Skocz do zawartości

AZ-GTi problem z zasilaniem.


adamer

Rekomendowane odpowiedzi

Od jakiegoś  czasu mam ten montaż.  Działa  świetnie  z akumulatorkami i zasilaczem. 

Kupiłem ostatnio jump starter  z funkcją  powerbanku o sporej  pojemność 20AH. 

Problem  w tym że  po podłączeniu łączy się zarówno z apką Syn Scan Pro jaj i Sky Safari 6 Plus, ale nie  mogę  sterować  teleskopem. 

Po odłączeniu powerbanka i tym samym przejściu na baterie wewnętrzne sterowanie  jest poprawne. Sprawdziłem  polaryzację jest poprawna, plus na środku.  Może  problem tkwi  w zbyt wysokim napięciu  ? Urządzenie daje 12-16V , mierzone to 15,2V.

Z poprzedniem powerbankiem działał. Czy można  wpiąc coś  pomiędzy  jumpstarter a montaż  co obniżałoby napięcie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15,2 V to zdecydowanie za dużo. Montaż ma fabryczne ograniczenie do 14 V.

Na innym zasilaniu działa prawidłowo?

Tu była kiedyś jakaś stopka, ale nie nadążała za zmianami sprzętowymi...

------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pogodnego nieba życzę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie jakąś przetwornicą step-down, ale niech wypowiedzą się mądrzejsi ode mnie

Tu była kiedyś jakaś stopka, ale nie nadążała za zmianami sprzętowymi...

------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pogodnego nieba życzę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardziej myślałem o czymś takim: https://allegro.pl/oferta/zasilacz-przetwornica-dc-dc-cc-step-down-300w-8a-10180229940

Ewentualnie poszukaj czegoś o mniejszym prądzie, bo 8A to sporo. 3A myślę, że wystarczy

Tu była kiedyś jakaś stopka, ale nie nadążała za zmianami sprzętowymi...

------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pogodnego nieba życzę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega @cyberboss dobrze mówi ?Także myślę, że mniejszy wystarczyłby, np. taki.
Dokupić małą obudowę, odpowiednie gniazdko z jednej strony, przewód z odpowiednią wtyczką z drugiej strony, ustawić potencjometrem na 12V i będzie hulać.
Wspomniany regulator obrotów daje impulsy PWM - to dobre dla silnika. Po podłączeniu montażu pewnie można byłoby dawać nim dymne znaki. ?
A czy jumpstarter nie ma gniazdka takiego jak do zapalniczki samochodowej? Może tam jest (albo powinno być) 12V. Wtedy wystarczyłby sam przewód z wtyczkami: z jednej strony od zapalniczki a z drugiej do montażu.

Na co komu niebo bez gwiazd?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta przetwornica z linku cyberbossa bardziej mi odpowiada,  bo podłączenie nie wymaga lutowania  ;-)

Na dodatek nadał by się też do wspomnianej pompki do SUPa, tam jest 150W.

Jumpstarter ma dwa wyjścia  12-16V,  dodana jest też  przejściówka z gniazdem zapalniczki.

Znalazłem jeszcze coś takiego 

https://www.gotronik.pl/zasilacz-stabilizator-napiecia-12v-7812-p-5705.html

Też  pewnie by się nadało. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten ostatni raczej nie, bo to maksymalnie może 1A dać, to z biedą na montaż starczy. 

Impulsowy będzie lepszy, tylko trzeba pamiętać, że regulatory impulsowe step down muszą mieć napięcie wejściowe 1-1.5V wyższe od wyjściowego. Czyli jak ustawisz na nim np 12V na wyjściu, a na wejściu rozładowany powerbank da np 12V, to na wyjściu regulatora będzie 10.5 - 11.0 V, bo więcej nie da rady. Są konstrukcje step down z minimalnym spadkiem, ale wśród popularnych raczej nie ma.

Żeby zawsze na wyjściu było tyle ile jest ustawione, to trzeba będzie dać regulator boost-buck, np https://www.gotronik.pl/przetwornica-napiecia-dc-0-5v-32v-4a-50w-p-9215.html albo https://allegro.pl/oferta/przetwornica-napiecia-dc-0-5-30v-4a-50w-buck-boost-12382989576 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na montaż  starczy, do pompki 110W pewnie będzie za mało,  ale ona po kilku próbach  w końcu  startuje bezpośrednio  z jumpstartera. Tylko nie jestem  pewien czy nie padnie z powodu napięcia. 

Gotronik zasugerować  taką 

https://www.gotronik.pl/przetwornica-napiecia-dc-0-8v-33v-5a-80w-p-6455.html

Też  może być za słaba do pompki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajna, bo w obudowie. Wystarczy dorobić gniazda, żeby za każdym razem nie wkręcać i wykręcać przewodów.

Tylko, jak potrzebujesz tego jeszcze do rozrywek akwafluwialnych, to i tak Cię nie ratuje...

Ewentualnie mała (~3A) boost-buck do montażu i mocniejsza (>8A) impulsowa do pompki.

Tu była kiedyś jakaś stopka, ale nie nadążała za zmianami sprzętowymi...

------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pogodnego nieba życzę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, cyberboss napisał:

Ewentualnie mała (~3A) boost-buck do montażu i mocniejsza (>8A) impulsowa do pompki

Jeszcze sprawdzę w lokalnym sklepie z elektroniką.  Jak nie to kupię tę  8A z Twojego  linku.  Z pompką będzie  działać,  a montażowi  nie  będzie chyba przeszkadzać "zapas mocy".

Najchętniej zleciłbym komuś złożenie tego do kupy,  nie udało  mi się jeszcze  znaleźć  gniazd DC 2,1x5,5mm z podłączeniem bez lutowania , które kiepsko mi idzie  ;-(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już myślałem, że  znalazłem czego potrzebuję,  ale jeden ze sprzedawców tej przetwornicy 

https://allegro.pl/oferta/257-przetwornica-dc-dc-step-down-cc-cv-300w-8a-9382404944

w opisie podaje napięcie wyjściowe przetwornicy musi być co najmniej o 5V niższe od wejściowego

Inni sprzedawcy o tym nie wspominają. Oznaczało by to , że w moim przypadku to nie zadziała  :-(

Jeszcze  małe sprostowanie.  Podawałem,  że mierzone napięcie  to 15,2V, to się  zgadza przy 50% naładowaniu jumpstartera. Przy  100% jest 16,3V .

 

Edytowane przez adamer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Kupiłem tę przetwornicę. Po odpowiednich ustawieniach montaż działa prawidłowo z SynScan Pro.

Pojawił się jednak inny problem. Nie mogę połączyć go z Sky Safari. Pojawia się komunikat. Oczywiście dzieje się tak  niezależnie od zasilania. Zrobiłem aktualizację,  ale to nie  pomogło.  Obecnie mam wersję 6.8.6.16

Co robię nie tak ?

Zmieniłem adres IP 4.2 na 4.1 nic nie pomogło. 

Screenshot_20221010_193642_SkySafari 6 Plus.jpg

Screenshot_20221010_193600_SkySafari 6 Plus.jpg

Edytowane przez adamer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)