Skocz do zawartości

Zakup teleskopu


Ben.t

Rekomendowane odpowiedzi

Witam szanowne grono grupowiczów. 

Wiem, że zapewne co chwila przewija się taki temat, ale chodzi mi o porównanie konkretnych teleskopów, chodzi mi o:

Skywatcher Dobson telescope N 254/1200 Skyliner FlexTube BD DOB GoTo
Oraz:

Orion Dobson telescope N 254/1200 SkyQuest XT10i IntelliScope DOB. PUSH to

Oba teleskopy mają porównywalne parametry, ale cena znacznie się różni. Zależy mi na teleskopie z naprowadzaniem. Nie jestem pewien, który wybrać. Skłaniam się bardziej ku Skywatcher, ale za kwotę zaoszczędzoną przy zakupie tego drugiego, mógłbym zakupić jakieś okulary. Zastanawiam się tylko czy nie jest to pozorna oszczędność, która wpływa na jakość samego teleskopu, jak i obserwacji. 

Pozdrawiam 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnica w cenie wynika głównie z różnicy pomiędzy pełnym GoTo (Skywatcher) i samymi enkoderami (Orion). Pełne GoTo umożliwia wybranie obiektu na pilocie i teleskop sam obraca się do wybranej pozycji. Enkodery pokazują jedynie położenie teleskopu, albo w którą stronę należy go obracać do wybranego obiektu, ale samo naprowadzanie jest ręczne. Pełne GoTo też umożliwia śledzenie obiektu podczas obserwacji. 

  • Thanks 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, jolo napisał:

Różnica w cenie wynika głównie z różnicy pomiędzy pełnym GoTo (Skywatcher) i samymi enkoderami (Orion). Pełne GoTo umożliwia wybranie obiektu na pilocie i teleskop sam obraca się do wybranej pozycji. Enkodery pokazują jedynie położenie teleskopu, albo w którą stronę należy go obracać do wybranego obiektu, ale samo naprowadzanie jest ręczne. Pełne GoTo też umożliwia śledzenie obiektu podczas obserwacji. 

Ok, dzięki za odpowiedź. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, jolo napisał:

To jeszcze byśmy musieli znać odpowiedzi na pytania z pierwszego postu w wątku https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/3280-wszystko-to-co-przed-zakupem-teleskopu-powinienem-wiedzieć/  - co, gdzie, skąd, kiedy, itp ? 

1. Mieszkam na obrzeżach małego miasta. 

2. Konstrukcja na pewno Newton 8 lub 10 cali z goto 

3. Oglądał będę głównie z ogródka, czasem spoza miasta i specjalnych miejscówek do obserwacji. 

4. Na pewno będę chciał oglądać DS. 

5. Mój budżet to ok. 7 tys. zł. 

Wiem, że Dobson niezbyt się nadaje na asteofoto, ten ośmiocalowy na EQ5 na pewno się nada. Mnie chodzi głównie o wizuale, może z czasem też foto. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)