Skocz do zawartości

Księżyce Galileuszowe ( wizualna identyfikacja )


Rekomendowane odpowiedzi

Zagłębiając się w temat jeszcze bardziej zacząłem się zastanawiać jak Galileusz identyfikował księżyce. Na razie trafiłem na coś takiego :

footsteps.pdf

To jakieś ćwiczenia dala uczniów/studentów. W sumie nie jakieś , tylko konkretne. Polegają na obserwacji księżyców Jowisza przez kilka dni i zbieraniu danych. Swoją drogą szkoda że astronomia jest tak pobieżnie traktowana w naszym systemie edukacji. A oto cytat , którego szukałem :

"Jak Galileusz mógł stwierdzić, który księżyc był którą noc po nocy?
Galileusz musiał obserwować księżyce przez kilka nocy, zanim nauczył się je rozróżniać. Callisto mogła być najłatwiejsza na początek. Callisto jest najwolniejszym i najdalej krążącym księżycem od Jowisza. Callisto wydaje się być najbardziej odseparowana od Jowisza, wydaje się również, że przez kilka dni wisi prawie nieruchomo. W tamtych czasach Galileuszowi łatwiej było zidentyfikować Callisto. To pozwoliło mu skoncentrować się na ruchach pozostałej trójki. Io, najbliższy Jowiszowi duży księżyc, porusza się na tyle szybko, że przez kilka godzin jego ruch jest wykrywalny. Pomogło to również Galileo. Na koniec pamiętaj, że Galileusz był bardzo inteligentnym człowiekiem. Kiedy zrozumiał, co się dzieje z tymi księżycami, zaczął przewidywać ruch księżyca i był w stanie odpowiednio dopasować księżyce do swoich przewidywań."

  • Like 5
  • Thanks 1

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie sobie obserwuje Jowisza. Bez najmniejszego problemu rozszyfrowałem wszystkie cztery księżyce. Obserwuje przez achromat 102/714 z okularem 20 mm. Na pewno ułożenie pomogło. Ale znając odległości od planety i jasność - dzisiaj było to banalnie proste.

Edytowane przez [email protected]
  • Like 3
  • Haha 2

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20.10.2022

Tak mniej więcej prezentował się widok Jowisza wraz z księżycami w okularze mojego teleskopu. Najdalej na lewo od planety "świecił" najjaśniejszy Ganimedes. Najdalej po prawej stronie obrazu w XW 20 mm widać było najbledsze Kalisto. Najbliżej Ganimedesa znajdowała się Europa . Ponieważ orbitowała dalej niż trzy średnice planety nie mogła być to Io. Io z kolei była tego wieczoru najbliżej macierzystej planety. I tym oto sposobem bez pomocy żadnego programu można był nazwać każdą świecącą kropkę znajdującą się najbliżej Jowisza. 

Jowisz20_10.thumb.jpg.14711acb7a5f9d0d59ac6637c67b03ba.jpg

  • Like 2
  • Thanks 1

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, polaris napisał:

Tak sobie patrzę na ten "szkic" i zachodzę w głowę jak on się ma do tego z 10x50. Chodzi o szczegół na Jowiszu.

Najważniejszą kwestia jest taka że to nie szkice tylko grafiki. Prawdziwy szkic robi się w trakcie obserwacji, ja natomiast robię , sobie takie pamiątkowe grafiki po obserwacji ponieważ nie prowadzę żadnego dziennika czy notatnika. Masz jednak 100 % racji. Nie dodałem pasów równikowych, które  są widoczne w powiększeniu x 36. Ale chyba ważniejszą kwestią jest że lornetkowe grafiki Jowisza nie mają zachowanej proporcji. Była to próba pokazania ułożenia księżyców i mogła być zrobiona w innej formie niż widok w okularze. Grafika przedstawiająca widok przez teleskop jest zrobiona z większą dokładnością. Dzięki za zwrócenie uwagi , postaram się to naprawić żeby nie wprowadzać przyszłych posiadaczy lornetek w błąd. Wynika to trochę z tego że grafiki robię na podstawie stellarium a tam widok Jowisza pokazany jest jako jeden bardzo jasny punkt ,co ni jak ma się do widoku w 10x50. 

Edytowane przez [email protected]
  • Like 1

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio w środę poległem, wszystko nie tak 😉 Jak się okazało Io był za Jowiszem 🙂

  • Like 1
  • Haha 2

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22.10.2022 godz. 19.00

Od kiedy do identyfikacji księżyców Galileuszowych oprócz jasności zacząłem analizować odległość od planety, drugi raz udało mi się odgadnąć położenie wszystkich czterech. Tym razem za pomocą lornetki 10x50.

 

wilczapolana.jpg.33182632a7bbf31188beb04eb4725a6f.jpg

 

Zacząłem od najjaśniejszego Ganimedesa. Potem stwierdziłem że najdalej na lewo "świeci" Kalisto ponieważ nie może to być to Europa I Io (ze względu na odległość od planety). Byłem pewien swojego wyboru na 100 %. Teraz kolej na jasną kropkę między Kalisto a Jowiszem. Ten księżyc to musi być Europa, ponieważ Io oddala się maksymalnie na trzy długości tarczy planety a w tym przypadku są cztery albo pięć. Ostatni księżyc musi w takim razie nazywać się Io.

 

 

  • Like 5

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten wątek zmotywował mnie do wyciągnięcia lornety w środku Krakowa i dołączenia do zabawy. 😄 Ostatniej nocy w końcu miałam chwilę (i pogodę), żeby się tym zająć, przy okazji jednemu koledze z akademika pokazałam co przez taką lornetkę można w ogóle zobaczyć (w centrum miasta, bo pod ciemnym niebem wiadomo, że jest całkiem inaczej). Wszystkie księżyce Galileuszowe znajdowały się na prawo od Jowisza. Bez problemu rozpoznaliśmy świecącego najjaśniej Ganimedesa, który był trzeci w kolejności od planety, ale jeśli chodzi o pomarańczowawą Io, nie byliśmy do końca pewni i oboje wahaliśmy się między dwoma najbliższymi Jowisza punktami. Potem okazało się, że Io znajdowała się najbliżej jowiszowej tarczy, ale nie dziwi nas nasza niepewność w ogdadywaniu - była tak blisko Jowisza, że jego blask dość mocno przeszkadzał. Najdalej planety znajdowała się oczywiście Kalisto. Poniżej takie piękne zdjęcie zrobione telefonem przyłożonym do okularu. 😛 

312595866_636687444673454_4083939591251167405_n.thumb.jpg.fa51f8bf4a97fc623520f1e6b10a5173.jpg

Tak poza księżycami Jowisza mogę jeszcze dodać, że koledze udało się też wypatrzeć jeden pas na Jowiszu, pierścienie Saturna, pokazałam mu też Wieszak, Albireo, ku mojemu zdziwieniu udało się też wyzerkać pojaśnienie w miejscu M27. Tyle z balkonu skierowanego na południowy zachód, potem przeszliśmy na balkon skierowany na północny wschód, stamtąd pokazałam mu Marsa (oczywiście w postaci pięknie czerwonej gwiazdy), Kota z Cheshire z M38, jeszcze jakąś jedną gromadę gwiazd udało się znaleźć w Woźnicy, ale nie pamiętam w sumie którą. 😄 No i jeszcze były epsilony Lutni i Mizar z Alkorem. Plejady i Hiady niestety zdażyły schować się za ścianą, M57 też się za ścianą ukrywała, a perseuszowo-kasjopejowe cudeńka wisiały zdecydowanie za wysoko, niemniej kolega całkiem zadowolony był z tego co zobaczył, a ja z tego, że mogłam troszeczkę nieba komuś świeżemu w temacie pokazać. 🙂 

  • Like 5
  • Thanks 1

APM MS 25x100 | Nikon Action EX 10x50 | Oczy wyraka Nikon 2x50 | BGSZ 2.3x40 | filtr ND 5 | Canon 1100d | Slik Pro 700 DX
astrosztuka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pogoda w ostatnim czasie pozwala mi praktycznie co dzień patrzeć w kierunku Jowisza. Głównie przez lornetkę  10x50. Kilka razy jechałem w plener z teleskopem ale seeing ostatnimi czasy u mnie jest fatalny. Dlatego duże powiększenia nie mają żadnego sensu. Jeżeli chodzi o lornetkę to jej "seeingo-odporność" sprawia że sięgam po nią często, zwłaszcza w kontekście mojej zabawy w identyfikacje księżyców. Sukces jest uzależniony częściowo od ułożenia Io, Europy, Ganimedesa i Kalisto. Różnice w jasności jak dla mnie są na tyle kontarstowe że bez problemu wyłapuję najjaśniejszy i najsłabszy z całej czwórki. Jeżeli Europa jest wystarczająco daleko od Jowisza też nie mam z nią problemu. Najtrudniej jest gdy Io i Europa znajdują się w podobnej odległości od planety. Tak było ostatniej nocy.

30.10.2022

11.jpg.30948a5589853fce1a973783ee1138c2.jpg

W tym przypadku nie miałem problemu z Ganimedesem oraz Kalisto. Europa oraz Io znajdowały się niemal w tej samej odległości od planety ( maksymalna dla Io ). W takim przypadku nie można być w 100 procentach pewnym wyboru. Można próbować wyłapać bardziej żółtawe zabarwienie Io , jednak sporo zależy wtedy od seeingu oraz jakości optyki.

31.10.2022

11.jpg.18866ec1e154c7f13d6d347498e89797.jpg

Z kolei dziś będące blisko siebie Io i Europa dość łatwo dały się zidentyfikować. Nie muszę chyba pisać że z Ganimedesem oraz Kalisto nie było najmniejszego problemu 🙂 .

Edytowane przez [email protected]
  • Like 1

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Tak sobie siedzę na balkonie i obserwuję tranzyt WCP w słabych warunkach seeingowych.  Przypomniał mi się Twój temat na FA. Myślę, muszę spróbować.

Udało się!😁

😁 Ganimedes jest trochę, ale wyraźnie jaśniejszy od pozostałych, natomiast Io w dobrych warunkach jest lekko pomarańczowa. Może nie jest jakiś wyczyn, ale jest to dobry trening dla każdego obserwatora i okazja do doskonalenia swojej spostrzegawczości.

Pozdrawiam Jarek

Screenshot_2022-11-03-18-14-19-998_com.simulationcurriculum.skysafari5.thumb.jpg.507adba80589e5b7bc9f81705af78ecb.jpg

 

  • Like 4

Refraktor Sky-Watcher 120ED Black Diamond na EQ5 z prowadzeniem w osi RA oraz zestaw kilkunastu niezbędnych okularów, Orion 2x54 Ultra Wide Angle 36°, Zenith 10x50 5.5°, DO Extreme 7x50 ED, Vanguard Tracker 3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, megrez23 napisał:

Cześć.

Tak sobie siedzę na balkonie i obserwuję tranzyt WCP w słabych warunkach seeingowych.  Przypomniał mi się Twój temat na FA. Myślę, muszę spróbować.

Udało się!😁

😁 Ganimedes jest trochę, ale wyraźnie jaśniejszy od pozostałych, natomiast Io w dobrych warunkach jest lekko pomarańczowa. Może nie jest jakiś wyczyn, ale jest to dobry trening dla każdego obserwatora i okazja do doskonalenia swojej spostrzegawczości.

Pozdrawiam Jarek

Screenshot_2022-11-03-18-14-19-998_com.simulationcurriculum.skysafari5.thumb.jpg.507adba80589e5b7bc9f81705af78ecb.jpg

 

Dzięki tej zabawie patrzę teraz na książce nieco inaczej. Kiedyś były świecącymi kropkami, które nie różniły się zbytnio od siebie. Teraz są różnymi świtami krążącymi wokół "gazowego giganta". 

  • Like 2

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, [email protected] napisał:

Dzięki tej zabawie patrzę teraz na książce nieco inaczej. Kiedyś były świecącymi kropkami, które nie różniły się zbytnio od siebie. Teraz są różnymi świtami krążącymi wokół "gazowego giganta". 

Zawsze kiedy obserwowałem Jowisza i jego satelity zastawiałem się, który jest który. Teraz mam klucz do rozwiązania tej zagadki.

Pozdrawiam Jarek 

Refraktor Sky-Watcher 120ED Black Diamond na EQ5 z prowadzeniem w osi RA oraz zestaw kilkunastu niezbędnych okularów, Orion 2x54 Ultra Wide Angle 36°, Zenith 10x50 5.5°, DO Extreme 7x50 ED, Vanguard Tracker 3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Dzisiaj wahałem się chwilę we wskazaniu Io oraz Europy, ale ostatecznie trafiłem poprawnie.

Screenshot_2022-11-06-19-49-40-480_com.simulationcurriculum.skysafari5.thumb.jpg.123c92312206e7cced4b69c62c2598f1.jpg

Pozdrawiam Jarek 

  • Like 2

Refraktor Sky-Watcher 120ED Black Diamond na EQ5 z prowadzeniem w osi RA oraz zestaw kilkunastu niezbędnych okularów, Orion 2x54 Ultra Wide Angle 36°, Zenith 10x50 5.5°, DO Extreme 7x50 ED, Vanguard Tracker 3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta zabawa wciąga coraz bardziej - wczorajsze spojrzenie przez lornetę kątową z powiększeniem 30x pozwoliło poprawnie wskazać całą czwórkę w zasadzie bez trudu. Co ciekawsze, zaprosiłem do wytypowania także moją żonę (która ma niemal zerowe doświadczenie obserwacyjne) i zadałem parę pytań:
- wskaż najjaśniejszy księżyc
- wskaż najciemniejszy księżyc
- wskaż, który z pozostałych jest jaśniejszy.

Na wszystkie pytania odpowiedziała poprawnie. 
A wisienką na torcie była WCP widoczna w powiększeniu 150x (mimo beznadziejnego seeingu i obrazu niemożliwego do wyostrzenia).

 

PS

W dniu 18.10.2022 o 19:06, [email protected] napisał:

Jest jeszcze jedna kwestia ,o której wcześniej nie pomyślałem. A mianowicie odległość księżyców od planety.

Dopiero teraz doczytuję na spokojnie ten wątek i znów ręce mi się składają do oklasków - ten patent jest świetny! 

  • Like 2
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podczas ostatniej weekendowej sesji wycelowałem w Jowisza lornetą APM 25x100 ED. Dodatkowo zamocowałem specjalnie wydrukowany w 3D adapter, dzięki któremu ściąłem średnicę ze 100 do 50mm. Dało mi to źrenicę 2mm. Jaki był efekt? Jowisz nie oślepiał, udało się wyłuskać dwa pasy, a do tego dobrze wytypowałem Ganimedesa i Io 🙂 

  • Like 3
  • Haha 2

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy później...

Witam po dłuższej przerwie. Mały rozbrat z astronomią dobrze mi zrobił. Przede wszystkim nabrałem dystansu do sprzętowych zawirowań. Wracając do tematu Jowisza i jego księżyców, można powiedzieć że "sezon ruszył". Moja pierwsza próba w 2023 roku przy pomocy lornetki 10x50 zakończyła się identyfikacją tylko jednego satelity gazowego olbrzyma - Ganimedes niezmiennie najjaśniejszy z całej czwórki. Pozostałych nawet nie próbowałem zgadywać. Zresztą zapominałem już o charakterystycznych cechach Kalisto , Europu oraz Io. Dlatego wróciłem do tego tematu. Zatem przypominam i zapraszam do zabawy ! 

  • Like 1

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)