Skocz do zawartości

Noc idealnego seeingu - XXIV zlot w Zatomiu


Ciekawska

Rekomendowane odpowiedzi

10 godzin temu, Ciekawska napisał:

Pas równikowy północny jest bordowawy i trochę nieregularny, WCP ma soczyście rudy kolor, wokół niej znajdują się jakieś ciemnobeżowe farfocle, a pośród nich (na lewo od WCP), znajduje się cienki rdzawy paseczek. Poniżej WCP widzę jakieś białawe plamki otoczone wspomnianymi beżowymi strukturami. Wszystko jest w takich pastelowych odcieniach, coś cudownego!

👍

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Ciekawska napisał:

Potem przewinęło się trochę zimowych gromad pokroju NGC 1664 i NGC 1582, ja zaś zobaczyłam Mgławicę Merope chyba wyraźniej niż kiedykolwiek wcześniej – w oczywisty sposób rozwijała swój wachlarzykowaty kształt od gwiazdy-imienniczki ku ciemnemu otoczeniu.

Kurde, a ja jeszcze ani razu jej nie widziałem pomimo wielu prób 🙂 Może w tym sezonie się uda? 🙂 

Szkoda, że nie dotarłem na zlot, może następnym razem uda się ustawić obok siebie dwie sztuki APM 25x100 🙂  

  • Like 1

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Paweł Sz. napisał:

Może w tym sezonie się uda?

Przepraszam za OT, ale jeśli tej zimy w piecach będzie się palić czym popadnie, to możliwe, że niewiele zobaczymy w ogóle.

  • Haha 1

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może pogoda nam pomoże 😄 Całe szczęście na folwark niewiele dolatuje 🙂 

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Paweł Sz. napisał:

Kurde, a ja jeszcze ani razu jej nie widziałem pomimo wielu prób 🙂 Może w tym sezonie się uda? 🙂 

Właśnie kiedyś też miałam problem z Mgławicą Merope i nigdy nie byłam pewna czego szukać, aż podczas którychś obserwacji @Mareg mi pokazał czego się spodziewać 😄 

APM MS 25x100 | Nikon Action EX 10x50 | Oczy wyraka Nikon 2x50 | BGSZ 2.3x40 | filtr ND 5 | Canon 1100d | Slik Pro 700 DX
astrosztuka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

25 minut temu, Ciekawska napisał:

Właśnie kiedyś też miałam problem z Mgławicą Merope i nigdy nie byłam pewna czego szukać, aż podczas którychś obserwacji @Mareg mi pokazał czego się spodziewać 😄 

Może mała podpowiedź? 🙂 

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Paweł Sz. napisał:

Może mała podpowiedź? 🙂 

Kiedy patrzysz na Plejady to widać tam jakaś poświatę od tych gwiazd i w przypadku Merope ta poświata wokół niej nie jest całkiem symetryczna, tylko troszkę się wydłuża w mniej więcej przeciwnym kierunku niż Maia, czyli na zewnątrz gromady, i tak bardzo delikatnie się rozpływa z tej strony, a przynajmniej tak to pamiętam w lornecie. Kojarzę, że u @Mareg w teleskopie jeszcze dodatkowo było widać, że od strony Alcyone ta poświata znacznie bardziej odcina się od tła, i chyba właśnie najpierw Marek mi to wszystko wytłumaczył na tym widoku teleskopowym i potem w lornetce już było łatwiej. 😄 

  • Like 1

APM MS 25x100 | Nikon Action EX 10x50 | Oczy wyraka Nikon 2x50 | BGSZ 2.3x40 | filtr ND 5 | Canon 1100d | Slik Pro 700 DX
astrosztuka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Ciekawska napisał:

Kiedy patrzysz na Plejady to widać tam jakaś poświatę od tych gwiazd i w przypadku Merope ta poświata wokół niej nie jest całkiem symetryczna, tylko troszkę się wydłuża w mniej więcej przeciwnym kierunku niż Maia, czyli na zewnątrz gromady, i tak bardzo delikatnie się rozpływa z tej strony, a przynajmniej tak to pamiętam w lornecie. Kojarzę, że u @Mareg w teleskopie jeszcze dodatkowo było widać, że od strony Alcyone ta poświata znacznie bardziej odcina się od tła, i chyba właśnie najpierw Marek mi to wszystko wytłumaczył na tym widoku teleskopowym i potem w lornetce już było łatwiej. 😄 

No i tak się stało, że w końcu się udało 🙂

Wczoraj wybrałem się na obserwacje razem z @Thomas, na początku sesji snuło się sporo cirrusów i w M45 widziałem tylko szpilki. Po jakiejś godzinie niebo się oczyściło, ponownie spojrzałem na Plejady i dostrzegłem dziwne pojaśnienie w okolicy Merope. Cirrusy cały czas wiszą - myślę sobie. Wtedy spojrzałem wyżej na Sterope i nagle zerkaniem zauważyłem jeszcze wyraźniej odchodzącą po skosie w dół poświatę przy Merope. Szybka weryfikacja w SkySafari i już wiedziałem, że ta delikatna mgiełka to właśnie widoczna mgławica. W końcu! 🙂 Obszar ten był wyraźnie jaśniejszy od innych.

Zagadką jest dla mnie widoczność tego fragmentu, bywały super czyste noce, a mgławica mimo wszystko nie była widoczna. Wczoraj idealnie nie było, a jednak się pokazała 🙂 

Edytowane przez Paweł Sz.
  • Like 3

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, polaris napisał:

Moment. @Ciekawska, a gdzie NGC 752 i Kij Hokejowy? No gdzie? (oprócz tego, że w Andromedzie)

A tak tak, były też obserwowane, NGC 7789 też, w sumie część gromad, które wtedy się przewinęły u mnie i u Was zostawiłam pod ogólnym poniższym stwierdzeniem:

W dniu 17.10.2022 o 00:31, Ciekawska napisał:

Potem przewinęło się trochę zimowych

Haczyk jest taki, że one faktycznie nie są zimowe, tylko bardziej jesienne. 😄 Aczkolwiek muszę przyznać, że przy spisywaniu notatek wtedy nad ranem po nocy obserwacyjnej też na początku zapomniałam o tych obiektach i potem dopisałam o nich na marginesie. 😅

  • Like 1

APM MS 25x100 | Nikon Action EX 10x50 | Oczy wyraka Nikon 2x50 | BGSZ 2.3x40 | filtr ND 5 | Canon 1100d | Slik Pro 700 DX
astrosztuka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)