Skocz do zawartości

Alert Jowiszowy !!!


Rekomendowane odpowiedzi

Mnie Jowisz zrobił w balona, a właściwie to mój syn do spółki z chmurami. @polaris, @Przemek_K podzielcie się wrażeniami po wszystkim.

Edytowane przez [email protected]

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cudowny tranzyt cieni Europy i Ganimedesa oraz tranzyt WCP jednocześnie.

Zasadzałem się na tę zwierzynę cały dzień. Ok. 19 wystawiłem teleskop i co chwila sprawdzałem sytuację pogodową. Chmury odeszły dopiero ok. 21.

Oba księżyce były już poza tarczą Jowisza. Malutki jak szpileczka cień Europy obok dość bladej, ale wyraźnej WCP. Po lewej od niej i leciutko poniżej średnicy WCP (w okularze SCT8). Sama WCP lekko na lewo od osi Jowisza.

Wielki cień ulubieńca/oblubieńca Zeusa na samym brzegu tarczy Jowisza, widoczny jako półkole, jakby nadgryzienie tarczy albo nietrafiony otwór zrobiony dziurkaczem w papierowym krążku. Zlokalizowany nieco poniżej cienia drugiej z ofiar chuci najwyższego z bogów.

 

Rzadko kiedy można oglądać dwa zaćmienia Słońca jednocześnie. Wprawdzie od d...y strony, ale zawsze coś.

En face zobaczymy 25.10 we wtorek, wprawdzie kawałek, ale zawsze coś.

Edytowane przez RobertW
  • Like 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Także oglądałem od ok 18.30 z wieloma przerwami do 21.15. Najpierw pojawił sie cien Ganimedesa  z poczatku bardzo blisko brzegu tarczy, widoczny mimo niskiej elewacji planety jako czarna kropka mimo dosc slabego seeingu i dystorsji [czeste rozmycia] . Cien przesuwał sie dalej a obraz jego i calej planety poprawial sie bardzo nieznacznie. Ok 19.30 pojawił sie znacznie mniejszy cien Europy widoczny na tle [lub bardzo blisko]  WCP, ktora byla wtedy ledwie widoczna. Ok 20.30 wrocilem do obserwacji po przerwie- cien Ganimedesa byl juz blisko krawedzi gdzie potem opuscil tarcze a cien Europy za srodkiem swego tranzytu [wszystko dzialo sie w strefie szerokosci umiarkowanych]. Warunki sie poprawily- cienie widoczne bardzo dobrze, WCP na srodku w rudym, łososiowym kolorze ,chwilami zawijas wokol plamy i nieregularnosci pasow. Na ułamki sekund obraz stawal w miejscu ,nieruchomy Jowisz z detalem az trudnym do zapamietania, ogarniecia wszystkiego na raz w czasie sekund, jeden z lepszych jakie widzialem. Obserwowałem GSO 10 f4  na montazu dob atm, okular Vixen NPL 10mm plus barlow GSO 2,5x. powiekszenie ok 250x . Na deser szybka M57 takze w 250x, jasna z szarym srodkiem i do domu bo zimno. Byla bardzo dobra przejrzystosc po opadach. Udane obserwy.

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Poznaniu pogoda obserwacyjna więc wyjechaliśmy pod ciemne niebo. Jak tuba 8" się już wychłodziła, to seeing pozwolił na śledzenie całego zjawiska. Obraz żyleta w 80% czasu. Okular 9mm z filtrem neodymowym, czasem okular 6mm. Oba cienie świetnie kontrastowały, mniejszy cień Europy czasem zlewał się z WCP, ale tylko przy gorszych chwilach seeingowych. Sama Europa też dała się dostrzec na tarczy Jowisza jako "groszek", choć było to dość trudne. Ale najlepsze było wyjście Europy z tarczy Jowisza. Wyglądała jak "pryszcz" Jowisza, i była wyraźnie niegwiazdowa, nawet gdy zupełnie "odłączyła" się od planety. Dopiero jak mocniej oddaliła się od Jowisza, upodobniła się do gwiazdy.

  • Like 4

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za tydzień 26.10.2022 ( Środa ) zapowiada się równie ciekawa noc z Jowiszem.

jowisz.thumb.jpg.0164993c1a2f1fb3d3940edfbbadf2a4.jpg

Wszystko zacznie się około 19:15 wejściem Ganimedesa na tarczę gazowego olbrzyma.

20.30 - Ganimedes, Europa + WCP 

21:57 - Ganimedes, Europa + WCP + cień Europy

22:27 - Europa, WCP, cień Europy, cień Ganimedesa

1:00 - zejście cienia Ganimedesa z tarczy Jowisza

Może tym razem się uda.

  • Like 3

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, polaris napisał:

@Przemek_K czy mogę wykorzystać to zdjęcie Jowisza w swojej relacji?

Pewnie 🙂 W temacie Jowisz 2022 wrzuciłem ich więcej, większy wybór, jest też wspomniany przez Ciebie "pryszcz" Jowisza 😉

Edytowane przez Przemek_K
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.10.2022 o 08:00, [email protected] napisał:

Za tydzień 26.10.2022 ( Środa ) zapowiada się równie ciekawa noc z Jowiszem.

jowisz.thumb.jpg.0164993c1a2f1fb3d3940edfbbadf2a4.jpg

Wszystko zacznie się około 19:15 wejściem Ganimedesa na tarczę gazowego olbrzyma.

20.30 - Ganimedes, Europa + WCP 

21:57 - Ganimedes, Europa + WCP + cień Europy

22:27 - Europa, WCP, cień Europy, cień Ganimedesa

1:00 - zejście cienia Ganimedesa z tarczy Jowisza

Może tym razem się uda.

Uwaga !!! Czas już chłodzić sprzęt. Prognozy u mnie są jak na razie obiecujące, ale wszystko okaże się wieczorem.

  • Like 2
  • Thanks 1

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)