Skocz do zawartości

Takie tam gromadki....


Erik68

Rekomendowane odpowiedzi

Szkice palstelą Klasa Premium! Napisz jak możesz o nanoszeniu gwiazd na rysunki.

Pozdrawiam Jarek 

Refraktor Sky-Watcher 120ED Black Diamond na EQ5 z prowadzeniem w osi RA oraz zestaw kilkunastu niezbędnych okularów, Orion 2x54 Ultra Wide Angle 36°, Zenith 10x50 5.5°, DO Extreme 7x50 ED, Vanguard Tracker 3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Erik68 napisał:

(...)

 

  25x + H beta 18nm /5.5nm

(...)

Więc używasz DWA habety ?
Który jest ważniejszy w obserwacjach ?
Możesz coś napisać do czego jest lepszy jeden a do czego drugi ?
 

Taurus T300, OO VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Mareg napisał:

Więc używasz DWA habety ?
Który jest ważniejszy w obserwacjach ?
Możesz coś napisać do czego jest lepszy jeden a do czego drugi ?
 

Na wstępie nad mienie(chociaż już to chyba kiedyś pisałem),sukces detekcji takich słabizn(nie które trudno zarejestrować amatorskimi kamerami CCD)nie zapewnią żadne filtry.

Droga do sukcesu to maksymalne pole widzenia(z doświadczenia )nie mniej niż 3*,źrenica wyjściowa min.6mm ,najlepiej 7mm lub więcej, całkowita adaptacja oka, kryształowa przejrzystość, niebo NELM min.6mag,(czytałem pozytywne raporty z 5.5mag!). Oczywiście im słabsze niebo/przejrzystość, tym trudniejsza detekcja(więcej artefaktów)

Stosuję H-bety(SvB  +/- 18nm i Baader CCD 5,5nm) o różnej szerokości pasma, dla pewniejszej identyfikacji paprochów, które można wziąć omyłkowo za artefakty ,lub odblaski, które znowu trzeba odfiltrować od rzeczywistego widoku, do czego potrzebuję przynajmniej dwóch podobnych filtrów, gdzie jeden potwierdza/zaprzecza działanie drugiego.

Na odblaski kaptur na łeb. Potem nanoszę to wszystko na wcześniej wydrukowany fragment obserwowanego obszaru(w moim przypadku Deep-Sky -Hunter Atlas).Jest to jedyny sposób udokumentowania obiektów, które udało się dostrzec lub nie.Po obserwacji porównuję do zdjęć nieba z ALADIN(najczęściej w filtrze niebieskim lub/ i w czerwonym).Nie robiąc takiego graficznego malowidła, nie ma najmniejszej możliwości potwierdzenia swojej obserwacji. Zdecydowana większość tych słabizn pokazuję sie na raty, przy czym nie wszystkie są jakoś ekstremalnie trudne, ale biorąc pod uwagę ich wielkość i rozrzut, nie jesteśmy w stanie zapamiętać co widzieliśmy. Ale się rozpisałem ,a teraz już na temat.....która jest lepsza do danego obiektu możemy sprawdzić jedynie doświadczalnie, nie ma reguł , chociaż mogę stwierdzić( być może zbyt pochopnie)IFN-interferencyjny CCD blue, ISM -H-beta ? Przy ostatniej detekcji LBN ,Sharplessów i innych w Lisku(Vulpeculae)najlepszym filtrem który wymiatał wszytko okazał się....OIII 3gen...Na zakończenie dodam że mam już sporą kolekcję takich bazgrołów (ok.30-40)i wszystkie w 99% pokrywają się ze zdjęciami.

Jest radocha!

  • Like 5

luneta sześć cali, ef przez pięć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)