Skocz do zawartości

Kolimator Baader Mark 3


AstroLutek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Czy możliwe jest ze zupełnie nowy kolimator sam w sobie nie jest poprawnie skolimowany?

Zapiąłem go dzisiaj do SW 200 / 800 no i obracając w wyciągu rysuje mi kółko mniej więcej średnicy takiej jak kółko centrujace na LG.

Druga opcja o której myślę to może uwzględnienie śruby dociskowej w wyciągu? Nie bez powodu jest oznaczenie kropka. Dokrecenie śruby minimalnie przesuwa wiązkę. No ale ja mam dwie śruby [emoji6]

Co myślicie?

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie osiowość wyciągu.

Wydaje mi się ze nawet jak tak jest to nie powinno mieć znaczenia przy kręceniu kolimatorem bo gdyby był kolimator ok to nawet przy nieosiowosci wyciągu punkt byłby zawsze w tym samym miejscu. Co innego gdybym kręcił wyciągiem. Tu mógłbym się wtedy zgodzić.

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest możliwe, mój Mark 3 był fabrycznie rozkolimowany ok. 3 na 750mm.

Da się go jakoś poprawić? Myślałem zapiąć go do tokarki i skolimować tylko czy ma jakieś śruby?

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdejm ostrożnie osłonkę gumową.Będzie widac 3 rzędy wkrętów,rozmieszczonych na obwodzie co 120*.Te od strony wyłącznika,nie ruszaj,nie służą do kolimacji.

Jeżeli punkt lasera jest okrągły,to pierwszy rząd,od strony mocowania kolimatora,też nie ruszaj.Tylko wkrętami środkowego rzędu ustaw kolimator.

Na tokarce,zamocuj wałek,wytocz dokładny otwór(czoło tez),żeby kolimator suwliwie wchodził,bez luzu.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupilem ten sam kolimator jakies 2 tygodnie temu i tez nie bys skolimowany... Poniewaz nie ma w nim mozliwosci korekcji(bez kombinowania i utraty gwarancji), odeslalem do sklepu. Swoja droga, dzwne to troche, ze dosc drogi kolimator ma takie wady - a producent tak sie chwali ze kazdy egzemplarz jest osobno kolimowany... :/

William Optics Zenithstar 73 III APO, Sky-Watcher Star Adventurer GTi, ZWO ASI1600MM Pro, ZWO EAF 5v, Filtry + kabelki

 

http://www.astrobin....s/FunkyKoval35/

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie też mnie to dziwi. Ale z drugiej strony wydaje mi się ze w ich kolimacji uwzględniają poprawkę na docisk śruby w wyciągu okularowym. Myślę właśnie jak to sprawdzić.

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie też mnie to dziwi. Ale z drugiej strony wydaje mi się ze w ich kolimacji uwzględniają poprawkę na docisk śruby w wyciągu okularowym. Myślę właśnie jak to sprawdzić.

Z ta poprawka na docisk sruby to tez dziwna sprawa... bo co jesli ktos, np. ja, uzywa dodatkowo przejsciowki 2" -> 1.25" ktora przeciez mozna dowolnie ustawic wzgledem wyciagu i kolimatora? Kolimator wzgledni dociski srub przejsciowki, ale juz wyciagu nie... Dziwne to i tyle. Juz wole kupic cos tanszego, ale z mozliwoscia korekcji lasera :)

William Optics Zenithstar 73 III APO, Sky-Watcher Star Adventurer GTi, ZWO ASI1600MM Pro, ZWO EAF 5v, Filtry + kabelki

 

http://www.astrobin....s/FunkyKoval35/

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem różne kolimatory laserowe (oprócz Hotexa) i żaden nie był dobrze fabrycznie skolimowany.

Samo mocowanie w wyciągu jest problemem,bo redukcje mają luzy, czasem mocują skośnie do osi.Sama redukcja,też ma luz w wyciągu.Jeżeli jest tokarz,lub tokarka pod ręką,to utoczyc wałek,o takiej średnicy,żeby wchodził suwliwie,do rury wyciągu,na całą długośc rury.W wałku dokładny otwór,żeby kolimator wchodził tylko suwliwie.Może też z boku,jakaś śrubka zabezpieczająca,przed wypadnięciem.Wałek,może byc z jakiegoś twardego tworzywa.Dobrze jakby przylegał tylko na początku i na końcu rury wyciągu,po ~15 mm.Wtedy dopiero można sprawdzic podstawową rzecz ,czyli ustawienie wyciągu ,do tuby w dwóch płaszczyznach.W wyciągach SW jest możliwośc regulacji ustawienia korpusu wyciągu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tokarka jest. Jak sie tym zajme napisze co ustalilem... Nawet caly czas mysle czy nie zrobic sobie takich redukcji 2''->1.25'' na tokarce ktore beda idealnie pasowne i os bedzie zachowana. Te luzy w tak szybkim telepku sa wg mnie nie dopuszczalne bo pomimo ze srubeczki dociskowe sa dwie to i tak obserwujac promien lasera po nawet delikatnym dokreceniu widac ze sie ta wiazka przemieszcza o kilka mm wzgledem centrum lustra. Ciekawe jak to sie bedzie mialo do astrofoto ale tam chyba stocuje sie wszystkie zlaczki z gwintami wiec nie powinno byc problemu (dopiero ogarniam temat). Swoja droga najnowszy kolimator Baadera ma juz te srubeczki do kolimacji dostepne bez sciagania gumy. Czyzby byli swiadomi ze ich kolimacja moze nie byc zadowalajaca? ;) 

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ważne jest,żeby LW,miało dobry offset,bo inaczej,kolimacja laserem i optycznym,może się nie zgadzac.

.Z własnego doswiadczenia :

W newtonach SW lusterko było różnie przyklejone,przeważnie z zadużym offsetem.

W LB 12" ,lusterko w oprawie plastikowej,nie miało offsetu i trzeba to było uwzględnic przy kolimacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ważne jest,żeby LW,miało dobry offset,bo inaczej,kolimacja laserem i optycznym,może się nie zgadzac.

.Z własnego doswiadczenia :

W newtonach SW lusterko było różnie przyklejone,przeważnie z zadużym offsetem.

W LB 12" ,lusterko w oprawie plastikowej,nie miało offsetu i trzeba to było uwzględnic przy kolimacji.

A to dobra uwaga ale będę prosił o szczegóły co i jak sprawdzić bo temat dla mnie nowy. Najpierw mimo wszystko zajmę się kolimatorem żeby mieć wiarygodne narzędzie.

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ważne jest,żeby LW,miało dobry offset,bo inaczej,kolimacja laserem i optycznym,może się nie zgadzac.(...)

W jaki sposób offset wpływa na kolimację laserem? Offset to przesunięcie LW w jego własnej płaszczyźnie wgłąb teleskopu - nie wpływa to zupełnie na przebieg promienia lasera podczas kolimacji, a jedynie na sposób w jaki widzisz LW w tubusie wyciągu.

Kolli_6.gif

Granatowa linia to promień lasera przy kolimacji - obecność czy brak offsetu nie ma na jej przebieg wpływu.

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Offset być może, ale nie musi. Brak offsetu powoduje nierównomierne oświetlenie pola widzenia - w astrofoto będzie to widoczne jako niesymetryczna winieta. Im większy sensor kamery, im bardziej światłosilny teleskop i im mniejsze LW tym wpływ offsetu będzie wyraźniejszy. Brak offsetu nie powoduje żadnych innych wad i zniekształceń obrazu.

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jak spogladne w wyciag i bede w nim widzial w calej okazalosci LG to jest wszystko OK? Jak moge sprawdzic czy taki offset jest prawidlowy? Z obrazka wynika ze jezeli np laserem oswietle krawedz LG (oczywiscie rownoleglą wiązką) to powinienem promien widziec w centrum wyciagu. Z tym ze taki test chyba trzeba by zrobic na calym obwodzie LG. Czy tak? Przepraszam za tyle pytań ale chce to dobrze zrozumieć :)

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jak spogladne w wyciag i bede w nim widzial w calej okazalosci LG to jest wszystko OK? Jak moge sprawdzic czy taki offset jest prawidlowy? Z obrazka wynika ze jezeli np laserem oswietle krawedz LG (oczywiscie rownoleglą wiązką) to powinienem promien widziec w centrum wyciagu. Z tym ze taki test chyba trzeba by zrobic na calym obwodzie LG. Czy tak? Przepraszam za tyle pytań ale chce to dobrze zrozumieć :)

Tutaj trochę więcej o offsecie znajdziesz http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/1333-offset-jak-sobie-z-tym-samodzielnie-poradzic/

a tutaj o kolimacji pod astrofoto: http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/4121-kolimacja-newtona-pod-astrofoto/

 

Jeżeli wysokośc LW,ustawisz patrząc do wyciagu,to przy nieprawidłowym offsecie,promien lasera,nie trafi w środek znacznika na LG.Trzeba wtedy LW ustawiac pod innym kątem,niż 45*.Albo przesuwac tuleję z pająkiem,wzdłuż osi wyciągu.

To fakt, ale źródłem błędu nie jest sam offset, tylko źle ustawione LW, albo wybranie złego sposobu na ustawianie LW. Takie ustawienie LW nazywane jest czasami "częściowy offset" ( http://www.telescope-optics.net/newtonian_collimation.htm ), czyli offset tylko w jednym kierunku - wzdłuż osi teleskopu, albo wzdłuż osi wyciągu. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed samą kolimacją sprawdzałem i ewentualnie ustawiałem:

1) Tuba poziomo-wymontowałem LW.

2) Ustawiłem wyciąg do osi tuby w dwu płaszczyznach.

3) Ustawiłem tuleję pająka centrycznie na oś tuby.

4) Przykładałem kolimator laserowy (w prostym przyrządzie),do czoła tuleji pająka centrycznie.Promień lasera powinien trafiac,w środek LG.

Jeżeli trzeba było skorygowac,to kluczem nastawnym,przekręcalem tuleję.(delikatnie,tuba poziomo,żeby coś nie upadło na LG).

5) Pochyliłem tubę ~45* i patrząc w tuleję pająka,widziałem na LG,czy odbicie wewnętrznej strony  tuleji,jest koncentrycznie ze znacznikiem,na LG.

  Śrubami kolimacyjnymi pod LG,ustawiałem ,żeby tak było.Zakontrowałem  i przyjąłem,że oś optyczna LG,jest w osi tuby,tak,jak powinno byc.

6) Teraz tuba poziomo,zamontowałem LW,ale między tuleję pająka,a trzpieniem od LW,dałem podkładki z dokładnie płaskiej gumy,średniej twardości,żeby LW,pokrywało się z wyciągiem (pudełko od kliszy z otworkiem).W podkładce gumowej otworki,na śrubę mocującą centralną i trzy śrubki do ustawiania kąta LW.

7) Pochyliłem tubę ~ 45*,włożyłem kolimator laserowy do wyciągu,ustawiłem LW przez skręcenie i pochylenie,żeby promień lasera trafiał w środek LG.

8.Teraz patrzyłem,na ekran kolimatora laserwego,gdzie trafia promień odbity od LG.

Jeżeli offset na LW,był prawidłowy,to promień trafiał w środek ekranu,lub z minimalnym błędem.Również optycznie wszystko było OK.

Jeżeli była większa odchyłka,to ustawiałem LW,wyżej,lub niżej i od nowa ustawiałem LW,jak wyżej napisałem.

Prawidłowo powinno się przesuwac tuleję pająka,wzdłuż osi wyciągu.

=======================================================================================================================================

A najlepiej, najpierw zdemontowac LW(tuba poziomo).Ustawic trzpień,na pryzmach  i sprawdzic składową offsetu.Postawic pionowo na trzpieniu i sprawdzic kat 45*.Oczywiscie z dużą uwagą,żeby nie uszkodzic warstw na LW.

Gdzieś był link,jak obliczyc składowe offsetu,dla danej światłosiły teleskopu.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj jest kalkulator Mela Bartelsa http://www2.arnes.si/~gljsentvid10/diagonal.htm - oblicza on przy okazji spadek oświetlenia pola widzenia. Użyteczne przy projektowaniu teleskopu, albo wymianie LW.

Pytanko. Diagonal size I diagonal to focal. Co tam wpisać?

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak widzę albo słyszę słowo OFFSET to przypomina mi się chyba jesienny zlot w Zatomiu w 2012 roku, Temat offsetu był na nim WIODĄCY - Kto był pamięta :D

Ale dosyć OFA - tu specjalista wyjaśnia wszelkie niuanse 8)  http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/1333-offset-jak-sobie-z-tym-samodzielnie-poradzic/

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem dzisiaj kolimator w tokarce... wygląda ze ma jakieś 5mm błędu na odległości 3m. Ale naszła mnie inna sprawa jak się już ładnie kręcił. Jego konstrukcja mechaniczna nie jest dobra. To wycięcie w korpusie sprawia że jest tam dość delikatny I tak naprawdę niewielkie dicisniecie odkształca całość. Tak że on z fabryki może wychodzić skolimowany ale użytkownik z racji na jego konstrukcje może dostać towar wadliwy czyli rozkolimowany. Wygląda trzeba się z nim obchodzić dość delikatnie... no nic, jutro go będę kolimował. A tak przy okazji sprawdziłem obraz rozogniskowanej gwiazdy na moim 200/800 skolimowanym tym baaderem i wygląda zupełnie poprawnie. Możliwe wiec jest ze ta odchyłka jest w granicy błędu i nie ma wpływu na powstający obraz. No chyba ze w newtonie rozkolimowanie nie objawia się niepoprawnie rozogniskowaną gwiazdą?

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może tak być jak piszesz, ale sprawdzanie rozogniskowanej gwiazdy to pierwszy etap, na końcu najlepiej sprawdzić krążki dyfrakcyjne przy dużym powiększeniu (2-3 razy średnica w mm), tak jak opisano np tutaj http://legault.perso.sfr.fr/collim.html  . Sam osobiście przy f/5 nie robię tego za często, ale może przy f/4 będę musiał :)

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem ten artykuł i skłaniam się coraz bardziej ku kolimacji optycznej... myślę juz nad sztuczna gwiazda. Widziałem gdzieś jak ktoś miał na latarkę nałożona folie Alu i podziurkowaną szpilka :)

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)