Skocz do zawartości

Obiekt tygodnia 17.10.2014 "E" Barnarda (B142-3)


Rekomendowane odpowiedzi

Obserwowaliśmy ją w Zatomiu kilkoma różnymi lornetkami (w tym moją 28x110). Pierwszej zlotowej nocy, tuż po zmierzchu powietrze było naprawdę przejrzyste i obraz mgławicy "E" powalał na kolana -  miał w sobie taką - hmm - "przestrzenność". Trudno opisać to wrażenie, ale naprawdę wydawało mi się, że obiekt jest zawieszony gdzieś w przestrzeni, na tle mrowia gwiazd. Co ciekawe, była to moja pierwsza świadoma obserwacja Barnarda 142/143 - z niewiadomych powodów nigdy wcześniej nie zahaczyłem o to cudeńko.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Paweł Trybus

    Mgławica "E" jest rzeczywiście świetnym celem dla niewielkiej lornetki i teleskopu uzbrojonego w długoogniskowy, najlepiej szerokokątny okular. Próbowałem obydwu kombinacji, ale nic nie wytrzymuje porównania z widokiem, jaki ukazuje lorneta 100mm, z okularami 26x lub 37x. Po raz pierwszy oglądałem ją z kolegami ponad rok temu, relację Piotra Guzika możecie przeczytać tutaj: http://astropolis.pl/topic/42316-wsplne-obserwacje-78-ix-2013/
    Później jeszcze kilkakrotnie wziąłem ją za cel. Pamiętam jedną obserwację pod przyzwoicie ciemnym niebem (SQM-L 21.4) - usiadłem na krzesełku, przytuliłem oczy do okularów lornety, na głowę zarzuciłem czarny kaptur... byłem tylko ja i Kosmos. Spędziłem prawie 10 minut zanurzony w ciemność, wpatrując się w mgławicę "E" i mrowie gwiazd wokół. W takich chwilach uświadamiam sobie po raz kolejny, jak piękny jest Wszechświat - i nasze hobby.
    Przypomniała mi się scena z filmu "The Bucket List". Gdy Carter (Morgan Freeman) i Edward (Jack Nicholson) przelatują nad Biegunem Północnym, ten pierwszy mówi: "This is undescribably beautiful. Stars... these are really God's good ones!" (To piękne, nie do opisania. Gwiazdy... one się naprawdę Panu Bogu udały!)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy później...

 

"SPRÓBUJ I DAJ ZNAĆ, JAK POSZŁO!"

 

Sukces ale mogło być lepiej? :)

 

W trakcie wyjazdu obserwacyjnego, który właśnie zrelacjonował Piotr Guzik czyli na nową miejscówkę do Wilczyc w nocy z 22/23.04. br. mając do dyspozycji dobre niebo (20,44 wg SGM-La) oraz m.in. DO Sky Guide 15x70 na statywie, w wolnych chwilach (czyli takich kiedy Piotr namierzał teleskopem kolejne cele względnie wykonywał pomiary komet , których ja po prostu nie widziałem) czesałem sobie niebo na pełnym luzie i dla czystej zmysłowej uciechy  ^_^ .

 

(Przyjemności sprzyjało ciepło oraz  fakt, że jak zwykle jadąc z Piotrem nie musiałem się o nic martwić - jeżdżę niejako na sępa,  korzystam z Piotrowego 13? teleskopu, nie interesuje mnie plan obserwacyjny bo ma go zawsze  Piotr i jest on dostosowany do wszystkiego co tylko możliwe; pory roku, pogody, widocznych komet,  planet nie wspominając o fazie i  godzinach wschodu i zachodu Księżyca. Jednym słowem na te wyjazdy raczej nie zabieram swoich wydruków ani planów - te realizuje najczęściej w samotności z podmiejskiego rancho.)

 

Więc kiedy tak sobie lornetkowałem niebo zainteresowany wyłącznie  pięknem napotykanych obiektów w pewnej chwili w świadomości , nie wiem skąd, pojawiła się myśl o ciemnotkach w Orle !    :huh:

 

Utkwiły mi one  w głowie po opublikowaniu tegoż tutaj ?obiektu tygodnia? z ?E?  Barnarda w roli głównej. Po przeczytaniu wydrukowałem sobie mapkę oraz zakodowałem obiekt jako cel obserwacyjny.  Nie ukrywam, że przyczyniła się też do tego  łatwość umiejscowienia w przyjaznej konstelacji.

 

Niestety mapka została w domu więc bazować musiałem tylko na tym co zostało w głowie. Za to Orzeł był położony dogodnie i jak na wyciągnięcie ręki.

 

Cóż więc zaobserwowałem ?

Po pierwsze, widziałem mgławicę ponad wszelką wątpliwość,

Po drugie ? to co wyłuskałem to kompleks B142+B143.

Było  to jedno pociemnienie o nieuchwytnych  granicach jednak jądro ciemności było bliżej zenitu. Myślę, że wrażenie takie wywołała położona tam mgławica B142.

Niestety z braku wydruku (i przez sklerozę) nie było mowy o zgłębianiu struktury względnie odszukiwaniu pozostałych pobliskich ciemnych mgławic.

Wcześniej, (od października), kilkakrotnie mocowałem się z tymi ciemnotkami ale bez sukcesu bo, jak teraz myślę, były zbyt słabe warunki a podstawa to niebo (przepraszam za truizm).

 Szkoda, że kiedy wszystko inne dopisało to nie byłem dostatecznie przygotowany i zamiast pełnej satysfakcji pozostaje mi niedosyt ? mogło być lepiej ;) .

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jurku - będzie coraz lepiej.

Wiele razy można przeczytać czy usłyszeć, że pewne obiekty wymagają "nauki patrzenia", a szczególnie dotyczy to obiektów rozległych. Z czasem te obiekty, które na początku sprawiały trudność, staną się oczywiste.

Z pewnością będzie tak i tym razem. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące później...

Przed chwilą wyłapałem "E" z tarasu - bezproblemowo widoczna na podmiejskim niebie w lornecie 15x70. Inna sprawa, że przejrzystość atmosfery jest ostatnio naprawdę niezła.

Edyta: I Ślimak widoczny - bez filtrów dość słabo, ale parka OIII wyciągnęła go pięknie z tła, ukazując ogromny owal mgławicy.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)