Skocz do zawartości

Zakup pierwszego poważnego okularu (explore scientific 11 mm 82°)


Samurai

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Od około dwóch miesięcy posiadam moją 10 calową Syntę na dobsonie. Myślę o zakupie okularu, który nadawałby się zarówno do obiektów DS oraz planet. Na celowniku mam okular explore scientific 11 mm 82°. Jakie jest wasze doświadczenie z tym okularem? Czy będzie się nadawał do planet oraz DS-ów?

 

Sky-Watcher Dobson 10, lornetka StarLight 15x70, Camrock TH70, filtr polaryzacyjny regulowany 1-40% 1,25" ES

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie do wielu zastosowań często najlepsze będą okulary Ortho ? ale mają dużo ograniczeń zatem idąc tradycyjną linią, która dla większości jest najlepsza to:

1. Moim zdaniem okulary które sprawdzą się zarówno do planet jak też DS w okolicach interesującej Cię ogniskowej to Pentax XW 10mm lub Tele Vue Delos 10mm jednak ich cena jest już znacząca, ale to okulary docelowe.

2. Jako lepszy od ES ja wybrałbym Baader Morpheus 12,5mm lub 9mm.

3. ES-nie są złe dla początkujących. Powinieneś być zadowolony. Ja dozbierałbym do Morpheusza lub polował na używanego.

4. Ogniskowa w okolicach 11mm, którą chcesz kupić nie będzie typowo planetarna i może Ci brakować czasami powiększenia zatem dokupiłbym pomimo ES lub Morpheusza jakieś Ortho o mniejszej ogniskowej. Najtańszy Baader Classic Ortho 6mm jest dość przyzwoity, ale możesz szukać czegoś lepszego.

5. Zanim kupisz Ortho poczytaj o ich małym polu i odsunięciu źrenicy. Mnie osobiście to nie przeszkadza, ale wielu osobom tak.

6. Zerknij na ten wątek bo tutaj masz trochę propozycji okularów do planet 

https://www.astropoludnie.pl/viewtopic.php?f=19&t=1651&p=10938&hilit=Planet#p10938

 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za Twoją opinię. Miałem już kupować wspomniany okular explore scientific 11 mm 82°, ale cena podskoczyła, dlatego zacząłem szukać innych okularów w okolicy 750 zł. Za około 760 zł czasami na giełdzie widziałem, że można znaleźć okular Vixen LVW 13 mm. Widziałem dobre opinię o tym okularze, a jakie jest wasze doświadczenie z tym okularem? Jak wypada w porównaniu do explore scientific 11 mm 82°?

Sky-Watcher Dobson 10, lornetka StarLight 15x70, Camrock TH70, filtr polaryzacyjny regulowany 1-40% 1,25" ES

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem ES11 82st i jest on raczej mało wygodny. Trzeba jednak mocno oko wtykać aby osiągnąć to szerokie pole. Bez dwóch zdań wolałbym wygodniejszego lantana LVW 13. Dodatkowo Vixen będzie miał mniejszy własny chromatyzm.  

Edytowane przez Hamster
  • Like 1

MAK 150 Orion, MEADE AC 120/700, ED80

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Samurai napisał:

A jak wygląda okular ES 11 mm pod względem optycznym?

Ja należę do tych nielicznych chyba osób, które nigdy jakimiś wielkimi wielbicielami ES nie byli. Gwiazdki w nich są moim zdaniem trochę plackowate, a cały obraz ma żółtawy zafarb.

Dla mnie LVW i Morpheusze to co najmniej półka wyżej niż ES.

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Setaarius napisał:

Ja należę do tych nielicznych chyba osób, które nigdy jakimiś wielkimi wielbicielami ES nie byli. Gwiazdki w nich są moim zdaniem trochę plackowate, a cały obraz ma żółtawy zafarb.

Dla mnie jest wyjątek w ES-ach. 24/68st jest bardzo dobry i na prawdę niewiele ustępuje Vixenowi LVW 22. Ale gdybym miał wybrać to zostawiłbym sobie oczywiście LVW. 

Dodam jeszcze, że taki ES 24 nie daje sobie rady w światłosilnych teleskopach takich jak f/5 w f/5.8 jest już cacy a LVW bez problemu ostry do samej krawędzi podobno nawet w f/4.5. 

Edytowane przez Hamster
  • Like 1
  • Thanks 1

MAK 150 Orion, MEADE AC 120/700, ED80

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po przeczytaniu wielu wątków na różnych forach oraz dzięki waszej opinii, ostatecznie zdecydowałem się na okular Vixen LVW 13 mm, zamiast ES'a 11 mm 82 (wygoda obserwacji jest dla mnie naprawdę ważna). Teraz tylko muszę być cierpliwy i poszukać ten okular na różnych giełdach astronomicznych, bo nowego nie da się już kupić ?

Sky-Watcher Dobson 10, lornetka StarLight 15x70, Camrock TH70, filtr polaryzacyjny regulowany 1-40% 1,25" ES

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, Samurai napisał:

Po przeczytaniu wielu wątków na różnych forach oraz dzięki waszej opinii, ostatecznie zdecydowałem się na okular Vixen LVW 13 mm, zamiast ES'a 11 mm 82 (wygoda obserwacji jest dla mnie naprawdę ważna). Teraz tylko muszę być cierpliwy i poszukać ten okular na różnych giełdach astronomicznych, bo nowego nie da się już kupić ?

Z tą wygodą to też jest kwestia indywidualna. Mi nigdy nie przeszkadzało to, że muszę w ESach oko blisko "doklejać". Ja zacząłem historię ESów od uniwersalnego 14 mm 82, mam też 24 mm 68. Nie planuję się ich pozbywać, bardzo je lubię;) Może wypad z kimś kto ma szkiełka, żeby samemu spróbować co będzie Ci wygodne?

Edytowane przez eszetka
  • Like 1

Synta 8", Nikon Action Ex 10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadałem ES-y  8,8 / 11 / 14 i złego słowa o nich nie powiem. Znakomite okularki za przystępną cenę a 11 mm jest chyba najbardziej uniwersalny - dlatego chciałeś go kupić. Miałem LVW 8 i to była porażka ( chyba wersja długa ).Nie kupiłem ale był u mnie na testach. ES-y dają zimny ale ostry obraz w porównaniu z LVW a co do tego przyklejania oka ? - mnie to pasowało.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem LVW 3,5mm(14"f/4,5mm) był to najostrzejszy okular jaki miałem, ustepował jedynie orciakom(Fujiyama) i TOE Takahashi. W końcu to Vixen ,a nie jakiś kitowy, zagazowany esiok...

Edytowane przez Erik68
  • Like 1

luneta sześć cali, ef przez pięć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że ile osób tyle opinii. Co pokazuje, że pewnie okuary są na podobnym poziomie. Dlatego kupię napewno jeden z nich, jeśli chodzi o ES-y to gdy przyjdzie czas ulepszyć okular o ogniskowej z przedziału między 24 a 30, to będę chciał wypróbować szerokie pole (82) jakie oferuje Explore Scientific. Może wtedy skłoni mnie to do wymiany LVW na ES-a 11 mm.

Sky-Watcher Dobson 10, lornetka StarLight 15x70, Camrock TH70, filtr polaryzacyjny regulowany 1-40% 1,25" ES

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Jestem nowy . Odgrzewam temat po 2 latach . Problem z takim doradztwem jest taki jakby porównywać SUV-a Lexusa do SUV-a DACI .  I to i tamto się toczy  ale ta cena właśnie ? No właśnie cena . ES to ok 750 zł  LVW od 1000zł . Kupmy teraz z 5 -6 okularków a koszty  ,,trochę " wzrosną . To może porównajmy ES - a i LVW do TV Ethos (ok 6000 zł ) . Ja także szukam jakiś fajnych okularków bo właśnie nabyłem okazyjnie 3 miesięcznego 8" . Jako nowicjusz nie wiem jak się rozwinie moje hobby do którego wróciłem  po 40 latach . Nie chciałbym wywalać kupę kasy za kilka okularków do teleskopu  za 1000 zł . No może później  bo marzy mi się kopuła . Lexusem także nie jeżdżę . Jeżeli  robimy porównania , to róbmy to w jakiejś klasie cenowej . Nie chcę być niegrzeczny i zrazić kolegów ale porównujmy okulary w przedziale ok 800zł . Myślę , że to wtedy jakiś sens będzie miało .  A może kolega  Samurai niech określi w jakich widełkach cenowych powinniśmy się poruszać ? bo skoro miał na celowniku ES 11mm to widocznie w takiej klasie cenowej czegoś potrzebował .

            Czarnego czystego nieba kolegom życzę .

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)