Skocz do zawartości

Sky- watcher 200/1200 jakie soczewki i filtry dodatkowe?


BRICO

Rekomendowane odpowiedzi

Witam jestem zielony w temacie jeśli jest już takie pytanie proszę o przekierowanie mnie do wątku .Mam pytanko w komplecie dostałem okulary 10mm oraz 25mm.Jakie mogę jeszcze skompletować....? i jaką soczewkę Barlowa dokupić max 2x,3x,czy,5x i czy ten 5x nie będzie za duże powiększenie które nie podoła temu sprzętowi?
No i na początek jakie filtry można zakupić(najczęściej używane).
Zapomniałem dodać że zamierzam pobawić się w astrofotografię.Pozdrawiam. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serdecznie witamy na Forum i gratulujemy kupna znanego i lubianego teleskopu !

Jak jesteś początkujący, to przede wszystkim nie spiesz się z zakupami i staraj się jak najwięcej obserwować tym, co już masz.
To pomoże Ci zdobyć doświadczenie i lepiej będziesz wiedział co najbardziej by się jeszcze przydało.
Na początek skup się na lepszych okularach. Wpisz w wyszukiwarkę "okulary synta 8" i masz czytania na miesiąc.
Szybko też zrozumiesz, dlaczego nie podaję Ci tu żadnych konkretnych propozycji.

O filtrach pomyślisz, jaki będziesz miał już jakieś lepsze okulary.
A rozważania nad Barlowami zostaw sobie na sam koniec.
Niektórzy obserwują już dziesięciolecia i dalej się zastanawiają, czy w ogóle potrzebują kupić Barlowa.

W międzyczasie możesz też sobie wrzucić w wyszukiwarkę "astrofotografia synta 8".
 

Edytowane przez Mareg
  • Like 1

Taurus T300, OO VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@BRICO Jakiś rok temu byłem w tym samym miejscu co ty - pojawiła się synta 8 a naprzeciwko ja - nie wiedzący nawet jak to obsłużyć. Coś tam pobieżnie poczytałem, podrapalem się po głowie i wymyśliłem, że potrzeba więcej sprzętu. Zakupiłem okulary, które by dały największy zoom, Barlowa do tego, aby oglądać kratery na Neptunie ? itd. No i potem pojawilo się rozczarowanie - planety jakieś takie niewyraźne, gwiazdy to dalej gwiazdy, a mgławic to wogole nie było - oszukali mnie!

Potwierdzam wszystko co @Mareg napisał - pobaw się najpierw tym co masz, poznaj swój sprzęt, swoje niebo - abyś wiedział kiedy i czego można szukać. Poczytaj o maksymalnym użytecznym powiększeniu, ale też o seeingu. O tym, jakie powiększenia do jakich obiektów są potrzebne - wtedy będziesz wiedział jakich okularów potrzebujesz i czy obecne ci nie wystarczają (na razie mogą być ok). Powodzenia.

P.S. Barlow w moim przypadku był na razie najbardziej chybionym zakupem ?

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okular 10mm z zestawu jest dosc slaby i mozesz dokupic np. niedrogi Vixen NPL 10mm. Da Ci w tym teleskopie 120x co jest dobrym powiekszeniem na srednie warunki seeingowe.

Barlowa nie kupuj, musialby byc naprawde dobrej jakosci, przecietny wprowadzi wlasne wady, ogolnie  zdegraduje obraz.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wskazówki i uwagi.Oto chodzi aby ktoś co już wie lub miał taki dylemat doradził by ograniczyć wydatki przynajmniej na początek.

 a jeszcze tylko ....Wszystko ok tylko od tygodnia jak mam teleskop nie miałem okazji go przetestować bo ciągle chmury ...Porażka coś tam próbowałem ale np księżyc był ciągle zasłaniany przez niskie chmury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki stan rzeczy niestety trzeba przyjąć do wiadomości i przetrawić - to jest sport dla cierpliwych. Ja po zakupie miałem okazję poobserwować dopiero po około miesiącu. Myślałem, że to moje wrodzone szczęście, ale jak później poczytało się fora, to się okazało, że to taki standard, że z nowym sprzętem dostaje się zachmurzenie 100%. Wytrwałości ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.09.2022 o 12:31, bigwolk napisał:

Taki stan rzeczy niestety trzeba przyjąć do wiadomości i przetrawić - to jest sport dla cierpliwych. Ja po zakupie miałem okazję poobserwować dopiero po około miesiącu. Myślałem, że to moje wrodzone szczęście, ale jak później poczytało się fora, to się okazało, że to taki standard, że z nowym sprzętem dostaje się zachmurzenie 100%. Wytrwałości ?

Tak było i w moim przypadku akurat w tym dniu co zakupiłem SM przyszło załamanie pogody a wcześniej przez ok 2 tyg piękne gwiaździste niebo i tylko lornetkę miałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)