Skocz do zawartości

Obserwacja Jowisza


Rekomendowane odpowiedzi

Słyszałem że niedawno odbyła się wielka opozycja Jowisza. Oczywiście obserwowałem niebo w tym czasie. Niestety na tą okazję nie zakupiłem lornetki a mam w planach zrobić to jutro. Moje pytanie brzmi: Czy kilka dni po tym wydarzeniu (na przykład dzisiaj) Jowisz nadal będzie dobrze widoczny? Czy to trochę nie za późno? Z góry przepraszam jeśli wybrałem zły dział.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc, odkąd interesuję się obserwacjami lornetkowymi nieba (dobre kilkanaście lat), to Jowisz nigdy nie był źle widoczny. ?

  • Like 2

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.10.2022 o 01:09, soczi napisał:

Tak , będzie jeszcze długo widoczny znakomicie, ale lornetka to bardziej tylko układ 4 księżyców niż jakieś szczegóły tarczki.

A jak to się ma do jego pozycji sprzed kilku dni temu? Podczas wielkiej opozycji? Oddalił się jakoś znacznie? Coś straciłem z mojej perspektywy że wcześniej go nie obserwowałem?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic nie straciles. "Wielka" to szum medialny. Autorom zalezy najwyrazniej na ilosci klikniec. Takie niestety czasy nastaly. Bierz lornetke i obserwuj na zdrowie.

"Jeżeli godność nauk mamy oceniać według ich przedmiotu, to bez porównania najprzedniejszą z nich będzie ta, którą nazywają astronomią." Copernicus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Mniej więcej od tygodnia obserwuję Jowisza lornetką 20x50 (nie jestem w 100% pewien czy są te wartości podawane przez producenta są prawdziwe). Niestety nie jesteśmy w stanie zobaczyć księżyców Jowisza. Według was może być to wina zachmurzenia czy samej lornetki? Może zbyt duże zanieczyszczenie światłem? Sam obraz ze sprzętu wydaje się na prawdę dobry. Widzę teraz gromady których wcześniej nie widziałem. Jednak te nieszczęsne księżyce... Co myślicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Anonim1122 napisał:

Mniej więcej od tygodnia obserwuję Jowisza lornetką 20x50 (nie jestem w 100% pewien czy są te wartości podawane przez producenta są prawdziwe). Niestety nie jesteśmy w stanie zobaczyć księżyców Jowisza. Według was może być to wina zachmurzenia czy samej lornetki? Może zbyt duże zanieczyszczenie światłem? Sam obraz ze sprzętu wydaje się na prawdę dobry. Widzę teraz gromady których wcześniej nie widziałem. Jednak te nieszczęsne księżyce... Co myślicie?

Ja widzę księżyce w lornetce 10x50 przez okno w kuchni przy zapalonych światłach. Więc jeżeli z ostrością w Twojej lornetce wszystko ok to bez problemu powinieneś je łapać.

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, [email protected] napisał:

Ja widzę księżyce w lornetce 10x50 przez okno w kuchni przy zapalonych światłach. Więc jeżeli z ostrością w Twojej lornetce wszystko ok to bez problemu powinieneś je łapać.

Potwierdzam - 8x50, Łódź, balkon na 4 pietrze z pięknym widokiem na latarnie 3 pasmowej ulicy - księżyce widoczne.

Napisz może co to za lornetka i jak identyfikujesz Jowisza. Czy w lornetce widzisz jasny punkt jak inne gwiazdy czy jednak jest to bardziej pomarańczowo - żółta plamka wyraźnie większa od innych gwiazd?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Link do mojej lornetki: https://allegro.pl/oferta/lornetka-mysliwska-comet-20x50-lr025-wojskowa-10028791263

Jowisza identyfikuje za pomocą aplikacji Stellarium. Jest wyraźnie jaśniejszy i większy od innych gwiazd. Nie widzę jednak różnicy między nim a innymi gwiazdami (pomimo większej jasności i rozmiaru). Księżyców próbowałem się dopatrywać ale za nic nie mogę dostrzec ani jednego. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To praktycznie niemożliwe abyś przez lornetkę nie widział księżyców Jowisza. 

Pamiętam jak przed pierwszą obserwacją Jowisza przez teleskop (kiedy to było), zastanawiałem się jak odróżnię księżyce od gwiazd i pierwszy rzut oka w okular rozwiał wątpliwości - księżyce ustawione są praktycznie w jednej linii i nie sposób się pomylić.

Moim zdaniem patrzysz nie na Jowisza i to jest przyczyną Twojego niepowodzenia.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem praktycznie przekonany że patrzę na Jowisza dlatego, że

1. Jest to absolutnie najjaśniejszy punkt na niebie zaraz po księżycu

2. Idealnie zgrywa się z pozycją w aplikacji Stellarium

Może przyczyną może być duże zachmurzenie? Ostatnio sporo tych chmur u mnie na niebie. W dodatku mieszkam w aglomeracji katowickiej więc zanieczyszczenie światłem też nie jest małe.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wobec tego znajdź w Stellarium gwiazdki o jasności 5-6 mag leżące w pobliżu obecnego miejsca Jowisza i spróbuj je znaleźć w lornetce.

To da Ci odpowiedź na pytanie czy delikatne zachmurzenie bądź zanieczyszczenie światłem mogą powodować Twoje niepowodzenie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Anonim1122 napisał:

Lornetka sprawuje się dobrze. Wszystko jest ostre i widoczne. Nie wiem co się stało z tymi księżycami ale poczekam, poobserwowuje kilka dni i może się pojawią.

Jeżeli przeszkadzają chmury piętra wysokiego to może być powód niepowodzenia. Jowisz się może przebić ale księżyce już nie. Dodatkowo Jowisz powinien przypominać świecąca kulkę a nie błyszcząca gwiazdę. Co więcej nie tylko powinieneś widzieć księżyce ale możesz je też zidentyfikować "Księżyce Galileuszowe ( wizualna identyfikacja ) - Układ Słoneczny - Forum Astronomiczne" https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/58106-księżyce-galileuszowe-wizualna-identyfikacja/

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Anonim1122 napisał:

Chyba rzeczywiście muszę poczekać na dużo lepsze warunki.

Pokaż tę lornetkę. Może musisz poczekać na dużo lepszą lornetkę, a nie warunki.

  • Like 1

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zerknij np. na Teleskopy.pl albo stronę Delty Optical i zobacz jak kształtują się ceny lornetek do astronomii. Np. seria Nikon EX czy nawet tańszy Nikon Aculon.

Sam zaczynałem od tańszego sprzętu za około 500zł i moim zdaniem to jest rozsądne minimum na początek jeśli chodzi o kupno lornetki. 

Niestety w tym hobby nie można dobrze i tanio. Dobrej lornetki za 100zł nie kupisz.

Edytowane przez SpandexFob

Vortex Vanquish 8x26, Vortex Viper HD 8x42,
APM 20x70 ED
MAK 90

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Anonim1122 napisał:

Kolejny dzień i znowu niebo zachmurzone. Na niebie widnieje jedynie słabo widoczny Jowisz. Oczywiście jego księżyców nadal nie dostrzegłem. Cóż... mogłem kupić lornetkę przed wielką opozycją. Przynajmniej bym cokolwiek zobaczył.

Wielka opozycja to takie "hasło reklamowe" w przypadku Jowisza . To prawda że był najbliżej nas w jakimś tam okresie czasu, ale wielkość jego tarczy nie zmienia się aż tak bardzo że jest widoczny albo nie. Tak naprawdę wraz z księżycami jest dostępny do obserwacji aż nie zniknie za horyzontem. Problem Twoich niepowodzeń leży gdzie indziej. Miałem kiedyś lornetkę Celestrona do obserwacji ptaków za jakieś 250 zł. Wydawała się ok. Do momentu kiedy nie zacząłem używać jej do astro. Nie dało się ustawić ostrości na gwiazdach. Obraz był wiecznie rozjechany. Szybko wymieniłem ją na Nikona. Co prawda na Aculona (czyli najniższy model ) ale różnica jest ogromna. Nawet osoby które kupują lornetki za kilka tysięcy złotych piszą że każdy egzemplarz tego samego modelu może być inny. Jeden da super obraz , drugi nie będzie się nadawał .

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.11.2022 o 13:58, SpandexFob napisał:

Zerknij np. na Teleskopy.pl albo stronę Delty Optical i zobacz jak kształtują się ceny lornetek do astronomii. Np. seria Nikon EX czy nawet tańszy Nikon Aculon.

Bez przesady. Jowisza z księżycami oglądałem swego czasu przez tzw. Lidletkę czyli lornetkę z Lidla (pewnie cena podobna) i jak ustawiło się poprawnie ostrość, to wszystko było dobrze widoczne. 

Sądzę, że to nie kwestia ceny lornetki. Bardziej podejrzewanym złe ustawienie ostrości. Im słabszy obiekt, tym bardziej drobne odchylenia ostrości dają mu "w kość". Warto ustawić ostrość na gwiazdach - kręcić i patrzeć kiedy pojawiają się te słabsze.

Oczywiście brak chmur pomaga w obserwacjach najbardziej 😉

 

Edytowane przez piotrfie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj kolejny dzień obserwacji. Powiem tak... Warunki mam dobre, chmur nie ma. Jowisza przez lornetkę widzę wyraźnie i jasno. Po jego lewej stronie widzę prostokąt złożony z 4 gwiazd które mają takie same wielkości gwiazdowe jak księżyce Jowisza (srawdziłem to na stellarium). Nadal w żaden sposób nie mogę dostrzec księżyców co jest trochę dziwne bo widzę inne gwiazdy o podobnej wielkości gwiazdowej. Chyba koniec końców muszę przyznać, że problemem jest mój sprzęt - a szkoda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)