Skocz do zawartości

GSO N-203/1000 M-CRF OTA


lulu

Rekomendowane odpowiedzi

Świetnej jakości rura f/5 z chłodzonym lustrem 1/8?.

Zanim zdążyłem użyć, nieoczekiwanie trafił w moje ręce Celestron C8-N o tej samej aperturze i ogniskowej - sprawny, ale dość przechodzony. Zdecydowałem że bawię się Celestronem, bo nie muszę się martwić o to czy go gdzieś nie stuknę albo ubrudzę - jest to po prostu wygodne.

GSO kupiłem od kolegi z Astromaniaka i jest z kolei w bardzo dobrym stanie, dlatego szkoda mi go było w takiej sytuacji poniewierać. Jedyne zastrzeżenie - plastikowy łeb jednej z trzech śrub dociskowych z tyłu celi wygląda na lekko pęknięty (pokażę na zdjęciu). Choć może to tylko wrażenie - plastik trzyma się prawidłowo, nic się nie rusza i śrubą można normalnie kręcić. Na szynie montażowej widać ślady po śrubie. Optyka czysta, obiektyw szukacza wyjąłem i wyczyściłem, LG umyte dzisiaj dla porządku, po tym wyjmowaniu trzeba będzie sobie oczywiście całość skolimować.

Jest to o tyle okazja, że z tego co widzę tego modelu na sposób obecnie kupić w sklepie - są jedynie wersje f/4 800 mm, albo modele f/5 innych producentów. Ja używam tego C8-N głównie do fotografii planetarnej i księżycowej i mogę powiedzieć, że zestaw 203/1000 + dobry Barlow 2x to świetny, dobrze spasowany komplet z kamerką o pikselu 2,4.

Cena: 1550 zł. W cenie szukacz GSO, wyciąg crayforda GSO z mikroruchami 10:1, przedłużka 35 mm GSO do wyciągu, obejmy z szyną, zaślepka przednia na tubus, zaślepek szukacza brak.

Mam oryginalne pudło ze styropianowymi wypraskami.

Wkrótce dodam więcej zdjęć.

IMG_20220926_161948.jpg

001.jpg

pozdrowienia Łukasz   

BANER-BEZPROFILU.png.b4d0d25772f1ea42928d85737417bc2c.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opis dostawcy:

GSO N-203/1000 M-CRF OTA to kompletna tuba optyczna w systemie Newtona o średnicy zwierciadła głównego 203mm i ogniskowej 1000mm. Jest to wszechstronny instrument astronomiczny, pozwalający na prowadzenie bardzo zaawansowanych obserwacji wizualnych oraz astrofotografii. Wyposażony jest w wyciąg okularowy o średnicy 2 cali z redukcją na 1,25 cala z mikrofocuserem 10:1, umożliwiając korzystanie z obydwu standardów opraw okularów i bardzo precyzyjne ustawianie ostrości.

Jeśli chodzi o możliwości obserwacyjne tej tuby, może ona służyć zarówno do obserwacji obiektów Układu Słonecznego (Księżyca, planet, planetoid, komet), jak i mgławic. W jego zasięgu jest kilka tysięcy obiektów mgławicowych (wszystkie obiekty katalogu Messiera oraz istotna część z katalogu NGC).

Tubę optyczną można zamocować na dowolnym montażu o klasie sztywności EQ-5 lub wyższej (HEQ5, EQ6, z GOTO lub bez), poprzez standardowy łącznik dovetail w standardzie Vixen / Sky-Watcher / Meade.

Cechy charakterystyczne

Układ optyczny
? wysoka, ponad 94% sprawność układu i trwałość optyki
? paraboliczne lustro f/5
? obstrukcja przednia: 45 mm
? system chłodzenia zwierciadła: tak

Wyciąg okularowy
? wyciąg 2" wyposażony w clamping ring (pierścień zaciskowy)
? mikrofocuser z przekładnią planetarną 10:1
? redukcja 2" na 1,25" wyposażona w clamping ring
? podziałka milimetrowa ułatwiająca ogniskowanie obrazów

Wyposażenie
? kompletna tuba optyczna
? szukacz 8x50 mm z krzyżem
? obejmy tubusu
? szyna dovetail w standardzie Vixen / Sky-Watcher / Meade
? tuleja 2" / 2" 35mm z mosiężnym pierścieniem dociskowym

Parametry techniczne
? System optyczny: reflektor Newtona
? Średnica zwierciadła: 203mm (8")
? Ogniskowa obiektywu: 1000mm
? Światłosiła: 1/5
? Dokładność wykonania zwierciadła: 1/8?
? Zdolność rozdzielcza: 0,69''
? Zasięg gwiazdowy teoretyczny: 13,5mag
? Maksymalne użyteczne powiększenie: 400x
? Długość tuby optycznej: 920mm
? Waga: 9,8kg

pozdrowienia Łukasz   

BANER-BEZPROFILU.png.b4d0d25772f1ea42928d85737417bc2c.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)