Skocz do zawartości

Zdalna obsługa teleskopu do astro-fotografii.


Jacek E.

Rekomendowane odpowiedzi

Wszystkie te rozwiązania zakładają dostęp do sieci 220V. Ja niestety skazany jestem na baterię akumulatorów żelowych (baterię, bo 17Ah x 4), kabel USB 7m z hubem usb, do którego przypięte są wszystkie urządzenia. Laptop (ze mną) w samochodzie. Ot całe zdalne ale pewnie i kłopotów mniej... i tanio... :) :)

TS80APO Q, RC 6", QHY8L i inne astro zabawki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pamiětam żeby uzywać team viewer bez internetu kompy muszą być połączone ze sobą skrosowanym kablem sieciowym.

No to muszą być bardzo stare kompy to te "nowsze" same sobie robią krosa

Astrogołębnik, NEQ6, ATM Newton carbon 200/800 (by jolo), SBIG2000XM, korektor x0,73

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem skrosowany kabel, czy sam by sobie skrosował nie wiem bo innego kabla nie miałem.

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI224 MC, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze po LANie możesz użyć równie darmowego VNC. On głownie pracuje po LANie jako Pear-To-Pear bez polaczenia z zewnetrznym serwerem jak TeamViewer. Nic nie szkodzi miec obydwa.

VNC, czy też Ultra VNC - jedne z lepszych programów - niezbyt skomplikowany - przy połączeniach dwóch (lub więcej) komputerów (lokalna sieć komputerowa - tzw. LAN) bezpośrednio ze sobą radiowo czy kablem, 

lub pośrednio przez urządzenie (HUB, SWITCH, ROUTER) służące do łączenia kilku komputerów (radiowo lub kablem). Poprzez to urządzenie pośrednie zwiększamy również zasięg połączenia.

 

Na dużych odległościach łączymy się poprzez internet - dwa komputery muszą mieć dostęp do internetu - najlepiej wówczas użyć programu Team Viewer (TV).

 

Oba programy są darmowe dla zastosowań prywatnych. 

 

Waldek jeżeli cokolwiek jest niejasne - pisz :)

Nikon10x50, Mak102, Synta8, nvc-130bh, scb-4000p, Philips HD 4646

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarek ma rację te nowsze same sobie krosują

Doświadczyłem tego jakiś miesiąc temu, próbowałem połączyć dwa laptopy kablem skrosowanym (polecanym przez doświadczonego sieciowca),niestety poległem.Nie mogłem się połączyć i w końcu w akcie desperacji użyłem kabla prostego i o dziwo zadziałało.

Astrokurnik + kilka astrojajek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kiedyś próbowałem się połączyć poprzez UltraVNC i poległem. Łatwiej mi poszło z TeamViwer. Mam propozycję aby osoby korzystające z obu napisały krótkie opisy jak i co poustawiać by móc poruszać się po sieci domowej WIFI pomiędzy obserwatorium a domem. Na pewno przyda się to osobom niemającym z tym do czynienia.

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowni Panowie - Ci którym wszystko hula - czy możecie (nie tylko moja prośba - kilka PW dostałem) ,,stutkować" poszczególne metody ??? ???

 

Prosta sprawa - Nazwa połączenia, schematyczny rysuneczek, jakie programy i sprzęt niezbędny i kilka słów o konfiguracji od uruchomienia do uzyskania połączenia z setupkiem, który jest od nas oddalony.

 

BARDZO PROSZĘ :)  DLA OBECNYCH NIEWTAJEMNICZONYCH I POTOMNYCH BEZCENNE 8)

  • Like 4

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W team viewer jest to proste jak drut,

Program nie musi być nawet zainstalowany na kompach, wystarczy że jest uruchomiony na jednym i drugim komputerze.

 

Uruchamiamy program team viewer na laptopie, który jest podłączony do setup-u, pokaże nam się okienko z dwoma interesującymi nas danymi, mianowicie "Twój ID" i "Hasło" zapisujemy sobie to gdzieś, idziemy do domu uruchamiamy team viewer na kompie, z którego chcemy sterować setupem (bądź też tablecie czy smartfonie) jak się uruchomi w pole "Identyfikator partnera" wpisujemy zanotowany wcześniej "Twój ID" i klikamy na "Połącz z partnerem" po chwili pokaże się nam okienko, w którym musimy podać hasło (również wcześniej zanotowane) i mamy po sprawie :)

  • Like 3

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI224 MC, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ma obydwa kompy podpięte kablem sieciowym do routera, jak już pisałem przez wifi też działało, ale ze sporym op?żnieniem.

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI224 MC, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Panowie, najprawdopodobniej będę miał LTE bez limitów za 10 złotych z Play, i tak się zastanawiam, czy są jakieś routery stacjonarne które z takiej karty sim sobie Internet wezmą i go rozsieją na dużą odległość? Dla mnie optymalne rozwiązanie to byłby taki silny router wifi w pokoju, i również w pokoju komputer z TeamViewerem, no i lapek przy setupie coby to wifi łapał.

Da się?

Mam modem przenośny Huawei również z LTE, fajnie to chodzi ale zasięg ma za mały...

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam modem przenośny Huawei również z LTE, fajnie to chodzi ale zasięg ma za mały...

No to masz chyba pancerne i ekranowane ściany bo mnie przez poniemieckie zewnętrzne 50cm + ocieplonko + strop i jedna ściana wewnętrzna na balkonie odbiera laptok, właśnie sprawdziłem - to po pierwsze.

Po drugie jak z tyłu obudowy na górze zdejmiesz płytkę (z prawej i lewej podważając paznokciami), odsłonią Ci się 2 gniazda do anten rozszerzających posiew - im lepsza tym dalej doniesie :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to masz chyba pancerne i ekranowane ściany bo mnie przez poniemieckie zewnętrzne 50cm + ocieplonko + strop i jedna ściana wewnętrzna na balkonie odbiera laptok, właśnie sprawdziłem

Jaki masz modem? U mnie do setupu tez sięga, ale na tyle kiepsko, że lubi zerwać połączenie.

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki masz modem? U mnie do setupu tez sięga, ale na tyle kiepsko, że lubi zerwać połączenie.

Router WiFi Huawei B593s-22

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to widzisz, ja mam coś takiego co się nazywa HUAWEI Mobile WiFi E5377.

To taki mały przenośny (mieści się w kieszeni) modemo-router

Edit:

Ale rzeczywiście, 2 wejścia antenowe ma!

Nie mniej do drugiej karty będę chciał kupić coś porzadniejszego, o ile coś takiego jest w normalnych pieniądzach, powiedzmy że do 100 złotych.

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Edit:

Ale rzeczywiście, 2 wejścia antenowe ma!

 

No i wykorzystaj je - cena wkręcanej antenki od 10 do 30 zł :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skuteczne one chociaż?

Tak - miałem w D-Linku i znacznie poprawiała zasięg i jakość odbioru u córki przez 3 ściany. Tylko zapytaj fachowca w sklepie aby wybrać optymalną za dobrą cenę.

Takie pasują, ale czy ten typ dobry- mnie nie pytaj http://allegro.pl/antena-wifi-rp-sma-dookolna-do-routera-38-cm-12dbi-i4731746974.html

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tez ostatnio przetestowalem zdalne sterownie. Teleskop z laptopem na ogrodzie, jakies 30m od routera(Bright-Box z Orange). 2gi komp w salonie, jakies 5 metrow od routera. Wszystko smiga jak ta lala :)

William Optics Zenithstar 73 III APO, Sky-Watcher Star Adventurer GTi, ZWO ASI1600MM Pro, ZWO EAF 5v, Filtry + kabelki

 

http://www.astrobin....s/FunkyKoval35/

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki mi dali - 32 urządzenia można podpiąć + USB - zarąbisty i wystarczy podpiąć bez instalacji :)

 

post-476-0-66961300-1416596787_thumb.jpg

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cena powalająca jak by kupić prywatnie.

Ja mam internet kablowy z Orange dawniej TP na kablu czyli w telefonie i dokupiony router z WI-FI. W lapku karta WI-FI i wszystko śmiga do 30m w zależności od typu routera.

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cena powalająca jak by kupić prywatnie.

Dokładnie - ja za to ze mam telefon + podstawówkę z pakietem Discovery Polsatu dostałem swój za 3 zł. LTE bez limitu max szybkość za 29 zł - pierwsze 3 miesiace gratis.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może kup po prosty porządny router wifi (jakiś Linksys WRT54 albo choćby Dlink) za około 200zł  i na nim zbuduj sieć domową,.........

Mam D-Link DSL-2640B - w pełni sprawny i kompletny po znajomości za 100 mogę sprzedać - do małej negocjacji ;)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może kup po prosty porządny router wifi (jakiś Linksys WRT54 albo choćby Dlink) za około 200zł i na nim zbuduj sieć domową, a tego dongla z pleja skonfiguruj tylko żeby udostępniał internet przez wifi do routera?

Jeśli się tak da... Czyli musiałbym kupić router jakiś jako baza do sieci domowej oraz modemo-router do karty sim z Play?

W jaki sposób można udostępnić sieć wifi routerowi?

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie cały czas zastanawiam się po co ci internet do tego? Jak ktoś juź wyżej zapisał możesz zbudować lokalną sieć wifi - rozwiązanie powszechnie stosowane na zlotach :D

Internet jest potrzebny tylko wtedy, jeśli chcesz sterować setupem z daleka, z odległości poza zasięgiem tej sieci lokalnej.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)