Skocz do zawartości

Atrakcja X ZLOTU


Rekomendowane odpowiedzi

Oprócz zobaczenia ,,starych" twarzy, poznania nowych, wymiany doświadczeń, nauki, obserwacji i fotografowania, wychylenia troszkę mocniejszego płynu, naładowania akumulatorów na kolejne pół roku będziemy światkami, mimo że nie całkowitego to nie mniej atrakcyjnego zaćmienia naszej Gwiazdeczki 8)

 

Nieśmiało o tym przypominam i proponuję (jest jeszcze troszkę czasu) aby sobie coś zorganizować do jego uwiecznienia :)

Taką mi CdC mapkę wygenerował 8)

post-476-0-53956500-1414604891_thumb.jpg

 

Będziemy najbliżej Szczecina a dla dużych miast rysunkową symulację wykonano - będzie to zjawisko dla nas prezentowało się mniej więcej tak:

 

post-476-0-69704500-1414605031_thumb.jpg

  • Like 7

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciemniej to chyba tylko przy całkowitym.  Widziałem 3 częściowe w tym jedno dość znaczne i nie przypominam sobie aby jakiekolwiek ściemnienie było. 

Astro3, refraktor 70/700, zoom 8-24 mm, canon 1100d niemod, DO Discovery 10x50, Celestron SkyMaster 20x80, Nikon P900.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętam zaćmienie 0,85 z maja 2003 i faktycznie, w maksimum dało się wyczuć, że świeci tylko 0,15 Słońca. No ale Słońce było tylko 5,5° nad horyzontem, więc to mogło pomóc w takim odbiorze. Teraz będzie aż 35,5°.

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem napisać coś o zaćmieniu, którego byłem świadkiem na jeziorze Gopło ale daty nie pamiętam. Pociemnienia nie zauważyłem, jednak chłodniej zauważalnie było, potwierdzili to moi znajomi żeglarze, którzy także byli świadkami tego zdarzenia.

TS80APO Q, RC 6", QHY8L i inne astro zabawki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaćmienie w 1999 roku, w godzinach przedpołudniowych, w moim regionie faza około 0,82.

W maksimum dało się odczuć inne oświetlenie, może nie zrobiło się jakoś szczególnie ciemniej, ale zauważalne było lekkie "poszarzenie" okolicy. I to nie było tylko moje odczucie. Tyle, że być może efekt został wzmocniony przez częściowe zachmurzenie.

 

Fotka analogowa:

 

zac03.jpg

 

pozdrawiam

KK

  • Like 2

Biuletyn PROXIMA 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pełni się zgadzam z tym co napisał Krzysztof_K.Podczas zaćmienia w 1999 gdy było już w okolicy maksymalnej fazy kolega stwierdził że jakoś smętnie się zrobiło,rzeczywiście zmiana naświetlenia była wyczuwalna.

Potwierdzam, było pochmurno i faktycznie zrobiło się jakoś tak ciemniej na moment. Dopiero po chwili zajarzyłem że miało to związek z zaćmieniem jak sobie przypomniałem przydrożne banery w Niemczech "reklamujące" te zjawisko.

 Takahashi FSQ 106ED, TS 50/205 guidescope, NEQ6pro belt mod, QHY8L, ALccd5L-IIc, 550d

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaćmienie w 1999 roku, w godzinach przedpołudniowych, w moim regionie faza około 0,82.

W maksimum dało się odczuć inne oświetlenie, może nie zrobiło się jakoś szczególnie ciemniej, ale zauważalne było lekkie "poszarzenie" okolicy. I to nie było tylko moje odczucie. Tyle, że być może efekt został wzmocniony przez częściowe zachmurzenie.

 

Fotka analogowa:

 

zac03.jpg

 

pozdrawiam

KK

Dokładnie tak jak pisze Krzychu. Zrobiło się szaro i ponuro. Tak jak to bywa w pochmurne dni. Z początku nie wiedziałem czy ta zmiana spowodowana jest zaćmieniem czy po prostu pogoda akurat tak się ukształtowała. Gdy Słoneczko znów pokazało się w całości warunki wróciły do normy.

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Byłem świadkiem zaćmienia całkowitego na Węgrzech w 1999, "światło zgasło" dopiero jak Łysy zakrył ostatni promyczek. Dosłownie wystarczy 1% (przy bezchmurnym niebie) aby było jaśniej niż we dnie z niebem zasnutym ołowianymi chmurami.

też miałem takie wrażenie, chociaż to musi być złudzenie, patrzymy na otoczenie i wydaje nam się że jest jasno, bo widać cienie jak w słoneczny dzień, kolory lekko przyszarzone ale jednak lepsze niż przy zachmurzeniu... tymczasem obiektywnie rzecz biorąc, wokół włączają się lampy sterowane fotokomórką jak gdyby nadchodził wieczór a chcąc zrobić zdjęcie aparat wybiera dziwnie długie czasy :P normalnie czarna magia! :D

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

A ja cały ten czas będę w pracy. Może uda się choć na moment wyrwać i coś zobaczyć. Pozdrawiam

Meade LB 12"
Lornetka DO 10x50+ statyw foto made in germany,,
Scopos 30mm ,Meade SWA S5000 16mm,  ES 8.8mm , Ortho 10mm, Bino TS
Antares ALP 1,25" Bader SC 1,25" 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Mam wielką prośbę do organizatorów - w związku z porannym zaćmieniem (Słońca, oczywiście...) 20. marca, prosiłbym o zaplanowanie wczesnego śniadania, żeby zdążyć przygotować sprzęt. Przy setce uczestników śniadanie może wlec się w nieskończoność, a jak taras jadalny będzie zadaszony to nic nie zobaczymy ;)

 

Oczywiście, jak będzie 100% zachmurzenia to robimy śniadanie o 10.

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wielką prośbę do organizatorów - w związku z porannym zaćmieniem (Słońca, oczywiście...) 20. marca, prosiłbym o zaplanowanie wczesnego śniadania, żeby zdążyć przygotować sprzęt.

Pilnuj się mnie - o której nie pójdę to Pani Krysia nakarmi ... wie czym grozi nie zaspokojenie mojego głodu c015.gif

Choć opcja z przełożeniem zaćmienia np na 11.00 - 12.00 jest kusząca - Admin spełnij prośbę zlotowiczów thumbsup.gif

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie się wydaje, że przesunięcie na godz. 11-12 będzie bardzo krzywdzące dla uczestników zlotu, którzy będą jeszcze w podróży do Zatomia. Więc proponuję aby całą imprezę zaćmieniową przełożyć na wieczór. Najlepiej na godz. 21:00 Myślę, że wszyscy już będą na miejscu i z uśmiechem na twarzy będą wypatrywać zakrycie tarczy słonecznej przez Księżyc. Proszę  Admina o rozpatrzenie mojej propozycji.

 

Z poważaniem  uczestnik zlotu.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie się wydaje, że przesunięcie na godz. 11-12 będzie bardzo krzywdzące dla uczestników zlotu, którzy będą jeszcze w podróży do Zatomia.

Przecież jest w połowie zlotu (20.03) - Zlot od 18.03 aa020.gif no chyba, ze nie doczytałem a tu KTOŚ termin zmienił 196.gif

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopaki, ja na serio, a Wy sobie jaja robicie ;) Na wszelki wypadek zacytuję sam siebie, żeby nie zginęło:

 

Mam wielką prośbę do organizatorów - w związku z porannym zaćmieniem (Słońca, oczywiście...) 20. marca, prosiłbym o zaplanowanie wczesnego śniadania, żeby zdążyć przygotować sprzęt. Przy setce uczestników śniadanie może wlec się w nieskończoność, a jak taras jadalny będzie zadaszony to nic nie zobaczymy ;)

 

Oczywiście, jak będzie 100% zachmurzenia to robimy śniadanie o 10.

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Wałach Chrobrego w Szczecine, 20-go marca rano, będzie mega impra organizowana przez PTMA Szczecin, w ramach częściowego zaćmienia Słońca. Będę na Zlocie Juileuszowym, ale niestety w Szczecinie muszę być też - tego jedynego poranka, jako członek Zarządu Oddziału Szczecińskiego PTMA. Rozważaliśmy możliwości transmisji z Zatomia, ale niestety z tej opcji zrezygnowaliśmy, ze względu na warunki techniczne. Dodam, że Pan Leszek Pyra jest członkiem naszego oddziału. Dodam również, że zaangażowany byłem w przeszłości dwukrotnie w przygotowanie terenu za świetlicą i efekt zadowalał nasze potrzeby (nie odnoszę się do obecnych idei poszerzenia lub uprądowienia wsponianych terenów). Wnioskuję, że Marek (Roofer) wykona dobrą robotę. Robert - nie obraź się proszę, ale chaciałbym być w dwóch miejscach - niestety się nie rozdwoję. Znajomi z Londynu będą też niestety tylko ow Szczecinie. Wieczorem oczywiście wszyscy jesteśmy w Zatomiu. Nie myślcie, że chcę Zlot rozbijać - absolutnie nie.

 

Wiadomość publikuję tutaj, ponieważ jest sporo zlotowiczów PTMA Szczecin.

 

Oczywiście wdzięczny byłbym za jakiekolwiek sugestie jak obie imprezy pożenić. Teoretycznie możliwa byłaby transmisja z obu miejsc - tylko proszę tutaj o konkrety techniczne, czyli jaki sprzęt, w jakim pasmie, z jakim kątem widzenia. Szczegóły transmisji dogadam sam z Leszkiem Pyrą (łacze internetowe) i naszym dostawcą streaming'u.

 

Ignisdei/Robert - Ciebie też proszę o zdanie.

 

Tu powtórzenie mapki JacekE:

 

post-1302-0-83979900-1422908668_thumb.jp

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznam, ze nie rozumiem o co chodzi ::)  Może długo-kiepska pogoda tak na mnie wpływa ::)

 

Będzie nas około setki na Jubileuszowym Zlocie w Zatomiu.

Będziemy obserwować między innymi zaćmienie Słonka, które pięknie go uatrakcyjnia.

Panowie w czym jest problem... przecież jeśli ktoś jest za jakąś imprezę, która dawno przygotowywał odpowiedzialny to ja realizuje. przecież często zlotowicze przyjezdzali np. w czwartek - wyjeżdzali - wracali w sobotę i czuli się zlotowiczami i pretensji nikt nie miał ....

Skąd tu problem. Przecież i w tym wypadku nikt nie będzie miał pretensji do Sczeciniaków, ze pojadą zabezpieczyć swoja imprezę - nawet w dziesięciu :)

Panowie wiem, ze tysiące szczecinian na Wałach Chrobrego jest b. ważna ale tu tez każdy Zlotowicz przyjeżdżający niejednokrotnie z 2 końca kraju jest Najważniejszy.

Nie wiem nic o transmisjach telewizyjnych, łączeniu ich w 2 miejsca, ale myślę, ze nie powinniście się tym aż tak przejmować. Zlot juz od jakiegoś czasu zawsze znajduje swe odbicie i w radio i TV. I jeśli nie będzie transmisji na żywo i tak wielu o nas usłyszy :)

Dlatego nie dramatyzował bym tego faktu. Zrobicie Panowie coś wielkiego dla astronomii amatorskiej a zlot będzie się toczył swoim programem, w którym będziecie uczestniczyć po powrocie :)

To takie moje skromne zdanie...

 

P.S.

Co do Dzieła Marka - to WIELKI SZACUN bo chce zrobić coś co jest niemal niezbędne - w tej chwili jest 1/3 miejsca tego, które było kiedyś do obserwacji a zlot rośnie. Prace są niezbędne bo inaczej będzie malał ;(

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)