Skocz do zawartości

Ta noc do innych jest niepodobna...


Erik68

Rekomendowane odpowiedzi

  • Panasmaras zmienił tytuł na Ta noc do innych jest niepodobna...
11 godzin temu, Erik68 napisał:

Bardzo rzadko piszę relację z obserwacji. Powód? Stylistyka na poziomie pionu.

Eee, czepiasz się niemal niepotrzebnie - bardzo dobrze się to czyta.
Pozwoliłem sobie jedynie na odrobinę roboty redaktorskiej, żeby wygładzić interpunkcję (oczywiście mogę przywrócić poprzednią wersję, jeśli chcesz, ale myślę, że teraz będzie się czytało lepiej).

Pisz więcej relacji, w razie czego służę usługami przecinkarskimi.

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajna relacja, przyznam że nigdy nie widziałem "zarysu", czy też kierunku obrotu w M33. Zapewnie nie ta apertura lub warunki, w 25x100 to zazwyczaj jaśniejsza plama, ale będę wypatrywał ? 

Co do Mgławicy Kalifornia - podobny obraz pamiętam z jesieni 2021, wówczas w 10x50 + Orion UltraBlock miałem podobny obrazek, tyle że nie tak wyraźny. Jednak zarys samej mgławicy bardzo zbliżony ? 

 

 

california_nebula_ngc1499_10x50.png

  • Like 2

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Erik68 napisał:

Dzięki wielkie!

Sam widzisz, że tekst wymaga korekty kogoś naprawdę znającego się na rzeczy. Za interpunkcję bardzo przepraszam, ale czas uciekał, było już późno... i wyszło jak wyszło...?

Ale to była tylko korekta interpunkcyjna, czasem z jednego zdania zrobiłem dwa. Stylistycznie nie ma co zmieniać, bo czyta się naprawdę dobrze, serio serio!

17 minut temu, Paweł Sz. napisał:

Fajna relacja, przyznam że nigdy nie widziałem "zarysu", czy też kierunku obrotu w M33. Zapewnie nie ta apertura lub warunki, w 25x100 to zazwyczaj jaśniejsza plama, ale będę wypatrywał ? 

Co do Mgławicy Kalifornia - podobny obraz pamiętam z jesieni 2021, wówczas w 10x50 + Orion UltraBlock miałem podobny obrazek, tyle że nie tak wyraźny. Jednak zarys samej mgławicy bardzo zbliżony ? 

Nie mam problemu z dostrzeżeniem "kierunku nawijania" M 33 w swojej kątówie, w kombinacji 30x82.  Najpierw spróbuj wypatrzeć jajowatość pojaśnienia, a następnie ciemniejsze wżery idące w kierunku centrum.
Co do Kalifornii, parę dni temu wyłowiłem ją z sosu trójmiejskiej łuny. Na taki detal jak u Irka nie było szans (do możliwości soczewy 152 mm jednak trochę brakuje), ale mam motywację, by w lepszych warunkach (i w zenicie) postarać się wyłapać więcej niż tylko rozległe pojaśnienie.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Paweł Sz. napisał:

Fajna relacja, przyznam że nigdy nie widziałem "zarysu", czy też kierunku obrotu w M33. Zapewnie nie ta apertura lub warunki, w 25x100 to zazwyczaj jaśniejsza plama, ale będę wypatrywał

Taka lorneta 100mm to jak 150-170mm refraktor,zapewne power zbyt mały(25x) .Warun był naprawdę wyjątkowy,i to zaważyło, normalnie ,nawet przy arktycznym powietrzu,też widzę tylko nierównomierną plamę.

2 godziny temu, Paweł Sz. napisał:

Co do Mgławicy Kalifornia - podobny obraz pamiętam z jesieni 2021, wówczas w 10x50 + Orion UltraBlock miałem podobny obrazek, tyle że nie tak wyraźny. Jednak zarys samej mgławicy bardzo zbliżony ? 

Z UB to faktycznie nieźle, ale w końcu to lornetka i pole widzenia chyba z 6* .Z tego co zauważyłem przez ten rok,regularnych obserwacji rozległych słabizn,kluczową rolę odgrywa pole widzenia(najlepiej nie mniej niż 3* )i źr. .wyjściowa,(min.6mm), apertura to drugorzędna sprawa...

2 godziny temu, Panasmaras napisał:

Co do Kalifornii, parę dni temu wyłowiłem ją z sosu trójmiejskiej łuny. Na taki detal jak u Irka nie było szans (do możliwości soczewy 152 mm jednak trochę brakuje), ale mam motywację, by w lepszych warunkach (i w zenicie) postarać się wyłapać więcej niż tylko rozległe pojaśnienie.

To nie tyle możliwości 152mm, ile zasługa H-beta5,5mm.To filtr wręcz stworzony do Kalifornii i innych super słabizn.Dodam jeszcze że główny zarys mgławicy, wydać było na lajcie bezpośrednim patrzeniem,podobnie,najjaśniejsze struktury.Dzisiaj straszą pogodą i to z arktykiem,  pobudka o 00:00 i jak łysy pocałuje klamkę biorę się za szkic,myślę że IC63 i 59 też polegną..

Edytowane przez Erik68
  • Like 1

luneta sześć cali, ef przez pięć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te rozległe mgławice faktycznie łatwiej się wyłapuje w szerokim polu, przede wszystkim dzięki temu że łatwiej je wyłapać z tła - kontrast jest wtedy lepiej widoczny.

  • Like 1

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Część z nich można zobaczyć nieuzbrojonym okiem . Przy niebie powyżej 6mag. widać Sh2-131(Cep) -mgławica okalająca IC1396 i Amerykę. Pod niebem Bartuś 3,najjaśniejszą część,Pętli Barnarda, a nawet Polaris Nebula-MW1.Oznacza to ze ich jasności wizualne są znacznie wyższe niż 4-5mag.

Edytowane przez Erik68

luneta sześć cali, ef przez pięć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)