Skocz do zawartości

Szepty kosmosu - Vol. 36 - ?Pożegnanie lata? (relacja z obserwacji)


Paweł Sz.

Rekomendowane odpowiedzi

02.09.2022, Folwark Sulejewo

Wakacje przeminęły dość szybko. Niestety sezon nie był najlepszy jeśli chodzi o obserwacje. Pogoda była kapryśna, a jak już były warunki to zazwyczaj nie zgrywały się z innymi planami. Jeszcze dwa lata temu nasze lokalne pole zachwycało co chwilę nowych obserwatorów. Bywały momenty, że co sesję pojawiał się ktoś niezapowiedziany z planami na kolejne miesiące. Czas pokazał, że hobby przetrwało tylko u nielicznych. Mimo wszystko mam nadzieję, że jeszcze nie raz przywitamy w Sulejewie osoby spragnione sięgnięcia gwiazd.

zdj_2022_09.03_vol36_1.thumb.jpg.d7889cd5c0cb1989a527983b726b7c48.jpg

Początek września zaoferował nam wyborne niebo, dzięki czemu na Folwarku zawitał stały skład obserwacyjny z najróżniejszym sprzętem. Dla mnie była to okazja do odkurzenia lornety po dłuższej nieobecności. Minusem był fakt, że nie posiadałem tej nocy SkySafari ani żadnego innego atlasu, także mogłem zapomnieć o nietypowych obiektach i skupiłem się na samych klasykach polegając na własnej pamięci.

Zacząłem od okolic konstelacji Orła i gromady Dzika Kaczka M11. W lornecie APM 25x100 ED prezentowała się bardzo wyraźnie, rozbita na składniki, a im dłużej się wpatrywałem tym więcej pojedynczych gwiazdek udawało mi się wyłapać. Kaczka migotała w szerokim gwiezdnym polu, a zaraz obok w tej samej konstelacji Tarczy udało mi się dostrzec niewielką gromadę otwartą M26.

zdj_2022_09.03_vol36_2.thumb.jpg.964891dba6fabf684052315756ddbcd3.jpg

Cofnąłem się do wyższych obszarów i gwiazdy Altair. Zaraz obok wyłapałem ciemną mgławicę E, czyli Barnard 142 i Barnard 143. Widok nie był spektakularny, ale jednak ciemny obszar był widoczny. Potem Lutnia i Double Double, gdzie niestety dostrzegłem tylko dwie główne gwiazdy. Epsilony w pełnej klasie były poza możliwościami tej nocy. Za to pierścionek M57, wyglądał jak już bardzo fajnie. Niewielki obwarzanek prezentował się bardzo przyzwoicie z widocznym ciemniejszym środkiem.

Odbiłem do Andromedy przecinając po drodze Łabędzia, gdzie dostrzegłem bez problemu wschodnią część Veila. Galaktyka Andromedy M31 miała tej nocy zdecydowanie swój dzień. Przepięknie prezentowała się w polu widzenia razem z M110 i delikatną M32, którą łatwo w lornetce pomylić z gwiazdą, czy też niewielką gromadą kulistą. Nieco niżej odnalazłem jeszcze Galaktykę Trójkąta M33, po czym skierowałem obiektywy w stronę Perseusza.

zdj_2022_09.03_vol36_3.thumb.jpg.46e9d1e5d6d77487a8b5e8b478acd239.jpg

Gromada otwarta M34 jak zawsze w lornecie 25x100 ukazała liczne składniki. Zaraz obok widoczna również NGC 1342 - już bardziej delikatna i mniejsza. Klasyk nad klasykami to oczywiście Gromada Podwójna w Perseuszu nad którą rozczulałem się dobre 15 minut. Widziana już tyle razy, a ciągle zachwyca. Potem przeskok do M103 w Kasjopei i M52. Będąc w tej okolicy należy konieczne odwiedzić subtelną Różę Karoliny. Ta zawieszona pośród gwiazd gromada otwarta NGC 7789 to pokaz delikatności w postaci setek rozsypanych gwiezdnych kryształków. Na pierwszy rzut oka w niewielkiej lornetce przypomina chmurkę, jednak przy użyciu parametru 25x100 szybko zauważymy, że to po prostu niezliczone pojedyncze gwiazdy.

Nim się obejrzałem Plejady błyszczały już dość wysoko. Dopiero co znikały po zimie za horyzontem, a teraz iskrzą znów na nocnym niebie zwiastując nadchodzący chłód.

zdj_2022_09.03_vol36_5.thumb.jpg.1701e917ef7d51166f5a95a2ed49258d.jpg

Na zakończenie sesji skorzystałem z lornetki APM 10x50 ED, którą uzbroiłem w dwa filtry Orion UltraBlock. Tej nocy pokazały pazur. Cały kompleks Veila w Łabędziu był widoczny od razu na wprost. Veil wschodni, fragment Trójkąta Pickeringa i Veil zachodni jako delikatna smuga nachodząca na gwiazdę 52 Cyg. W niewielkim powiększeniu całość widoczna w jednym polu widzenia, co robi wrażenie.

Następnie przerzuciłem się na mgławice Serce i Dusza. Również widoczne, ale to już zupełnie inny widok niż w przypadku Veila. Tutaj to szerokie i rozległe pojaśnienia, które zajmują spory kawałek nieba. Serce było bardzo delikatne, niczym zawieszona ledwo widzialna chmura. Dusza natomiast lepiej widoczna, rozciąga się jako charakterystyczny owalny kształt po skosie przez większy fragment pola widzenia. Przemierzając te okolice z lornetką 10x50 z filtrami nie sposób przeoczyć tych mgławic. Charakterystyczne nietypowe pojaśnienia rzucają się od razu w oczy.

zdj_2022_09.03_vol36_4.thumb.jpg.b52816af0708947422ae51dc240fbc3e.jpg

Nim się obejrzałem część osób zaczęła się pakować kończąc obserwacje. Nie ukrywam, że i mi brakło sił, więc też zacząłem składać statyw z lornetką. Sesja zaliczona, choć szkoda że wyłącznie z klasykami. Z drugiej strony może to i dobrze. Warto od czasu do czasu poskakać lornetką bez wyzwań i większego celu. Najważniejsze, by mieć po prostu nocne niebo na wyciągnięcie ręki przez dłuższą chwilę.

Do następnego razu!
Pozdrawiam, Paweł : - )

Edytowane przez Paweł Sz.
  • Like 9

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sesja z klasykami są niezwykle przyjemne, choć sam nie od razu doceniłem ich wartość. Czasem warto odłożyć na bok swoje małe ambicje sięgania po nowe, sięgania dalej i głębiej - i po prostu się pogapić i odsiać myśli. Ponadto, niewątpliwym plusem takiej sytuacji jest brak atlasu (zatem nie ma potrzeby korzystać z latarki), dzięki czemu można szybciej i dłużej zachować adaptację wzroku (chyba, że w okolicy jest @polaris ze swoją prywatną łuną ? ).

31 minut temu, Paweł Sz. napisał:

Potem Lutnia i Double Double, gdzie niestety dostrzegłem tylko dwie główne gwiazdy. Epsilony w pełnej klasie były poza możliwościami tej nocy.

W jakim sensie? Zmierzam do tego, że w powiększeniu 25x nie ma szans na dalsze rozbicie. Czego więc oczekiwałeś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, Panasmaras napisał:

W jakim sensie? Zmierzam do tego, że w powiększeniu 25x nie ma szans na dalsze rozbicie. Czego więc oczekiwałeś?

Na teleskopowe rozbicie nie liczyłem, ale coś mi świtało, że czasami widać więcej niż prosty punkcik, bardziej owalny ? Zdaje się, że przy Epsilon-1?

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, Panasmaras napisał:

Sesja z klasykami są niezwykle przyjemne, choć sam nie od razu doceniłem ich wartość. Czasem warto odłożyć na bok swoje małe ambicje sięgania po nowe, sięgania dalej i głębiej - i po prostu się pogapić i odsiać myśli. Ponadto, niewątpliwym plusem takiej sytuacji jest brak atlasu (zatem nie ma potrzeby korzystać z latarki), dzięki czemu można szybciej i dłużej zachować adaptację wzroku (chyba, że w okolicy jest @polaris ze swoją prywatną łuną ? ).

Jak widać po zdjęciach z adaptacją nie było tak łatwo ? Na pierwszym i drugim zdjęciu widać czerwoną czołówkę Polarisa ? 

Edytowane przez Paweł Sz.

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Paweł Sz. napisał:

Na teleskopowe rozbicie nie liczyłem, ale coś mi świtało, że czasami widać więcej niż prosty punkcik, bardziej owalny ? Zdaje się, że przy Epsilon-1?

Polecam zmierzenie się z drugim układem 2x2 w Lutni:

Następnie przepiękny układ 2x2 czyli drugie (po epsilonach) "double-double" w Lutni:
? 2470 6,6mag+8,6mag 13,4"
? 2474 6,7mag+8,8mag 16,2"
Doskonale prezentował się w XW 14mm.

http://www.astronoce.pl/obserwacje.php?id=72

  • Like 1

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Paweł Sz. napisał:

Na teleskopowe rozbicie nie liczyłem, ale coś mi świtało, że czasami widać więcej niż prosty punkcik, bardziej owalny ? Zdaje się, że przy Epsilon-1?

Moja lorneta kątowa rozbiła jedną parkę w powiększeniu 73x, a drugą parkę tylko wyciągnęła bez wyraźnego rozbicia - wydaje mi się, że to nie ten rząd wielkości.
Ale lepiej będzie sprawdzić przy najbliższej okazji. Mam do dyspozycji powiększenia 30x i 48x, powinny zasugerować jakąś odpowiedź.

21 minut temu, polaris napisał:

Po pierwsze, na drugim i trzecim.

Paweł pewnie myślał, że na pierwszym zdjęciu jesteś tą łuną w lewym dolnym rogu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, drugie i trzecie ? A tak serio to często nawet proszę o włączenie lampek pod zdjęcia, żeby było widać trochę sprzętu..

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, polaris napisał:

Nie prywatną, opłacam abonament.

Jaką łuną? Nie jestem w temacie, więc pierwsze, co mi przychodzi na myśl, to że jego miejsce obserwacji jest rozświetlone niczym Tower Bridge. Chyba że chodzi o co innego.

  • Haha 1

Nikon Action 7x35, TS Optics 7x50 MX Marine, Delta Optical Entry 10x50,

TS Optics 10,5x70 MX Marine, Nikon Action 16x50, Celestron Skymaster 25x70,

TS Optics 25x100 MX Marine.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)