Skocz do zawartości

Teleskop dla 8-latki


Burner82

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie.

Ponieważ moja 8-letnia córka od dłuższego czasu przygląda się niebu (zwłaszcza księżycowi), to postanowiłem, że już czas na pierwszy teleskop.

Wybrałem wstępnie taki model:

https://deltaoptical.pl/teleskop-sky-watcher-bk-909-az3-90-900?from=listing

 

Mieszkamy w mieście, gdzie - wg jednej z map internetowych - jest słabo jeśli chodzi o niebo, najbliższa dobra okolica to jakieś 40 km ode mnie, więc raczej częste wyjazdy odpadają.

Okolica jest raczej oświetlona, aczkolwiek jak wyjdziemy do ogródka, to powinno być nie najgorzej (brak oświetlenia, gdyż dom zasłania ulicę). Domek jednorodzinny.

W związku z tym wydaje mi się, że zostaniemy głównie przy obserwacji księżyca i planet US.

Model z soczewkami, ponieważ chcę uniknąć konieczności regulacji (z założenia to ma być teleskop córki;), poza tym jak poczytałem niektóre wątki związane z kolimacją, to chyba jednak łatwiej wybudować rakietę kosmiczną:)).

Ten model wydaje się być dość łatwy w obsłudze, do tego w miarę mobilny.

Teleskop tylko do oglądania, żadnych zdjęć robić nie zamierzamy.

Trochę mnie zastanawia montaż, widziałem że niektóre opinie mówią, iż jest to słaby element teleskopu.

Nigdy nie używałem teleskopu żeby była jasność:)

Proszę o opinie, wskazówki, zwłaszcza ten montaż mnie interesuje. Nie chciałbym żeby to się tak telepało, że nie da się nic normalnie zobaczyć. Jeśli Waszym zdaniem jest coś odczuwalnie lepszego w wyższej (sensownie wyższej, powiedzmy do 1600 zł) cenie, to chętnie to przeanalizuję.

Chyba o niczym nie zapomniałem.

Dziękuję z góry za potencjalne odpowiedzi i wskazówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, zasadnicze pytanie to czy kupujesz teleskop dla siebie czy dla córki. Jeśli dla córki to może jednak coś z szerszym polem jak sw 80/400 - słaby do planet ale dobry do nauki, łatwiej trafić w obiekty no i tego maluszka az3 spokojnie uniesie. Jeśli to tata ma być głównym użytkownikiem i nastawia się na US to proponuję kupić używane: lepszy montaz np taki (https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=31&t=67879) i jakiegoś małego maka (może być 102, lepszy 127) lub refraktor min 100mm. Kupując używane powinno udać się zmieścić w budżecie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolimacja, zwłaszcza laserem to nic strasznego. Naprawdę.

Kolejna sprawa to kwestia budżetu. Ja osobiście w ciężkie EQ3-2 nie pchałbym się i wolałbym kupić montaż AZ4 na aluminiowych nogach, a jeszcze lepiej na stalowych ale 1,5 cala, a nie 1,75 bo waga jednak idzie w górę. Za to EQ3-2 ma mikroruchy i będzie jej łatwiej obsługiwać, ale sądzę, że w tym wieku musisz być i tak w pełni zaangażowany w obsługę więc to nie będzie stanowiło większego problemu przy AZ4 tylko trochę wprawy, a jednak cena zdecydowanie niższa, a waga o połowę.

Jeżeli chodzi o sam teleskop to skoro nie chcesz Newtona rozważyłbym faktycznie Maka 100 lub lepiej 127. Warto poszukać używanych na forach astronomicznych.

Warto też rozważyć wpsomniane 80/400, ale faktycznie na planetach nie będzie szaleństwa. Może jakiś 100/600 będzie lepszy. 

Ja i tak nie byłbym sobą gdybym, na koniec nie polecił Newtona 150/750 na AZ4 lub Synte 6 calową na donsonie jednak tutaj waga robi swoje...;)

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupuję dla córki, ale sam też będę go używał niejako przy okazji (bardziej chcę zobaczyć, czy córka będzie rozwijać to zainteresowanie, wtedy mogę iść w jakieś lepsze sprzęty; jeśli się okaże, że jednak się jej znudzi, to wtedy ja sobie sporadycznie pooglądam, nie potrzebuję więc sprzętu drogiego na początek; nie chcę też najtańszego, żeby się nie zrazić do obserwacji - dlatego nie biorę pod uwagę urządzeń za powiedzmy 500 zł).

Jeśli chodzi o przenoszenie tego sprzętu, to i tak będzie to po mojej stronie, więc jako tako waga nie jest problemem (myślę o czymś powiedzmy do kilkunastu kg). Bardziej zależy mi na tym, żeby córcia mogła sobie sama przez niego patrzeć, żebym nie musiał cały czas czegoś podtrzymywać lub coś w tym stylu - nieco trudno mi to doprecyzować, bo nigdy nie miałem teleskopu, więc nie wiem jakie problemy przy tym mogą wystąpić.

Jeśli chodzi o używane sprzęty, to raczej przy pierwszym zakupie wolę tego uniknąć - nie mam w jaki sposób zweryfikować poprawność działania tego sprzętu (brak doświadczenia); będę się frustrował, że (na przykład) bardzo źle widać i nie będę wiedział jak sprawdzić, czy to problem używki czy po prostu coś jest źle ustawione. Jestem w pełni świadom, że za nowy sprzęt 'przepłacę' w stosunku do używanego, ale dam radę z tym żyć :)

Mak 102 cenowo jeszcze ok, ale Mak 127 już poza moim zasięgiem. Ponadto oba nie są soczewkowe, więc byłaby potrzeba kolimacji (co do której odczuwam pewne obawy, za dużo wątków przeczytałem na forach z problemami początkujących użytkowników) oraz ewentualnego czyszczenia sprzętu (nie mam wiedzy jak bardzo to się brudzi). Soczewkowy łatwiejszy jest w utrzymaniu zgodnie z tym co wyczytałem.

https://teleskopy.pl/Teleskop-Sky-Watcher-MAK-102/1300-EQ-2-(BKMAK102EQ2)-teleskopy-1473.html ten Mak 102 jest na EQ-2 - to jest dobry montaż czy nie?

Natomiast trudno mi określić różnice (na chwilę obecną, muszę doczytać) między Newtonem a Mak - oba to zwierciadlane (różniące się budową), więc problemy związane z kolimacją i czyszczeniem chyba występują na obu.

N-150/750 (https://teleskopy.pl/Tuba-optyczna-Sky-Watcher-N-150/750-OTAW-teleskopy-2521.html) to już z montażem będzie powyżej 2k, trochę ponadto co sobie założyłem. Poczytam więcej, może warto.

Z kolei Synta 6 (https://deltaoptical.pl/teleskop-sky-watcher-dobson-6), to również zwierciadło, więc wracają moje obawy. Natomiast cenowo wygląda lepiej niż N-150. Sprawia wrażenie solidnego. Opinie bardzo pozytywne.

Może błędnie zamykam się na teleskopy zwierciadlane.

Poprzeglądam zasoby forum i internetu celem sprawdzenia Waszych propozycji.

Dziękuję za Wasze odpowiedzi i jeśli macie jeszcze chęć ustosunkować się do tej wiadomości, to chętnie przeczytam.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozważ to. 

https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_33&products_id=6002&lunety=Teleskop Bresser Messier AR 102 600 Nano AZ z dedykowanym filtrem s onecznym SKU 4702605

Edit.

Dodam 2 zdania za i przeciw. Wczoraj wieczorem było już trochę późno i nie chciało mi się pisać. 

Ten refraktor, to już nie zabaweczka. Porządny kawałek szkła z porządnym wyciągiem. Pokaże piękne punktowe gwiazdy, szeroki kąt (tak z głowy chyba ok. 2,7 stopnia) pokaże piękne pola gwiazdowe w drodze mlecznej, plejady i wiele innych gromad otwartych. Nawet z miasta. Ogniskowa i związana z tym światłosiła pozwoli już korzystać z dobrych, niedrogich, szerokokątnych okularów takich jak erfle nie wprowadzając zniekształceń na obrzeżach w polu widzenia.  Planety też spokojnie można obserwować, co prawda obraz nie będzie tak ostry i szczegółowy jak w MAK-u ale będzie dobrze. Nie można mieć wszystkiego za takie pieniądze.  Brak mikroruchów będzie trochę odczuwalny tylko przy obserwacji planet i Księżyca przy dużych powiększeniach. Myślę że sensowne max to 90-100x i taki należy jeszcze dokupić dobry okular. Montaż zawsze można potem wymienić na taki z mikroruchami gdy się złapie bakcyla. 

Mak 102 przez obstrukcję centralną będzie zbierał tyle światła co refraktor z soczewką 70mm. Sporo mniej. Owszem da lepsze obrazy Księżyca i planet i na tym korzyści praktycznie się kończą. Traci się na jakości obserwowanych samych gwiazd i na wąskim maksymalnym polu widzenia. ok 1 stopień. Przy maku 127 można by już dyskutować ale to już inna cena.  A i sam MAK 127 nie pokaże tak pięknie gwiazd jak ten refraktor. 

Edytowane przez Hamster

MAK 150 Orion, MEADE AC 120/700, ED80

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Hamster napisał:

Rozważ to. 

https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_33&products_id=6002&lunety=Teleskop Bresser Messier AR 102 600 Nano AZ z dedykowanym filtrem s onecznym SKU 4702605

Edit.

Dodam 2 zdania za i przeciw. Wczoraj wieczorem było już trochę późno i nie chciało mi się pisać. 

Myślę że sensowne max to 90-100x i taki należy jeszcze dokupić dobry okular.

Dziękuję za tę odpowiedź. Poczytałem trochę i chyba wybiorę wskazany przez Ciebie teleskop. Jeszcze trochę poanalizuję, ale czuję się przekonany. Wydawało mi się, że ta ogniskowa jest trochę za słaba, ale Twoja opinia mnie uspokoiła.

Mógłbyś mi jeszcze podpowiedzieć jaki okular do tego polecasz? Najlepiej gdyby był na teleskopy.pl, bo mógłbym go dorzucić do zestawu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszą rzeczą jaką musisz kupić będzie zapewne kątówka. Ja do swojego Bressera 127/635 dostałem taki plastikowy badziew, że poleciał od razu do kosza. Polecam SVbony na Shopee mają dobrą cenę a kątówka jest 1 klasa. Choć z Chin z 3 tyg będzie szła. Ew na deltaoptical jest dobra zwykła Sky-Watchera za 119 zł. ale z gorszym mocowaniem okularów (bez clamping ringu) 

https://shopee.pl/Svbony-SV188-Zenith-Mirror-Ukośny-Adapter-1-25-cala-90-stopni-Erect-Obraz-w-pełni-metalowy-do-odblaskowy-teleskopu-i.620535329.14931301435?sp_atk=acd3c4dd-199f-485a-8f74-986c11ae9920&xptdk=acd3c4dd-199f-485a-8f74-986c11ae9920

https://deltaoptical.pl/nasadka-katowa-sky-watcher-lustrzana-90-1-25?from=listing

Najlepsze oczywiście ale 3x droższe byłoby lusterko/kątówka 2''.  Można stosować wtedy szerokokątne/długoogniskowe okulary 2'' do szerokich pól i małych powiększeń, oraz krótkie 1,25''   Zwiększa się też wtedy niestety wagę sprzętu. Ale to może kiedyś. 

Okulary może zobaczę później lub koledzy mają jakieś propozycje. Najważniejsza jest kasa w jakich granicach finansowych można się poruszać, gdybyś mógł podać. 

MAK 150 Orion, MEADE AC 120/700, ED80

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Hamster napisał:

Pierwszą rzeczą jaką musisz kupić będzie zapewne kątówka. Ja do swojego Bressera 127/635 dostałem taki plastikowy badziew, że poleciał od razu do kosza. Polecam SVbony na Shopee mają dobrą cenę a kątówka jest 1 klasa. Choć z Chin z 3 tyg będzie szła. Ew na deltaoptical jest dobra zwykła Sky-Watchera za 119 zł. ale z gorszym mocowaniem okularów (bez clamping ringu) 

https://shopee.pl/Svbony-SV188-Zenith-Mirror-Ukośny-Adapter-1-25-cala-90-stopni-Erect-Obraz-w-pełni-metalowy-do-odblaskowy-teleskopu-i.620535329.14931301435?sp_atk=acd3c4dd-199f-485a-8f74-986c11ae9920&xptdk=acd3c4dd-199f-485a-8f74-986c11ae9920

https://deltaoptical.pl/nasadka-katowa-sky-watcher-lustrzana-90-1-25?from=listing

Najlepsze oczywiście ale 3x droższe byłoby lusterko/kątówka 2''.  Można stosować wtedy szerokokątne/długoogniskowe okulary 2'' do szerokich pól i małych powiększeń, oraz krótkie 1,25''   Zwiększa się też wtedy niestety wagę sprzętu. Ale to może kiedyś. 

Okulary może zobaczę później lub koledzy mają jakieś propozycje. Najważniejsza jest kasa w jakich granicach finansowych można się poruszać, gdybyś mógł podać. 

Rozumiem, że takie coś by mi się bardzo przydało https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=2030&lunety=Nasadka z czka k towa lustrzana 90 2 GSO

300 zł, więc muszę nazbierać. Najwyżej na początku pomęczę się z tym domyślnym, a potem odkupię tę 2" z linku (zakładam że wystarczy żeby to było dwa cale i będzie pasować do planowanego zakupu?).

Co do okularów to chyba wszystko zależy od tego czy te tańsze mają sens. Lepiej kupić 2, 3 droższe niż 5 tańszych ale odczuwalnie gorszych. Myślę że z 200-300 zł mógłbym wydać na okular (widząc rozpiętość cen, to raczej to w ocenie szkolnej 3-, ale na moje potrzeby chyba wystarczy). Może jakiś używek poszukam jak już będę wiedział co bym potrzebował ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak ta kątówka 2" to, to o czym myślałem. Obserwuj giełdę na astromaniak.pl tam można kupić taniej używkę. 

Na tę chwilę polecałbym przyzwoity okular pośredni szerokokątny GSO SV 15mm 68/72st. Na giełdzie się pojawia do do kupienia w okolicach 120zł ew. trochę lepszy WO SWAN 15mm/72 st. też giełda ok 200zł. 

Do planet coś  z zakresu 6-7mm. Najlepiej jakiś lantan Vixena. Starszy model LV czy NLV można trafić za ok 280-300 zł.

A długoogniskowy szerokokątny to 2'' gdy będziesz już mieć kątówkę. 

Może w międzyczasie trafi się kątówka 1,25'' na giełdzie za 50-60 zł od jakiegoś zestawu  MAKA SW, to warto wymienić. Bresser robi fajne tuby ale na akcesoriach oszczędza. Porównując w rękach pod światło tę, którą dodali do mojego refraktora Bressera a starą z MAKa Sky-Watcher 127, to była przepaść. Bez kozery powiem że odbicie światła tego plastikowego badziewia było może na poziomie 70% przy 90% tej od SW. No chyba że coś się zmieniło i się poprawiło, ale sam bez porównania tego nie zauważysz.

MAK 150 Orion, MEADE AC 120/700, ED80

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu masz kątówkę od MAka za grosze: https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=31&t=67640&start=25

Warto zaryzykować nawet gdyby ta od Bressera była jakimś cudem ok. Zawsze można sprzedać. Jeżeli masz zamiar kupić ten refraktor to ją bierz bez zastanowienia.

MAK 150 Orion, MEADE AC 120/700, ED80

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, Hamster napisał:

Tu masz kątówkę od MAka za grosze: https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=31&t=67640&start=25

Warto zaryzykować nawet gdyby ta od Bressera była jakimś cudem ok. Zawsze można sprzedać. Jeżeli masz zamiar kupić ten refraktor to ją bierz bez zastanowienia.

Dziękuję za Twoje zaangażowanie. Wysłałem pm z chęcią zakupu, zobaczymy czy jeszcze ma na sprzedaż:)

Co do pierwszej wiadomości to zapoznam się z tymi okularami i będę szukał na giełdzie:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie myslales o malym MAK Virtuoso? Moze automat dla corki byłby lepszy?

Ps ja kupilem Bresser 102xs/460 i powiem ci ze bajka nawet w kitowym zestawie. Na montażu az gti.  Jest pare rzeczy do wymiany, uzupełnienia. Np szukacz.

 

Edytowane przez martinezx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, martinezx napisał:

A nie myslales o malym MAK Virtuoso? Moze automat dla corki byłby lepszy?

Ps ja kupilem Bresser 102xs/460 i powiem ci ze bajka nawet w kitowym zestawie. Na montażu az gti.  Jest pare rzeczy do wymiany, uzupełnienia. Np szukacz.

 

Nie, w sumie to zamknąłem się od razu w założeniu, że to musi być soczewkowy. Nie ukrywam, że sam zamierzam z niego również korzystać. Poczytam sobie o nim, ale jestem już nastawiony na AR-102/600 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Burner82 napisał:

Nie, w sumie to zamknąłem się od razu w założeniu, że to musi być soczewkowy. Nie ukrywam, że sam zamierzam z niego również korzystać. Poczytam sobie o nim, ale jestem już nastawiony na AR-102/600 ?

Jako były już użytkownik Bressera AR 102-600 mogę napisać że to przyzwoity sprzęt. Jest mobilny i w miarę "uniwersalny". Z tą uniwersalnością trzeba uważać ?. Najlepsze obrazy daje w powiększeniach 20x-40x. Dzięki niemu odnalazłem wszystkie obiekty katalogu Messiera oraz zobaczyłem wszystkie planety naszego układu. Jako światło silny achromat cierpi na aberracje  . Byłem totalnym amatorem i laikiem więc z czasem odkryłem z czym się to tak naprawdę wiąże. Kolorki kolorkami, ale powyżej powiększenia x100 ostrość jest praktycznie niemożliwa do ustawienia ( związane jest to z aberracja sferyczną ) . Nawet powiększenie stokrotne jest już "górną granicą górnej granicy " . Pomaga oczywiście zmniejszenie ilości wpadającego światła przez zastosowanie przysłon. I tak podczas obserwacji  jasnych obiektów robiłem z 102/600 teleskop 50/600. Kiedy nabyłem z ciekawości marketowy sprzęt o parametrach 70/900 przekonałem się ostatecznie o co w tej zabawie chodzi. Tak więc AR 102/600 to sprzęt godny polecenia , najlepiej na wyjazdy pod ciemne niebo do nauki i eksploracji kosmosu. Planety , księżyc , plamy słoneczne ( tylko ze specjalnym filtrem ) też zobaczymy ale pewnych rzeczy nie przeskoczymy.

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie to z racji lokalizacji nastawiam się głównie na planety i księżyc, trochę mnie zmartwiłeś.

 

Zaciekawił mnie ten fragment: Kiedy nabyłem z ciekawości marketowy sprzęt o parametrach 70/900 przekonałem się ostatecznie o co w tej zabawie chodzi.

 

Możesz to rozwinąć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie skoro nastawiasz sie na planety i Ksiezyc to ten refraktor wlasnie mniej sie do tego nadaje. Nie osiagniesz powiekszen rzedu 130 -160x skoro juz przy 100x praktycznie trudno wyostrzyc jak pisze przedmowca. Ze swojego doswiadczenia moge powiedziec ze dla mnie od 100x rozpoczyna sie oglądanie Jowisza i Saturna, a najlepiej jest w okolicach 160x. Obiekty US potrzebują troche poweru [no i seeingu oczywiscie].

W tym 102/600 planetki bedą male , mniejsze od ziarna grochu ,jesli moge sobie pozwolic na takie obrazowe porownanie, moze cos by dal dobry barlow ale to znowu wiecej szkla w torze optycznym i wprowadzi wlasne wady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Burner82 napisał:

W sumie to z racji lokalizacji nastawiam się głównie na planety i księżyc, trochę mnie zmartwiłeś.

Dokładnie jak pisałem, w tej cenie nie ma złotego środka. Jeżeli faktycznie planety i księżyc są priorytetem, to kup jakiś dłuższy refraktor f/10. 

MAK 150 Orion, MEADE AC 120/700, ED80

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to na stronie teleskopów chyba trochę oszukują, bo napisali tam:

"W obserwacjach wizualnych planet i Księżyca sprawdza się bardzo dobrze, ukazując wiele szczegółów powierzchni obiektów Układu Słonecznego. Wśród obiektów Głębokiego Wszechświata, pod ciemnym niebem, pozwala dostrzec setki mgławic z katalogu Messiera i NGC. Optyka w pełni pokryta warstwami przeciwodblaskowymi (MC). "

Do tego podali "Maksymalne użyteczne powiększenie: 200x" - liczyłem, że da się ze 150x z tego wyciągnąć.

Jeszcze tam dali, że 'ocena' obserwacji księżyca i planet to 5/5.

Nie wiem w sumie co teraz zrobić. Albo zaryzykować, że będzie dobrze albo szukać czegoś innego. Eh.

 

   
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Refraktor 102/1000 taki jak ten jest odpowiedni do planet i Ksiezyca https://www.astrozakupy.pl/p/teleskop-bresser-messier-ar-102-102-1000-ota/?gclid=EAIaIQobChMIgNb6lYuI-gIVLgd7Ch24_wAZEAYYBiABEgIVdfD_BwE 

Ten jest bez montazu, trzeba by dokupic osobno i musi byc lepszy niz AZ3 bo to dluga tuba ,razem na pewno przekroczysz zakladany budzet.

Znalazlem jeszcze uzywke 102/600 Meade z duzą iloscia dodatkowych akcesoriow. Tu negocjowalbym mocno cene, bo ogloszenie przewija sie w roznych serwisach i forach od kilku miesiecy

https://allegrolokalnie.pl/oferta/teleskop-astronomiczny-meade-infinity-102600-az3

Mozesz zdradzic z ktorego zakątka Polski jestes?, bo jakby to bylo niedaleko Brodnicy w Kuj.-Pom. to moglibysmy sie umowic na wspolne obserwacje , zobaczylbys jak to wyglada w praktyce.

Opisy teleskopow u dilerow sprzetu zawsze sa troche podkoloryzowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Burner82 napisał:

W sumie to z racji lokalizacji nastawiam się głównie na planety i księżyc, trochę mnie zmartwiłeś.

 

Zaciekawił mnie ten fragment: Kiedy nabyłem z ciekawości marketowy sprzęt o parametrach 70/900 przekonałem się ostatecznie o co w tej zabawie chodzi.

 

Możesz to rozwinąć?

Kupiłem sobie na OLX od pewnej Pani zalegający jej sprzęt. Zapłaciłem za niego parę stówek. Był to Levenhok 70/900 na okropnym montażu paralaktycznym ( nie lubię ich ).

Po paru próbach w terenie okazało się że Księżyc  można super pięknie wyostrzyć nawet tek niespecjalnie drogim sprzętem.  Tutaj moje "wypociny o tym sprzęcie" :

 

A tu tabela która wyjaśnia o co chodzi. Czarne kółko to AR 102/600 a białe to teleskop o parametrach 70/900

ramkax.jpg.gif.2a9ccdef8f0a1d1f5190d4b49e7bba07.gif.4856fc56a8186f9c0f7855bb59d8f954.gif

 

Nie chce mieszać Tobie w głowie. Kiedyś bym doradził inaczej. Teraz jestem nieco bogatszy w wiedzę i napiszę tak:

" Bresser AR 102/600 to świetny teleskop do nauki i poznania kosmosu. Przy małych powiększeniach nauczmy się odnajdywać różne obiekty, ( galaktyki, gromady, mgławice ) dodatkowo pokaże nam obiekty Układu Słonecznego. Jeżeli jednak chcesz się cieszyć przede wszystkim pięknem Księżyca, Słońca czy planet to są na rynku lepsze sprzęty "

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkam na Górnym Śląsku, jakieś 60 km od Katowic, niestety mam do Ciebie za daleko, żeby podjechać na obserwację nieba ?

Podsumowując to wszystko i patrząc na oferty wychodzi na to, że nie ma teleskopu soczewkowego, który by mi dał dobry podgląd na planety i księżyc...

Chyba trzeba albo kupić cokolwiek, bo nie wiadomo jak to wyjdzie (a może być marnie, więc po co przepłacać), albo dozbierać jeszcze grubą mamonę i kupić osobno jakiś wypasiony teleskopu plus osobno montaż, albo zostać przy lornetce. Spodziewałem się, że to będzie skomplikowane, ale nie że aż tak.

Dziękuję Wam serdecznie za Waszą pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Burner82 napisał:

Mieszkam na Górnym Śląsku, jakieś 60 km od Katowic, niestety mam do Ciebie za daleko, żeby podjechać na obserwację nieba ?

Podsumowując to wszystko i patrząc na oferty wychodzi na to, że nie ma teleskopu soczewkowego, który by mi dał dobry podgląd na planety i księżyc...

Chyba trzeba albo kupić cokolwiek, bo nie wiadomo jak to wyjdzie (a może być marnie, więc po co przepłacać), albo dozbierać jeszcze grubą mamonę i kupić osobno jakiś wypasiony teleskopu plus osobno montaż, albo zostać przy lornetce. Spodziewałem się, że to będzie skomplikowane, ale nie że aż tak.

Dziękuję Wam serdecznie za Waszą pomoc.

Ja w swojej okolicy pomogłem nabyć kilka teleskopów początkującym. Zawsze szukałem achromatu 90/900 albo 70/700. Brać z OLX używkę i cieszyć się planetami. Teraz wchodzimy w najlepszy okres na obserwacje Saturna, Jowisza a pod koniec roku Marsa. 400-500 złotych i można patrzeć a jak pasja odpali to nie będziesz patrzył na ceny tylko kombinował skąd kasy nakraść ? . A jak nie odpali to sprzęt idzie dalej nawet za połowę ceny żeby szybko się pozbyć "kurzołapa".

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ewentualnie jeszcze taka opcja:

https://www.astroshop.pl/teleskopy/bresser-teleskop-ac-90-900-messier-exos-1/p,21352

Montaż EQ trzeba się nauczyć go obsługiwać (ciężej trafiać w obiekty, ale jak się złapie to prowadzisz tylko jednym pokrętłem). Więcej gimnastyki przy ustawianiu. Jest opcja, że da się go przestawić w tryb AZ, ale to trzeba dopytać. Mój były EXOS 2 tak stawiałem. Wtedy czeszesz łatwo ręcznie niebo. Nie mam więcej sensownych pomysłów przy obecne ofercie sklepowej.  

MAK 150 Orion, MEADE AC 120/700, ED80

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się skupiasz faktycznie na planetach to bierz Maka 100 lub SCT.

Jeżeli nikt nie grzebał i nie rzucał makiem to trzyma kolimację i nie trzeba kolimować tak jak Newtona.

Skąd jesteś dokładnie? Jastrzębie - Zdrój?

Zanim kupisz spotkaj się lokalnie z ludźmi na obserwacjach to masz szanse zerknąć na różne sprzęty. Może znajdzie się ktoś w Twojej okolicy co będzie miał jakiś interesujący Cię teleskop.

Mam znajomych w okolicach Rybnika i Czerwionki-Leszczyn. Jeden z nich miał Maka, ale chyba już sprzedał. Znajomi jeżdżą na obserwacje w moim kierunku i spotykamy się w Złatnej więc zapraszamy. Niestety u nas goszczą zazwyczaj duże Newtony od 16 do 24 cale, ale może coś się uda mniejszego przywieźć. Ja mógłbym przywieźć 150/750 na AZ4 i pokazać Ci magię kolimacji, która zajmuje 1-2 minut;)

Edytowane przez Setaarius
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, jestem z JZ.

Chyba nie tak łatwo znaleźć kogoś w okolicy - albo tu się tym nikt nie chwali, albo to aż taka zamknięta klika ? Poszukam na forach czy się ktoś ogłasza z okolicy. Tak jak napisałeś zawodowcy to jadą na sprzętach dla mnie cenowo nieosiągalnych ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszukaj spotkań regionalnych w odpowiednim miejscu na forach czyli tutaj, Astropolis lub Astromaniak.

Ostatnio wizual przeżywa lekką zapaść i dużo ludzi robi foto więc tych spotkań jest mniej, ale jeżeli wytrzymasz trochę to coś znajdziesz. Dodatkowo były wakacje i ludzie w rozjazdach.

W każdym razie ja mogę Ci pokazać Newtona którego wspominałem powyżej, ale utwórz poprostu wątki na każdym forum skąd jesteś i że chciałbyś się spotkać gdzieś w okolicy,, gdyby ktoś zechciał pokazać Ci jakieś z interesujących Cię teleskopów i ktoś powinien się odezwać.

Na Śląsku jest dużo ludzi związanych z hobby.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamieszam Ci teraz troche bo nie chciałeś żadnych newtonow ale trafilem na swietne ogłoszenie https://allegrolokalnie.pl/oferta/teleskop-skywatcher-classic-200p

W tej cenie 1000 zł na pewno nie stracisz jak sie nie spodoba w razie odsprzedazy. Ten sprzet bije wspomniane wczesniej refraktory mozliwosciami tak na planetach jak i na DS-ach. Za zaoszczedzone pieniadze kupisz okulary.

Minus- daleko od Ciebie a trzeba by obejrzec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Burner82 napisał:

Nie, w sumie to zamknąłem się od razu w założeniu, że to musi być soczewkowy. Nie ukrywam, że sam zamierzam z niego również korzystać. Poczytam sobie o nim, ale jestem już nastawiony na AR-102/600 ?

Jak szukałem dla siebie to bardziej polecali 102xs/460 niz 600 ze wzgledu na szkła 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)