Skocz do zawartości

Zdalna obsługa teleskopu do astro-fotografii.


Jacek E.

Rekomendowane odpowiedzi

Czyli:

- komputer stacjonarny z kartą sieciową i zainstalowanym klientem TV

- router WiFi połączony kablem z komputerem stacjonarnym

- laptop z WiFi i zainstalowanym klientem TV

Dobrze jest mieć sprawdzony router . Używam i o ile pamiętam nie tylko ja routera Dlink N150.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapytam wobec tego w sposób, który da Wam podstawę do śmiechu, a śmiech to jak mówią samo zdrowie. Jak Artur pisałeś - (",,, a laptop łączy się po wifI") czyli jak kumam:- pasmem radiowym lub telewizyjnym.

I już jestem mądrzejszy o jedno zagadnienie, - o ile mam rację....>.

Cieszy mnie fakt że szczecinianie wreszcie włączyli się do tematu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

I już jestem mądrzejszy o jedno zagadnienie, - o ile mam rację....>.

Cieszy mnie fakt że szczecinianie wreszcie włączyli się do tematu.

Dokładnie tak to Wiki określa :)

,,Wi-Fi (wym. [?wa?fa?]) ? potoczne określenie zestawu standardów stworzonych do budowy bezprzewodowych sieci komputerowych. Szczególnym zastosowaniem Wi-Fi jest budowanie sieci lokalnych (LAN) opartych na komunikacji radiowej, czyli WLAN. Zasięg od kilku metrów do kilku kilometrów i przepustowości sięgającej 300 Mb/s, transmisja na dwóch kanałach jednocześnie. Produkty zgodne z Wi-Fi mają na sobie odpowiednie logo, które świadczy o zdolności do współpracy z innymi produktami tego typu. Logo Wi-Fi jest znakiem handlowym należącym do stowarzyszenia Wi-Fi Alliance. Standard Wi-Fi opiera się na IEEE 802.11."

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapytam wobec tego w sposób, który da Wam podstawę do śmiechu, a śmiech to jak mówią samo zdrowie. Jak Artur pisałeś - (",,, a laptop łączy się po wifI") czyli jak kumam:- pasmem radiowym lub telewizyjnym.

I już jestem mądrzejszy o jedno zagadnienie, - o ile mam rację....>.

Cieszy mnie fakt że szczecinianie wreszcie włączyli się do tematu.

Powyżej Maciek użył mylącego, aczkolwiek bardzo rozpowszechnionego skrótu TV :D

 

W tym wypadku na pewno chodziło o program do zestawiania zdalnych połączeń pomiędzy komputerami - TeamViewer - Skrót TV

  • Like 2
Setup:
NEQ6 TS APO65Q/420+QHY9+Filtry,
Guiding OAG + Atik Titan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 45metr?w kabla sieciowego z jednej strony podłączonego do laptopa w ogfódku kt?rym obsługuję wszystko z drugiej strony w domu podłączony w domu do routera i przez team viewer wszystko elegancko śmiga, przez wifi też szło, ale muliło, do tego na ogr?dku mam jeszcze switcha i podłączoną ksmerkę IP , którą steruje rôwnież z domu i wszytko widzę na kompie, dziěki temu wszystko mam pod kontrolą.

  • Like 1

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI224 MC, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak czytam to wszystko i zastanawiam sie dlaczego ja wczesniej tego nie zrobilem... glupi ja glupi... Mam wszystko co potrzeba. Laptop, router i komputer w salonie :D

William Optics Zenithstar 73 III APO, Sky-Watcher Star Adventurer GTi, ZWO ASI1600MM Pro, ZWO EAF 5v, Filtry + kabelki

 

http://www.astrobin....s/FunkyKoval35/

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo wygodnictwo to cecha ludzi starszych i doświadczonych. Jak sobie przypomnę swoje początki, kilka godzin na mrozie -20 to brrrrrr...

Dla mnie to nadal przyjemność  :D  - Zatom marzec 2013,  -18* Włodziu Anwa około 03,00 odczytał - jak pięknie się na śniegu leżało sesja szła a niebo gwiazdami przywalało 8)

Wiem różne są zboczenia - sorki za OFka ;)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...wiśniowa nalewka wysokowoltowa :)

Konsumowałem - Przednia 8) właśnie nad ranem po tej nocce :D

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze jedna metoda, właśnie sobie przypomniałem. USB po LAN.

Takie konwertery:

http://www.dx.com/p/unitek-y-2505-usb1-1-usb-2-0-to-rj45-extension-converter-cable-black-2-pcs-60m-241298#.VDwtjd3o6rV

I skrętka pomiedzy nimi zapewni pewne połączenie do 60 metrów, przy czym zależy to głównie od jakości skrętki.

Ja mam to ze soba jakby mi kabel USB padł. Kupiłem w Polsce za 53 pln.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maciek,

opcji jest duuuuużo więcej. Dedykowane sterowniki, komputery, srotutery, rutery z usb/frusb :D

Nie rozwadniajmy tematu.

Im prościej, tym lepiej.

Musimy dążyć do wypracowania najlepszych praktyk.
 
Jak na razie najczęściej używane jako medium do połączenia urządzeń:
1. Wifi
2. Ethernet
 
Przez te media możemy zobaczyć zdalny ekran przy pomocy narzędzi:
1. RDP
2. TeamViewer.
 
Cały czas zapominamy, że ten wątek mogą czytać ludzie dla których Ethernet brzmi egzotycznie, i kojarzy się z eterem a już na pewno nie z siecią :D
  • Like 1
Setup:
NEQ6 TS APO65Q/420+QHY9+Filtry,
Guiding OAG + Atik Titan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze jedna metoda, właśnie sobie przypomniałem. USB po LAN.

Takie konwertery:

http://www.dx.com/p/unitek-y-2505-usb1-1-usb-2-0-to-rj45-extension-converter-cable-black-2-pcs-60m-241298#.VDwtjd3o6rV

I skrętka pomiedzy nimi zapewni pewne połączenie do 60 metrów, przy czym zależy to głównie od jakości skrętki.

Ja mam to ze soba jakby mi kabel USB padł. Kupiłem w Polsce za 53 pln.

Co prawda z Afoto chcę zacząć od sterczenia na mrozie... ale z tą skrętką to przy dobrym przewodzie można nawet 100m podpiąć. Jak mieszkałem w blokach to miałem z kolegą (do gier oczywiście) pociągnięte 130metrów i dawało radę ale kabelek musiał być dobry.

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedno z rozwiązań sterowania teleskopem z domu.

U mnie wygląda to tak:

 

post-604-0-33721300-1413237282_thumb.jpg

 

 

Na każdym urządzeniu zainstalowany mam program TeamViewer. umożliwiający mi sterowanie teleskopem. Dodatkowo program możemy zainstalować w telefonie\smartfonie a wtedy już mamy dostęp praktycznie z każdego miejsca.

 

pzdr

Szymon

  • Like 4

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ale jak rozumiem, to na bliskich odległościach (a w moim przypadku mówimy o około 30 metrach), można to rozwiązać za pomocą jednego routera?

Krzysztof - taka antenka wkręcona w miejsce oryginalnej (zestawowej) i sygnał rutera przez grube poniemieckie ceglane mury sięga 50m - dalej nie próbowałem ale pewnie jeszcze parę metrów sięga :)   http://www.conrad.pl/?websale8=conrad&pi=974869&gclid=CL-_-eC_q8ECFRHHtAodcl4ArQ

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używam takiego w obserwatorium.

Nie ma możliwości podpięcia go poprzez usb do innego ruoutera.

Możesz próbować użyć repeatera WIFI do zwiększenia zasięgu sieci.

http://www.mediamarkt.pl/punkt-dostepowy-avm-fritzwlan-repeater-310,id-887537#detail-more

 

lub

http://www.mediamarkt.pl/punkt-dostepowy-avm-fritzwlan-repeater-450e-edycja-polska,id-965826

z gniazdem Ethernet.

  • Like 1
Setup:
NEQ6 TS APO65Q/420+QHY9+Filtry,
Guiding OAG + Atik Titan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzysztof - taka antenka wkręcona w miejsce oryginalnej (zestawowej) i sygnał rutera przez grube poniemieckie ceglane mury sięga 50m - dalej nie próbowałem ale pewnie jeszcze parę metrów sięga :)   http://www.conrad.pl/?websale8=conrad&pi=974869&gclid=CL-_-eC_q8ECFRHHtAodcl4ArQ

Takie anteny często są mało skuteczne, przetestowałem różne firmy i różne wysokości, a często długość drutu w środku takiej anteny nie różni się w ogóle, nie ważne czy to jest 5 dBi czy 7 dBi. (ściema jak zawsze). Lepiej dokręcić antenę kierunkową ewentualnie jakąś mocniejszą dookólną i powinno być wszystko ok.

BM AR-152s/760, TS SkyTee, WO 66 SD APO,  

Nagler 26mm, 31mm Ethos 8mm, 13mm, 17mm, 21mm

Kasai 9mm, Lumicon UHC 2",

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie anteny często są mało skuteczne,

Proszę abyś nie uogólniał - tę którą zalinkowałem kupiłem 2 lata temu bo do córki sygnał z oryginalnej D-Linka nie dochodził. Teraz zasięg mam na parkingu przed domem.

A że kierunkowa jest lepsza to fakt - lepiej tez kosztuje.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super, dzięki za grafikę.

Ale jak rozumiem, to na bliskich odległościach (a w moim przypadku mówimy o około 30 metrach), można to rozwiązać za pomocą jednego routera?

Tak jak pisałem, ja mam 45 metrów kabla sieciowego , 1 router w domu i działa elegancko, wcześniej miałem przez WiFi i też działało ale muliło strasznie, to znaczy było spore opóźnienie, po pociągnięciu kabla działa idealnie.

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI224 MC, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super, dzięki za grafikę.

Ale jak rozumiem, to na bliskich odległościach (a w moim przypadku mówimy o około 30 metrach), można to rozwiązać za pomocą jednego routera?

Jeżeli na drodze nie będzie budynków, murów etc. to sygnał będzie. Ale jak masz możliwość daj po kablu! Będzie stabilnie!!! Zresztą zobacz. Grzesiek pisze to samo.

Przy teleskopie nie musisz mieć nawet drugiego routera tylko kabelek bezpośrednio do kompa. U mnie jest tak jak na grafice bo korzystam z netu w całym ogrodzie.

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ha, teraz dołożyliście mi do pieca jak należy. Najpierw Jacek dał mi tyle lektury w odnośnikach, że w głowie się kręci do chwili obecnej. Później Piotr_A słusznie zauważył że będą to czytać takie oryginały jak ja  które Ethernet skojarzą z eterem i tu się pomylił bo nie wiedział że Jacek już zdążył mi zadać pracę domową do odrobienia, ale ogólnie Piotr ma rację ta moja wiedza jest ulotna jak mgiełka nad jeziorem i już jutro nie będę wiele tematów pamiętał. Tak czy inaczej ja również jak Funky Kowal35 mam wszystko niezbędne do opanowania tego zagadnienia. Wszystko oprócz routera, no i ewentualnie repeatera WIfI. Dalej jednak nie wiem nic o "skrętce, aktywnym kablu czy aktywnym hubie. Mam kabel aż 96m i podobno bardzo dobry do neta z Liveboxa do obserwatorium, mam huby na teleskopie do łączenia kabelków z laptkiem Dell .. jakiś tam... inspiro. Ale czy to wszystko jest "aktywne"? Kabel jest na pewno dobry bo działa i kupował mi go Tadeusz (statek), ale samo przyłącze do neta <o zgrozo aż 1,6-1,8 Mb/sek - szybkość powalająca, na miarę nawet moich wiadomości o necie, radiu, telefonii i wszelakich nowinek technicznych XI wieku. Takie było ogólnie moje założenie już 3 lata temu że urządzę pokój z którego będzie można sterować telepem i z wizją "na żywo" w laptku. Chodziło o zainteresowanie astronomią żony, która nie znosi traperskich warunków i ujemnych temperatur. Okazały się te marzenia czystą utopią i do chwili obecnej wciąż jestem sam na warcie przy telepie. Chociaż  częściowo te marzenia zaczynają się urzeczywistniać co pokazał mi Artur przy okazji prezentacji możliwości APT i oby tak dalej. Poznałem też częściowo możliwości Team Viewer gdy Tadziu z Glinnej sterował moim laptkiem w Dolicach. Powoli więc coraz bardziej urzeczywistniają się marzenia i wizje nawet takiego sobie chłopka roztropka jak ja.  Więc dla Was obeznanych z elektroniką i współczesną wiedzą z zakresu fizyki, a optyki i elektryczności w szczególności, wystarczy tylko wyobraźnia aby przeskakiwać z dnia na dzień do innej epoki.

Pozdrawiam wszystkich serdecznie Waldek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze można wgrać oprogramowanie do rutera np DDwrt i zmienić co nie co w ustawieniach. Mam 150m zasięgu. Ruter w domu ja 100-160 m dalej na dworze po drodze 4 domy i metalowe ogrodzenia. Pozdrawiam

Meade LB 12"
Lornetka DO 10x50+ statyw foto made in germany,,
Scopos 30mm ,Meade SWA S5000 16mm,  ES 8.8mm , Ortho 10mm, Bino TS
Antares ALP 1,25" Bader SC 1,25" 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)