Skocz do zawartości

Ciemne obszary na zdjęciu w metodzie afokalnej (okularowej)


Rafał 123

Rekomendowane odpowiedzi

Witam
Prośba o pomoc.

W projekcji afokalnej (okularowej), gdy użyję okularu 20mm + aparat kompaktowy (bez zooma), to na zdjęciach
pojawiają się ciemne obszary (zaznaczone na żółto).
Gdy w aparacie ustawię dodatkowa zoom na np. 2 lub 3 to ten efekt znika.

Staram się ustalić przyczynę takiej sytuacji, aby jeżeli to możliwe ją wyeliminować.

Dlaczego pojawiają się te ciemne obszary?

Może jest to przyczyna kolimacji teleskopu?

Czy moja kolimacja (zdjęcie) jest do poprawy?
 
Prawdopodobnie jest to nie osiowść obiektywu aparatu z okularem teleskopu (ale nie jestem tego pewien).
 
Ale, czy ten ciemny okrągły obszar to efekt pająka?

Bardzo często mi się zdarza robić zdjęcia na zoomie 2-3.
W takim razie nie ma sensu tego poprawiać bo powiększam jasny obszar.
Gdyby ten ciemny obszar okrągły był na środku, to przy zoomie byłoby gorzej z jasnością.
 
Proszę o wasze kometarze.

Pozdrawwiam

post-3515-0-95704500-1414398469_thumb.jp

post-3515-0-30178100-1414398477_thumb.jp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolimacja jest ok,a co tych plam,to spróbuj oddalić trochę aparat od okularu.

Nie jestem fachowcem w tej dziedzinie,ale próbowałem kiedyś i miałem podobny efekt.

Daj znać czy miałem rację.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SYNTA 14,pełnoaperturowy ND5, Scopos 30mm, SW UWA  13 / 8 / 5 mm 70*,Pentax XW 7 mm,ATM okular.18 mm 120* i 55 mm 68*, Barlow GSO ED 2X,SM 20x80, DO SL 15x70,10 x50,2,5x25,Canon EOS 450D, polaryzacyjny zmienny,księżycowy 2"-13%,,Orion UB 2".OIII 2",kolorowe Meade 4000, i Wielkie Marzenie o wielkim teleskopie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://www.facebook.com/pages/Astronomia-S%C5%82upsk/866502086751044

https://www.facebook.com/groups/199415933741016/

PTMA - W-wa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Witam
Do Syriusza: sprawdzę, dzięki.
 

Mój teleskopik to synta 6 150/750.
Źrenica wyjściowa = ogniskowa okularu/światłosiłę teleskopu.

Gdy zakładam okular 20mm to mam źrenicę wyjściową 4mm.

Aparat kompaktowy ma:
? ogniskową 5-25 mm
? światłosiła odpowiednio f/2,8-f/6,9
Co oznacza, że źrenica wejściowa aparatu wynosi od 5/2,8 ? 1,78 mm do 25/6,9 ? 3,62 mm.

Może nie mam odpowiedni dobranego aparatu do okularu?

Nie wiem też, czy należy dodać źrenicę wyjściową teleskopu do źrenicy wyjściowej aparatu.
Jeśli tak, to przekraczam 6mm i stąd ten efekt ciemnych obszarów od pająka i krawędzi lustra.

Może źrenica wyjściowa powinna teleskopu i aparatu powinna być taka sama?

Może suma ogniskowych okularu i aparatu podzielona przez sumę światłosił powinna być<6mm?

A może mamy tu tyle zmiennych, że trudno coś wyliczyć i trzeba dobrać okular do aparatu metodą prób i błędów?

A może odpowiednim okularem do tego aparatu jest okular z ogniskową pomiędzy 10-15mm?

Proszę o komentarze.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak pisałem,nie jestem w tej dziedzinie fachowcem a nawet amatorem,spróbuj choćby na obiektach dziennych.

 

A odpisałem bo kiedyś miałem podobny problem,oddaliłem aparat i było ok.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SYNTA 14,pełnoaperturowy ND5, Scopos 30mm, SW UWA  13 / 8 / 5 mm 70*,Pentax XW 7 mm,ATM okular.18 mm 120* i 55 mm 68*, Barlow GSO ED 2X,SM 20x80, DO SL 15x70,10 x50,2,5x25,Canon EOS 450D, polaryzacyjny zmienny,księżycowy 2"-13%,,Orion UB 2".OIII 2",kolorowe Meade 4000, i Wielkie Marzenie o wielkim teleskopie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://www.facebook.com/pages/Astronomia-S%C5%82upsk/866502086751044

https://www.facebook.com/groups/199415933741016/

PTMA - W-wa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
Jeśli okular (zbiór kilku soczewek) potraktujemy jako jedną soczewkę o ogniskowej f1,
a aparat kompaktowy (dwie soczewki) jako soczewkę o ogniskowej f2, które są od siebie osunięte
o odległość d, to układ takich soczewek ma ogniskową wyrażoną wzorem (rys1).

Mój okular ma ogniskową 20mm, a aparat (bez zooma 25mm), odległość między soczewką okularu
a soczewką aparatu oszacowałem na 33mm.

Dla tych danych ogniskowa okularu z aparatem wynosi f=42mm.

Dla tej "nowej" ogniskowej układu soczewek źrenica wyjściowa wynosi 42mm/5=8,3mm, a nie powinna przekroczyć 6mm.

Rozwiązanie tej sytuacji to:

1)Zmienić okular 20mm na okular o ogniskowej około 12mm (podpowiedź kolegi Hamal),
2)Ustawić zoom w aparacie na 2 lub 3 (co spowoduje zmniejszenie ogniskowej aparatu) (podpowiedź kolegi Hamal)
3)Metoda prób i błędów, bo jest za dużo zmiennych (podpowiedź kolegi Hamal)
4)Odsunąć trochę aparat od okularu (podpowiedź kolegi Szklarz)

 

I tutaj podpowiedź kolegi Szklarza nie zgadza mi się ze wzorem.

Nie wiem czy ten wzór ma tu zastosowanie i być może Szklarz ma rację.

Uważam, że nikt nie wie wszystkiego i próbuję zasięgać opinii jak największej liczby osób.

Podany przeze mnie wzór jest wzorem dla układu cienkich soczewek.
Ponieważ okular i aparat stanowią zbiory soczewek jest on tylko przybliżeniem tej sytuacji


Pozdrawiam i proszę o komentarze.

post-3515-0-38885200-1416430824.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego ja również nie jestem dobry w tych przeliczeniach i spróbował bym metody prób i błędów najpierw w fotografii dziennej aby ustalić właściwy kierunek, a później w astro (np na księżycu czy innych jasnych obiektach) w celu uzyskania perfekcji. Będzie to metoda o wiele szybsza niż czekanie na wzór. Koledzy są zapewne pochłonięci ważniejszymi sprawami a Ich milczenie należy odczytać jako zachętę do samodzielnego rozwiązania problemu. Życzę powodzenia Waldek.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem podobny problem z cyfrówką w projekcji - obrys okularu. Robiłem fotki w okularach 10mm i 25mm nawet z barlowem - nie byłem zadowolony z efektu i przeszedłem na lustrzankę w ognisku. Jak dobrze pamiętam to korygowałem to zoomem (- aparat miał optyczny 20X).

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Napisano 18 listopad 2014 - 05:29

Nie rozumiem pojęcia: obrys okularu.

Proszę o wyjaśnienie."

 

Odsuń jeszcze aparat od okularu to zrozumiesz o co mi chodzi... Jesli odsuniesz go jeszcze bardziej na wyświetlaczu zobaczysz cały okular, nieco zblizysz, na wyświetlaczu zobaczysz tylko obrys okularu, gdy podciągniesz zoom, obrys wyjdzie poza kadr... i  na wyswetlaczu aparatu masz obraz który widzisz w teleskopie...

M_j_Wszechswiat_Baner.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
Przetestowałem efekt z ciemnymi obszarami w ciągu dnia na odległym o 100m bloku.
Zdjęcia były robione przez zamknięte okno.

Zdjęcie 1 to ciemny obszar (prawdopodobnie lusterko wtórne) uzyskany z okularem 25mm i przykręconym
aparatem kompaktowym bez zooma. Obiektyw aparatu był ustawiony najbliżej jak się da od okularu teleskopu.

Zdjęcia 2,3,4, i 5 są wykonane z okularem 25mm i stopniowo oddalanym aparatem od niego.

Poniżej film, na którym aparat jest stopniowo oddalany od okularu 25mm.

http://youtu.be/QOfG0UyhE8g

Wnioski:
Im dalej jest odsunięty aparat od okularu 25mm jest coraz gorzej. Aczkolwiek w pewnym momencie,
zaraz na początku oddalanie jest niby trochę lepiej. Ale jest to bardzo ulotna chwila.

Na zdjęciu 6 mamy okular 25mm i najbliżej niego ustawiony aparat z zoomm x2 -> ciemne obszary znikają.

Na zdjęciu 7 jest okular 10mm z blisko ustawionym aparatem bez zooma.

Wydaje mi się, że najlepiej jest zwiększyć zoom w aparacie na x2 z okularem 25mm.

Pozdrawiam i proszę o komentarze.

post-3515-0-87116600-1417163191_thumb.jp

post-3515-0-31316300-1417163197_thumb.jp

post-3515-0-20745500-1417163202_thumb.jp

post-3515-0-19659600-1417163206_thumb.jp

post-3515-0-47029400-1417163210_thumb.jp

post-3515-0-69189700-1417163214_thumb.jp

post-3515-0-46383800-1417163219_thumb.jp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)