotografia to nie malarstwo ale też nie matematyka.

 

  • Like 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@wessel Zgadzam się z twoimi punktami co do oceny zdjęcia , zresztą powtórzyłem te niektóre kryteria w pierwszym akapicie ,artykuł czytałem . Odnosiłem się do postu Jacka , chciałem zwrócić uwagę na to że tak jak głos ludu nie oceni wiarygodnie astrofotografii  w oczach ekspertów , tak głos ekspertów nie musi być jedynym właściwym . Powtórzę to co napisałem na końcu "astrofotografia to nie malarstwo abstrakcyjne ale też nie matematyka" i czasem to "coś " w zdjęciu może przeważyć  nad wadami technicznymi . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.09.2019 o 21:30, Jacek E. napisał:

Mili Państwo, czy robimy jakąś ankietę czy powołujemy dodatkowo jurorów a szczegóły dogadamy na zlocie czy zostawiamy Konkurs Henia w dotychczasowej formie?
Tak temat ucichł jakoś.....

Bez ankiety i tak nie ogarniesz bo za chwilę będzie tyle zdań ilu wypowiadających się. :)

Mi osobiście obecna forma konkursu pasuje. Głosowanie przyciąga ludzi i przez te kilka dni ankiety trzyma w napięciu. Jeżeli oceniać będzie miało jury złożone z kilku osób to cały konkurs straci swój urok. Podkreślam - to moje zdanie. :) 

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)