Skocz do zawartości

Pluton przez lornetkę


Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanko, na które znalezienie odpowiedzi mnie przerasta. Czy w pierwszej połowie tego wieku da się "zobaczyć" Plutona przez lornetkę? Oczywiście pośrednio, tzn. chodzi mi o to, czy jest możliwe, by ww. czasie Pluton zakrył którąś z gwiazd, dającą się wyłapać przynajmniej przez lornetkę o obiektywach średnicy 100mm? Szukałem coś na ten temat w necie, ale nic nie znalazłem. Wiem, że dość często dochodzi do zakryć gwiazd przez planetoidy, gdzie zakrywana gwiazda "znika" na krótki czas. Czy podobne zjawisko może wystąpić w przypadku Plutona? Tzn. czy ciało o tak znikomej średnicy kątowej może zakryć gwiazdę, tak by można jej "zniknięcie" dostrzec za pomocą lornety?

Wiem, że te pytania mogą wydawać się dziecinne, ale gdyby takie zdarzenie zaistniało, za wszelką musiałbym je zobaczyć. W każdym razie miałbym ogromną satysfakcję, że "dostrzegłem" Plutona przez lornetkę.

  • Like 2

Nikon Action 7x35, TS Optics 7x50 MX Marine, Delta Optical Entry 10x50,

TS Optics 10,5x70 MX Marine, Nikon Action 16x50, Celestron Skymaster 25x70,

TS Optics 25x100 MX Marine.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, Pertynaks napisał:

Mam pytanko, na które znalezienie odpowiedzi mnie przerasta. Czy w pierwszej połowie tego wieku da się "zobaczyć" Plutona przez lornetkę? Oczywiście pośrednio, tzn. chodzi mi o to, czy jest możliwe, by ww. czasie Pluton zakrył którąś z gwiazd, dającą się wyłapać przynajmniej przez lornetkę o obiektywach średnicy 100mm? Szukałem coś na ten temat w necie, ale nic nie znalazłem. Wiem, że dość często dochodzi do zakryć gwiazd przez planetoidy, gdzie zakrywana gwiazda "znika" na krótki czas. Czy podobne zjawisko może wystąpić w przypadku Plutona? Tzn. czy ciało o tak znikomej średnicy kątowej może zakryć gwiazdę, tak by można jej "zniknięcie" dostrzec za pomocą lornety?

Wiem, że te pytania mogą wydawać się dziecinne, ale gdyby takie zdarzenie zaistniało, za wszelką musiałbym je zobaczyć. W każdym razie miałbym ogromną satysfakcję, że "dostrzegłem" Plutona przez lornetkę.

Pluton świeci światłem odbitym ( około 14,5 mag ), zakryta gwiazda nie zniknie, tylko zmieni jasność. Tu jest temat z zakrycia do poczytania :

https://astropolis.pl/topic/54404-pluton-zakrywa-gwiazdkę-1920-lipca-2016-roku/

  • Like 3

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie to chyba nigdy jeszcze nie podjąłem próby zlokalizowania Plutona przez lornetkę. Z ciekawości był Neptun i Uran ? Z Plutonem będzie raczej ciężko, jakieś doświadczenia?

  • Haha 1

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Paweł Sz. napisał:

W sumie to chyba nigdy jeszcze nie podjąłem próby zlokalizowania Plutona przez lornetkę. Z ciekawości był Neptun i Uran ? Z Plutonem będzie raczej ciężko, jakieś doświadczenia?

Pluton ma teraz 14.4 mag. Wizualnie to jest już wyzwanie nawet dla większego lustra.
Dla mnie sporym problemem jest też pewność, że to na co patrzę, to właśnie Pluton, bo tu nie ma szans na dostrzeżenie tarczy (rozmiar 0.10") tak jak w przypadku Urana czy Neptuna.
 

Taurus T300, OOUK VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, [email protected] napisał:

Pluton świeci światłem odbitym ( około 14,5 mag ), zakryta gwiazda nie zniknie, tylko zmieni jasność.

Z linkowanej dyskusji zrozumiałem zupełnie inaczej - najpierw będzie zwiększenie jasności (sumaryczny blask Plutona i gwiazdy tuż przed zakryciem) a potem zostaje jasność samego Plutona (14.4 mag), bo zakrywana gwiazda jest... zakrywana. Opisywana na AP zmiana jasności dotyczyła tamtego konkretnego przypadku, gdzie zakrywana gwiazda była nieznacznie jaśniejsza (14 mag) od Plutona. 

Czyli przy zakryciu gwiazdy będącej w zasięgu lornetki (załóżmy bezpieczne 10 mag i jaśniejsze) taka detekcja powinna być zupełnie realna.

@Pertynaks - wydaje mi się, że bardzo dobrze kombinujesz (tylko czemu sam na to nie wpadłem? ? ). Teraz wystarczy znaleźć odpowiednią efemerydę i można polować ? 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze, kiedys na cwiczeniach w OAUJ liczylem zmiane jasnosci konkretnej gwiazdy przy zakryciu przez planetoide o danej jasnosci. Stare dzieje sie przypomnialy. Pluton obecnie w Strzelcu. Tak subtelne zmiany jasnosci dla lornetki to raczej zadanie nie do przejscia. Ale sprawdzac w praktyce, nie sprawdzalem.  Moge sie mylic. Tak czy siak wyprawa do Namibii moglaby pomoc. No i mlode oczy, bo moje na pewno by juz nic takiego nie zobaczyly. ?

 

Edytowane przez Lunatyk_101

"Jeżeli godność nauk mamy oceniać według ich przedmiotu, to bez porównania najprzedniejszą z nich będzie ta, którą nazywają astronomią." Copernicus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Paweł Sz. napisał:

W sumie to chyba nigdy jeszcze nie podjąłem próby zlokalizowania Plutona przez lornetkę. Z ciekawości był Neptun i Uran ? Z Plutonem będzie raczej ciężko, jakieś doświadczenia?

No, przynajmniej wszyscy mają co do tego jasność, że przez lornetkę to można sobie co najwyżej pooglądać rejon na niebie, gdzie znajduje się Pluton. Ach, gdyby tylko można było zakupić lornetkę o śr. obiektywów 0,5 metra... ???

Nikon Action 7x35, TS Optics 7x50 MX Marine, Delta Optical Entry 10x50,

TS Optics 10,5x70 MX Marine, Nikon Action 16x50, Celestron Skymaster 25x70,

TS Optics 25x100 MX Marine.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Panasmaras napisał:

Z linkowanej dyskusji zrozumiałem zupełnie inaczej - najpierw będzie zwiększenie jasności (sumaryczny blask Plutona i gwiazdy tuż przed zakryciem) a potem zostaje jasność samego Plutona (14.4 mag), bo zakrywana gwiazda jest... zakrywana. Opisywana na AP zmiana jasności dotyczyła tamtego konkretnego przypadku, gdzie zakrywana gwiazda była nieznacznie jaśniejsza (14 mag) od Plutona. 

Czyli przy zakryciu gwiazdy będącej w zasięgu lornetki (załóżmy bezpieczne 10 mag i jaśniejsze) taka detekcja powinna być zupełnie realna.

@Pertynaks - wydaje mi się, że bardzo dobrze kombinujesz (tylko czemu sam na to nie wpadłem? ? ). Teraz wystarczy znaleźć odpowiednią efemerydę i można polować ? 

Dziękuję, w takim razie przetarłem zupełnie nowy szlak w astronomii lornetkowej ???

Nikon Action 7x35, TS Optics 7x50 MX Marine, Delta Optical Entry 10x50,

TS Optics 10,5x70 MX Marine, Nikon Action 16x50, Celestron Skymaster 25x70,

TS Optics 25x100 MX Marine.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Paweł Sz. napisał:

Jak będzie okazja sprawdzę z 25x100, może jakaś kropka w polu się pojawi ? 

Jak coś dostrzeżesz, daj, proszę, znać he he ??

Nikon Action 7x35, TS Optics 7x50 MX Marine, Delta Optical Entry 10x50,

TS Optics 10,5x70 MX Marine, Nikon Action 16x50, Celestron Skymaster 25x70,

TS Optics 25x100 MX Marine.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, polaris napisał:

14mag to już wyzwanie dla 8" w zenicie, więc Pluton nisko na ekliptyce dla lornety 100mm jest raczej poza zasięgiem. 

Nie inaczej. Ja w zasadzie jestem zagorzałym lornetkowcem, teleskopu nie posiadam, bo dźwiganie takiego sprzętu kilka kilometrów na miejscówkę jest niepraktyczne, a że okna wychodzą mi na północ i w dodatku na sąsiedni budynek, to i obserwacje z domu odpadają. Tak więc zostaje mi tylko lornetka i statyw, i marsz na moją nieidealną miejscówkę.

Co do Plutona, sądzę że oglądając go przez wielki telep i tak bym go nie odróżnił od słabych gwiazd, które pewnie pojawiłyby się w polu widzenia w sporej ilości. Z lornetką nie ma tego problemu, bo nie widzę przez nią Plutona, więc też nie muszę się zastanawiać, czy to on czy nie on. Pozdrawiam.

  • Like 1

Nikon Action 7x35, TS Optics 7x50 MX Marine, Delta Optical Entry 10x50,

TS Optics 10,5x70 MX Marine, Nikon Action 16x50, Celestron Skymaster 25x70,

TS Optics 25x100 MX Marine.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Pertynaks napisał:

Co do Plutona, sądzę że oglądając go przez wielki telep i tak bym go nie odróżnił od słabych gwiazd, które pewnie pojawiłyby się w polu widzenia w sporej ilości.

Parę lat temu podczas wyjazdu na La Palmę, koledzy podjęli się tego (do dyspozycji był 22" newton). I nawet francę złapali.
Aczkolwiek patent z zakryciem jakoś bardziej przemawia mi do wyobraźni.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)