Skocz do zawartości

Perseidy 2022


jolo

Rekomendowane odpowiedzi

Jak tam Perseidy w tym roku? Udało się Wam coś uchwycić? Nas spotkały na wyjeździe wakacyjnym, ale niestety dopiero w nocy 14 sierpnia było coś widać, ale już nie za bogato i Łysy przeszkadzał oczywiście. Jedna z nich złapana między Kasjopeją i Andromedą poniżej.

Sony a7II, Tamron 20 f/3.2, 20s, ISO 400

DSC09936-1.thumb.jpg.f817a8f1a1a77a096c0fe53b6e0616d7.jpg

 

  • Like 9

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta Andromeda jest rok rocznie ostrzeliwana, w końcu któryś perseid ja zestrzeli ?

Mi udało się kilka zaobserwować na ok tydzień przed maksimum, liczyłem że może któryś wpadnie w kadr z tamtej sesji (Mgławica Nietoperz),  ale znowu skrzętnie ominęły moja matrycę ? W noc maksimum nawet nie próbowałem, Łysy i pogoda zdecydowanie mnie od tego odwiodły.

Ogólnie u mnie na trzy podejścia w różnych latach suma złapanych to aż TRZY sztuki, więc w przyszłym roku chyba zdecydowanie nastawie się na wizual ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, BeleckY83 napisał:

Ogólnie u mnie na trzy podejścia w różnych latach suma złapanych to aż TRZY sztuki, więc w przyszłym roku chyba zdecydowanie nastawie się na wizual ?

Ja już jestem prawie pewny, że one czekają specjalnie. Dwie najpiękniejsze w tym roku, gdzie przez chwilę był widoczny ślad po nich uciekły z kadru. Jedną widziałem jak niosłem aparat ze statywem na miejsce. Druga spadła pomiędzy klatkami ????

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, jolo napisał:

Jedną widziałem jak niosłem aparat ze statywem na miejsce. Druga spadła pomiędzy klatkami ????

Dokładnie ? Dwa lata temu, akcja na Ochodzitej.. Biegam, ustawiam, ostrze.. kilka w tym czasie poszło. Kadr ustawiony, sesja leci.. Podchodzi jakiś gość, mówi że jest przejazdem, wyszedł nocą na górę zobaczyć jakie widoki i zobaczyć czy uda mu się DM ustrzelić (soniacz plus statyw). Zaczyna coś tam kminic, ja w tym czasie postanawiam zmienić scenerię.. tyle co wyłączyłem aparat i chwycilem statyw poooooszedl! ? Ogromny, jasny i centralnie wzdłuż DM...

Głos z tyłu - oooo! Jakiś meteoryt mi się złapał ? Gość się pozbierał, ja zostałem z niczym ??

  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzy noce pod rząd leżaczek, hamaczek. Jedyna matryce to siatkówki naszych oczu, taki wybór w tym roku. Druga i trzecia noc były chmury i prześwity, a nawet okresy prawie bezchmurne. Z przerwami na drzemki ? tak ok. 10 sztuk każdej nocy udało się zauważyć, w tym kilka z efektem WOW. Natomiast ciekawostką pierwszej nocy było to, że pomimo całego zachmurzonego nieba, ale w ten sposób, że czasami prześwitywała Vega, dało się się zobaczyć 3 sztuki, w tym jedna w normalnych warunkach też byłaby na skali jako WOW *).

*)
Wykorzystywana skala obserwacyjna gdy obserwuje kilka osób, od najsłabszych do najjaśniejszych:

- O! (wypowiedziane chwilę po przelocie, takie zawiadomienie mam kolejną na liczniku)
- Widziałaś/widziałeś!  (też wypowiedziane chwilę po obserwacji)
- WOW! - jednocześnie jeszcze w trakcie, wypowiedziane przez kilka osób.

ps. skala ma tą zaletę, że wybudza przysypiających i mają okazję zobaczyć kolejne, bo często zdarzają się przecież takie kolejne bliskie w czasie przeloty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie też niestety lipa ??. Jedyna sesja EAA jaką udało mi się zaplanować w tym roku, trzy dni przed maksimum, pogoda genialna ale astroberry postanowiło pożreć się z kamerą ZWO i kładło ją do spania co 30 sekund. Internet zawijał dwie wsie wcześniej więc walczyłem sam. Siostra ze szwagrem patrzyli w niebo a ja pół nocy na swój setup??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety w tym roku bida. Nie ustrzeliłem żadnego. Widziałem zaledwie kilka z czego jeden PRZEPIĘKNY.

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Końcówka Perseidów z dnia 26.08.2022 Roztoki Górne, ASI 385 MC Cooll , Obiektyw MIR 20mm  5s cropy, wysoki gain. 

Pozdrawiam wszystkich obecnych na lookanku w Bieszczadach. ? 

 

perseidy roztoki.png

  • Like 1

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)