Skocz do zawartości

Jedna pogodna noc, dwa zdjęcia, trzy obiekty


Rekomendowane odpowiedzi

Przedwczoraj podczas dobrej pogody miałem okazję, żeby dobrze przetestować kupiony 80ED, który przypadkowo kupiłem kilka dni wcześniej. W ten sposób wysmażyły się dwa zdjęcia - M1 i M97 z M108. Także było to pierwsze światło dla nowego teleskopu. Tak w ogóle to mam wrażenie, że ostatnio to ciągle robię 'pierwsze światło' dla czegoś-tam...W każdym razie w ten sposób powstało moje 7 i 8 zdjęcie. :)  Oba zdjęcia robione pod Wrocławiem, niebo ok 5,2mag.

Przy okazji M1 przekonałem się, że ustawić ostrość przy 600mm zwykłym focuserem bez mikroruchów i elektroniki jest ciężko. Chyba dorosłem(szybko) do jakiegoś motofocusa. Czy w astrofotografii to normalne, że co rusz okazuję się, że jakiś-tam-kolejny-gadżet jest niezbędny do dalszej działalności?

W każdym razie przekonałem się też, że M1 to trudny i niewdzięczny (w LRGB) obiekt. Ze zdjęcia nie jestem specjalnie zadowolony. Materiału mało, ale w końcu to tylko pierwsze światło.

Parametry: 80ED - F7.5, HEQ5, ST2000XM, LRGB 1h łącznie.

M97+M108

Tutaj efekty jakby lepsze, ale obiekt wyżej, choć też przydałyby się dłuższe klatki niż 180sek, szczególnie że to tylko F 7.5.

Parametry: 80ED - F 7.5, HEQ5, ST-2000XM, LRGB 48min łącznie.

Chętnie posłucham komentarzy i uwag.

post-181-137699798771_thumb.jpg

post-181-137699798814_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba przyznać, że to są naprawdę dobre fotografie! Zwróć jedynie uwagę na alignowanie kanałów - fotka M1, gwiazdki w rogach kadru, zielony i czerwony nieco odjeżdża. Ja to robię tak, że wrzucam materiał to PixInsight i alignuję od razu całe LRGB. Nie wiem czym składasz zdjęcia, ale mogę ten program polecić - jest w tym o wiele lepszy od Maxima DL.

Co do ostrości - jeśli chciałbyś to trochę zautomatyzować to rozważ zakup robofocusa zamiast motofocusa. W moim przypadku np. wystarcza maska Bahtinova i mikroruchy w wyciągu - ostrość ustawiam w kilkadziesiąt sek i jest praktycznie idealna. A i maska jest 10x tańsza od robofocusa :)

Zdjęcia naprawdę super, oby tak dalej. Na zlocie będziesz?

Pozdrawiam

www.astrofotografia.szczecin.pl

Kowa 32x82
Kowa 8.5x44
Kowa 8x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Alien, dzięki, teraz dopiero w ciemnym pokoju widzę, że tło wymagało poprawy (balans bieli też...).

Qbanos, spróbuję w PI, bo w Maximie jakoś nie mogłem tego zebrać w punkt. Zawsze któraś strona się rozjeżdzała. Nie wiem czemu. No nic, teraz trzeba się nauczyć kolejnego programu. :)

Co do ustawiania ostrości to nie do końca rozumiem co miałeś na myśli.

Co do ostrości - jeśli chciałbyś to trochę zautomatyzować to rozważ zakup robofocusa zamiast motofocusa.

Hmm myślałem, że to tylko różne nazwy tego samego urządzenia. O czymś nie wiem?

W moim przypadku np. wystarcza maska Bahtinova i mikroruchy w wyciągu - ostrość ustawiam w kilkadziesiąt sek i jest praktycznie idealna.

Ja mam wyciąg Baadera (ten zwykły, bez mikroruchów i innych udogodnień). Ostrość ustawiam w Maximie patrząc na FWHM i zdjęcia na continuus. Tyle, że w ten sposób da się ustawić ostrość tak mniej więcej. Popróbuję z maską i zobaczę jakie będą efekty.

W Zatomiu niestety nie będę bo akurat mi narty wypadają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm myślałem, że to tylko różne nazwy tego samego urządzenia. O czymś nie wiem?

Tzn. wg mojego przekonania to motofocus - napęd elektryczny ze sterowaniem ręcznym (pilot), czyli po prostu nie trzeba dotykać wyciągu. Robofocus - to już silnik sterowany z kompa przez odpowiedni kontroler, można ustawić ostrość jakimś Focus Maxem lub innym programem. Ma zwykle możliwość wykorzystania krzywych ostrości i kompensacji temperatury. O szczegóły nie pytaj bo nigdy tego nie używałem :) tak jak mówiłem, dobrze dobrana maska Bahtinova załatwia sprawę, myślę, że nawet bez mikroruchów da rade to ustawić.

www.astrofotografia.szczecin.pl

Kowa 32x82
Kowa 8.5x44
Kowa 8x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.... tak jak mówiłem, dobrze dobrana maska Bahtinova załatwia sprawę, myślę, że nawet bez mikroruchów da rade to ustawić.

Dobra maska to jest to. Zawsze się męczyłem z ostrością, a po zakupie maski - bajka :)

Może uda Ci się założyć mikrofokuser GSO, taki jak ten: LINK . Do standardowego wyciągu EDka SW podszedł po niewielkiej inferencji w plastikowej obudowie/mocowaniu. Jak masz taki wyciąg jak ten: LINK2, to jest duża szansa, że podejdzie bez przeróbek.

Meade SC 10", SW ED120, SW 80ED, NEQ6 SynTrek, MI G2-4000 + G1-0300 + OAG, Orion SSPro v2 i inne duperele.
moja strona

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kuba, dzięki za wyjaśnienie. Muszę się nad tym zastanowić. Pewnie po zakupie maski w praniu wyjdzie co na prawdę potrzebuje.

Piraniusz, mam dokładnie taki wyciąg. Muszę porównać jak wyglądają pokrętła ostrości w tym czymś i w jakimś Crayfordzie SW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)