Skocz do zawartości

iOptron CEM26 - meridian flip ?


elay

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Mam pytanie do użytkowników montaży iOptron CEM. W ustawieniach "Meridian" - "Set Position Limit" mogę wpisać wartości od 0 do 15. Pytanie, czy montaż prędzej zrobi flipa przy wartości "0"  czy "15" ? 

Pytanie dodatkowe, czy jeśli nastąpi kolizja teleskopu ze statywem, to montaż ma jakieś zabezpieczenie np. prądowe i się zatrzyma, czy zmieli przekładnię ? Pytam bo przy tej konstrukcji teleskop przemieszcza się dość blisko statywu.

Po paru latach użytkowania teleskopu na montażu widłowym (Meade LX90) powrót do paralaktyka budzi trochę emocji ? 

Pozdrawiam
Elay

WO 81GT / CEM26 / ASI 1600
https://www.astrobin.com/users/Elay/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wpisywane wartości to stopnie od "0" do "20". Zakładałem, że czym większą wartość wpiszę, tym prędzej montaż zrobi flipa lub stop, w zależności co ustawimy. Co byłoby przydatne, zwiększając szansę na uniknięcia "kolizji" naszych ukochanych zabawek ? A jest dokładnie odwrotnie, czym większa wartość, tym montaż schodzi "głębiej" coraz bardziej przybliżając się do śrub regulujących azymut. Przy ustawieniu "0" głowica staje pod kątem 90" względem siebie. Co dziwne, przewijając montaż ręcznie za pomocą kontrolera, przelatujemy przez punkty bezpieczeństwa i możemy doprowadzić do kolizji ?
Uważam to za duży błąd, bo przecież operujemy nocą i chociaż sygnał dźwiękowy byłby pomocny.

Co do drugiego mojego pytania o zabezpieczenie prądowe przy kolizji ....... Tego oczywiście nie sprawdzałem ? i należy założyć go nie ma.  

WO 81GT / CEM26 / ASI 1600
https://www.astrobin.com/users/Elay/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej nie ma zabezpieczenia - rozbierałem elektronikę w CEM26 żeby zrobić "reverse engineering" i sprawdzić możliwości zwiększenia prądu silnika krokowego, bo silniczki tam są trochę małe i przy 1/128 kroku czasami brakuje momentu obrotowego np na drobne korekty przy guidingu. Trzeba docisk ustawić najlżejszy jak się da, dopóki nie ma luzu i wtedy jest w miarę dobrze. Tak mi też potwierdzili w korespondencji z iOptronem, za duży docisk spowoduje kumulowanie się małych korekt i możliwe skoki w osi (głównie chodzi o Dec, bo RA cały czas się obraca i jest mniej podatna na to). W pewnym stopniu PHD sobie z tym radzi, bo takie zachowanie przypomina luz w osi Dec i PHD może się nauczyć jak to trzeba niwelować - wspominałem Ci chyba o tym na PW kiedyś. 

W SGPro (i pewnie innych programach do sterowania sesją) można programowo sobie ustawić zachowanie i limity dla flipa, choć ten limit zależy od aktualnej deklinacji i najgorzej jest w pobliżu zenitu. Zazwyczaj wtedy kamerka ma najbliżej do nóg statywu ? 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po rezygnacji z uwielbianego Maxima (zestarzał się), używam póki co N.I.N.A.  Czekam jeszcze na złączkę/przedłużkę do kamery, wtedy powieszę kompletny sprzęt z okablowaniem, wyważę, wyostrzę i dopiero sprawdzę kolizyjność całości ? oraz poustawiam w sofcie odpowiednie parametry. 

Już nie pamiętam, czy Ty mi pisałeś o tym problemie z momentem obrotowym, ale chyba czytałem na Cloudy Nighst, temat jest mi znany.
Ale, wczoraj wgrałem najnowszy soft i mam wrażenie, że silniki pracują inaczej, może coś poprawili ? Dokładnie taki sam problem występował w moim poprzednim teleskopie Meade LX90 i po upgrade firmware problem minął.   

Edytowane przez elay
  • Thanks 1

WO 81GT / CEM26 / ASI 1600
https://www.astrobin.com/users/Elay/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Też mam ten montaż i przy kolizji jest przerażający, ciągły sygnał i całość się zatrzymuje. Żeby cofnąć trzeba wyłączyć montaż, zluzować blokady osi Dec i Ra i blokada puści. Też próbowałem ustawień co do flipa i zauważyłem, że jeżeli podpinasz pilot kabelkiem to musi on mieć identyczne ustawienia daty i godziny co soft, u mnie Ekos. Przy podłączeniu wifi trzeba w ustawieniach zaznaczyć skąd montaż na pobierać godzinę i datę. GPS, program lub z montażu. I tyle udało mi się załatwić. Co do ustawień wartości momentu flipa, lepiej chyba przełączyć się na kątowe ustawienie. Tylko wtedy trzeba dobrze ustawić pozycję zero. Mimo kilku już kolizji wszystko pracuje dalej. Raczej normalnie jak pod początku. Chyba, że coś się już poluzowało czego ja nie wiem bo nigdy nie rozbierałem żadnego montażu.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, elay napisał:

Ale, wczoraj wgrałem najnowszy soft i mam wrażenie, że silniki pracują inaczej, może coś poprawili ? Dokładnie taki sam problem występował w moim poprzednim teleskopie Meade LX90 i po upgrade firmware problem minął.   

Mógłbyś przy okazji sprawdzić na pilocie jakie masz teraz wersje? U mnie jest 210422 główna i 210420 dla osi. Jeśli są nowsze to zrobię sobie upgrade. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Stiopa napisał:

Cześć. Też mam ten montaż i przy kolizji jest przerażający, ciągły sygnał i całość się zatrzymuje. Żeby cofnąć trzeba wyłączyć montaż, zluzować blokady osi Dec i Ra i blokada puści. Też próbowałem ustawień co do flipa i zauważyłem, że jeżeli podpinasz pilot kabelkiem to musi on mieć identyczne ustawienia daty i godziny co soft, u mnie Ekos. Przy podłączeniu wifi trzeba w ustawieniach zaznaczyć skąd montaż na pobierać godzinę i datę. GPS, program lub z montażu. I tyle udało mi się załatwić. Co do ustawień wartości momentu flipa, lepiej chyba przełączyć się na kątowe ustawienie. Tylko wtedy trzeba dobrze ustawić pozycję zero. Mimo kilku już kolizji wszystko pracuje dalej. Raczej normalnie jak pod początku. Chyba, że coś się już poluzowało czego ja nie wiem bo nigdy nie rozbierałem żadnego montażu.

Pozdrawiam

Czyli lepiej nie doprowadzać do kolizji, ale dobre chociaż to, że mechanika się nie ?mieli?. Tylko nie wiadomo, czy nie nadwyręża to układu napędowego, dlatego jak na wstępie.

WO 81GT / CEM26 / ASI 1600
https://www.astrobin.com/users/Elay/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy później...

Mam pytanie do tych, którzy robili upgrade firmware dla CEM26 - czy da się to zrobić przez wi-fi? Ja mogę się z mojego laptopa połączyć z montażem (iOptron Commander 9.06) TYLKO przez wi-fi. Przez kabel usb jeszcze mi się nigdy nie udało (Win10 nie widzi montażu), za każdym razem mam ten sam komunikat: Cannot find any supported iOptron devices!

GSO 8" Dob, SW ED80, Celestron SCT 8", iOptron CEM26, AZ4, ASIAIR Pro, ASI 294MC-Pro, Binoviewer WO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może nie masz sterownika czipka USB - otwórz Menedżer urządzeń i sprawdź czy po podłączeniu kablem pojawia się nowe urządzenie. Albo pojawi się nowy port COM i wtedy wybierasz ten numerek portu który się pojawił.

Albo pojawi się nierozpoznane urządzenie. Wtedy wyciągasz kabel USB i instalujesz sterowniki. Z tego co pamiętam jest tam czipek FT232, więc te https://ftdichip.com/drivers/vcp-drivers/

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)