Skocz do zawartości

4 godziny ciemności


JWST

Rekomendowane odpowiedzi

?W związku ze znaczącym wzrostem kosztów energii elektrycznej, a także nieprzewidywalnością jej cen w przyszłości,

miasto zmuszone jest do ograniczenia czasu działania oświetlenia ulicznego.

Od najbliższej niedzieli (11.09) oświetlenie w całym mieście zostanie wyłączane w godzinach od północy do godz. 4 rano? 

 

Szczęście w nieszczęściu. Wiem, że wiele osób dotknie ta zmiana i będzie im sprawiać to kłopot, ale nie będę ukrywał,

że osobiście cieszy mnie ta informacja. Możliwe, że niebo u mnie na wsi będzie niemal jak w Bieszczadach.

A jak sytuacja wygląda u Was? Powyższa informacja pochodzi z miasta Krosno
 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"- Do tej pory na energię elektryczną potrzebowaliśmy z budżetu miasta kwotę ok 13 mln zł. Propozycja ze strony operatorów na rok 2023 jest taka, że musielibyśmy zapłacić ok 88 mln zł. - mówił Witold Wróblewski, prezydent Elbląga na dzisiejszej (7 września) konferencji prasowej."

Co ciekawe 88 mln zł to 1/7 budżetu miasta. Jako że miasto nie może sobie pozwolić na takie wydatki, prawdopodobnie można oczekiwać jakichś środków zaradczych i być może będą wyłączać światło.

Dziwnych czasów doczekaliśmy. Sama idea wyłączania światła szczytna, szczególnie z naszego "egoistycznego" punktu widzenia, ale te powody...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam nie rozumiem paniki ludzi na temat wyłączania świateł w drugiej połowie nocy. Przykładowo w latach 90 o wiele mniej było latarni itd. - nie powodowało to masowych kradzieży i rozbojów. Należy się raczej zastanowić co jest nie tak z dzisiejszym społeczeństwem skoro ludzie boją się wychodzić na dwór, czy przypadkiem to nie jest zwykła niepotrzebna sraczka będąca skutkiem paru lat dobrobytu ?

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powoli wyłączają, choć czytałem, że są miasta gdzie zarówno urzędnicy, jak i mieszkańcy ostro protestują i nie wyobrażają sobie, że może być ciemno.

Mam nadzieję, że będzie efekt kuli śniegowej i po kilku miastach, zaczną kolejne i kolejne, pomimo protestów.

Jak jadę na obserwacje za Oleśnicę, to widzę sporą łunę od oświetlenia skierowanego w górę na zabytki. Żeby chociaż to powyłączali, to może być zauważalnie lepiej.

Artykuły z września a winter is coming...:)

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Prad-Rosnace-ceny-siegaja-do-kieszeni-samorzadow-Zgasna-latarnie-w-miastach-8404245.html

https://www.money.pl/gospodarka/wylacza-lampy-uliczne-o-polnocy-samorzad-podjal-trudna-decyzje-6809049297287712a.html

http://24klodzko.pl/zamkniecie-basenu-wylaczanie-swiatel-na-ulicach-i-oswietlenia-twierdzy-tej-zimy-klodzko-bedzie-szukac-oszczednosci/

Aculon 7x35, Bushnell Legend M 8x42, Nikon Monarch 5 16x56, APM 25x100 ED

SW 102/500

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie ,panowie......spokojnie korzystajcie puki możecie,latarnie to pikuś...ale jak nam zafundują coś takiego w liczbie 100szt( jeden już krąży)??

https://gadzetomania.pl/bluewalker-3-juz-w-kosmosie-satelita-moze-przycmic-wszystko-oprocz-ksiezyca,6811662755793536a

  • Sad 3

luneta sześć cali, ef przez pięć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

No i dzieje się! Od kilku dni na obrzeżach Wrocławia market Liroja Marlena o 21 gasi wszystkie światła i ostatni klienci odjeżdżają z parkingu w ciemnościach ?

A dwa dni temu wracam z budowy do domu i...ciemne ulice:) Obrzeża Wrocławia pogasiły latarnie przy ulicach, osiedlowe prywatne tylko świecą. Nie wiem jak jest w centrum, bo nie bywam wieczorami.

Jeszcze gdyby zaczęli wygaszać częściowo latarnie na wioskach, to nie musiałbym jeździć na obserwy za Oleśnicę.

Może trzeba teraz zmienić strategię i wymuszać na władzach lokalnych oszczędności.  Jak tamci mogą wyłączać, to dlaczego nie my! Tacy bogaci jesteśmy, czy co burmistrzu? To nową ulicę nam zróbcie, jak mamy kasę...

I zaraz zgasną lampy w okolicy...;)

  • Like 5

Aculon 7x35, Bushnell Legend M 8x42, Nikon Monarch 5 16x56, APM 25x100 ED

SW 102/500

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Alice napisał:

Aż mi się przypominają czasy, gdy z podwórka u moich rodziców w mieście 25 tysięcznym po zgaszeniu latarni po północy całkiem sensownie widoczna była Droga Mleczna. Coś pięknego, nawet z miasteczka niebo zachwycało.

W Pruszczu w przejrzyste noce wrześniowe widać cosik zerkaniem. Ale gdyby uliczne latarnie pogasły, byłoby chyba zupełnie nieźle, nawet mimo bliskości Gdańska. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przytoczyłam rozmowę z sąsiadką bo większość ludzi ma takie podejście. Jak maja wybrać jasno czy ciemno zawsze wybiorą jasno.Mówi się że człowiek oszczędny to człowiek rozsądny, tyle że władze centralne, lokalne szukają oszczędności wtedy gdy jest źle, W normalnych czasach nikt się tym nie przejmuje. A gdyby nawet oszczędzano to ta kasa z oszczędności poszła by na nagrody dla samorządowców za oszczędność?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)