Skocz do zawartości

Messierowe Szkice


JWST

Rekomendowane odpowiedzi

Obserwacje i szkic muszę powtórzyć w lepszych warunkach. Nie zaznaczałem gwiazd bo za dużo ich, a żadna jakoś mocno nie wyróżniała się jasnością, więc skupiłem się tylko na wyłapaniu jakichś struktur. Wyszło jak wyszło.

image.jpeg.cf7ac57470852216d5e58680aef43

image.png.8c697cb32837f1f4fdbff799d90266

Przydałoby się mniejsze powiększenie by to lepiej uchwycić.

  • Like 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajne szkice, zapomniałem wcześniej powitać kolejnego szkicującego ,w jedynym aktywnym( tylko na FA) dziale Astroszkice.

Jakie masz niebo?. Bo jak powyżej 6.5mag. to można spróbować złapać most łączący M 110 a M31,oczywiście musi byś super przejrzystość i trzeba trochę pokombinować poruszać telepem,po zerkać ,mnie się udało przez 14" f/4.2 z 30mm okularem (80*) i filtrem No8(jasnożółty),post na ten temat w przygotowaniu...

luneta sześć cali, ef przez pięć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzałem tylko na lightpollutionmap.info, ale trochę to nieaktualne, dane są z 2015

SQM - 21.46 mag./arc sec2

Brightness - 0.281 mcd/m2

Artif. bright. - 109 ?cd/m2

Ratio - 0.640

Bortle - class 4

Muszę się kiedyś zoorganizować i zabrać telepa w bieszczady pod naprawdę ciemne niebo, bo mam niedaleko. A powyższy szkic wykonałem nie mając dobrze oka zaadaptowanego do ciemności, o 23:30 wszystkie latarnie gasną, ale ta jedna jedyna lampa musi się świecić całą noc, a ja mieszkam tuż koło niej, eh ależ to frustrujące...  Na szczęście mam miejscówkę niedaleko, i czasem mogę zabrać tam teleskop z dala od tej @#%$@^ lampy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OO panie !Takie niebo na swoim podwórku to ma może promil wizualowców. przy arktycznym powietrzu to 7mag na lajcie! U nas gmina BOGATA ,dokłada latarni i świeci calutki rok,od zmierzchu do świtu,aż się prosi o balckout...

luneta sześć cali, ef przez pięć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy to dobry pomysł, w każdym razie muszę zapytać o zgodę autorów. 

Myślałem nad wydrukowaniem grafiki z strony ciemneniebo.pl i porozwieszać plakaty w najbliższym mieście i okolicznych wioskach, może akurat komuś dałoby to do myślenia.  O taka:

tablica_oswietlenie_dobre-zle.png

Chociaż i tak największym problemem są latarnie uliczne, a więc trzeba by z gminą rozmawiać.

Edytowane przez JWST
  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapytaj czy może to iść ogólnie eter. Z chęcią bym coś takiego wrzucił i na swój profil na fb i na bloga, a najlepiej to porozsyłał do znanych stron fejsbukowych o ogromnym zasięgu gdzie ludzie cieszą się z każdego zdjęcia astro, a nieświadomi mają ogródki oświetlone tak jak pokazuje prawa strona grafiki. 

  • Like 1

William Optics GT81 IV, Flattener 6IIIA, EQ6R-PRO, QHYEFW 7x36, QHY163M, Astrolink 4 USB + Sky Watcher 150/750, Sky Watcher 254/1200

Astrocherryff ?
alias Wiśnia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostałem pozwolenie żeby użyć grafik u siebie fb. Mało tego. Dostałem zaktualizowaną "broszurę".
 

plakat-oprawy-XOL.png

  • Like 1

William Optics GT81 IV, Flattener 6IIIA, EQ6R-PRO, QHYEFW 7x36, QHY163M, Astrolink 4 USB + Sky Watcher 150/750, Sky Watcher 254/1200

Astrocherryff ?
alias Wiśnia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)