Skocz do zawartości

Zdalna obsługa teleskopu do astro-fotografii.


Jacek E.

Rekomendowane odpowiedzi

Nie w moim przypadku. 4h CdC i rzucilem ten program w kąt bo dla mnie nie intuicyjny, za to Stellarium w 10 min opanowalem. PS do CdC by się przydał tutek od zera (czyli co po instalacji bezpośrednio).

 

Przecież tu żadnego tutka nie potrzeba..... Tylko połączenie po EQMODzie lub Celestronscope ustawić, jak zapali się na zielono zsynchronizować obiekt, który widzi teleskop. Po synchronizacji sterowanie.

P.S. Jak trzeba do montaży Celestrona mogę napisać.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy później...

Do tematu zdalnego sterowania będę podchodził jesienią, ale napatoczyłem się na taką notkę o zdalnym sterowaniu pulpitem programem firmy AnyDesk.

 

AnyDesk: aplikacja do zdalnego sterowania pulpitem!
 
Firma AnyDesk opublikowała dziś pierwszą finalną wersję aplikacji do zdalnego sterowania pulpitem o tej samej nazwie.
 
Po zakończeniu trwającej blisko rok fazy beta, aplikacja AnyDesk 2.0 jest dostępna do natychmiastowego pobrania poprzez stronę internetową anydesk.pl. Wersja beta została pobrana przez użytkowników w więcej niż 100 krajach ponad 1,2 miliona razy. Osoby prywatne mogą nadal używać AnyDesk bezpłatnie.
 
 
Dostęp na odległość, zdalne sterowanie i współpraca online
 
AnyDesk umożliwia użytkownikom łatwy dostęp do komputera na odległość przez internet. Komputer w biurze czy notebook w domu: wszędzie i w każdej chwili można mieć dostęp do ważnych danych i programów. Administratorzy sieci i pracownicy odpowiedzialni za system IT stosują AnyDesk, dokonując zdalnie konserwacji oprogramowania i wspierając współpracowników i kolegów przy problemach związanych z instalacją i konfiguracją nowych programów. Dzięki funkcjom współpracy online AnyDesk ułatwia ponadto pracę zespołową. Nad dokumentami, obrazami lub tekstami można pracować wspólnie w grupie.
 
Specjalny koder-dekoder wideo zapewnia nieosiągalną dotychczas szybkość transmisji
 
Elementem wyróżniającym aplikację AnyDesk jest zastosowany koder-dekoder DeskRT. Dzięki niemu uzyskano wyższą częstotliwość odświeżania niż w przypadku innych narzędzi zdalnego sterowania pulpitem. Przy tym mamy do czynienia ze znacznie krótszym czasem oczekiwania. Powyższe czynniki umożliwiają pracę praktycznie bez opóźnień i zakłóceń. Atrybuty te pozwalają na zastosowanie AnyDesk także w sytuacjach, w których nie byłoby to wyobrażalne przy tradycyjnych programach do zdalnej konserwacji oprogramowania lub zdalnego sterowania pulpitem: na przykład praca z CAD, montaż wideo lub dłuższa, wygodniejsza praca z aplikacjami biurowymi na dostępnych zdalnie komputerach.
 
AnyDesk Enterprise: Własne urządzenie sieciowe dla większych przedsiębiorstw
 
Dla AnyDesk priorytetem jest najwyższy możliwy poziom bezpieczeństwa, stosowany jest więc standard szyfrowania TLS 1.2, który znajduje także zastosowanie w bankowości elektronicznej. Duże przedsiębiorstwa mają także możliwość pełnej implementacji aplikacji AnyDesk w wersji AnyDesk Enterprise jako urządzenie sieciowe w ramach własnej infrastruktury IT  ? w odróżnieniu do innych aplikacji do zdalnego sterowania. Oprogramowanie można dzięki temu ? na życzenie klienta  ? stosować w pełni niezależnie od sieci serwera dostawcy.
?Wielki szturm na wersję beta był dla nas przytłaczający, a przy tym stanowił całkowicie pozytywne zaskoczenie?, mówi Andreas Mähler, członek zarządu spółki AnyDesk Software GmbH. ?Nie braliśmy pod uwagę, iż tak szybko odnotujemy ponad milion pobrań i stworzymy szeroką bazę użytkowników. Szczególnie wartościowa jest dla nas także reakcja zwrotna, którą otrzymaliśmy od licznych użytkowników. Prawie codziennie docierają do nas życzenia dotyczące nowych i dodatkowych funkcji. Tego typu wiadomości od użytkowników traktujemy niezwykle poważnie. Rozwijając aplikację, musimy oczywiście stawiać priorytety. Oczywiście dokładamy starań, aby kierunek ewolucji AnyDesk był optymalnie zbieżny z oczekiwaniami użytkowników i cieszymy się z wszelkich zachęt oraz krytyki.?
AnyDesk 2.0 jest kompatybilny z systemem Windows. Natywna wersja do Linuxa (GTK) będzie ukończona wkrótce.
 
Ceny i dostępność:
 
AnyDesk 2.0 jest dostępna natychmiast i można ją pobrać ze strony internetowej anydesk.pl. Osoby prywatne mogą nadal używać AnyDesk bezpłatnie (?AnyDesk Free?). Osoby samozatrudnione, przedsiębiorstwa i pozostali użytkownicy komercyjni mogą korzystać z licencji AnyDesk Lite oraz AnyDesk Professional w cenie od 60,- lub 180,- euro rocznie w abonamencie Flex-Abo. Warunki korzystania z AnyDesk Enterprise z własnym urządzeniem sieciowym przekazujemy indywidualnie. Wszystkie ceny podano bez podatku VAT.
Szczegóły dotyczące licencji można znaleźć na stronie http://anydesk.pl/zamowienie.
Rabat powitalny: W związku z premierą finalnej wersji nabywcy otrzymają do 31.08.2015 r. rabat powitalny w wysokości 10%. Po zakończeniu promocji powitalnej dotychczasowe licencje ?AnyDesk Beta? zostaną zamienione na licencje ?AnyDesk Free? i nie będą mogły być więcej stosowane do celów komercyjnych.
O AnyDesk:
 
AnyDesk jest nowym systemem zdalnego zarządzania pulpitem. Oprogramowanie umożliwia użytkownikom stały dostęp z dowolnego miejsca do plików, obrazów, filmów i aplikacji oraz udostępnianie ich innym użytkownikom. Tym samym możliwa staje się wspólna praca w jednym programie czy dokumencie mimo dzielącego dystansu, bez konieczności transmisji danych poprzez chmurę. Rdzeniem aplikacji AnyDesk jest nowo stworzona wysokowydajna metoda transmisji obrazu w postaci DeskRT, stworzona specjalnie na potrzeby graficznego interfejsu użytkownika.
Dalsze informacje: anydesk.pl
 
 
  • Like 2

pozdrawiam Radek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale po co placic za cos co mozna miec za darmo? :) Wspominano juz w tym temacie o TeamViewer. Swietny, darmowy programik - uzywam i sobie chwale - polecam :)

William Optics Zenithstar 73 III APO, Sky-Watcher Star Adventurer GTi, ZWO ASI1600MM Pro, ZWO EAF 5v, Filtry + kabelki

 

http://www.astrobin....s/FunkyKoval35/

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak potrzebuje używam Google pulpit zdalny. Z przeglądarkowa/androidowa wersje. Nie narzekam.

Meade LB 12"
Lornetka DO 10x50+ statyw foto made in germany,,
Scopos 30mm ,Meade SWA S5000 16mm,  ES 8.8mm , Ortho 10mm, Bino TS
Antares ALP 1,25" Bader SC 1,25" 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jak (udało mi się spiąć) TeamViewerem komputerek domowy z astrolapkiem i chcę bez Internetu tylko po ruterze, to 2 sztuki domowników mogą korzystać z Internetu ??? Czy jest to niemożliwe ??

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem właśnie na tym samym etapie. Buduję komputer do obserwatorium i spinam właśnie TV. Nie przyglądałem się dokładnie, ale chyba nie ma problemu. Komputery TimeViwera 10 pracują ze sobą, a inni użytkownicy korzystają do woli. I to zarówno po wewnętrznej sieci jak i przez Internet. Ale spróbuję dokładnie się upewnić gdy wrócę z wyjazdu (po niedzieli).

pozdrawiam Radek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, AstroLutek napisał:

....

Ja osobiście używam VNC. Jest darmowy i całkowicie p2p.

Rozszyfruj proszę......

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, AstroLutek napisał:

(...) Ja osobiście używam VNC. Jest darmowy i całkowicie p2p.

Ale z którego VNC https://pl.wikipedia.org/wiki/Virtual_Network_Computing ? :5640dc79beb52_40Alien2:

Jacek - zaprzyjaźnij się ze zdalnym pulpetem w windowsie. Jak na obu maszynach masz okienka i są w jednej sieci to nic lepszego się nie znajdzie wg mnie. Szybki (wsparcie ze strony systemu operacyjnego), działają wszystkie skróty klawiszowe, kopiowanie i przenoszenie zarówno tekstu i plików pomiędzy maszynami i sporo innych rzeczy.  Robiłem sporo prób z astrolapkiem w ogrodzie i zdalny pulpet zawsze był górą.

  • Like 2

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jolo ma rację. To jest najszybszy sposób. Nie wiem tylko dlaczego na jednych komputerach mi się łączy, a na innych nie chce. Ustawienia programowe, firewalli takie same, a efekty różne.

Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

AZ-EQ6 GT, Quattro-200 CF, Atik 314L+, EFW2 9x1.25", ASI 120MM, Guider 50/180, SkyMaster 15x70

mareksliwinski.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, jolo napisał:

 

Jacek - zaprzyjaźnij się ze zdalnym pulpetem w windowsie.

Zrobię to bezwzględnie ale musi mi zdechnąć XP 32 bit na domowym, myślałem, ze już padł ale dzielnie się podniósł (jest od listopada 2009 roku) ;) Na astrolapku mam 7 HP 64bit i nie chcą dogadać :(

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim z tego co wiem na win7 w wersjach Starter, Home Basic i Home Premium nie działa zdalny pulpet.

A jak masz inną to zrób tak na maszynie z win7:

Start -> prawy klik na Mój komputer -> Właściwości - > Zaawansowane właściwości systemu -> zakładka ostatnia Zdalne coś tam...
Zaznacz "Zezwól na połączenia zdalnej pomocy" ( czy jakoś tak)
Zaznacz "Zezwól na połączeni z komputerami używającymi dowolnej wersji zdalnego pulpitu (mniej bezpieczne)"
Sprawdź czy pod przyciskiem Wybierz użytkowników jest użytkownik na którego się próbujesz połączyć. Jak nie ma to dodaj. 

Powinno zabanglać.

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, jolo napisał:

Jacek - zaprzyjaźnij się ze zdalnym pulpetem w windowsie. Jak na obu maszynach masz okienka i są w jednej sieci to nic lepszego się nie znajdzie wg mnie. Szybki (wsparcie ze strony systemu operacyjnego), działają wszystkie skróty klawiszowe, kopiowanie i przenoszenie zarówno tekstu i plików pomiędzy maszynami i sporo innych rzeczy.  Robiłem sporo prób z astrolapkiem w ogrodzie i zdalny pulpet zawsze był górą.

Zgadzam się w 100%. TeamViewer to znakomite narzędzie  w sytuacji kiedy trzeba "przebić" się przez routery, firewall'e do innej sieci odległej. Używam go codziennie, nawet po kilka razy w mojej pracy zawodowej (wersja komercyjna). W domu, do zdalnego łączenia się z obserwatorium, gdzie komputer pracuje w tej samej sieci - to tyko zdalny pulpit Windows - jest zdecydowanie lepszy i szybszy.

  • Like 2

Sprzęt = 10" f/3.3 SW Quattro CF ? 10" SCT Meade ? Hyperstar f/1.8 ? Gemini G-40 ? ASI 290MM-C
Obserwatorium = Kod MPC: L25 ? poszukiwanie supernowych
Liczba odkryć SN = 12 ? najnowsze: SN 2019wzj
http://www.supernowe.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, jolo napisał:

Ja akurat używam RealVNC w wersji free. Ma to co trzeba do pracy w lokalnej sieci.

Pulpit zdalny oczywiście jest lepszy ale ja mam akurat niezgodność systemów i muszę się wspomagać innymi narzędziami :)

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem właśnie TeamViewer w sieci LAN bez Internetu. Działa bardzo dobrze... A ja cały czas sądziłem że on tylko hula w sieci.. Głupi Ja :)

Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

AZ-EQ6 GT, Quattro-200 CF, Atik 314L+, EFW2 9x1.25", ASI 120MM, Guider 50/180, SkyMaster 15x70

mareksliwinski.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ważne że działa . Ja przez wiele lat byłem przeciwnikiem połączeń bezprzewodowych, ale okazało się że zestaw ASA DDM, SBIG STL 11000 nie ma ochoty pracować na 20 metrowym przedłużaczu aktywnym. Po prostu w czasie kiedy STL i Maxim ściągały klatkę ruch wymagał bardzo szerokiego pasma, którego długi kabel najwyraźniej nie zapewniał. I wtedy przestawiłem się na wifi, z tym że w tej sieci wydzielonej nie ma internetu - ze względów  bezpieczeństwa oraz możliwości kontrolowania upgrade. Korzystam wylacznie z Team Viewera.

Wszystko mam zabudowane w małej walizce, podłączam tylko kabel z zasilaniem 230 V.

Kable usb mają po 1,5 metra i nie muszę specjalnie martwic sie o ich jakość.

Opis tutaj, na końcu zdjęcia aktualnego wyposażenia

http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/6070-moje-asia-czyli-nie-jednemu-psu-burek/

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do wszystkich użytkowników obserwatoriów: czy zostawiacie komputery w astrobudce? Jak to się sprawuje zwłaszcza zimą? 

Słyszałem ostrzeżenia, że procesor dostaje podczas uruchomienia sporo prądu i dosyć gwałtownie rośnie na nim temperatura. Co przy niskiej temperaturze i wilgotności może go dobić. Rozwiązaniem jest nie wyłączać kompa, aby cały czas sobie chodził i się grzał.
W sumie pytanie można rozciągnąć na inne podzespoły obserwatorium: montaż, kamery, huby itp.

pozdrawiam Radek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem gdzieś rozwiązanie, że wewnątrz obudowy komputera gość zainstalował żarówkę. Taką "starego typu" z żarnikiem. Na godzinę przed planowanym odpaleniem komputera włącza ją. Nie pamiętam jakiej mocy była ta żarówka, ale wystarczało aby podnieść o kilka stopni temperaturę wewnątrz obudowy komputera przed jego włączeniem.

U siebie w obserwatorium mam komputer na stałe od stycznia 2014 i nigdy nie miałem problemów z jego działaniem. Inna elektronika też (na razie :) ) działa bezawaryjnie.
Obserwatorium drewniane typu roll-off:
http://www.jgao.pl/constr.html

  • Like 1

Sprzęt = 10" f/3.3 SW Quattro CF ? 10" SCT Meade ? Hyperstar f/1.8 ? Gemini G-40 ? ASI 290MM-C
Obserwatorium = Kod MPC: L25 ? poszukiwanie supernowych
Liczba odkryć SN = 12 ? najnowsze: SN 2019wzj
http://www.supernowe.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak będzie odpowiednia wentylacja to nic sprzęcikowi się nie stanie. Najgorsza jest wilgoć szczelnie zamknięta w pomieszczeniu obserwatorium czy kopuły, wlezie wtedy wszędzie. To jak szczelne zamkniecie plastikowych okien w małym pokoiku na dłuższy czas bez ogrzewania.

  • Like 2

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Próbował ktoś z Was takiego sprzęcika jako AstroPC? http://allegro.pl/mini-pc-intel-stick-4-rdzenie-2gb-32gb-ssd-win8-10-i5644717813.html

Pełny system operacyjny W 8.1, USB 3.0, Procesor 4-rdzeniowy, 2GB Ramu, WiFi, nie trzeba podłączać do monitora, Pulpit zdalny działa.

Do tego tylko zasilacz, cały zmieści się dosłownie przyklejony do Huba USB. Nawet cena b.atrakcyjna.

Kolega ma jako awaryjny Pecet i mówi, że hula aż miło. Może pożyczę na testy. Wydaje mi się to lepszym rozwiązaniem od stacjonarnego komputera zwłaszcza w zimę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

28 minut temu, elvis_is_alive napisał:

Próbował ktoś z Was takiego sprzęcika jako AstroPC? http://allegro.pl/mini-pc-intel-stick-4-rdzenie-2gb-32gb-ssd-win8-10-i5644717813.html

Pełny system operacyjny W 8.1, USB 3.0, Procesor 4-rdzeniowy, 2GB Ramu, WiFi, nie trzeba podłączać do monitora, Pulpit zdalny działa.

Do tego tylko zasilacz, cały zmieści się dosłownie przyklejony do Huba USB. Nawet cena b.atrakcyjna.

Kolega ma jako awaryjny Pecet i mówi, że hula aż miło. Może pożyczę na testy. Wydaje mi się to lepszym rozwiązaniem od stacjonarnego komputera zwłaszcza w zimę.

To w zasadzie tablet z Widnowsem ale bez ekranu. Dokładnie te same peryferia.

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, elvis_is_alive napisał:

Próbował ktoś z Was takiego sprzęcika jako AstroPC? http://allegro.pl/mini-pc-intel-stick-4-rdzenie-2gb-32gb-ssd-win8-10-i5644717813.html (...)

Fajny sprzęcik :) Z moich doświadczeń zwróciłbym uwagę na dwie rzeczy:

  1. czy wszystkie posiadane przez Ciebie komponenty działają pod Win8.1? Jeśli nie, to zainstalowanie na tym miniPC na przykład win7 może się okazać niemożliwe
  2. czy wszystko masz na tyle sprawdzone, że wystarczy włączyć zasilanie i resztę ustawiać przez zdalny pulpit z domu? Jeśli nie, to bieganie ze zdalnym i rzeczywistym pulpitem z domu do ogrodu, żeby coś poprawić i ustawić jest na dłuższą metę dość uciążliwe :5640dc6dbc8ce_01Smile:

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pulpit zdalny nie działa bo to jest wersja "home" czyli rdp tylko jako klient. Można vnc lub nomachine jednak zawsze użyć albo innego ustrojstwa.

Miałem plan aby zamknąć go w skrzynce. Sprawdziłem czy można zasilać go z zasilanego hub usb 3.0 - można. Miałem na nim ascom+eqmod, CdC i oprogramowanie do obsługi kamery. Wyglądało na to że będzie git ale jest jeden poważny minus a mianowicie "Win 8.1 z bing" to tak jak pisałem wersja home która (uwaga!) nie pozwala na wyłączenie aktualizacji w związku z czym aktualizuje i resetuje się wedle własnego uznania. W ten sposób np w trakcie użytkowania jak najbardziej ma prawo się zresetować jeśli uzna to za słuszne (z 2 razy taki numer mi zrobił). Mój ponadto po ostatniej aktualizacji (grubo po auto-upgrade do win 10) i automatycznym resecie po prostu już nie dał rady się obudzić w związku z czym leży teraz w serwisie bo nawet przywracanie do stanu fabrycznego z poziomu bios (czy tam efi) nie dawało rady go ocucić ;)

Naturalnie pewnie można go od internetu odciąć i tyle...

eMMC (a nie ssd) to nie rakieta także do zapisu avi z dużym fps (małym podejrzewam że też) będzie problem.

Swoją drogą ważny pewnie też jest fakt że to maleństwo potrafi się przyzwoicie nagrzać jeśli ma co robić - nie bez powodu ma mechaniczny wentylator ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Komputer  do akwizycji z zasady powinien byc odcięty od internetu. Najbezpieczniej mieć wydzielona sieć do obsługi setupu. A z tym lataniem Jacku to tak nie do końca - przez Team Viewera mozna zrobić praktycznie wszystko . Interwencji z klawiaturą i monitorem wymagal mój setup raz jedyny - jak inwerter samochodowy zaczął szaleć  i kilku kolejnych włączeń i wyłączeń zasilania w czasie pół minuty nie wytrzymał ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)