Skocz do zawartości

Obiekt tygodnia 23.10.2014 NGC 281 (Pacman)


lukost

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Paweł Trybus

NGC 281 bardzo dobrze reaguje też na filtr H-beta. Podczas mojej ostatniej sesji zerknąłem na Pacmana teleskopem 13", w wyciągu Ethos17 z filtrem H-beta właśnie - WOW! Czarne wcięcie widoczne, jak na zdjęciu. Mgławica spora, robi wrażenie nawet w 100-st polu Ethosa, doskonale skontrastowana na czarnym tle nieba. To był mój pierwszy raz z "Pacmanem" (tym na niebie, rzecz jasna), zapewne nie ostatni. Przy najbliższej okazji spojrzę nań lornetą 100mm, ciekawy jestem, jak zareaguje na filtry UHC w okularach 20x.

Łukasz, świetny wybór i świetny opis! Nie chcę zapeszać, ale cykl "Obiekt Tygodnia" ma się coraz lepiej  8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczorajszej nocy podchodziłem kilka razy do PacMana - z lornetkami od 7x50, przez 10x50 po 15-16x70, szukając oczywiście paszczy. Co ciekawe - znalazłem jej ślad.

Zwykle w lornetkach zadowalałem się widokiem regularnego, owalnego pojaśnienia. Tymczasem bardziej wnikliwe przyjrzenie się mgławicy zaowocowało dostrzeżeniem wyraźnego ścięcia pojaśnienia z jednej strony. Bez wątpienia to ścięcie było śladem szerokiego pasa pyłowego widocznego w większych teleskopach i na zdjęciach. Efekt ten był widoczny w zasadzie we wszystkich lornetkach (znacznie wyraźniejszy przy posiłkowaniu się UHC i O-III), z 7x50 włącznie.

Żuchwy co prawda nie dostrzegłem, ale górną szczękę stwora mam zaliczoną :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące później...

Obiekt cały czas jest zdatny do obserwacji - wieczorami Kasjopea wisi jeszcze dość wysoko nad horyzontem. Wczoraj wróciłem zatem do Pacmana z lornetą 15x70, zaopatrzoną w parkę filtrów UHC-s. W rezultacie  mogę zacytować klasyka obserwacji lornetkowych:

(...) podchodziłem kilka razy do PacMana (...) szukając oczywiście paszczy. Co ciekawe - znalazłem jej ślad.

 

Bardzo podobna do Pacmana (wizualnie rzecz jasna) wydała mi się NGC 2174 (zwana Głową Małpy) w Orionie. To też spore, zaskakująco wyraźne pojaśnienie na tle grupki gwiazdek. Warto o nią zahaczyć podczas lornetkowego czesania zimowego nieboskłonu.   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zaczynacie rozmawiać o Waszych obserwacjach to mi się słabo robi... 

Mi z kolei jest słabo gdy piszesz o podłączaniu setek tych różnistych kabelków/adapterów/przedłużek/flattenerów i cholera wie czego jeszcze do magicznych urządzeń, przeznaczonych do astrofoto :P 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam zamiar trochę zbalansować w stronę wizuala. 3/4 sesji astrofoto i tak przesypiam na kanapie albo w fotelu, a samo obrabianie mnie trochę męczy już... Szukam tylko jakiejś sensownego miejsca w okolicy z ciemnym niebem, bo z podwórka to mogę sobie zdjęcia robić, ale nie oglądać Pacmana w 32 milimetrach :)

Wygoda i prostota refraktorka na AZ4 jest idealnym przeciwieństwem zestawu do astrofoto :)

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)