Skocz do zawartości

Obiekt Tygodnia 09.10.2014 r. NGC 7293 (Mgławica Ślimak)


lukost

Rekomendowane odpowiedzi

Ślimaka (NGC 7293) wyłapywałem nawet przez lornetki  8x42 pod niebem bieszczadzkim (Wetlina) i wschodniomazowieckim, 100 km od Warszawy. W lornetce15x56 mgławica jest całkiem okazała. Bardzo dobrze wypada w lornetce 10x60 z nałożonymi filtrami UHC-E (Astronomik). Co do nawigacji, dodam jeszcze, że gwieździe u-Aqr towarzyszą dwie słabsze, tworzące z nią liniowy asteryzm rozciągnięty ukośnie na ok. 20 minut kątowych, dobrze widoczny przez lornetki. Ślimak znajduje się 1 stopień na zachód od asteryzmu.

Jutro wieczorem znów do niego podejdę :)

  • Like 6

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj niziutko On Ci u nas nad morzem niziutko :-[  Ale piękny to On jest 8)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ślimaka (NGC 7293) wyłapywałem nawet przez lornetki 8x42 pod niebem bieszczadzkim (Wetlina) i wschodniomazowieckim, 100 km od Warszawy.

W to nie wątpię. Podczas bardzo dobrej nocy (chyba w październiku ubiegłego roku, u mnie w Gorcach) zamajaczył mi nawet w szukaczu 8x50 - ale takie coś zdarzyło się tylko ten jeden raz. A swoją drogą ktoś go obserwował czymś jeszcze mniejszym niż wspomniana przez Janka lornetka 8x42?
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A swoją drogą ktoś go obserwował czymś jeszcze mniejszym niż wspomniana przez Janka lornetka 8x42? 

Najmniej predysponowanym sprzętem, w jakim zdarzyło mi się widzieć Mgławicę Ślimak była lornetka 7x50 - tyle, że uzbrojona w filtry O-III, dzięki czemu obiekt był łatwy i oczywisty. Następnym razem spróbuję bez nich.

 

Swoją drogą, wielokrotnie próbowałem wypatrzyć w lornetkach pociemnienie w środku - i pozytywny rezultat zanotowałem dopiero z filtrami O-III.

Ciekawi mnie, czy przy większej cierpliwości jest możliwe powtórzenie wyniku z UltraBlockami czy UHC-S-ami. A może trafi się jeszcze noc taka czysta, że uda się ta sztuka bez filtrów?

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, chyba moja wypowiedź jest nieco nieścisła: w lornetce 10x50 centralnego pociemnienia również nie dostrzegłem, natomiast w małym teleskopie (achromacik 80 mm, bez żadnego filtra) - owszem, choć dopiero po dłuższej chwili wpatrywania się. Nie pamiętam już jakie powiększenie wtedy stosowałem, ale pewnie około 20-30x. W lornecie 28x110 wątpliwości nie ma żadnych - środek jest ciemniejszy niż obrzeża, choć nie jest to taka ewidentna "dziura" jaką prezentuje np. M57, NGC 2438 czy też NGC 6894 (oczywiście w wypadku tych trzech obiektów mowa o obserwacjach teleskopowych, nie lornetkowych).

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 lat później...

Od tego obiektu zaczęło się moje pisanie w ramach tego cyklu; po kilku latach jakoś tak wyszło, że wciągnęło mnie foto, zaś sam Obiekt Tygodnia chyba ulega zawieszeniu na czas nieokreślony. Oczywiście o ile któryś kolegów ma ochotę coś wrzucić  będzie super, niemniej regularne redagowanie to już chyba przeszłość. Na zakończenie z mojej strony Ślimak z Canona 200 mm. Ogniskowa za krótka, obiekt w szerszym kadrze trudny do focenia (nisko nad horyzontem - zaświetlenie i gradienty), ale coś tam widać.  Fajnie wygląda w lornetce 12x56. 

helix.thumb.jpg.71d0493af515b628252f9774edc529be.jpg

 

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, lukost napisał:

Od tego obiektu zaczęło się moje pisanie w ramach tego cyklu; po kilku latach jakoś tak wyszło, że wciągnęło mnie foto, zaś sam Obiekt Tygodnia chyba ulega zawieszeniu na czas nieokreślony. Oczywiście o ile któryś kolegów ma ochotę coś wrzucić  będzie super, niemniej regularne redagowanie to już chyba przeszłość. Na zakończenie z mojej strony Ślimak z Canona 200 mm. Ogniskowa za krótka, obiekt w szerszym kadrze trudny do focenia (nisko nad horyzontem - zaświetlenie i gradienty), ale coś tam widać.  Fajnie wygląda w lornetce 12x56. 

Odkąd przeszedłeś na ciemną stronę astrofoto i zabrakło ojca dyrektora, to jednak mniej się wszystkim chce ;) . Nawet Paweł sprzedaje teleskop. Pozostała część redakcji zbroji się w większe teleskopy, także myślę, że nie powiedzieliśmy jeszcze ostatniego słowa.

A fotka w takim szerokim kadrze bardzo przyjemna w odbiorze.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, lukost napisał:

 Ogniskowa za krótka, obiekt w szerszym kadrze trudny do focenia (nisko nad horyzontem - zaświetlenie i gradienty)

Może uda mi się zrobić trochę większego ślimaka ale nawet w tych 200 mm prezentuje się nieźle. 

Te obiekty tygodnia to był/jest świetny materiał dydaktyczny który pogłębiał naszą wiedzę o Kosmosie. Może musisz trochę zmienić formułę i przy okazji swoich zdjęć kontynuować temat.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.09.2020 o 12:56, gryf188 napisał:

Te obiekty tygodnia to był/jest świetny materiał dydaktyczny który pogłębiał naszą wiedzę o Kosmosie. Może musisz trochę zmienić formułę i przy okazji swoich zdjęć kontynuować temat.

Jako początkujący podpisuję się pod tym postulatem :) Akurat mam balkon na południe, i Ślimak zwrócił moją uwagę w Stellarium, więc w chwilach po Saturnie i Jowiszu, a przed Marsem, skanowałem niebo w poszukiwaniu tego obiektu. Póki co nieskutecznie (mam zadrzewiony horyzont, tak na styk ze Ślimakiem, nie byłem pewien czy w ogóle jest dla mnie dostępny). I tak bym pewnie próbował dalej, nie mniej taki wątek na pewno dodaje kontekstu i motywacji do poszukiwań :)

  • Like 1

SCT 8" na EQ5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)