Skocz do zawartości

Prośba o poradę - SW 150/750


Jacek_K

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

Na wstępie pragnę zaznaczyć że jest to moja pierwsza wizyta na forum od pewnie ponad dziesięciu lat, a na Waszym forum w ogóle pierwsza, więc proszę o wyrozumiałość. Potrzebuję porady, bo na sprzęcie optycznym niespecjalnie się znam. Specjalnie się tu zarejestrowałem bo wierzę że takie porady tu otrzymam.

Od kilku dobrych lat noszę się z zamiarem wymiany mojego sprzętu astronomicznego na coś lepszego. Obecnie posiadam lunetkę Sky Watcher 120/1000 na montażu EQ-5. Mam trzy okulary w zestawie 25, 10 i 6 mm. Generalizując ? najmniejsze powiększenie do mgławic, średnie do planet, najsilniejsze na księżyc. Powiększenie 167 razy przy tych parametrach na planetach się nie sprawdza. Wniosek? Potrzebne jest coś jaśniejszego. Jakieś trzy lata temu kupiłem Nextara 8 cali, ale korzystając z 30-to dniowej możliwości zwrotu, oddałem go. Było tego kilka powodów, żeby się nie rozpisywać, najważniejszym z nich była słaba jakość obrazu poza centrum pola widzenia. Kolejny wniosek ? potrzebny jest Celestron edgeHd, a najlepiej większy o jeden rozmiar czyli 9,25 cala. Niestety jego cena jest dość zaporowa i raczej nie zanosi się na aż tak wielką inwestycję. Gdybym był młodszy o kilka lat, to może bym się nawet zdecydował. Lata lecą, więc trzeba znaleźć coś bardziej ekonomicznego ? i lżejszego? Obecny sprzęt jest dość mocno nieporęczny ? duży i ciężki. Z lenistwa - ale też z niewygody (duża lufa) - nie odpinam lunety od montażu, więc wynoszę to wszystko na balkon w całości.

Myślałem o kupnie teleskopu Maksutow-Cassegrain od Bressera (152/1900) ale jego recenzja na jednym z anglojęzycznych forów była bardzo słaba, gość go zwrócił jak ja Nextara. Może się mylę (gdyby tak to nie krzyczcie), ale z teleskopami - niezależnie od rodzaju - jest pewnego rodzaju iluzja średnicy. Przecież teleskop o średnicy 15 cm, to nie to samo co luneta o tej samej średnicy ? chyba się nie mylę? Luneta daje pełne światło, a teleskop ma ograniczenia zastosowanymi w jego przekroju lustrami lub pryzmatami. Kolejny wniosek jaki mi się z tego nasunął, to że kupowanie dużych średnic teleskopów w porównaniu do dużych średnic lunet jest nieopłacalne. Zamiast kupować ośmiocalowego Celstrona (choćby w najtańszej wersji Nextar) lepiej kupić sześciocalową lunetę ? dużo tańsza a światło niewiele gorsze, o ile w ogóle gorsze. Stąd moje ostatnie skupienie uwagi na siostrzanej ofercie Sky Watchera ? lunetce (właściwie to już lunecie) 150/750. Jest krótsza, a więc poręczniejsza, z większą jasnością o 56% (tak podaje producent). To pozwoliłoby mi na uzyskiwanie dużo lepszych obrazów przy większych powiększeniach. Fakt, Sky Watchery w wersji standardowej dają nieco błękitnej komy, ale ze szkłami ED są dużo droższe od Celestronów w wersji edgeHd! Tyle co do moich spostrzeżeń i ukierunkowani co do samego sprzętu optycznego, jeśli macie jakieś inne propozycje, to bardzo chętnie się z nimi zapoznam.

Teraz chciałbym się poradzić co do montażu. Mam dylemat ? jeśli nie odradzicie mi kupna S-W 150/750 ? chciałbym coś do tej lunety delikatniejszego, ale nie wiem czy samo to że luneta jest krótsza pozwala na zastosowanie czegoś delikatniejszego. Mam na oku statyw z montażem - BRESSER Messier EXOS 1/EQ-4. Teoretycznie się nadaje, bo według producenta stabilność utrzymuje do siedmiu kg, a S-W 150/750 waży podobno 6,6 kg, poza tym nie należy do sprzętów długich, co chyba ma jakieś znaczenie. Ten montaż ze statywem waży 13,2 kg, więc sporo mniej od EQ-5  Sky Watchera. Nie wiem co stoi wyżej klasowo, montaże Sky Watchera czy Bressera? Intuicja mi mówi że Bressera, więc liczę na to że zastosowanie nieco lżejszego od nich statywu nie powinno sprawiać problemów. Jest jeszcze opcja z montażem BRESSER Messier EXOS 2/EQ-4, ale tu już różnica wagowa w stosunku do mojego EQ-5 nie jest już tak duża. Z tego co zauważyłem u siebie, mój EQ-5 trochę ciężkawo chodzi, tak jakby ta luneta była dla niego za lekka, czy co? Tak więc, to kolejny powód do skierowania się do czegoś ciut delikatniejszego.

A może po prostu od razu wziąć w Bressera 152/760 z montażem w komplecie EXOS 2/EQ-4? Jak to wypada w stosunku do Sky Watcherów?

Czy możecie mnie utwierdzić lub ewentualnie odwieść od zamiaru do jakiego obecnie się skłaniam?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W refraktorze 150/750 możesz zapomnieć o planetach - aberracja chromatyczna jest bardzo duża. To jest sprzęt do szerokich pól i DS ów - pakujesz okular 35-30 mm i obserwujesz.

  • Like 1

Pablitus 16, Synta10, GSO 150/600, UHC - DGM NPB, OIII - L-extreme, GSO coma corrector, Altair UFF 30, Vixen ortho 12.5mm, ES 12 / 92, X-Cel LX 9, TV Plossl 8, Circle-T 7mm, Fujiyama 5mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, a coś więcej do tego? Bo mało to przekonujące trochę. Sorry, nie podważam wiedzy, po prostu próbuję ją zrozumieć. Dlaczego parametry lunety 150/750 są  do obserwowania planet gorsze od lunety 120/1000? Logika wykazuje, że skoro większa średnica to obraz powinien być lepszy. Niestety nie ma recenzji tej lunety na Waszym forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Jacek_K napisał:

Ok, a coś więcej do tego? Bo mało to przekonujące trochę. Sorry, nie podważam wiedzy, po prostu próbuję ją zrozumieć. Dlaczego parametry lunety 150/750 są  do obserwowania planet gorsze od lunety 120/1000? Logika wykazuje, że skoro większa średnica to obraz powinien być lepszy. Niestety nie ma recenzji tej lunety na Waszym forum.

Hej. 

Piszę już podobny tekst trzeci raz w tym tygodniu. Tu nie chodzi o logikę tylko o optykę. Światło silne achromaty to jedno z gorszych rozwiązań do planet. Chodzi tu o aberracje chromatyczną i sferyczną , czyli dwie podstawowe wady tych konstrukcji. Jestem użytkownikiem właśnie tych sprzętów,  które ty nazywasz lunetami. W skrócie wygląda to tak że: im achromat ma mniejszy stosunek ogniskowej do średnicy obiektywu (Światło siła) tym te wady są większe . Aberracja chromatyczna to dodatkowe kolory na jasnych obiektach natomiast abberacja sferyczna skutkuje problemem z ustawieniem ostrości . Im większe powiększenie tym gorzej. Sam posiadałem podobny sprzęt. I mam doświadczenie praktyczne w tej materii.  Dlatego są produkowane teleskopy z lepszych szkieł ( ED, APO ) żeby te wady zminimalizować. Sam zauważyłeś że cena takiego ED jest odpowiednio większa. Miałem Bressera AR 102/600 teraz ma TS 102/714 ED i różnica jakości pokazywanego obrazu w zakresie powiększeń 80-150 jest duża, na korzyść szkieł ED oczywiście. Dlatego ten sprzęt, który masz obecnie będzie lepszy do planet niż ten nad, którym się zastanawiasz. Oczywiście temat jest o wiele bardziej złożony. I nie jest tak że przez teleskopy nie da się zobaczyć nic, sam używałem swojego AR 102/600 również do planet ( widziałem w nim wszystkie ). Ty jednak myślisz o zmianie na coś lepszego, więc w Twoim przypadku to rozwiązani nie jest zbyt dobre.

Edytowane przez [email protected]
  • Like 3

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo, to sporo mi wyjaśniło. Jednak też sporo zamieszało, no ale na naukę nigdy nie za późno. Generalnie jestem planetowcem, ale nie pogardzę też fajną mgławiczką, więc szukam czegoś uniwersalnego. Z tego co Sz. Kolega pisze, zaczyna powracać opcja Celestrona 8?, tylko że w wersji edgeHd to spory wydatek. Czy tym razem wykazałem się dobrą logiką? ?

Jeszcze raz Koledze dziękuję za konkretne wytłumaczenie tematu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Jacek_K napisał:

Dziękuję bardzo, to sporo mi wyjaśniło. Jednak też sporo zamieszało, no ale na naukę nigdy nie za późno. Generalnie jestem planetowcem, ale nie pogardzę też fajną mgławiczką, więc szukam czegoś uniwersalnego. Z tego co Sz. Kolega pisze, zaczyna powracać opcja Celestrona 8?, tylko że w wersji edgeHd to spory wydatek. Czy tym razem wykazałem się dobrą logiką? ?

Jeszcze raz Koledze dziękuję za konkretne wytłumaczenie tematu.

Jeżeli chodzi o Celestrona 8" to nie pomogę, ponieważ nie miałem styczności z tego typu sprzętem . Oprócz achromatów miałem jeszcze Newtony 6, 8 i 12 cali. Dla mnie są ważne małe gabaryty i prostota obsługi dlatego mam czerocalowy achromat na montażu AZ 4 ( nie przepadam za paralaktykami ) . GSO 12 " wyleczył mnie z chęci posiadania dużych teleskopów. Ja lubię wziąć sprzęt pod pachę i spontaniczne wyskoczyć za miasto na dwie godziny. Gdyby każdemu zależało na tym samym to ostatecznie wszyscy kończyli by na Newtonie 24 cale, bo przez taki sprzęt zobaczy się najwięcej . Na szczęście każdy z nas obcuje z kosmosem na swój własny sposób dlatego mnogość rozwiązań jest spora. Najtrudniej dopasować sprzęt i obserwatora. 

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawa ta tabelka. Z tego wynika że opcja jaką sobie upatrzyłem jest najgorszą z możliwych. Wiele ona wyjaśnia, bo myślałem że jedynie światłosiła ma tu znaczenie a nie sama średnica. Dlatego sugerowałem się moimi wcześniejszymi doświadczeniami z achromatami o światłosile f-5, wprawdzie dużo mniejszych bo 60/300 i 80/400 ale wciąż f-5. Nie pamiętam abym miał jakieś zastrzeżenia co do jakości uzyskiwanego w nich obrazu. Może dlatego że za dzieciaka tego nie zauważałem? Dlatego uznałem, że 150/750 będzie zachowywać się tak samo. Hmmm? zostaje jeszcze opcja Explore Scientific 152/988 o światłosile f-6,5. Według tej tabelki nieznacznie lepiej w stosunku do SW 150/750, ale wciąż mocno czerwono. Oj pcha się ten Celestron?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Jacek_K napisał:

Ciekawa ta tabelka. Z tego wynika że opcja jaką sobie upatrzyłem jest najgorszą z możliwych. Wiele ona wyjaśnia, bo myślałem że jedynie światłosiła ma tu znaczenie a nie sama średnica. Dlatego sugerowałem się moimi wcześniejszymi doświadczeniami z achromatami o światłosile f-5, wprawdzie dużo mniejszych bo 60/300 i 80/400 ale wciąż f-5. Nie pamiętam abym miał jakieś zastrzeżenia co do jakości uzyskiwanego w nich obrazu. Może dlatego że za dzieciaka tego nie zauważałem? Dlatego uznałem, że 150/750 będzie zachowywać się tak samo. Hmmm? zostaje jeszcze opcja Explore Scientific 152/988 o światłosile f-6,5. Według tej tabelki nieznacznie lepiej w stosunku do SW 150/750, ale wciąż mocno czerwono. Oj pcha się ten Celestron?

Pamiętaj że tabela dotyczy klasycznych achromatów ze szkłem "podstawowym" . W przypadku Ed, czy APO wygląda to inaczej. Tak naprawdę powinien cię interesować kolor jasnozielony i zielony . Czyli achromat o obiektywie 150 mm powinien mieć ponad dwa metry długości ?

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, Jacek_K napisał:

(...)
Wiele ona wyjaśnia, bo myślałem że jedynie światłosiła ma tu znaczenie a nie sama średnica.
(...)

Wpływ samej średnicy obiektywu na aberację chromatyczną ja sobie tłumaczę tym, że czym większa soczewka, tym też grubsza i dłuższa droga światła w szkle, więc też większy rozjazd załamania dla poszczególnych długości fali.

 

Edytowane przez Mareg

Taurus T300, OO VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)