Skocz do zawartości

Zdalna obsługa teleskopu do astro-fotografii.


Jacek E.

Rekomendowane odpowiedzi

Nienawidzę jak istotne sprawy poruszane są w Statusach a sam wciągnąłem się w dyskusję :D

Naprawimy ten błąd, zwłaszcza że temat jest dość istotny i na naszym forum nie był dogłębnie poruszany.

 

Mam nadzieję, że pomoże i ułatwi Koleżankom i Kolegom gdy staną przed wyborem jak sterować na odległość swoim setupem :)

Do rzeczy poniżej dyskusja, która wywiązała się po zapytaniu Krzysztofa:

 

Krzysztof_K

Obserwatorium około 30 metrów od domu, EQ6 i Orion StarShoot DSMI II sterowane poprzez ASCOM. Ale marzy mi się obsługa teleskopu z pokoju domowego, tyle, że na 30-metrowych kablach to chyba nie pójdzie? Otwierać dach mogę nadal ręcznie:) Ktoś podpowie gdzie szukać rozwiązania?

 

Alien

wi-fi poprzez router maja zasięg nawet do 100m

 

JacekErbel

Krzysztof - załóż watek - dostaniesz rozwiązania http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/forum/97-moje-domowe-obserwatorium/

 

jolo

Są aktywne przedłużacze USB, a przy zestawie możesz dać aktywny hub USB. Inna opcja to sterowanie przez zdalny pulpit małym kompem przy zestawie (tak ja robię).

 

JacekErbel

Najtaniej i najprościej HUB D-Link 100 zł (niezawodny) + dobry kabel USB 30m

 

Alien

A po co kabel jak można to zrobić po wi-fi przez np zdalny pulpit.

 

Krzysztof_K

Czyli rozumiem, że sterowanie przez zdalny pulpit wymaga 2 komputerów, natomiast aktywny przedłużacz USB eliminuje tę konieczność?

 

Alien

Tak.

 

Krzysztof_K

Dziękuję za wskazanie kierunków, teraz łatwiej rozeznam się w temacie.

 

JacekErbel

@ alien ,,A po co kabel jak można to zrobić po wi-fi przez np zdalny pulpit." Bo to dużo drożnej :)

 

Alien

ale bardziej awaryjne, przeważnie w domu mamy dwa kompy lapek do sprzętu i stacionarny plus router.

 

JacekErbel

No jak bardziej awaryjne ??? Przeca używasz takiego zestawu w każdej sesji. tu tylko kabel USB jest dłuższy :)

 

Alien

bo dłuższe usb są awaryjne i trza bardzo dobry aktywny kupić to jest 30m

 

Alien

skoro mam kompa przy sprzęcie i w domu to najlepiej zdalnie sterować po sieci

 

jolo

Drugi komp przy zestawie ma tą zaletę, że jak jesteś przy zestawie i musisz coś zmienić to nie ma problemu. Jak masz kabel USB 30m to musisz napinać do domu żeby coś włączyć :)

 

JacekErbel

@ Krzysiek napisał: "Ale marzy mi się obsługa teleskopu z pokoju domowego"
To co ja proponuję to tylko dobry HUB - sam Zdzichu takiego używasz D-Link. I to jest najtańsze rozwiązanie jeżeli chce sterować z Domu. Setupowi daje tylko prąd (focuser, kamerka, montaż) a 1 kabel idzie do domu do 1 komputerka. Najprościej, najtaniej. jak już sie wszystko ustawi to sesja leci.

 

Zapraszam do kontynuowania wątku :)

  • Like 2

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozwinę trochę moją myśl o aktywnym przedłużaczu USB (na 30 metrów)  - ja nie stosuję tego rozwiązania, ponieważ:

  1. musiałbym wiercić dziurę w ścianie na kabel
  2. część operacji przy uruchamianiu zestawu wykonuję bezpośrednio na kompie przy zestawie (włączanie softu, alignment), ponieważ nie mam obserwatorium a jedynie piera. Przy przedłużaczu USB nie można 'przepiąć' komputera po uruchomieniu zestawu
  3. porządne aktywne przedłużacze USB są drogie, a musi być porządny, żeby nie było problemów z niekompatybilnością sprzętu, tym bardziej że musi obsługiwać USB 2.0
  4. jakikolwiek problem wymagający przełączenia wtyków, resetu portu będzie wymagał biegania od zestawu do pokoju i z powrotem. Im bardziej mamy niesprawdzony setup, tym mniej polecam przedłużacz USB do sterowania z pokoju zestawem na działce. Co innego na wyjazdach, w domku letniskowym czy z zestawem na tarasie i kabelkiem przez okno - wtedy może to nie być aż tak kłopotliwe, bo jeśli można wziąć lapka i przejść z tym 30m kabla przez drzwi do zestawu to nie ma problemu.
  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak Jacek używałem 10m kabla aktywnego usb, ale Krzysiek ma do ogarnięcia 30m więc według mnie jak ma lapka i obojętnie jaki komp w domu lepiej po wi-fi.

Np. mam w domu stacjonarny z podłączonym routerem i poprzez zdalny pulpit mogę spokojnie sterować sprzętem w odległości 100m. Jak Łukasz pisze przy kablu usb w razie jak będzie trzeba coś poprzestawiać to się nalata od teleskopu do domu.

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak Jacek używałem 10m kabla aktywnego usb, ale Krzysiek ma do ogarnięcia 30m więc według mnie jak ma lapka i obojętnie jaki komp w domu lepiej po wi-fi.

Np. mam w domu stacjonarny z podłączonym routerem i poprzez zdalny pulpit mogę spokojnie sterować sprzętem w odległości 100m. Jak Łukasz pisze przy kablu usb w razie jak będzie trzeba coś poprzestawiać to się nalata od teleskopu do domu.

Ja się nie upieram, ze to jest źle, uważam tylko, ze drożej i chyba więcej kombinacji choć ... Cholera skleroza jeden z kolegów, który u nas fotki w konkursie Henia zamieszcza steruje setupem z ładnych kilometrów :)

Nieważne.

Proszę o napisanie w punktach - co jest nam potrzebne aby sterować po Wi-Fi - w jakie poszczególne elementy trzeba sie zaopatrzyć aby siedzieć spokojnie w domci i po stwierdzeniu, że pogoda ,,fociarska" odpalić zestaw i uruchomić sesję. :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie dużo i niedużo potrzeba. Potrzeba komputer (pewnie laptop) przy zestawie z oprogramowaniem do kontrolowania elementów zestawu i podłączony do sieci (WiFi, LAN, Aero, cokolwiek). Do tego drugie urządzenie do zdalnego podłączenia do pierwszego przez zdalny pulpit, Team Viewera czy jakieś inne oprogramowanie. To drugie to może być komputer, tablet czy nawet smartfon.

U mnie jako astrolapek pracuje stary Dell D630. Poniżej -10C ekran jest nieczytelny, ale całość działa bez problemu przy zdalnym sterowaniu.

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z własego doświadczenia polecam wi-fi lub kabel sieciowy i zdalny pulpit

pozdro Anva

Dokładnie.

Router w obserwatorum, drugi w domu. Między nimi kabelek sieciowy (u mnie około 50m). Programik TeamViewer i masz sterowanie z każdego miejsca. Z kompa stacjonarnego, z lapka z tableta...

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój setap to :

Laptop w domu (jakiś Asus) spięty po wi-fi z z ruterem (jakimś Tp-linkiem)

W kurniku stary PC-et lub stary dell 630 spięty z access pointem

wszystko połączone poprzez windowsowy zadalny pulpit

Odleglość pomiędzy domem a budką około 80m

Wlaśnie zastanawiam się nad spięciem tego wszystkiego kablem bo czasem coś się pierniczy łącze wi-fi

sprawdzilem ostatnio łącze kablowe na RODOS -dzialało wyśmienicie

  • Like 1

Astrokurnik + kilka astrojajek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie.

Router w obserwatorum, drugi w domu. Między nimi kabelek sieciowy (u mnie około 50m). Programik TeamViewer i masz sterowanie z każdego miejsca. Z kompa stacjonarnego, z lapka z tableta...

Czy ktoś wreszcie napisze po kolei jakie elementy i jakie oprogramowanie jest potrzebne do zdalnego sterowania przez kabel sieciowy a jakie przez Wi-Fi ???

Z kabelkiem USB - przedłużonym oprócz dobrego aktywnego HUBa nic nie trzeba wyjaśniać.

Bo ja lubię tak a ja tak to dalej będzie o niczym .... :-[

P.S. O Włodziu w trakcie mojego pisania dał KONKRET 8)  Właśnie tak panowie piszcie ... może jeszcze dokładniej :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie dużo i niedużo potrzeba. Potrzeba komputer (pewnie laptop) przy zestawie z oprogramowaniem do kontrolowania elementów zestawu i podłączony do sieci (WiFi, LAN, Aero, cokolwiek). Do tego drugie urządzenie do zdalnego podłączenia do pierwszego przez zdalny pulpit, Team Viewera czy jakieś inne oprogramowanie. To drugie to może być komputer, tablet czy nawet smartfon.

U mnie jako astrolapek pracuje stary Dell D630. Poniżej -10C ekran jest nieczytelny, ale całość działa bez problemu przy zdalnym sterowaniu.

Czyli to jest komunikacja przez Internet, czy tak?

Biuletyn PROXIMA 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lapek z wi-fi (to ma każdy już laptop w sobie) w obserwatorium, w domu router taki od neta z wi-fi (np Pentagram ) i spokojnie łączysz się na odległość poprzez siec wi-fi nawet do 100 m zdalnym pulpitem lub programem TeamViewer. Do 100m nie trzeba się łączyć poprzez internet tylko poprzez tzw sieć domową (WI-FI) jest szybciej.

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś wreszcie napisze po kolei jakie elementy i jakie oprogramowanie jest potrzebne do zdalnego sterowania przez kabel sieciowy a jakie przez Wi-Fi ???

Z kabelkiem USB - przedłużonym oprócz dobrego aktywnego HUBa nic nie trzeba wyjaśniać.

Bo ja lubię tak a ja tak to dalej będzie o niczym .... :-[

P.S. O Włodziu w trakcie mojego pisania dał KONKRET 8)  Właśnie tak panowie piszcie ... może jeszcze dokładniej :)

Do kabla żadnego softu nie potrzebujesz oczywiście poza windą

Do wi fi raczej też nie potrzeba żadnego dodatkowego softu -chyba że masz różne  systemy na komuperach lub tabletach

  • Like 1

Astrokurnik + kilka astrojajek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja do tej pory stosowałem pojedynczy kabel USB ( przedłużacz aktywny ) 30 metrów. Ale....teraz mam ASA DDM i pojawił się problem. Maxim czasami nie ładuje obrazka... Pomimo wszystkich priorytetow ustawionych na Maxima ( w setupie kamery na very high, w Menedżerze procesów na Real Time ) dalej się zdarza.

Są następujące rozwiązania : drugi kabel - niechętnie. Laptop prze setupie - niechętnie bo stoi w polu, chociaż dopuszczam takie rozwiązanie na działce w Broku. W Warszawie najlepiej mi się pracuje z laptopem w garażu - na kablu USB 5 metrów nic się złego nie dzieje a dalej przez WiFi i Team Viewera. W polu podobnie, z tym że wożę ze sobą router.

Niestety wszędzie mam dalej niź pięć metrów od setupu do ciepłego miejsca przed telewizorem lub u Szymka w namiocie bazowym RODOS.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś wreszcie napisze po kolei jakie elementy i jakie oprogramowanie jest potrzebne do zdalnego sterowania przez kabel sieciowy a jakie przez Wi-Fi ???(..)

Jacku, to jest jak pytanie o to jakie elementy i oprogramowanie jest potrzebne do astrofoto. Ja mam takie, u mnie działa to, a u mnie to.

 

Krzysiek - są dwie opcje:

1. nie musisz być podpięty do Internetu. Możesz mieć tylko w domu sieć lokalną, np: router, do niego podpięty komputer w domu, a laptop w ogródku podłączony też do routera. Wtedy możesz sterować komputerem w ogródku zdalnie przez zdalny pulpit (zakładając że masz na obu windowsa). Jeśli router jest tylko kablowy to możesz podpiąć komputery kabelkiem LAN. Jeśli router jest WiFi to możesz komputery podłączyć kablem albo bezprzewodowo przez WiFi.

2. jeśli jesteś podpięty do Internetu to możesz robić to co w pkt 1 plus dodatkowo sterować zestawem przez program do zdalnej kontroli komputera (np. TeamViewer) z dowolnego miejsca na świecie gdzie będziesz miał dostęp do Internetu. Również z pokoju, bo zawiera się on w zbiorze dowolnych miejsc na świecie :)

 

Co do laptopa w polu - mój Dell zawsze jest prawie zamknięty i w prawie zamkniętej torbie. Rosa po nim spływa bez problemu, w mroźne noce się w ten sposób dogrzewa, nigdy nie miałem z nim problemu. Dodatkowo - jeśli jakiś złodziej się napatoczy to najprawdopodobniej zwinie lapka za 500zł a majątek zostanie :)

  • Like 3

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacku, to jest jak pytanie o to jakie elementy i oprogramowanie jest potrzebne do astrofoto. Ja mam takie, u mnie działa to, a u mnie to.

 

Łukasz - ja to wiem i znam rodzaje połaczeń - Jacek Pala mi po lapku nie raz buszował ze Słupska :)

Ale zawsze wychodzę z założenia - Wchodzi bardzo początkujący User na forum a w głowie ma myśl: ,,gdzieś o tym słyszałem, co mi jest kurcze potrzeba aby mój słupek, na którym setup zamontowałem sterować z domu - bo za tydzień będzie mecz gdzie spuścimy po raz kolejny łupnia Niemcom" :D

Stąd chciałem aby były wymienione i opisane przykładowe elementy - rodzaje oraz możliwości za i przeciw (czym musimy przy konkretnym dysponować) zdalnego sterowania :)

TeamViewer jest płatny - pełna wersja, starsze lapki Wi-Fi nie posiadają - trzeba USBową dokupić itd.

Taka alternatywna łopatologia step by step.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę się wypowiedzieć merytorycznie, bo korzystam z takiego rozwiązania na odległościach ekstremalnych.

 

Po pierwsze, 

Musimy mieć dedykowany komputer do obsługi montażu i kamer.

Ja od lat mam netbooka na procesorze atom. Stoi on w skrzynce przy montażu.

Do niego podpinam jednym kablem USB poprzez HUB wszystkie urządzenia.

Zawsze wpinam do tego samego gniazda USB. 

Uważam to za najbardziej optymalne rozwiązanie - przetestowane i sprawdzone w boju i (tfu tfu) nigdy mnie nie zawiodło.

 

Sposób podłączenia się do tego dedykowanego komputera można rozwiązać na kilka sposobów.

Wifi - połączenie poprzez zdalny pulpit RDP

Kabel Ethernet (sieć LAN) - połączenie poprzez zdalny pulpit RDP

Internet połączenie poprzez TeamViewer

 

(usunąłem dalszą część wpisu bo zaciemniało główny przekaz)

 

Pozdrawiam

Piotr 

  • Like 2
Setup:
NEQ6 TS APO65Q/420+QHY9+Filtry,
Guiding OAG + Atik Titan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki koledzy za podpowiedzi. Zaczynam bardziej przekonywać się do rozwiązania na wi-fi niż do kablowego. Tym bardziej, że mam w domu router, do którego podłączony jest modem bezprzewodowego internetu. Tylko musiałbym zreanimować stary komputer stacjonarny, który jakiś czas temu przeszedł na emeryturę i leży gdzieś w szafie :)

 

pozdrawiam

Biuletyn PROXIMA 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwolicie koledzy że włączę się do dyskusji mimo całkowitej, wprost laickiej wiedzy w temacie głównym. I może ta moja niewiedza jest powodem, że momentami nie wiem o czym piszecie. Mamy główne 2 drogi do rozwiązania problemu, ale też przyplątały się skądś jakieś ścieżki które zaciemniają obraz. W sumie ilu uczestników dyskusji, - tyle rozwiązań i każdy laik w tym gąszczu porad musi zabłądzić. Skupcie się na najprostszych  rozwiązaniach głównych pomijając dróżki i ścieżki pozostawiając je poza nawiasem, i tak Łukasz preferuje łącze kablowe, Zdzisiu optuje za Wi Fi, Wessel zachęca zaś do korzystania z WiFi oraz oprogramowania Team Viewer. I te drogi główne wydają mi się najlepsze w określonych sytuacjach i powinniście te systemy omówić dokładnie czym zadowolicie większość userów. Natomiast sytuacje dodatkowe które wynikną u innych użytkowników będziemy omawiali w innym terminie. Zauważcie że Jacek wielokrotnie prosił o wskazanie czynników składowych poszczególnych opcji, a tutaj tymczasem bla bla bla o ścieżkach i dróżkach. Mam nadzieję że nikogo nie uraziłem, ale zasięgnijcie koledzy opinii Paradox-a, on od dłuższego już czasu steruje telepem z domu oddalonego o ponad kilkaset metrów od obserwatorium Andrzeja Armińskiego w Szczecinie.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z własnego doświadczenia mogę potwierdzić to co pisze Piotrek - w moim astrolapku czasami zdarzały mi się problemy do momentu, kiedy zdecydowałem że używać go będę tylko do sterowania zestawem. Odkąd są tam tylko sterowniki i niezbędne oprogramowanie ani razu nie sprawił żadnych kłopotów. System wcześniej miałem WinXP, teraz Win7 32 bit.

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteś szczęściarzem :D

przez 95% czasu również nie miałem problemów, ale gdy mi zależało żeby działało, to zaczęło działać prawo Murphy'ego.

Nasze wybory są wynikiem naszych doświadczeń.

Mój wybór, dedykowany komputer do astrofoto.

Koszt +-300PLN. Święty spokój - bezcenny

Setup:
NEQ6 TS APO65Q/420+QHY9+Filtry,
Guiding OAG + Atik Titan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie a mozecie mi wyjaśnić co to jest "wi fi siec domowa"? Nie mam u siebie w domu żadnego kabla z internetem ktory moglbym podpiac do routera i miec internet poprzez wifi w calym domu i w ogrodzie. Mam tylko przenosny modemo-router, ktory jesli mam w domu, to nie mam zasiegu w ogrodzie i na odwrót.

Czy dobrze rozumiem, ze moge kupic router ktory podlacze do kompa w pokoju i on rozsieje mi po calej okolicy siec wi fi BEZ DOSTEPU DO INTERNETU, ale z ktora sie polacze lapkiem w ogrodzie i ktora pozwoli mi na połączenie pokój-pier? Wtedy juz chyba nie Team Viewer, tylko co?

Z gory dziekuje za wyjaśnienia.

Pozdrawiam Filip

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawie masz racje. Lokalna siec bezprzewodowa NIE MUSI mieć połączenia z internetem, aby funkcjonowała.

Czyli potrzebujemy:

- komputer przy setupie

- komputer sterujący - oba z wbudowaną kartą WiFi i zainstalowanym klientem bezpłatnym TeamViewer.

- router z WiFi

Team Viewer działa także BEZ POŁĄCZENIA z Internetem.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To szeroki temat, który bezpośrednio jest związany z urządzeniami jakie ze sobą trzeba "spiąć"

Załóż nowy wątek, zrób zdjęcie routera (tego który obecnie posiadasz)

 

Na tej postawie wskażemy możliwości które powinieneś rozważyć.

 

Nie zaśmiecajmy wątku, prośba do admina o ewentualne przeniesienie

Setup:
NEQ6 TS APO65Q/420+QHY9+Filtry,
Guiding OAG + Atik Titan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)